1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @referentka eve skoro 2 nedeli kako ja primivme MMR,nema nikakvi nus-pojavi.tt ne krena do sega,nosot mu bese zatnat ama padna i go raskrvari,mu se imase krv zasuseno i mu smetase se sredi i toa,nervozen e mn ama zabi go macat ima za izleguvanje.Po nekoj moj laicki stav mislam deka vakcinata ne predizvikuva autizam tuku mozebi ima nesto genetski ili nezz ni jas sto sto samata vakcina go aktivira.Poznavam mnogu sto gi vakciniraat decata sto gi primile site vakcini i ne im e nisto,poznavam i takvi sto ne gi vakciniraat,poznavam i covek sto tvrdi deka prvoto dete posle primenata mmr pocnalo da javuva simtomi na autizam i ima autizam sega e momcence od 13 godini a vtoroto dete mu nema primeno ni edna vakcina.VIka nema sila sto ke me natera da go vakciniram.Gi podrzuvam i ednite i drugite sekoj sam treba da oduci,a ne da bides primoran da go vakciniras ili da plakjas kazni zosto ne si go vakciniral.I jas bev kako tebe citav i citav i nezz uste sto bev resena da mu ja stavam ama da mu ja odlozam dodeka mozam sakav barem da zazbori da moze da ti kaze ova mi e ona mi e,ama nisto.Bev primorana od nasava prokleta drzava da mu ja stavam ili da odam na sud i da platam kazna 500 evra.Mu ja staviv sega zasega mislam deka ne zgresiv se nadevam i taka ke ostane.Bidejki ako se desi nesto :x:x:x poarno da si pokjutam.
     
    На Tajnaotrovna, DigY и referentka им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Јас се сложувам со се горе наведено освен со последниот дел.Имало начини да одлагаш или скроз да избегнеш.Но не си сакала.Не постои сила што ке те натера да го загрозиш здравјето на твоето дете(па макар само и потенцијално загрозено).
    Мојата е постара од син ти.И одложувам мн повеќе од тебе и сеуште никој ништо не ми стори.
    Значи не те напагам само укажувам на тоа дека свесно и своеволно всушност си го вакцинирала.
     
    На referentka и karak им се допаѓа ова.
  3. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Se slozuvam zatoa i pisav deka planirav da mu ja stavam vakcinata samo pokasno.Do 15 meseci gi nemase nikade ni da se javat ni pokana,ni nisto i op naednas ako ne go donesam do pocetok na april deka ke odam na sud.Ne sum ni finansiski tolku jaka da plakjam kazni i sudovi.Ja primivme zasega se e vo red i se nadevam deka taka i ke ostane.Mnogu se rasprasuvav pred da ja stavime vakcinata ako veruvas cela nedela glava me bolese od razmisluvanje sto i kako.Gospod neka ni e napomos na site.Ti samo ja odlozuvas ili ne planiras voopsto da ja primi?
     
    На Tajnaotrovna и referentka им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Не сега засега не сме во план да ја примиме.На 13 ти полни 20 месеци
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    MMR e taa nacelno sto se somnevaat na pojava na autizam?
    Drugite ne?
    mene me faka strav od site, ama osobeno od MMR.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Да таа е ммр
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Неможат да те казнат,на празно заплашуваат.
    Едната деугарка децата и се веке скоео три фодини,уште ја одложува ммр а другата ја удри на година и четири месеци.
    И ние треба на 22, но и јас планирам да ја одложам.
    Од ммр не се качува темперарура,така бар јас знам. Ако за недела дена немало реакција нема потреба од грижа.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.357
    Некам да солам памет ама мајки вакцинирате а не знаете ни за што ни со што Слободно нападнете ме али тоа е точно Вие како родители имате потполно право со закон утврдено кога одите на вакцина да ви дадат упатство до вакцината и да ви речат ова е вакцина за тоа штити од тоа има несани реакци тоа и тоа па вие да си бидете информирани
    Ова кај нас е кланица дај да се буцне само
    Ммр дава задоцнети реакции после 14-21 ден во вид на темература и ситен осип ова е лесни последици потешките некам ни да ги спомнам
    галапче те тагнав онака да не забега муабетот за што е па се само надоврзав на твојот пост не дека нешто стрикно против тебе имам
     
    На galapce, referentka, sanjaeva и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки

    Сега е и официјално: FDA на своите страници објави дека вакцините предизвикуваат аутизам!
    [​IMG]
    05.04.2016 | 13:31
    Извор: Точка
    Прочитано: 24914 пати
    [​IMG] Испрати на пријател
    [​IMG] Зголеми го фонтот
    [​IMG] Намали го фонтот
    Сте се запрашале ли некогаш, дали можеби и вашето дете влегува во "црните статистики" за планирана депопулација на планетата Земја?
    Колку треба да бидеш мизерен за да ги принудуваш луѓето за своите деца "како овци во стадо" да ги водат на вакцинирање, иако на службените страници на агенцијата за храна и лекови пишува дека вакцините може да предизвикаат аутизам?

    Постои ли еден единствен родител на оваа планета којшто би го ризикувал животот и воопшто, квалитетот на живот на своето дете поради фармацевтската мафија којашто токму врз основа на "коктелите од отрови" заработува огромни суми на пари, но извршува и една многу посебна улога – депопулација!

    Дека аутизмот е пријавен како нуспојава од вакцина може да прочитате и тука, на службените страници на FDA.

    [​IMG]
    А дека вакцините се употребуваат исклучиво со цел да се врши депопулација докажуваат и зборовите на Бил Гејтс коишто може да ги слушнете во продолжение, каде тој јасно вели: Ако направиме добра работа со новите вакцини и здравството и службите за раѓање, ќе може да ја намалиме популацијата за 10 до 15 отсто!

    И, вистинското прашање коешто може да се постави во овој момент е: Дали влегува и вашето дете во оваа статистика?
     
    На Annath, slobodka, stilas7 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Го читав ова и еден куп други работи. Исто и за девојчето од Кочани за кое државата треба оштета да им плати. Ние решивме да не ја вакцинираме.
     
  11. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    jas kako shto znam ne moze da predizvika neshto na koe ne si predodreden kako nositel..iako slushnav vakcinite u Mk se sredile sepak veruvam kje go vakciniram sin mi ama vo Grcija.
     
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ние во петок ММР ќе ставаме.
    Еве потполно е здрава, крвна слика утре и здравје во петок одиме.
    Колку повеќе читам, толку навлегувам во некој вител и се позбунета сум.
    И двете поголеми деца ми се вакцинирани па и малото решивме да го боцнеме.
    Шубе ми е да ја оставам без вакцина.
     
    На makedonkamak, tincemajmunce, Miss.Sweet и 2 други им се допаѓа ова.
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Кога се прима оваа вакцина? На полни 2 месеци? И што значи кратенкава?
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    На 13 месеци според календар се прима
    Против морбили,заушки(мопс) и рубеола
     
    На galapce и okcenzi им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Taa se prima na 13m, ne na 2m i e za morbili, rubeola i zauski.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Џој ај ако можеш објасни ми ги вациниве со ред, која за што е. Ние денес примавме вакцина а јас поим неам која. Толку бев збунета и исплашена, што кебенцето ке го заборавев. Знали наполнето 2 месеци имаме, а следна ни закажаа за 20ти мај. Која е таа?
    Прашав и за аутизам ( доктор со наочари беше) рече дека кај нас во градов до сега немало таков случај.
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Ja dur pisam od sinko moj, me pretrka Joy :P
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.756
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Okenzi pisi na google kalendar za imunizacija, kje ti otvori se do 18god tabela sto se prima, koja vakcina i za sto e :)
    Inaku nemozam da te obelezam nesto me zeza mobilniov :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Прочитај од книшка што ви е запишано која сте ја примиле денес, и ако негде ви запишале која е следна.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Нема аутизам?
    Детето од колегата мој е со аутизам.Од колешка внуката е со аутизам.Одма да си ја скине дипломата.
    За другото ке ти пишам во лп
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.