1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    ne go sledam kalendarot ama vo pokanata od sanitarna pisuvase deka ne kaznuvaat za 10 neprimeni vakcini
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Vie voopsto li nemate primeno vakcini??Kolkavi ste golemi?? Vcera imav seriozna debata okolu vakcinite zosto sum protiv, i na kraj me prasaa dali sum znaela.za rizikot ako ne ja vakciniram malata od zauski i sipanici.??
     
  3. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Prosti, se zbrkav so pismata ne mi bea pri raka eve utrovo gi proveriv, ne vo pokanata tuku vo resenieto e navedeno...''od propisanite 10 vakcini, deteto primilo 2'' deteto ima 11 i pol meseci, primeni se samo tie na ragjanje sto gi klavaat i prvite 2 vo sovetuvaliste
     
  4. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    здраво мамички. прв пат пишувам во оваа тема. син ми до годинка ги примаше сите вакцини и минавме добро , немаше никакви реакции. на 13ти овој месец треба да ја прима ммр вакцината , за која колку повеќе читам, толку повеќе ми доаѓа да се иселам од државата. дали некој има искуство со оваа вакцина? имам нова комшика со аутистично дете. таа тврди дека детето и било во ред, но откако ја примиле вакцината после неколку дена детето почнало да се понаша чудно . ова ме става во дилема дали да ја примиме вакцината и кои се КАЗНИТЕ доколку не ја примиме поздрав
     
    Последна измена: 9 јануари 2015
  5. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Lelee, navistinina li se slucilo od vakcinata. Ima li dijagnosticiran autizam?? I nie treba da ja primime mmr, ama nema da dozvolam da ja bockat. Neka mi se javi roditel so zivee vo Germanija i ima iskustvo so nevakcinirani deca, plus mu odat u gradinka ,sakam da prasam nesto. Mi velat deka ako obbijam vakcina zdravstvoto ne plaka ako deteto se zarazi od odreden virus protiv koja ne e vakcinirana. Nema da ja primile.navodno vo gradinka i uciliste, i dokolku ja primile ako se razbolela ke ja isklucat od ucilisteto. Stvarno ne znam veke, a toj germanskiot ne go razbiram pa preveduvam pustam itn.. ako ima nekoj molam da mi pise.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    Денес читав за ревакцина на ммр на 6 години што се прима,предизвикала епилепсија кај девојчето.Ме фати паника ние ја примивме пред месец дена таа вакцина.Ова станува толку збунивачки да човек незнае кој пат да го фати.
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Lele kaj procita??
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.589
    Пол:
    Женски
    На фб има група вакцинирање право на избор.Една мајка пишуваше за лошото искуство со таа вакцина.
     
  9. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Не паничи, ништо нема да се случи, Не знаеш за девојчето што добило епилепсија, дали некој од претците имал, дали имала други болести, како се одгледувало, еден куп фактори кои приденесуваат за епилепсија. Ако мајката на последно се секава на вакцината, нека праша историја на болести и кај таткото. Не значи дека секоја болест е кај дете е последица на вакцината. Треба да се видат сите фактори.
    Мое братучетче има аутизам, мајката не знаеше дека има, оти не сретнала такви деца претходно. Мајка ми и кажа дека нешто не е во ред, она рече, супер ми е детето. 2 месеци подоцна го однесоа на некоја вакцина, и она после рече од вакцината е вака. Не сакаше прво да прифати дека не е во ред детето, а после кога и кажаа на доктор, рече дека е од вакцината. Затоа, не верувајте многу многу на напишано на интернет, не знаете се во тие семејства. Не знаете дали имаат некоја генетска наследна болест за која не сакаат да кажат или пак молчат дека дететот со температура 40 го држеле дома без да се јават на доктор и се појавил проблем. Секој е засебен случај.
    Секој треба сам да си размисли како ќе го одгледува своето дете и да не му дава вакцини ако не сака, да не му дава никакви апчиња ако не сака, да го лекува со чаеви и бајачки, или да го труе со антибиотици на дневна база. Нивно дете е.
    Пентата ми е само да не верувате во се на интернет и да се паничите поради ставови на луѓе кои не ги познавате.
     
    На snegulkata, leona83, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    @Cka комплетно се сложувам со завршниот дел од твојот пост - секој родител да си го одгледува детето според сопствените убедувања и на начинот што смета дека е најдобар за детето и е во сооднос со динамиката на конкретното семејство.

    Но, прашањето ми е дали државата, преку задолжителното вакцинирање, не им ги врзува рацете на оние родители кои не го сакаат тоа. На темава поретки се родителите кои цврсто решиле да не вакцинираат и да одат до крај во битката со системот. Повеќето се оние кои се на граница (да вакцинираат или не), информирани се околу евентуалните последици, знаат дека не сакаат да вакцинираат, но не знаат како да се справат со последиците од тоа решение (притисоци од градинки, доктори, институции) и прва реакција им е стравот од евентуална изолација на нивното дете, големите казни, покренување на судски постапки итн. Па добар дел од нив потклекнуваат, ќе стиснат заби и им преостанува да се молат дека "бељата" ќе ги заобиколи.

    Како (иден) родител би сакала само да го имам правото да одлучувам околу ова прашање. Тоа е се', па понатаму секој за себе и своето семејство нека си решава.
     
    На Mayyya, Mama25 и Annath им се допаѓа ова.
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    Нормално, секој да има право да одбере дали ке го вакцинира детето, но и да има право да одбере со кој ке му се дружи детето во градинка и училиште. Јас не би сакала моете дете да се дружи со некое дете кое може во денешно време да оболи од црна кашлица или некоја друга страшна болест. И кај вакцинираните има ризик, не па кај невакцинираните.

    Во денешно време имаме потресени мајки од вакцини кои им лупаат секакви други лекови на децата, па така имате малечки кои од секој вирус, секоја бактерија се во кревет, а секоја прашинка им е алергија. И децата се полнат со лекарства, ама битно не се вакцинирани.

    Секој има право на избор, се додека неговото право не го повредува туѓото.


    Не е само во Македонија ова со државата, низ цела Европа е, не знам за Америка.

    Ако некој родител мисли дека со невакцинирање ке му го спаси животот на своето дете, која е таа казна од 1000 евра што ке го спречи? Ако е убеден дека така го спасува детето, нема пара која не би ја дал секој родител за неговото дете. И онака за ајфон земаат кредит. Така што казната, кај мене не врши фукнција. Помеѓу пари и убедување дека детето ке ми умре од вакцината, бирам пари да дадам. Зар има родител кој се поскржавел и рекол, нека умре, не давам пари?
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Имаше многу дебати и дискусии за поврзаноста на вакцинирањето со аутизмот и пред некое време се докажа дека вакцинирањето не може да предизвика аутизам.
     
    На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
  13. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    @Azzra исто и ние. Ќе видиме каков исход ќе има судењево доколку одиме.
     
    На Azzra му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mamaMace

    mamaMace Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    164
    crimson а според тие истражувања што го предизвикува аутизмот?
    и ако одговорот е дека тоа е генетска болест следното прашање ми е од кога ние овде во МК станавме генетски аутистични и баш ме интересира кои тоа гени од кое поколениесе пренесуваат што вака станавме секое 3 дете да е аутистично.или сега ќе прашаш од каде ми е статистикава? ете така од интернет, а бидејќи интернет не смее да се чита и слично таму уууууу лошо не лажат.
    тарам тарам
     
  15. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Против, веќе кажано. Си дадов убо лепо изјава на пораѓај, никој ништо не ми рече нит ме убедуваше. Секако нема да го пријавам во диспанзер за вакцини, па ќе видиме дали ќе има некаква правна хајка...и да има, ќе ја водиме, не им се плашам :)
     
    На Mama25, Azzra, yarre и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Нели владата уште во септември минатата година имаше најавено дека ќе набават петоваленти, прочистени вакцини во најскоро време?
    Знае ли некој што бидна со тоа, има ли некое додатно инфо?
     
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Jas slusav skoro sea na vesti deka oficijalno od avgust 2015 ke stignat, vo mk tie vakcini pa ke vidime kolku e tocno toa
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ама тие ќе ги примаат новороденчињата од тогаш, нашите веќе по старо се вакцинираат. Или кој знае каков распоред ќе направат со нив.
     
  19. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мила јас за сите ρазбρав деκа ќе бидат тие ваκцини па ќе видиме здρавје :)
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Boldiranoto epten mi bode oci. Kako ke odberes so koj da ti se druzi deteto vo gradinka i uciliste?? Kako ke gi selektiras decata?? Mozebi tvoeto (nedaj Boze) ke bide nositel na virusot iako e vakcinirano pa toa da gi zarazi drugite. Kako sto kaza i kaj vakciniranite ima rizik. Me interesira kako mislis da go izvedes toa??