1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Jas citajki niz temava sretnav nekade deka do dve godinki moze da se odlaga, a vcera bash edna prijatelka me zbuni velejki deka mozela da se odlozi duri do kaj 6god, pred da trgne vo uciliste:?:
     
  2. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    ја каснам повеќе од 12месеци. Кога бев да ја орими петовалентна на 18месеци,ме прашаа зошто не сум ја примила. Им кажав културно дека ја одложивам до наоролет, запишаа во картонот и толку. Покана не ми стигнала
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    На 18месеци сега е петовалентна таκа? Неа тρеба да ја пρимиме месецов,но сите деца оκолу нас имаат сипаници,чеκам да не излезат и κај синκо,па ќе ја пρимиме здρавје маρт. Нам веднаш по годината,месец дена мислам, ни стаса поκана за ММΡ(Пρилеп) да се јавиме во таа и таа соба.
     
  4. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Денес ја примивме последната шесттовалентна вакцина па до ММР сме слободни :) Добар е синко до сега. Весел, лази, не ја штеди ногата, има апетит. Се надевам ќе поминеме добро.
     
    На galapce, mami blue, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Femina89

    Femina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Мајки да ве прашам, моето бебче има две недели, ама поради мала килажа во болница нема примено никаква вакцина, ни бсж ни за хепатит ц. Треба да одиме наредна недела. Дали од овие вакцини има некаква реакција?
     
  6. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752

    нема никакви не се секирај. Ние ги примивме
     
    На Femina89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 2016305

    2016305 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    имаа ли вашите бебушки реакција од првата вакцина што се прима на 2 месеци
     
  8. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Не можам да се сетам која е вакцината, ако е дтп може да има реакција. Сега со овие поливалентни не знам како оди и кои се вакцини се. Ние од дтп само на третата доза качи тт и имаше цели 3 дена. Ако е дтп следи го бебушот овие денови.
     
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Кај нас немаше. Но се е индивидуално. На два месеци е петвалетна мислам, дитепер, полио и хиб. Но јас го однесов покасно да ја прими.
     
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.237
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Majki moze li nekoj da mi kaze kako ide seaso novive vakcini polivalentnive,koja ba koj mesec se prima?
     
  11. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    Пρвиот четвρтоκ по излегување од болница bsg ја даваат а по два месеци hepatitis B, DTP, HiB, OPV, и BSG втоρа доза, но моето поκасно ја пρими пρвата BSG и вρотава κоја се 5 во 1 не ја пρими ќе одиме на κρај на месецов и не знам κаκо ќњ биде, би тρебаложсо ρеаκција да е.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Nas ni stasa vtora pokana za Mrp, a prviot pat gi izvestiv deka sakam da ja odlozam na nekolku meseci. Demek mozela da se odlozi samo mesec dena poveke ne i sega samo pokani ke stasuvaat. Nekoj da e zapoznaen posle kolku pokani stasuva opomena ili vednas kazna?
     
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.220
    Допаѓања:
    124.240
  14. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
  15. LanA..ana

    LanA..ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    35
    Сте имaле реaкцијa нa вaкцинaтa штo се примa нa пoлни 6 месеци?
     
  16. Mlada devojka

    Mlada devojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Ова вакционирањево во последно време и страшно преставува.Моја братучедка ја вакционираа со вакцина за хпв и девојчето после таа вакцина психички се поремети, после некое време пробување одење по доктори да се испита ситуацијата и предложија некоја руска медицина со вградување на плочки и сега е се во ред се врати малку во нормала.Али овие вакциниве се страшна работа ние сме им експериментаторни глувчиња....Затоа и вардете која вакцина треба да се прими и дали мора..
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.237
    Допаѓања:
    7.955
    Пол:
    Женски
    Мене допрва ме чека ова со вакцинирањево, и искрено да ви кажам имам поделени мислења и не сум упатена сега по ново кога колку и како се вакцинира:$ Може ли некој искусен да ми објасни на кој месец која вакцина се прима сега ова со поливалентниве скрос ме збуни. И ме интересира каде се прима вакцината, може ли на приватно на пр во систина :^) ви благодарам однапред на помошта :l:
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Не знам каков е сега календарот за имунизација со поливалентниве вакцини, па да не те излажам ќе си прашаш во диспанзерот за здраво дете каде што ќе го носиш бебето. Инаку нема приватно или државно за вакцини, се е тоа државно, и постапката се спроведува во диспанзер за здраво дете, како што спомнав погоре.
     
  19. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @referentka edna nedela pomina od primenata MMR,do sega TT ne krena ke vidam uste edna nedela kako ke bide pa ke ti pisam pak.Ama izgleda ke go fakja nastinka-grip 3 dena potkasluva po malku i noseto mu e zatnato.Ama nezz dali da go prepisam na vakcinata toa ili ne.I zabi mu se spreemaat za izleguvanje i se mu se sobra nekako.
     
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331