1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    712 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.803
    Пол:
    Женски
    Како бре нема тбц од кај то тебе таков податок?Само во градот наш има на секои 4 месеци нови 25 заболени.Не е малце тоа.А рачунај на територија на цела држава.Не е како порано но не е ни искоренета.
     
    На emilijamak му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Yarre, clen sum na grupata, se sluzev so prilozenite dokumenti .ednostavno ti vika vakcinacijata e obvrska a ne med intervencija i kraj na muabetot , vika ne mi objasnuvaj toa so ve lazat advokatite...i ne saka da te islusa
     
  3. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    873
    Допаѓања:
    784
    Ако се реши да те даде на суд ( реткост е ама се случува ) користи го
    „Одговор на обвинение за невакцинација - поднесок“

    Секако знаеш дека

    Интервенција во областа на здравството може да се изврши ЕДИНСТВЕНО кога засегнатото лице доброволно ќе се согласи на тоа, врз основа на дадена информација.

    Кај некого иде лесно, кај некого малтретирачки. Кај кој како се погоди. Обично кога ке успее човек да објасни дека правото го познава повеќе од нив, се повлекуваат. Ама има секакви, и нормални и слепи follower-и
     
    На Azzra му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ina Ina

    Ina Ina Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Знам затоа што студирав стоматологија,имавме и медицински предмети. Во пораст е бројот на ТБЦ последниве години,но не е ни толкав бројот колку што кажа ти. И да нема ни толку колку што имало порано. Порано на медицински факултет се учел посебно испит за туберкулоза,а сега споено е со интерна бидејќи ретко има заболени
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Tocno i pokraj se,i pokraj vakciniranjeto,brojot na zaboleni od tbc ne se namaluva,a daleku od toa deka e iskoreneta ovaa bolest.Jas i pokraj toa sto gi imam primeno site vakcini kako dete,imam i beleg na ramoto,sepak zabolev od tbc koga imav 10godini.Pominav 2 meseca vo Kozle pod silna terapija,i uste 6 meseci domasno lekuvanje so silni lekovi.I...sto mi vredese toa sto bev vakcinirana protiv tbc?APOSOLUTNO nisto! A isto bi bilo i da ne bev vakcinirana...
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ina Ina

    Ina Ina Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Каталина никој не вика дека вакцините штитат сто посто,за жал ти си била таков случај. Но колку пак многу се заштитени.Кога ќе ставиш на вага негативно и позитивно има сепак бенефит од вакцините
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.803
    Пол:
    Женски
    Бројот е толкав бидејки самата работам со лица болни од тбц и затоа мн добро знам колку е раширена болеста ;)
    Особено кај млади лица помегу 17 и 28 години
     
  8. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    873
    Допаѓања:
    784
    Ina Ina,

    Зошто во Америка, никогаш немало вакцина за ТБЦ ?
     
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.132
    од септември месец одбив вакцина кога да очекувам да ме повикаат ?
     
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Да вакцинирана сум и имам проблем.А имаат за жал и други и тоа многу посериозни,лични проблеми и компликации,а во некои случаи и смрт на своите намали и најмили.И не читам секакви блогови тукј коментари,интервјуа и снимки од дискусии на специјалисти,имунолози,па дури и поранешни вработени во производство на вакцини.
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Jas sum za vakcina i gledam deteto da mi e 100% zdravo pred vakcina. Sovet od pedijatar da pred se koja vakcina mu se zema krv. Site mu gi stavivne do mmr sega tuka zastanavne mi e strav no malku pogolem ke go vakciniram bar na 2 god.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Bez vrska vakcini voveduvaat. Go citav premierot Todorov ke vovedele vakcina protiv streptokoka, oti.ja imalo rasireno kaj mnogu bebinja.i deca i ja imalo nekolku vrsti. Isto i protiv sinus ke vovedele vakcina. Zosto nema smajli sto se krsti???
    I sega ke vakcinirate li so ovie vakcini vie sto se ZA vakcinite?? Zosto ne se vakcinirate protiv HPV virus??? Plus, jas sum vakcinirana protiv golema sipanica, pa imam Kako mala prelezano. Brat mibe vakciniran protiv zauski, pa pak ima prelezano. Mm ima prelezano zauski, a vakciniran e. E aj ako stitat vakcinite da receme esno deset godini, zosto togas sme se zarazile??? I plus ednas prelezana bolest, dobivas dozivoten imunitet, zosto ima potreba od revakcina.
    @karak i jas treba da ja nosam malata na vakcina Mmr ama nema da ja vakciniram.
     
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.191
    Допаѓања:
    123.783
    Kaков проблем имаш и од која вакцина?

    Јас сум од се вакцинирана и уште жалам што мајка ми не ме пушти да се вакцинирам од ХПВ кога беа бесплатни за сите над 26. Сите другарки се вакцинираа освен јас, и нормално, јас добив ХПВ високоризичен. И јас две години се борев со него и и се лутев на мајка ми што тогаш ми рече - што ке ти е тебе, ако досега не си добила, нема ни да добиеш ХПВ. Џабе ке се боцкаш. После кога и се јавив од гинеколог и и кажав, плачеше, ама тоа е што е.

    Јас кога ке имам деца, ке ги вакцинирам исто како што бев и јас вакцинирана. Не можам да замислам од сипаници или од црна кашлица да умре некој во денешно време.
     
    На <3 pleza4e <3, Nausicaa, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
  14. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Jas imam prijatelka koja sto e vakcinirana od site vakcini, i pred 4 godini zamina vo indija i povtorno se revakcinirase od polio pred zaminuvanje, a se prasuvam zosto? Stom si ednac vakciniran ili revakciniran kako dete kalendarski i neli ovie sto se pobornici za vakcini velat deka vakcinite stitat mnogu dolgo pa morala drugarkata da se revakcinira posle dolgi godini ili mozelo da se skokne vakciniranjeto kako bebe, vo toj krevok period pa koga eto i izlegla prilika da odi Indija mozelo samo togas da se bocne????
     
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Оди во Индија и ќе видиш зошто се вакцинирала.
     
  16. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јaс имaм брaтучеткa кoјa е сестрa нa дијaлизa, сите сестри тaму се бoцкaaт нa некoлку гoдини (требa дa прoверaм нa тoчнo кoлку) сo вaкцинa зa Хепaтит Б. Oд oвa јaснo се гледa декa и дoкoлку имa ефикaснoст вaкцинaтa тaa е крaткoтрaјнa, тoгaш зoштo ги бoцкaме бебињaтa кoи не се ни вo ризичнa групa? Мoевo бебе имa 6 месеци и не гo вaкцинирaм, дa не гo урoчaм oвие 6 месеци имa oдличнo здрaвје, a нa темaтa следaм штo се случувa aмa ич не се зaмaрaм ниту пa рaзгoвaрaм нa oвaa темa сo некoгo..
     
  17. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    kako se spravuvas so pokanite za vakcini?
     
  18. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Никaкo, не сум дoбилa дo сегa :)
     
  19. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Ne ja plativme kaznata od sanitarnata inspekcija...valjda sledi sudenje...pa da vidime sto potoa :)
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Kolku vakcini imate odbieno?