1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    takov sovet dobiv i go primenuva a zosto ne se banja ne mi e teknalo da prasam, samo go pisav moeto iskustvo ne mora da znaci deka e pravilno.
     
  2. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @wannaBeMomma нормално е, на моето неколку дена му беше црвено и потврдо местото.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Konvulzii od mienje glava pri tt ne se dobivaat ;) nekoi antipiretici predizvikuvaat naglo opaganje, vodata tesko :) pri sekoe tusiranje normalno ne smee vodata da e ladna tuku normalna kako za teloto taka i za glavata da ne e sok, celta e otvaranje na porite i pobrzo ladenje, kapenjeto i vakcinata nemaat dopirni tocki spored mene i moeto skromno poznavanje :) ))
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.427
    Пол:
    Женски
    Ok togas banjaj mu ja glavata pri T slobodno ;)

    I ne rekov deka vakcina i banjanje e povrzano
    Tuku pokacena T i banjanje na glavata
     
  5. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    mene toa mi bese nelogicnosta denta na vakcinata banjanje ne
     
  6. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    Majki edno prasanje do tie so se na linija ...denes primivme MMR znaci trebase neli na 13 meseci ama nie ja stavivme denes i imame 2 i pol god...znaci doktorkatarece deka nema da ima denes nikakvi reakcii i deka mozna reakcija se ocekuva kon 10 den...megutoa sinko mi potkreva nekako temperatura ..ne mnogu 37.3 ...ama sepak potkrena ...dali nekoi od vas imavte slicno iskustvo...vi blagodaram
     
  7. Nanika4

    Nanika4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Majki denes ke gi nosam na vakcina sto trebase da ja primat na 2 mes a inaku sme 6+. Ve molam kazete mi koga posleden pat da pijat mlekce odnosno kolku vreme pred vakcinata I posle vakcinata dali treba da pomine nekoe vreme pa da im dadam mlekce.
     
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Isto kako i sekoj den nema vrska
     
    На Nanika4 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Nanika4

    Nanika4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2015
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    kupiv od lepenkite Antipirea no vo apteka mi rekoa da ne gi stavam osven ako nema potreba.Na internet citam deka site gi stavaat.Dali treba vednas po bockanjeto da gi stavam,prethodno da bidat vo frizider I dali mozam da gi secam.
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.260
    Нема потреба од лепенки ако нема темперетура. Засега 2 вакцини, имаше темперетура на првата како што кажаа на доктор до 38 со 5, без лекови и лепенки си падна сама, а за деоњето мене ми рекоа дури и ако сакам да ја дојам додека ја боцкаат за да не плаче ама јас не сакав. Сакам доењето да и е уживање, не у сред јадење игла. И секогаш викаат денеска повеќе на града да биде. На втора вакцина не качи температура и се смееше цел ден.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Јас и ставив лепенка на ноџето кај што ја боцнаа.
     
  12. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Ние вчера ја примивме третата вакцина шестовалентна. Со првата и втората имавме супер искуство ни температура, ништо. Од оваа ми качи и тоа до 39. Многу ми е страв. Еве сега во 4 саат станавме со маж ми да ја бањаме. Ми рекоа кога има висока во помлака вода, без главата. Она сиротка плаче, се тресе... Јас плачам со неа. И ставив и чепче. Знам дека е подобро сирупче ама никако не сака да го прими. Се молам побрзо да помине...
     
  13. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Na lekar mi rekoa 2 do 3 dena lepenka na 10h i sirupce ako se kaci 38. Lepenkata nema vrska so tt tuku da ja vadi t od nodzeto i da namali bolka. Plus nego mu se poznavase tvrdo crveno krugce
     
    На Wanna.be.mum му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Izdrzi majka 3 dena virusi se ke pomini, tusiraja ja so normalna voda kako i obicno ladenjeto e preku porite sto se otvaraat, namackaj gi racete so alkohol 70% pomesan so voda i trij ja po teloto i nozinjata so corapcija so kiselina, ladenje 5 min tusiranje 5 min i paracetamol :) glavata slobodno vodenija so normalna tt na vodata nikako mlaka ke se tresi, a vratceto e vazno da se vodeni i ladi :)
     
  15. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.802
    Da prasam,moze da mi odgovorat tie so iskustva ili clenki koi se medicinski lica.Vo vtornikot pravevme ks pred vakcina,i pedijatarot rece da ja odlozime za naredniot cetvrtok oti hgb bil nizok i uste nesto drugo(a jas sto gledam lumfociti se visoki) .ni dade Picofer za hgb i drugo nisto i rece naredniot cetvrtok nema potreba ks ,da ne go maltretirame dzabe deteto:?:tuku direktno na vakcina.I kako da znaeme nie deka ke e dobra krvnata slika i deka limfocitite ke se namaleni ????
    Ve molam ako mozete da mi pisete.
     

    Прикачени фајлови:

  16. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Jas kolku sto se razbiram pogolem br limfociti od granulociti ukazuva na nesto virusno, obratno bakterija, a ti ako sakas proveri pak pred vakcina i ne e bas nekoe maltretiranje edno boc vo prteto :)
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Dali znaete pocnaa li sistematskite i vakcinata kaj prvacinja?
     
  18. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.957
    Пол:
    Женски
    Kako pominavte so taa na 2 meseci? Nie treba da ja primime ama eve dve nedeli veke ja odlozuvam strav mi e, prvo mi e, kako i da e ovaa nedela ke mora da ja primime
     
  19. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.802
    Nie ja primivme na 3,5meseci.Bese vesela cel den,ama imase dokaj 38 tt.i stavav Antipirea lepenki na 8h.(samo sto neznaev deka trebalo vo frizider da stojat,na sobna tt gi drzev).i dadov Daleron(taka mi kaza sestrata sto ja bockase -da nema tt i da nema bolka).rekoa 2 dena da se vnimava na reakcija i posle dobro bese.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    I jas docnev na 3m ja staviv, krena do 37.6 nisto ne ja napiv samo lepenka na mestoto bocnato staviv eve i vtorata ja docnam neka napravi 6m ma koj saka neka me ubeduva se kreva tt iako mojava ne krena pa drugo e pogolemki da se borat :)
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.