1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Јер знак на почит е да избегнеш одговор на поставено прашање и да си поставиш свое..
     
  2. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
  3. Fitteen

    Fitteen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Против.
     
  4. Binka

    Binka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    34
  5. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Нормално е со мигрантиве да се појават и болести...шуга,морбили...на толку народ не може да му се обезбеди хигиена...и тие кутрите со денови патуваат и се сместени некаде во никакви услови на купче..не можат да се измијат на раат.
     
  6. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Kje go citiram pedijatarot koj go odbrav za maliot ponataka, zoshto jas se slozuvam so nego.
    Pred nekolku god da me prashavte dali da vakcinirate bebe kje vi rechev da, ama zemete vakcini od grcija ili srbija. ovde bea nekoi indiski zemeni kaj nas. jas lichno ne im veruvav. ama nikogash ne sum rekol ne vakcinirajte. zoshto 80% od bolestite se sprechija otkako se izmisli penicilinot i vakcinata. momentalno kaj nas ima francuski vakcini koi se odlichni i nema potreba da se kupuva od strana. znaete li kolkava e shtetata i kolkava e stapkata na bolesti ako ne go vakcinirate deteto!? eve eden primer kje vi kazam od bolest koja sleduva paraliza. prvo ppchnuva od dolni ekstremiteti i odi nagore. deteto dozivotno ke e invalid. kazete mi vie kako kje mu objasnite na toa dete koga kje porasne zoshto e invalid i xoshto ne ste go vakcinirale? jas ne ve ubeduvam vasha odluka e. no vo ova vreme so tolku bolesti nikomu ne mu oreporachuvam da gi preskokne vakcinite.
    ponatamu zboreshe za autizmot, za obvinenijata deka se od vakcini i zashto ne se od niv.
     
    На lovely girl M, Freyja, Nausicaa и 9 други им се допаѓа ова.
  7. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Па заради тоа сакам да го вакцинирам бебуш кога ќе пркне малку.А, и со бегалците кои дојдоа,какви се не болести се донесоа наваму.
    Лично познавам случај каде сега скоро закачи шуга од болница во Германија.Кожната докторка која го прегледала рекла дека почнале да се јавуваат болести кои порано ѓи немало...дури баш рекла дека зголемен е бројот на инфекции откако се отворени границите за бегалците.
    А, доволно е да се изврши неправилна дезенфеција и ете ти проблем.Став ми е и од вакцини,ама пак страв ми е и од ова.
    Скоро имаше повторно појава на мали сипаници во Германија со смртни случаеви кај деца.Педијатрите бараа да се воведе задолжителна вакцинација за морбили за секое дете кое треба да појде во градинка,ама пак се заташка работата и остана слободата за вакцинирање.
     
    Последна измена: 5 мај 2016
    На CameliaMiller, referentka и DigY им се допаѓа ова.
  8. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Е денес збеснав готово.Јас сум за вакцини и досега ќерка ми ги има примено сите до ммр,тука застанав сакав да потпорасне. Е сега што е проблемот, му се јавиле денес на мм и му рекле во среда да ја однесе ме на вакцина, мм им рекол настината е ќе дојди ме кога ќе оздрави. И таа од таму му рекла донесете ја др ќе ја прегледа и таа ќе каже , посто не притиска и нас инспекција. Збеснав еј која инспекција кој ѓавол има во понеделник лом да се направам. Дали таа нивна инспекција ќе ми го оздрави детето за да прими вакцина или јас сум мало умна не знам што е настинато дете. Ако ми верувате од што вршат притисок вака и заплашуваат не ми се оди. Извинете за долгиот пост и уште ова некој со слична ситуација и како постапил?
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.680
    Пол:
    Женски
    Исто и нас ни вршеа притисок и јас си го земав картонот и си заминав во Букуреш.
     
  10. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Јас немав размислувано за вакцините, млада и зелена бев, не знам. :$
    Откако го гледав ова видео, се подзамислив малку, почна да ме фаќа паника и меѓу другото, кога ќе ми текне дека во 2014 се вакцинирав од ММР, косата ми се крева. :worried:
    Работев на брод, и во флотата „почнале“ да се шират случаи на рубеола од земји каде не практикуваат имунизација (Филипини мислам дека беа), па воведоа задолжителна вакцинација за сите членови на екипажот.
    Условот беше, или вакцинирај се, или немаш повеќе дозвола за престој во УСА.
    Барем така ни беше претставено, дека ќе летаме од работа ако не се вакцинираме.

     
  11. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Кај нас во Охрид само на едно место се вакцини, и да го земан картонот нема кај да одам затоа во понеделник фино и лепо ке си им кажам дека ќе ја вакцинирам јас кога ќе решам ,а не некоја си инспекција.
     
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.388
    Пол:
    Женски
    И во пп ваκцините се на едно место,но еве две ваκцини одлагав(едната сеуште ја немаме пρимено),за едната ни стигна поκана,но да СЕ ЈАВИМЕ во таа и таа соба. Појдов,фино им објаснив деκа од здρавствени пρоблеми одлагав и ниκој ништо не ми ρече. За инспеκција,да,во пρаво се,но пρимоρани се и тие,тоа им е ρабота,дρуг им налага што тρеба да пρават.
    Појави се таму,објасни им деκа саκаш детето 100% да ти биде здρаво,и веρувам деκа нема ниκој да ти се спρотивстави.
     
    На Пчела му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    И јас сум од Ох. Јас имам трето и нели потврдите од примени вакцини ги доставувам редовно во социјално, како услов за надоместок. И на самиот документ ми стои - ако заради некоја причина се одложува вакцината во диспанзер приложува документ, те запишуваат во картон како јавен за вакцина но ради тоа и тоа се одложува. Еве ние 4 месеци сме и првата 6 Валентина не е уште примена. Одам на преглед, и на докторката и велам сакам да почекам, ми се чини шмрчка, едно друго и готово. Сега на детско го носев, ко да ми грчеше нешто и од таму на кс и брис ме упатија и со тој извештај од детско бев да заведат во вакцини и да одложат. Со сила нема шанси да те натераат, одложи си и готово. Само мора да се јавиш зошто, еве во случајов со трето, ако ми прателе покана за непојавени за вакцина ќе ми го прекинеле надоместокот.
     
    На Пчела му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам за советите, ќе направам така ќе појдам денес на педијатар да ја прегледа, па во среда ќе одам на вакцини да им приложам документ дека е болна и да ја одложам се разбира. Благодарам уште еднаш.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Вие што не ги вакцинирате децата ако може да ми кажете, кои се санкциите од државата?
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    Казна, 300 евра кои ако ги платиш за еден месец ти ги намалуваат на 150, ко да си прошол на црвено на семафор. Ништо друго! Нека не ве плашат до градинки и школо, тоа нема врска.
     
    На joy1 и RainBow им се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Да, тоа се збори, дека ако не го вакцинираш нема да го примат во градинка и школо, па ме интересираше што е вистина.
    Јас не знам што да правам, читам, се информирам, ама не сум одлучна и тоа најмногу ме нервира. :(
     
  18. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Vo ustavot stoi deka sekoe dete ima pravo na skoluvanje. Seto drugo e samo zaplasuvanje od nivna strana. Baraat kartonce da, na uvid, no nikade nepisuva deka morq da gi ima site vakcini primeno. No mora da se odnese kartonceto sekako. I so edna primena nema problem.
     
    На AngelOfArh и RainBow им се допаѓа ова.
  19. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    bidejki spomnuvas studii celo vreme,kje sakas da prilozis edna double-blind randomized studija za efikasnost na vakcina?
    dve grupi,edna vakcinirana,edna ne vakcinirana.kolku zaboleni od nevakciniranite,kolku zaboleni od vakciniranite...
    znaes,edna solidna naucna studija za efikasnosta na vakcinite
     
    На yarre и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  20. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    По диктаторска работа немам видено во животот, ако не вакцинираш дете, нема надоместок.:fubar:

    Ово е толку ниска работа, мислам или се дава надоместок или не се дава, со кое право ве условуваат со вакцинирање, со кое право се меша државата во правото на секој родител дали ќе или нема да вакцинираат.

    Вакво нешто немало ни во времето на хитлер.:swear::swear:
     
    На yarre, blackwave, iloveyou29 и 10 други им се допаѓа ова.