Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,0%
  2. Против

    225 глас(а)
    24,0%
  1. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Претпоставував дека ваков ке биде одговорот :^) .Јас темата ја следам оддамна,се уште сум воздражана,ама се повеќе страв ме фаќа.Успеав дури и врски најдов за на клиника да се вакцинираме,со прочистени,ама само една има ацелуларна ДТП,другите не се. :( Ама ништо чудно и ако решам да вакцинирам(повеќе натака ме тера),барем ќе попорасне малку,ќе има поголем имунитет(ахх морам некако да си се тешам) :rock:
     
  2. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    И во Америка има “прочистени“ вакцини и стапката на аутизам се зголемува,не го погледнавте видеото за аутизам и истражувањето.
    Џабе паничите за вакцините,тие не предизвикуваат аутизам,без разлика какви експерти тука велат или доктори.
     
    На eagle.eye му/ѝ се допаѓа ова.
  3. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Да беше глушец па да видиш како вистински тестираат глувци.
    Вакцините ги имаме долго време и докажани се дека функционираат.
    Само луѓето што бараат избор се плашат од една инекција.
    Големата работа пораснете и бидете возрасни.
     
  4. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Јас уште на времето се чудев зошто две деца кај мене у основно ( пред едно 30 години ) не се вакцинираат. Едното, татко лекар другото мајка фармацевт. Ама многу покасно ги поврзав работиве. Почнав кришум да ги прашувам познаниците чии родители се доктори, скоро половина од нив не се. И сеа бинго, еден од најважните имунолози во МК, не ги вакцинирал своите деца, сега и првото внуче. А по часописи друго збори.
    Напрај го истото, но не нападно, со исти такви познаници, ќе се зачудиш на нивната бројка.

    Нормален развој на настаните, паниката е првиот сегмент. Кај тебе прескокањето на оградата е прашање на време. Искрено се радувам на фактот дека ке имаме уште едно здраво детенце и неоптеретено од вакцини.
    Немој, немој да се лажеш дека ацелуларна вакцина е подобра од стандардна. Има само и само полалку момнтално видливи последици ( да не кажам скриени ) веднаш по самата вакцинација. И за нив како и за „обичните“ не е направена long-term студија за штетност, што секако не смее да биде постулат дека се добри. Наназад напишав, нема да најдеш она што не го бараш.

    Токму тоа е поентата. Зависи од каде ја гледаш. Лугето мораат да паничарат, тоа е нормална реакција после сонавање и на другите вистини. Мене ми е јасно дека вистината која полека се осознава за вакцините се контраиндицираат со лагата во која живееш. Игнорантноста што ја имаш секако е полесна опција.

    Не си слушнал за викенд тестерите кои за некаква парична надокнада се заморчиња во државна ? Не си слушнал дека ГМО инсулините се тестираа прво во Скопје ?
    Некој може и навистина треба да порасне, уште подобро, да сака да види.

    Пушти ја експерт, догматизми не и требаат на темата.
     
  5. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Без извори само слушам креирање стравови,за што признавам дека си добар/а.
     
    На oblace1, leona83 и danielka0507 им се допаѓа ова.
  6. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Извори наназад колку сакаш, одбери еден, и плесни да го дискутираме, не да киднеш и само одвреме навреме да констатираш дека “вакцините се добри, немајте галје од боцкање “ :)
     
  7. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Нема 100% гаранција.
    Оди надвор голема е шансата да те удри кола или да доживееш собраќајка.
    Сонцето е полезно но може да биде штетно и да предизвика рак.
    Исхраната не е иста како што била пред 100 години па ја јадеш и не се буниш,се чудам зашто не пропагираш за подобра санитација и подобро користење на пестицидите и сите хемикалии што ги буткаат во храните.
    И ако толку си за доброто на човештвото сега имаше за против железара се чудам зашто не беше таму.
    Туку полесно е да си воин на тастатура него во живо.
    И сигурно следно што ќе биде од тебе е што ќе каже Баба Рада за вакцините и од некој кваз доктор што не погледнал ни едно истражување од оваа тема.
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
  8. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Што тоа нема 100% гаранција ? Животот? Нема бре кој вика дека има? Ама зарем тоа е начинот на размислување ? Сите ке умреме, ама голема работа ако тоа го убрзаме со вакцините ?

    Космички зрачења ? Пестициди ? Колку се бори човештвото? Колку може да се бори, колку може се бори и против вакцините. Ама храната што ја јадеш нели се трудиш колку што може да е поприродна? Бегаш надвор од урбана средина за чист воздух ? А вакцини, е вакцините може и да те утепаат или да те остават инвалид, ама па све е лошо у животот, сеа па за едни вакцини ли ?
    Погрешна теорија имаш.
    Како јас се борам? Не знаеш, можеш само да ме читаш за моите ставови. Можеш да шпекулираш и омаловажуваш со Баби Ради, па само тоа и ти можеш да го правиш, немаш витамини за реална дискусија.
    А тоа што ги омаловажуваш докторите кои се против вакцини, со име и презиме, ете и во МК, тоа зборува само за тебе, и твојота перцепција кон останатите кои размислуваат поинаку. Пази они размислуваат а ти само и само пратиш.

    Науката е алатка која ја направил човекот во потрага по вистините. Но таа е несигурна бидејки се базира на математичка веројатност и е ограничена. Зависна од профит, вистината која ја бара, може да биде изгубена. Научните анализи и нејзините методи, можат да многу лесно да ја прикријат вистината, или уште полошо, да креираат нова вистина.
    Науката неможе да го замени здравиот разум ниту работите кои сами ги гледаме.
    Не ти требаат докази кои се со математички веројатности, кога тие истите доволно е да ги погледнеш најнормално со своите очи.

    Ке разговараме на темата, или ке тераме бапски муабети со персонални квалификации и деградации на личности што размислуваат поинаку ?
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Вистината е дека единствен негативен ефект на вакцините се веќе познатите ефекти,а како и секогаш пак воведуваш страв дека вакцините се зло,а до сега ако вакцините не беа ефективни немаше да има полио,ммр и сите други болести кој скоро се скорнати со вакцинацијата.
     
  10. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Ајде StefChef, ова е веќе познато клише. Да го следевме, немаше ни темава да постои.
    Како вакцините ги искорениле болестите кога се воведени на самиот крај на нивното постоење ?
    Ти предлагам да ми ја дадеш твојата логика на ова.
    Еве, бирај инсерт ливче од вакцина, и дај ми твое размислување. Да ги разгледаме „веќе познатите ефекти“.

    Да не ми иде постот во ветер, еве еден сублимат на лекари и научници кои јасно го изразуваат својот став, базиран на официјални податоци и искуство.

    http://www.vaccinesuncensored.org/vids.php
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Само што ќе го погледнам дисклејмерот доволно е.
    Disclaimer: The content of 'Vaccines Uncensored' is for information purposes only and is not to be construed as providing medical advice. The decision whether or not to vaccinate is a personal one that should be individually formulated based on due research, consultation and careful consideration. While the majority of those quoted at ‘Vaccines Uncensored' do not advocate the vaccine modality, individuals quoted here within may or may not endorse vaccination and may or may not endorse other views expressed here within.
     
  12. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Ти изгледа и не го читаш она што погоре го напишав. Се работи за ставови на лекари и научници, додека сајтот само ги пренесува и во еден дел категоризира.
    Едиторијалот на сајтот може но и немора да биде од лекарски профил за да го прави тоа. Само пренесува ставови, за кои секако немора да има став.

    Ако добро го разбереш едиторијалот ќе видиш дека не сака да влијае за донесување на одлука, и предлага истиот да настане индивидуално врз база на истражување.
    Впрочем мојот став против е јасен, како и моето убедување дека секој родител треба да се информира и одлучи, што во целост и се поклопува со едиторијалот.

    Преставува навистина одличен преглед. Јасен и прецизен. ПРЕГЛЕД на ставови против вакцинација.

    Благодарам, што го разгледа, и што го дообјасни. ;)

    Него да не почна тебе црвот да те јаде ?
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Не само кога почнав да читам дека Вејкфилд е пишуван таму ја затворив страната и разбрав дека е пропаганда.
     
  14. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Абре StefChef, не ми е лесно коа ке потегнеш едно игличе, за кое што мислиш дека можеш да го употребиш за дисквалификација на личност, било да е доктор или научник, само и само што отворено и јавно се посомневал во вакцинацијата како постапка, единствено согледувајќи ги достапните информации од државни извори. Постапка која е многу лесна и прецизна, и секој, ако сака ( и може ) може да ја види.

    Во прегледот Dr. Wakefield не е ни единствен, а неговите истражувања не застанунваат. Неодамна е добиена и првата битка во Англискиот суд. Обвиненијата од негова страна веќе се подигнати.

    http://healthimpactnews.com/2012/br...w-wakefields-co-author-completely-exonerated/

    А што праиме со сите останати ?

    B.F. Cornell, M.D.
    Dr. W.B. Clark
    Dr. Forbes Laurie, Medical Director, Metropolitan Cancer Hospital, London
    Dr. Dennis Turnbull, 30 year Cancer Researcher
    Dr. B. Duperrat, Presse Medicale
    Harold Buttram MD
    Frederick R. Klenner MD
    ....................... и уште иљадници други, а ете и доблесни лекари од Македонија ?

    Пропагандисти?

    Мислам дека погрешно го поимаш мометот на пропаганда, ене денес видов пропаганда

    [​IMG]


    Но што е тука е,
    [​IMG]

    Експерт, те молам појави се, се надевам дека не ти забранија.
     
  15. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    One of my sons is autistic. He was diagnosed about a decade ago at age 3 for the symptoms recognized at the time but likely would have been diagnosed earlier given what we know now. Like all autistic people … like most people … he has grown–taller than I, at this point–developed, matured, and changed. And along with him, the way people view and talk and think about autism has changed, as well. In the 10 years since his diagnosis, we’ve gone from hearing “I’m sorry” when we mention having an autistic child to a much more mixed response, one that often is as weighted with curiosity and interest as with sympathy or pity, and that’s a good thing. But there is always room for improvement.
    http://www.forbes.com/sites/emilywillin ... -thirteen/
     
  16. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Леле Маестро. Форбс ? Башка каде ти е поентата ? Дека аутизам може да нема врска со вакцини. Абе може. Ама премногу се твоите „анегдотални“ примери на дете кое веднаш, веднаш после вакцина се менува за 360.

    https://www.youtube.com/watch?v=lUs2EvWSDrE
     
  17. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    Јаре, која ти е целта и поентата на дискусииве на оваа тема??? Да го спасиш човештвото ли?
    Па и да си во право на овој ли начин се пристапува? Напади, негативности, кој си па ти, како и сите останати на нет што пишувате позади никови, да ме убедуваш, наведуваш против вакцините и не дај боже бидеш причина за болест или смрт на една индивидуа која ради твоите совети нема да биде вакцинирана? Кој кредибилитет го имаш ти да делиш совети? Од кај си ти сигурен во ова што го прераскажуваш? Лично ти ли направи испитувања и експерименти па увиде какви се вакцините? Каква бре ти одговорност превземаш на твој грб? Те плаќа ли некој за вакво тормозење на народ? Ако си против вакцини не вакцинирај и ЧАО! Јас сум за вакцинација, но притоа никого не го убедувам во тоа. Сум се информирала, читала и донела своеглаво одлука. Вака читајќи те тебе, во никој случај нема да ме замислиш, а не па да ми ја смениш истата одлука. Од кај сите вие што вакцинирате искочивте најуки и паметни, а ние глупи и недиволно информирани?? Да стрефи утре некоја елементарна непогода или војна, па да ги видам невакцинираните што ќе прават. Животот не е од денес за утре. Не знаеш каде ќе фати твоето дете и што се ќе го задеси. Да се чуди човек како ни грам совест немате во тој поглед, а од друга страна ВИЕ се чудите и прашувате со која ли совест ние ги вакцинираме своите деца?!
     
    На danielka0507, Antula и StefChef им се допаѓа ова.
  18. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Абе невесто никој не те убедува, само се дебатира а ти си голема па ќе си одлучиш.
    Среќа е да се има Јарре на темава, упорен е да им ги пренесе информациите на оние кои сакаат да се информираат и на кои не им е логично да му вбризгаат токсини на новороденче.
    И сигурна сум дека можеби нема да го спаси човештвото, но прави добро дело.
     
  19. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Поправка мис-информации и креирање страв.
     
  20. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Факт е дека вакцините се токсични.

    http://www.youtube.com/watch?v=FfTo35UrFPA

    А за креирањето на страв се задолжени маркетинг кампањите креирани од фармацевтските компании и сликите кои ти кажуваат што ќе те спопадне ако не се вакцинираш беа постирани погоре.
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.