1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    712 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Kako sto napisa Yare, da ne se povtoruvam spored Zakonot za zdr zastita moze da se odbie bilo koja med intervencija. Toa e vo sprotivnost so Zakonot za zastita na naselenie od zarazni bolesti. Kolku sto citam od dr forumi poveke se natega okolu toa dali vakcinacijata e med intervencija. Se razbirame site sto sakase da kaze Yarre. Mene me interesira dali nekoj znae licno, ne od rekla kazala nekogo sto platil kazna ta nevakciniranje i dali mu bilo nalozeno posle toa da se vakcinira deteto? I uste nesto, Yarre ti si go pominal ova, koga doagaat da gi vakciniraat decata vo prvo odd dali prethodno se izvestivaat roditelite i na kakov nacin ja odbivate vakcinacijata, so pismena izjava, samo usno kazuvate ili nesto treto? Blagodaram odnapred na odgovorite!
     
  2. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    Не доаѓаат повеќе, ова зборам барем за Скопските училишта. Сега вакцинацијата ( заедно со систематски преглед ) се одвива во диспанзерите врз база на тоа каде припаѓа училиштето. Центарските се во диспанзер во Бит-Пазар.
    Тука училиштето изиграва поштенска служба и ги известува родителите за систематскиот преглед, иако законски тоа не смее да го прави. Медицинската установа е таа која е должна да го врши ова.
    На сите досегашни систематски ( 2 претходно во училиште и еден во диспанзер ) бев присутен со децата, и јасно кажав дека дететно не сакам да биде вакцинирано. Се потпишав во една тетратка и во картонот на детето каде лекарот претходно напиша „Родител одбива“ во графата кај вакцините. И толку еве 4 години од првиот потпис и ништо.
    Лекарките само преќутеа кога осетија дека сум спремен со познавања со тековната законска регулатива. Секако во ниеден момент не се дискутира за штетноста и неучинковитоста на вакцините. Се дискутира ( ако треба ) за правото како родител истата да се одбие.
     
    На referentka, stefanija70 и karak им се допаѓа ова.
  3. MSF

    MSF Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Успеав да прочитам нешто од темава, но има премногу реплики и дискусии. Конкретно ме интересира дали се вакцинирал некој месецов(септември) со поливалентните во Скопје? Какво искуство имате? Рекоа дека биле квалитетни, од некои солидни компании, бла, бла, бла. Ретко сум на интернет, уживам со бебето, па само инцидентно се вклучувам вака за по некое прашање.
     
  4. Маријана10

    Маријана10 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    А што мислите за ХПВ вакцините?
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Гинекологот ми рече :Ако си будала оди прими ја :)
    Така да...немам позитивно мислење.
     
    На ZojaP, stefanija70 и Маријана10 им се допаѓа ова.
  6. Маријана10

    Маријана10 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ок, фала :l::l:
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Mojot ginekolog ne dozvoli da ja vakciniraat kerka mu. Poveke argumenti od toa ne mi trebaat.
     
    На ZojaP и joy1 им се допаѓа ова.
  8. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    784
    Имаш посебна тема.

    Вакцинирање и реакции после вакцина


    http://forum.femina.mk/threads/Вакцинирање-и-реакции-после-вакцина.16027/
     
  9. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Doktor Karp: Mislim da znam šta izaziva autizam!

    [​IMG]

    Svetski priznati pedijatar, profesor Harvi Karp, otkriva šta bi mogao biti uzrok pojave autizma kod dece i na koji način bi roditelji mogli da spreče razvoj ovog poremećaja. Nakon mnogo nagađanja da li vakcine izazivaju autizam, naučnici su dokazali da su ovakve sumnje zasnovane na lažnim podacima. Međutim, ono što nisu dokazali jeste šta zapravo izaziva ovaj poremećaj, kao i zbog čega je broj dece sa dijagnozom autizma iz godine u godinu sve veći.

    Na nedavnom događaju, koji je imao za cilj da podigne svest o zagađujućim materijama u hrani i životnoj sredini, a koji je organizovala neprofitna organizacija “Zdravo dete, zdrav svet”, Harvi Karp, cenjeni pedijatar i autor poznatog vodiča za roditelje "The Happiest Baby", govorio je o autizmu, jednoj od danas najvećih briga roditelja širom sveta.

    Evo šta je rekao:

    “Nešto se promenilo, a svi smo već mnogo puta čuli o vezi vakinacije i autizma, kao i da li je opravdana ili ne. Izgleda da nije. Mnoge studije su to i potvrdile, koliko je to u mogućnosti nauke danas.
    Dakle pitanje je - šta se onda događa? Za sada postoje dva objašnjenja. Jedno od njih je da autizmom nazivamo stanja za koja u prošlosti nismo imali naziv - postoji pomak u dijagnostici. Ali, jedno je sigurno - nešto jeste postojalo i ranije, ali polovina stvari je u potpunosti nova i ne bi trebalo da se događa. Onda moramo da se zapitamo zašto se događa.

    Jedna teorija je da autizam izaziva izloženost organizma određenoj vrsti hemikalija koje remete rad endokrinog sistema (EDCs, endokrini disraptori). Ispostavilo se da postoji više različitih vrsta ovih hemikalija u plastificiranim proizvodima. Čuli ste za Bisfenol-A (BPA), hemikaliju koja se koristi za izradu plastike ili pakovanje hrane i pića, a ljudi su joj najviše izloženi putem ishrane. Ova hemikalija je najpre napravljena kao zamena za ženski hormon estrogen, a onda je otkriveno da može da posluži u plastici. Imate ftalate (materije koje ulaze u krvotok i oponašaju ženski hormon estrogen remeteći hormonalnu ravnotežu. Oni mogu telo navesti da smanji ili pojača proizvodnju određenih hormona), koji su sastavni deo plastike. Čudna stvar, kada su ove materije u pitanju, jeste to da one ćelijama govore ‘uradi ovo, nemoj da uradiš to’, a ono što može da se dogodi jeste da te hormonski aktivne hemikalije dospeju do mozga bebe čak i pre rođenja i izvrše promene u razvoju mozga.

    Razlog zbog kojeg smatram da sve to može imati veze sa autizmom jeste taj da ove hemikalije ne utiču podjednako na devojčice i dečake. Autizam se češće javlja kod dečaka, čak četiri puta više. Ako bismo malo produbili priču, možda bismo zaista mogli uvideti da li je ova teorija opravdana. Ne znam odgovor, ali znam da ga moramo naći. Naučnici konstantno rade na tome, ali trebalo bi uraditi još istraživanja.”

    Šta je BPA i zašto “prodire” u mozgove naše dece?
    Hemikalija BPA ili bisfenol A počela je da se koristi još pre 120 godina u proizvodnji plastike, a kasnije je postala sastavni deo limenki, plastičnih proizvoda i dečjih flašica.

    Studije iz 2009. godine utvrdile su da ove hemikalije mogu imati izuzuetno štetno dejstvo na zdravlje ljudi, a naročito dece, jer osim što se nalaze u dečijim flašicama, ima ih i u limenkama sa hranom za decu i adaptiranim mlekom.

    Do ispuštanja štetnih hemikalija u dečiju hranu dolazi zbog izloženosti flašica visokim temperaturama.

    Već sledeće godine, mnoge države zabranile su upotrebu ove hemikalije u dečijim proizvodima, ali ona se i dalje u nekim zemljama upotrebljava. Takođe, prema mišljenju doktora Karpa, BPS, zamena za BPA, može biti podjenako opasna. Nedavno istraživanje pokazuje da BPS može dovesti do mnogih poremećaja u kasnijem životu, kao i da može doći do poremećaja muških hormona.

    Šta mogu roditelji da urade?
    BPS nije uvek označen na proizvodima i može se naći na onima koji ne sadrže BPA. Zato bi roditelji trebalo da:

    1. Ne upotrebljavajte limenke koje imaju oznaku trougla sa sedmicom u sredini ili samo sedmicom #7.

    2. Koristite što više sveže ili zamrznute namirnice. Limenke za konzervisano voće i povrće mogu da sadrže BPA ili BPS.

    3. Koristite silikonske posude za hranu koje ne sadrže BPA i BPS.

    izvor

    DECIJAPALNETA.COM
     
  10. Binka

    Binka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    34
    Ме немаше оддамна.

    Еве да информирам.Детето го запишав во градинка и без врски и без проблеми околу вакцините. Само им ја одесов потребната документација.

    Го однесов следново:

    1.Документ на кој ги наведовме генералиите од родителите и информации за детето на 1 страна, и на 2 страна (пополнува матичниот) дека детето НЕ е уредно вакцинирано и мали инфомации околу алергии.
    2.Резултати од брисеви и
    3.Потврда од матичен лекар дека е психофизички здраво детето и може да посетува детска установа.

    Поздрав
     
    На ZojaP, yarre, karak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Bibi 88

    Bibi 88 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Вакцина за стрептокока, незнам точно како се вика. Не е во задолжителни али се запишувале кој сака да прими. Некој да каже нешто за вакцинава што како, не сум информирана?
     
  12. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    и мене така ми рекоа но ни стигна писмо ако демек не ја примам казна ќе сме плателе видов не видов ја примив
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Како само подлегнувате на уцени и провокации ццц...
     
    На kim.k, citiesinflames, stefanija70 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    што да се прави
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Кога се раб за моете здравје има мн што да се прави :)
     
    На stefanija70 и maca cvet им се допаѓа ова.
  16. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Zakani bez osnov izgleda si ja postignuvaat celta...
     
    На kim.k и joy1 им се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Да си кажам искуство лично... јас како дете сум вакцинирана со сите вакцини кои следуваа. И нормално, сите деца беа вакцинирани како мене. Дури бев основно, сите мои соученици прележаа сипаници (покрај вакцинацијата нели), јас не префатив никако. Знаеше мајка ми дека полесно како дете ќе ја прележам, и намерно ме носеше да се дружам со деца болни од сипаница... ништо. И ете, сега сите си прележаа, и си стекнаа доживотен имунитет, а јас се тресам да не фатам сега во бременост или повозрасна кога последиците се многу поголеми и пострашни, а и самата болест во години се поднесува потешко. Убаво имаш една членка цитирано текст од докторка тука... подобро некои болести да се прележат, за да се стекне доживотен имунитет, отколку после да се прележуваат на старост. И така вакцините не не заштитуваат од тие болести, еве и самите знаете, и покрај вакцинирани, поголемиот дел од децата прележале, сипаници, заушки итн. Некои викаат ублажувале симптоми, затоа биле... и чајчето ублажува симптоми на настинка, па не е задолжително, и не добиваме кривични пријави ако не се напиеме чајче.
    Ние нашето бебе нема да го вакцинираме, па и нека платам казна, ако тоа ги направи побогати, ете ќе им платам, нека се радуваат. А оние кои си ги вакцинирале децата нема што да се плашат од моето дете... нели вакцината е семоќна, па моево ќе страда, а нивното безгрижно ќе си игра, далеку од допирот на сите бактерии, вируси, болести итн.
     
    На maca cvet, *цветче*, stefanija70 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Мила тоа не се истиот вид сипаници против кои не вакцинираат. Повеќето имаме прележано варичела, а не' вакцинираат потив морбили.
     
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Баш за мали сипаници зборував... точно за нив... морбили. Немојте да ми речете дека никој што знаете не прележал мали сипаници? Кај нас имаше епидемии на мали сипаници, ако вакцинирани. А Бога ми, во моето училиште сигурно имаше десетици случаи на заушки, ако не и повеќе. Пак сите вакцинирани. А и варичела имаше, и таа не ја префатив никогаш. Можеби имам природен имунитет против сите видови сипаници, не знам, ама знам дека порадо би ја прележила како дете, како и другите, отколку сега. Муабетот ми беше, зошто и покрај вакцинација, децата си ја префаќаа и прележуваа оваа болест? Јас не терам никој да се вакцинира или не... не ширам пропаганда, во никој случај. Само кажувам дека нешто не ми е во ред. И зошто наеднаш носат странски вакцини, кои наводно се чисти? Значи признаваат дека до сега ги труеја децата? Или како?
    Муабетот ми беше, за тие што ги напаѓаат родителите што не сакаат да си ги вакцинираат децата, оти биле закана за нивните, пак се самоцитирам:
     
    На Binka, maca cvet и stefanija70 им се допаѓа ова.
  20. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас имам прележано и заушки и морбили, но во мое време немаше вакцина против нив. Тоа не значи дека се баш наивни. Тетка ми во 1950тите години прележала морбили и од тогаш има 90% оштетување на видот.

    Во врска со чистите вакцини - не се работи за чиста или нечиста, само една од компинентите (пертусис) е со умртвен вирус наместо жив како во старите. И како и се друго, науката и кај вакцините оди натаму, па исто како што се појавуваат нови лекови на место на старите (пр. клексан и фраксипарин се многу подобри од хепарин, а се за истото, но со многу помалку нусефекти, антибиотици има многу нови генерации, а стари што се користеле веќе се исфрлаат), така е и со вакцините. Не значи дека некој е труен. И јас не мислам со ова да убедувам, чисто одговарам на прашањето.

    За малите сипаници - пријателка моја пред месец дена имаше спонтан во 5ти или 6ти месец, не се сеќавам. Таа ниту ги имаше прележано, ниту е вакцинирана од морбили. Анализата покажа дека најверојатно била во присуство на лице (или дете) со мали сипаници, и иако таа не пројави надворешно сипаница, излезе дека била заразена и го загуби бебето. Плус, прележување на мали сипаници во младоста дава ризик од херпес зостер во подоцни години - татко ми го имаше и е ужасно болно и тешко за прележување.

    Најпосле, не, вакцините не се семоќни. Ама прележувањето на некои од болестите од кои штитат, е уште помалку (на полио или дифтерија нејќам ни да помислам). Со куп мигранти што поминуваат низ нашата територија уплав ме фаќа од болестите со кои нашите деца ќе се среќаваат.
    Пак потенцирам, не сакам со ова да навлегувам во дискусија. Кој не сака да го вакцинира детето, негова работа.
     
    На awl, SnowWhite91 и Kitten им се допаѓа ова.