1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    712 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Јасно дека ќе каже да се вакнинираат, не ни очекував дека јавно ќе каже дека нечинат и да не се вакнинираат. Ако не е генерален став на едно општество дека вакцините се штетни, не очекувам од поедини доктори да одат јавно контра на ставот.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Vaka iskreno si kazuvase doktorkata vrz osnova na nejzinite iskustva i znaenje. Barem taka kaj mene deluvase.
    Sepak e doktor , ne e covek so rekla- kazala muabeti.
    Ubavo objasnuvase se, si kaza deka zadolzitelno sekoe dete pred vakcina da se odnese na detalen pregled i krvna slika so crp. Ako se utvrdi deka se e vo red da se primi vakcinata. Napomena deka mnogu deca se vakciniraat bez krvna slika a ne se ni znae dali deteto e vo inkubacija od nekoja infekcija i sled vakcinata sledat nekoi poseriozni situacii koi baraat doplnitelna medicinska pomos. Sto znaci deka site tie negativni pojavi i simptomi avtomatski im se prepisuvaat da vakcinite, sto ne bilo tocno. Mozelo i na klinika detalno da se proveri imunoloskiot sistem na deteto.
     
  3. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Ја слушав докторката кога зборуваше, токму за таа вакцина беше акцентот, очигледно драстично паѓа процентот на аплицирани вакцини од ММР. Башка сакаат да ја воведат и варичела, почнаа на мала врата да го туркаат тоа, демек многу случаи, демек е супер корисна итд.
    Но сепак јас не сум толку убедена во тоа дека е се баш така како што зборат во јавност. Мислам дека си бранат позиција, сепак они се промотори на вакцнација.
     
  4. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Da,kaza deka deka mnogu roditeli ja odlozuvale vakcinata dodeka deteto ne prozbori i proodi ubavo.
    Vakcinacijata e zadolzitelna, a i javno retko koj e protiv.
    Ako dobro razbrav vo uciliste za zapusuvanje barale potvrda deka deteto gi ima primeno site vakcini.
    Za vakcinite za Hpv doktorkava bas i ne bese nivna upotreba zosto bile vakcini koi uste se ispituvale.
     
  5. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    За упис во училиште НЕ СМЕАТ да одбијат дете. Уставно загарантирано право е секој да се образува во Р. Македонија. Значи, бараат картонче ДА, но во законот стои дека само бараат картонче на увид, никаде не пишува дека мора да ги има сите вакцини примено. Увид значи да го видат а не да обесуваат дали си ги примил или не.
     
    На karak, Јаневски, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  6. mac.mac

    mac.mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    652
    Има ли некоја мајка што живее во Швајцарија. Ми треба информација кога се става таму првата вакцина и која е таа вакцина? Мислам @zalosna живее таму? Можеш ли да ми одговориш
     
  7. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Јас искрено за второво многу ми е страв со вакциниве, после толку статии, информации и критики. Одам на вакцина со чувство дека од здраво болно го правам детево. Сум за вакцинирање, вакцините спасиле многу животи, тоа е едно од откритијата кое е вредно за почит, но во денешнава трка за профит не верувам дека се загрижени за последиците и искрено не верувам во нивниот квалитет. Но ете, сепак го вакциниравме, и еве сега во понеделник ќе го носиме пак а колку не ми се оди само.
     
  8. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Која вакцина ќе ја ставате?
    И јас спо тешко срце се спремам за 6 валентната и многу ми е страв. Многу.
     
  9. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Како што ми појаснија петовалентна е оваа, шествалентната на два месеци ја примивме. Ако сум грешка нека ме поправи некој. Со таа на два месеци добро поминавме, имаше малку температура и брзо и се симна.
     
  10. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    majki kolku vakcini se primaat na dva meseca? Vo pedijatriskaa kniska sto mi ja dadoa ima lista na vakcini na dva meseca ima 4, dali odednas se stavaat vo edna ili posebno?
     
  11. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Na dva meseci e 6 valentnata. 6 vakcini u edno.
     
    На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Утре ќе го носам малиот да ја прими оваа на 2 месеци што е па сакав да ве прашам дали има реакција и каква? Тие лепенките што спомнуваа кога и како се лепат на местотот на убод или?
     
  13. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    @Верче4 да те прашам знам во Плоднос се пораѓаше , таму му ставија на малото 2вакцини после на 2 недели беше на Здраво и после пак на еден месец ? А првата вакцина на здраво ја прима на 2 месеци така ? Не ми е јасно зошто ми рекоа да одам на еден месец пак . Поздрав
     
    На Верче4 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Да во плодност две му ставија, така да на здраво ние бевме на месец и пол чисто рутински преглед беше мерење и ми кажаја штом наполни два месеци и некој ден да го носам за вакцина таа е прва на здраво.
     
    На fs-fs-fs му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Мајки утре во 12 часот на алфа ќе има емисија за вакцинација на децата, гостин ќе биде др. Александар Сајковски, па да гледаме.
     
    На makedonkamak, Пчела и S.Snezana им се допаѓа ова.
  16. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Jas go gledav doktorot, no ne celo gostuvanje. Ako ima slucajno link bi ve zamolila da postirate.
    Slusnav deka i toj dade poddrska za vakcinite , vklucitelno i mmr . Napomena deka nema nikakva povrzanost so autizam.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Мајки против што е вакцината на 2 месеци?
     
  18. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.757
    Пол:
    Женски
    Oвa е листaтa нa вaкцини вo книшкaтa штo ми јa дaдoa oд систинa.
    20160912_153146.jpg
     
    На Wanna.be.mum, Tajnaotrovna и Верче4 им се допаѓа ова.
  19. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    Фала , со лесно да ја помините и пиши како беше . Уште го мачи мешето читав дека има големи грчој ?
     
    На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
  20. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Таа на два месеца имавме малку покачена температура. Инаку во книшката ти е заведено за што се прима.
     
    На Tajnaotrovna и Верче4 им се допаѓа ова.