1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Мамички,
    Што да очекувам од петовалентната што се прима на 3,5 месеци? Ни стигна покана за утре, ама искрено ич не ми се оди.

    Не сакам да го вакцинирам детето, само што немам поддршка од маж ми и немам друг избор;(. Секое одење на вакцина ми е кошмар :|. Кога ја прими шестовалентната на 2 месеци, 3 дена после вакцината ни се јави осип само на ножињата. Го средивме со одмивање со чај од камилица, меѓутоа набргу после тоа се појавија лишаи кои се проширија по цело тело и на лекар констатираа дека се работи за атопичен дерматит :(. Ја прашав докторката да не случајно е реакција на ДиТеПер вакцината, дури налутено ми викна НЕ |(. Јас имам атопичен дерматит и сметам дека вакцината ги има покренато лошите гени, ама еве маж ми ме убедува дека вакцините се добри и дека и ние сме вакцинирани и живи, здрави и возрасни... многу е лошо кога немаш поддршка од партнерот за вакви работи кои се од животно значење :x:(.
     
  2. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Prvata vakcina na kolku ja primivte I dali imavte nekoi reakcii?
     
  3. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Kazete mi od BSZ dali kaj vasite bebinja se napeavi nekoja reakcija?
    Gledam ima na raceto kako malo topce tvrdo i malku modricko. Inaku imame dva i pol meseci i uste i stoi taka. Dali e normalno?
     
  4. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Nie samo shto si dojdovme od pedijatar, ne bucnaa za proverka na krv. Pa edna vakcina preku usteto ispi, i ushte edna go bucnaa vo dvete butchinja :) I kaj vas li beshe taka? Od shto gledav da go smiram sinko ne prashav zoshto od dvete strani go bucnaa :?:
    Sega si nanka, rekoa normalno e ili da spie poveke denes ili da plache poveke..
    Utre zdravje rezultatite od krv, se nadevam se e ok (fingers)
     
  5. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    @Mariangel po kolku dena ne kaka tvojot bebus?Isto li po cela nedela e bez stolica?
    Za vakcinite,taa na usta ti e rotavirus,vo ednoto butce e za pneumokoki,vo drugoto butce e petovalentna...hepatitis b,influenza,difterija,tetanus,pertusi i poliomielitis.
     
  6. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    @Mariangel и ние првата вакцина така ја примивме, една со лажичка и две боцкања.
     
  7. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Bebushov mi spie veke skoro 4h :o :lol: Stana ednash za jadenje i pak koma :D
    Da go vakciniram sekoja vecher za vaka da si nanka :rofl: :rofl: (poolparty)
     
    На CameliaMiller, Antebellum, Girl-Rabbit и 3 други им се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.104
    Провери во книшката кои вакцини ги добил, јас не паметам на мојава да и дадоа преку лажиче, само ја боцкаа за првите.
    Следи ситуација во однос на симптоми после вакцинација, не дај боже да не качи температура. Ви препорачаа ли или советуваа што да набавиш за во тој случај?
    Се сеќавам и мојата беше многу омалаксана и сакаше само да спие.
    Резултатте од крвта ти г дадоа пред вакцинација? Кај нас е драма да побараш крвна слика.

    Ајде со лесно да го минете денов.
     
  9. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.772
    Пол:
    Женски
    @Mariangel порано моите две поголеми деца ги вакцинираа вака, во двете бутчиња и со лажиче. Третово еве по ново само едно боцкање во ноџе сега скоро.
    Поспан ќе е нормално е, големата ми креваше и температури другиве двајце не.
    Да го гушнеш и бацниш малото твое ангелче од мене:hug::*
     
  10. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    @danichap vo knishkata pishuva Infanrix hexa, Prevenar 13 i RotaTeq.. :) Za simptomite mi kazha doktorkata koi se voobichaeni posle vakcina. Temperatura do 38 bilo normalno a ako e nad toa mi dadoa chepchinja da mu davam :) Rezultatite utre ke bile gotovi, ke dzvonam da mi kazhat..
    Sega za sega e dobar, si jade i spie.. Nishto drugo fala Bogu nema pa ke vidime vo tekot na denov kako ke bide..(fingers)
    Bubale gushki i backi i od nas :inlove:
     
    На ♡BuBaLe♡, tincemajmunce и danichap им се допаѓа ова.
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Чекајте јас каснам со вакцинирањето, но ова што викате вакцина за рота дали е веќе во календарот ставена за задолжителна. Ова за Македонија прашувам. Или ти не си во мк?
     
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.104
    Малава ја нема оваа Рота Тех, најверојатно таа била со лажиче што кажа.
    во принцип не би требало покачена темп. од овие вакцини. Поспаност, уморен ама со лесно ќе мине.

    И јас прв пат слушам за рота вакцинава во германија. сигурно е најново, мојава не ја прими и никој не ни рекол.
     
  13. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Nemam poim dali e nova, mi rekoa i taa deka trebalo. Se nadevam nema da kachi temperatura, ushte toa mu fali :tmi:
    @irena.1 ne sum vo Mk i jas :)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Извинете вака ја збаете веројатно мојата реакција за вакцините ама чуму е крвна слика по вакцинација? Поготово на синчето на Мариангел. Извини мила нејќам да те нервирам ама требало претходно да ви дадат резултати. Од кардиолог ако сте добиле зелено светло тогаш ок, не ме слушај мене, знаеш јас не вакцинирам и гледам на тоа критички.
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.104
    Се сложувам ангелче.
    Јас на момент дури бев позитивно запрепастена и изненадена дека во германија и тоа може да се случи, да ти направат крвна слика пред вакцина (facepalm).

    Они не сметаат дека е потребно темелно да се утврди дали детето е фит и во добра здравствена состојба пред да му вшприцуваат вакцина и сето тоа што истата го содржи:x.
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Нејќам да сум наметлива со вакциниве, ама стварно е потребно да се утврди фактички здравствена состојба на бебе. Ако би вакцинирале и брисеви би правеле.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Нова е тогаш Дани.Ние само таа ја примивме,а за останатите и реков на докторката дека ги сакам покасно.Ни рекоа дека само оваа ја покрива Осигурањето до третиот месец,ако не си ја плакаш приватно.

    Туку @Mariangel не знам како стоиш со проспекти за вакцините.Дали ти е напоменато дека вакцината за рота вирусот може да предизвика и преплат црева.Не е да те плашам,ама треба да си знаеш.Пишуваше дека една недела по примањето на вакцината е најголем ризикот,после се намалува,ама пак треба да се следи до 30 дена.
    Бебуш имаше ревакцина рота во четвртокот...
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.104
    И јас планирам да одложувам/одбијам вакцини, посебно ммр.
    Реагираше некако кај тебе док. ти рече нешто?
     
  19. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Па и реков дека сакам после година да ги прима бебето вакцините.Инаку планираа да прават ревакцинација рота со плус петовалентната.Ми рече дека тоа ќе било потрауматично за него кога е поголемо,а и плус ќе се збутаат сите вакцини...само што она мисли дека после година ќе му ги изреди сите како пикадо,ахам како да не.
    Друго во старт и кажав дека ја одбивам вакцината со пневмококите и таква изнервирано ме погледа и рече штета.Исто ја прашав дали има поврзаност меѓу аутизмот и ммр и ми кажа демек тоа е најголемата глупост што ја измислиле.
    Исто се информирав дали може да се прима ди/те/пер плус полио.Не сакав да се вакцинира за инфлуенца и веднаш хепатитис Б...и демек не можело.Погледнав во календарот баш на 7 годишна воздраст има таква ди/те/пер со полио и ја прашав нели може таа да му се даде,ама се направи наудрена.Се мислам да прашам во осигурувањето дали е тоа можно...не сакам шотови на вакцини за триста болести:envy:
    Се на се и го дигнав притисокот,на крај рече дека имам време до следниот преглед на крајот на Јули да размислам дали ѓи сакам вакцините или не:worried::@

    П.С Братчедот на мм кој живее тука ми рече дека нивната ќерка ѓи примила вакцините после година и сега не ми е јасно зошто мојава др. прави проблем
     
  20. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Nemam poim zheni kaj mene beshe taka sluchajot.. Pred dve nedeli pravevme krvna slika i tolku.. Kardiolog mi reche da mu dadat vakcina a ne mi reche neshto posebno da ispituvame. Pedijatarot mu gi slushna gradite,proveri grlce ushinja i reche dobar e i ja dobi vakcinata.. :worried:
    Me ispreplashivte sega uf mi otide pametot na loshi raboti :|