1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Ова е многу културен и нормален пристап. Кај нас ке те потепаат ако побараш обичен vaccine insert бидејки вакви објаснувања нема.
    Добро, а што пракитчнио се случува кога родителот ке каже не ? Данке Ауфидерзен или постои и понатамошно убедување ?
    Ова го кажувам бидејки во Австрија на пример, докторите кои даваат вакцини, имаат екстра стимуланс за секоја дадена вакцина во висона од 15 Евра.
    Имаш ли практично видување ?
     
  2. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    немање право на избор при вакцинацинација???? За какви измени се работи? lans ??
     
  3. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    mamita83,
    Уставниот суд занемари повисоки законски прописи, и остана на постоечката отфрлајќи го барањето за проверка на уставноста.
    Она што е важно е дека вакцинацијата во МК е право на избор. Лошо е што некои родители мораат да се борат за тоа право, а некои за среќа целиот процес го минуваат без мака.
    Многу е важно да се знаат овие правни состојби, како родителот не би бил измамен и исплашен, па поради тоа да му превагне одлуката за вакцинација.
    Одлуката за вакцини е во рацете на родителите.

    Молам погледни го attach-от

    Во оваа група на фејсбук се разгледува правната регулатива во Република Македонија, и начините како родителите кои се противат на вакцинацијата да се изборат за тоа право.
    Готовите фајлови, како изјави, поднесоци до инспекторат и суд ги имате во (files ) на групата

    http://www.facebook.com/groups/vacchoice/
     

    Прикачени фајлови:

  4. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Досега имам примено вакцини повеќе почнувајќи од оние кои беа задолжителни кога бев дете.Последна вакцина што ја примив ми беше онаа против ХПВ вирус и досега не сум имала непријатно искуство или некои компликации од примање на истите. Секој организам можеби различно реагира на различни супстанци и затоа се појавуваат компликации со трајни последици не мора да биде тоа вакцина туку било кој лек што треба да произведе некаков ефект во насока на превенција и лекување секогаш има несакани ефекти кои можат да се појават типичен пример е пеницелинска инекција некому предизвикува парализирање и не е дозволено примање за разлика друг нема таков проблем.
    Според мене контридикациите немаат врска со квалитетот на вакцината освен ако не е изработена според светски стандарди и не е проверена (што реално не би била во промет ниту Светска здравствена организација би дозволила таква употреба) макар што јавна тајна која сите ја знаеме е дека фармацевската индустрија профитира на вакцини.
    Некаде мислам имам слушнато дека ненавремено вакцинирање ќе се казнува парично што реално не се согласувам со ваквата мерка повеќе сум затоа секој да си цени сама за себе па и за своето дете дали треба да се вакцинира или не.
     
    На emilijamak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    @MacenceEna nisto ne mi dade pedijaterot da procitam i potpisam dali se soglasuvame ili ne. Koga bevme na U2 Mi dade kniga za vakcinacija i tolku. Na sekoe odenje veli denes vakcina. Naredno koga ke odime ke odbijam. Edna zena mi kaza isto vo Germanija e ona, nejzinoto bebe e 7 meseci i taa gi odbila vakcinite ama potpisala i mi rece deka doktorite profitiraat od vakcinite. Osven dvete dozi na mmr se orimaat li dr vakcini na 2-3 godini???
     
  6. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Некаде на нет ми пролета правилникот за вакцинација од Австрија, од нивното министерство за здравство. Комплетчето кое се симнува од нет, за потреба на секој педијатар, покрај останатите објаснувања и насоки со кои педијатарот постапува со вакцините и родителите, стои и награда од 15 Евра за секоја дадена вакцина. Верувам дека во Германија не е многу различно. Ако сте во можност пребарајте го тоа комплетче.
    Во комплетчето има, како да се убедат родителите да вакцинираат, дури и спремни одговори на можните прашања на родителот.

    Инаку на германскиот портал http://www.impfschaden.info/ имате повеќе информации и за вакцините но и за состојбите по вакцинациите. Може да се види и на англиски.
     
  7. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Yarre од скоро сум член на групата Вакцинирањето - право на избор, слободата над сѐ, во оваа група е сѐ одлично објаснето како треба да се постапи, но бидејќи не сум имала потреба не ги читав детално.

    Ме интересираше дали има некои дополнителни измени за кои незнам или кои би се однесувале на генерациите кои доаѓаат така го разбрав lans, бидејќи ние немавме никакви проблеми, ниту закани со тужби, ниту проблеми со упис во градинка-државна, ние само предадовме изјава дека одбиваме вакцинација во Идадија – сите беа крајно коректни. Благодарам на објаснувањето, значи се си останува како што е. :)
     
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Денес ни стигна новогодишна честитка, Покана за порамнување. Ќе ви објаснам во кратки црти.
    Не сме се појавувале за вакцинирање, а одбивањето на вакцинирањето било прекршок според член 67 од Законот за заштита на населението од заразни болести. Согласно член 46 став 2 од Законот за прекршоци и бараат да одиме заради водење постака за порамнување. А позади прикачен Платен налог за плаќање глоба од 300 евра.

    Доколку ние т.е моето недовакцинирано дете е закана за населението од заразни болести, тогаш како плаќањето на овој износ ќе спречи моето дете да биде закана за населението?
     
    Последна измена: 12 декември 2014
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    friendy dali prethodno predadovte izjava deka ne sakate da vakcinirate zaradi licno ubeduvanje? od koga ne vakcinirate? Kolku godinki imate? Dali prethodno ste imale problemi? ako mozesh spodeli so nas kako ste postapuvale prethodno, sto prethodelo na poramnuvanjevo? i informiraj ne kako kje se odviva situacijata? Zakonot e na vasha strana
     
    Последна измена: 12 декември 2014
  10. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    friendy,
    Во групата имаш аудио запис на родител ( татко ) во разговор за порамнување. Таткото одбива да плати пола казна, одбива да вакцинира, и ја упатува инспекторката судски да го гони. После една година, уште ништо од гонењето :)
    Ништо страшно не е поканата за порамнување. Обавезно оди, и задржи си го ставот, не дозволувај да те изманипулираат.
    Ако за жал те пратат на суд ( мада е реткост бидејки и самите се свесни дека имаат колизија со повиско закон ) тогаш ладно ги добиваш.
     
  11. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Имаме 2 1/2 години, вакцините пред ДТП ги имаме примено, сите останати заклучно со ДТП ги немаме примено.
    Изјава немам дадено ни усно ни писмено.
    Порамнувањето сигурно го користат како заплашување, демек платете помалку доколку платите во првите 8 дена. Какво порамнување, салдовно!? Глупости. Не плаќам, нека ме тужат!

    Нема да одам.
     
  12. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
  13. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=383571
    vo placebo zabolele 9%,kaj vakciniranite zabolele 4%.
    moze da se procita kako 50% efikqsnost na vakcinite, aisto taka moze i da se procita deka kaj 100% vakcinirani namesto 9% kje zabolat 4%. znaci za 5% od site,mora 100% da se vakciniraat?
    sto gi zastitilo tie 91% kaj nevakciniranite?
     
  14. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    ajde i jas da spodelam pa ako ima nekoj sovet-dobredojden e,
    sinceto gi ima primeno samo vakcinite vo bolnica i dve vo sovetuvaliste, zaradi reakcija resivme veke da ne vakcinirame, ne dobivme pokana od sovetuvaliste, direkno ne pratija kaj sanitaren inspektor na poramnuvanje ...tamu pokraj site ubeduvanja kazavme deka nema da se vakcinira deteto pa ni se napisa kazna da se plati vo rok od 8 dena, ako ne- na sud. vraboten vo sudot mi kaza deka stvarno pocnale so sudski postapki bidejki vo golem broj se roditelite sto odbivaat sega, i sega e dilemata..dali da se plaka ili na sud da se odi...ako platime za narednite vakcini povtorno ke ima globi a pak na sud ne znam kako ke se zavrsi...
     
  15. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Нас веројатно ќе не пуштат на суд, па ќе видиме каков исход ќе има.
     
  16. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    http://www.facebook.com/groups/vacchoice/

    „Вакцинирањето - право на избор, слободата над сѐ“

    Во files на групата ги имате сите потребни документи, кои ке биле од корист да сте ги носеле со себе и кај санитарниот инспектор.

    friendy, те молам подели го искуството кога ке заврши.
     
  17. Ina Ina

    Ina Ina Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Луѓе каква е оваа негативна кампања што се води против вакцините???? Точно е дека некогаш знаат да дадат негативен ефект(не дај боже тоа да се се случи),но тоа е мнооогу ретко 0,5%. А дали знаете колку епидемии се искоренети со помош на вакцините??? Колку милиони животи се спасени благодарение на вакцините.
    Дефинтивно да за вакцините!
     
  18. Ina Ina

    Ina Ina Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Стари се коментариве знам,но ајде да ве прашам. Вакцинирани сте? Имате нус појави од вакцините? Туберкулоза има во земјава? Читајте малку од стручњаци литература а не секакви блогови напишани на Интернет
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Туберколоза има за жал и тоа мн
     
  20. Ina Ina

    Ina Ina Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Тука во Македонија нема. Има можеби,е во пораст последниве години, ама не како порано. Можеби се примаат и некои безвезе вакцини,како оваа за ХПВ која баш и не е толку форсирана на запад.
    Моите се повозрасни,нормално со некои хронични заболувања кои доаѓаат со годините и секоја година превентивно се вакцинираат од грип и фала богу настинка не знаат што е.
    Ок ,сфакам да сме скептични за новиве вакцини. Меѓутоа оние кои ги примавме ние од мали ите како помогнаа да се сикоренат или да се сведат на минимум некои болести. Порано умирале од Вариола ,од дифтерија илјадници луѓе. Фала богу ние не ги знаеме тие :) сепак мора да гледаме на позитивните страни на вакцините. Кај нас тука во Македонија е проблем што не се набавуваат најнови вакцини,државата троши на безвезални работи толку пари а за здравјето ништо:(