1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Епа во книгата за вакцинација си има која вакцина се прима ... пред секоја вакцина се дава ливче за секоја вакцина која се прима , и родителот мора да потпише дали ја прима или не без неа неможе да вакцинира докоторот.
    Вие како ги примавте до сега вакцините ? Се информираше претходно или како ?
    Кои се вакцини ги примивте до сега?
     
  2. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    786
    Ова е многу, многу плитка констатација, дека ништо нема да се случи. Очајните проблеми од самите вакцини ги има и во самите флаерчиња кои ги има со вакцините. Производителот на вакцините со тоа си пере раце, дека ете ви кажал. Од секоја вакцина може да има проблеми. Помал или поголем, веднаш после апликација или покасно. Многу, многу е честа состојбата на аутизам или дијабет, 10тина дена по вакцината, за да тоа како опција лесно се отфрли.

    Повели студија.

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11334497

    Examples include the possible association of immunization and multiple sclerosis (and other demyelinating diseases), type 1 diabetes mellitus, Guillain-Barre Syndrome, idiopathic thrombocytopenic purpura, and rheumatoid arthritis.



    Одлуката за вакцинација во Македонија Е право на избор согласно тековната законска регулатива. Но, се случува системски проблем кога за тоа право понекој родител мора и да се бори. Затоа е и групата на фејсбук спомната некоја страна наназад. Родителите кои добро го разбрале своето право не ги осудуваат, а секако и дека постојат родители кои воглавном се осудени на укор плус судски трошоци, ама не знаеле како да се бранат.
    Ова право, досега е користено од малкумина кои го знаеле, сега е достапно на сите, секако право кое прво треба да го дознаат дека го имаат, а наредно ако треба, да се борат да го докажат.

    Точно, секој има право да одбере за своето дете. Ако му се случи нешто од вакцината, нема кој друг да му го гледа.
    Спомна црна кашлица. Дали вакцината е стаклено звоно околу твоето дете? Ако мислиш дека е зошто да се секираш, дај му вакцина и крај на прикаската.
    Неретко заболуваат деца токму вакцинирани. Кај син ми во училиште, неговото другарче што седат во иста клупа, вакцинирано, закачи црна кашлица, и тоа после вакцина. Син ми, со кого се тегнат по цел ден, не, а ете невакциниран.
    Од друга страна, третманот на црната кашлица ист, и кај вакцинираните и невакцинраните, и со стандардната медицинска терапија поминува без проблем. Од игла ке правиме слон ?

    Не, ама е очајно добар тригер, кај деца со предиспозиции.

    Да сте живи и здрави и насмеани. И секако потковани со знаење за вашето право.

    Токму тие се оние подмолните, кои веднаш по вакцината не прават никаква реакција, зада после кратко време направат таква папазјанија во организмот, да се чудиш. Сироти мали бебчиња, коа ке им се фрсне таков коктел во телото, засилен со еден куп отровни додатоци, кои да ги помешаш ти самата, и да му ги дадеш на детето ке те прогласат за убиец

    За оние со добростоечки англиски, еве еден прекрасен текст. Невакцинирани има повеќе отколку што мислите/знаете.
    http://www.modernalternativemama.com/blog/2015/01/17/dear-parents-unvaccinated-kids-think/
     
  3. meri93

    meri93 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Моето девојче на 9ти прави два месеци а на 10ти треба да ја прими ДТП вакцината слушнав и јас многу лоши работи страв ми е и да ја носам...ако има некој што ја вакцинирал скоро нека пише имам 22 год уште сум млада и неискусна мајка мислев дека е во ред вакцините да се стават мислев дека е за подобро ама во последно време немам убав збор слушнато ...
     
    На janickaskopje му/ѝ се допаѓа ова.
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Млада си, не барај совети за ова по форуми, кој ќе има желба највеќе да пишува тој ќе ти ја наполни главата. Или прочитај ја цела тема....
     
    На meri93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Јас сум за тоа да си го прашаш матичниот доктор т.е педијатарот околу ова прашање. Имам доверба во докторите и како ќе ми кажат тие така ќе правам.
     
    На meri93 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Imas dovolno informaciii vo google, rasteraj se, grupi na fb so fajlovi od koi mozes da se educiras. Sto i da odlucis srekno.
     
  7. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мајки моментално сум во Бт.тука имам другар медицинско лице фармацевт работи во Еурофарм,има 2 годишен син,за Ммр вика не му ја ставив и нема никогаш да ја ставиме од се што слушам на работа.и некако тоа ме натера да почнам повеќе да истражувам за вакцинава и стварно има што да се види,и јас сега сум со едно големо НЕ за неа другите ги ставаме, и ќе ги ставаме ама таа ни во лудост еве видете и сами какви работи се случуваат http://novatv.mk/index.php?navig=8&vest=16601&cat=22 жално за детенцето душиче...
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    Ммр и ние нема да примаме.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Ni mmr ni bilo koi dr. Sega na 26.02 imame sistematski i mmr, ama si obezbediv dokumentacija i krecemo u borbu. Se nadevam nema da imame pritisok od pedijatatot.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    Претходните ги примавте ли?Хиб,полио,дтп!
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Da site do 4 meseci. Osum vakcini vo eden den za bebe od 5 kila :devil::@
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    Јас ги делам хиб,полио и дтп за да колку толку ги ублажам.Со ммр несакам да ризикувам и одлучивме да не ја прими.Иако првата керка ја прими.За жал тогаш не бев доволно и информирана.
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    pred da odlucime so mm da ne ja vakcinirame, cuvstvuvav deka ne sakam da ja vakciniram pogotovo so mmr, i mm me orasuva zosto i velam onaka strav mi e od taa vakcina i poxnav da istrazuvam da citam i zaklicivne da be ja vakcinirame ponataka. Dovolno primi. Samo Gospod da mi ja cuva kerkickata a i site decinja.
     
    На girl-miri и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  16. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Мислам дека е прва оштета донесена кај нас:
     
    На emilijamak му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    Штом државата решила оштета да плати значи признава дека вакцината ја донела штетата.Само ни една пара на овој свет нема да го врати детето во нормала.
     
    На emilijamak и yarre им се допаѓа ова.
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Господ да ги чува децата. На никого да не му притребат такви пари.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  19. meri93

    meri93 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Јас уште не сум ја ставила дтп требаше на 9ти февруари отидов ама ги немало тие вакцини и ми рекоа после 10 дена да отидам и еве уште не сум ја однела малата
     
  20. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Генерално сум ЗА вакцинирање. Поентата на вакцините е да се искоренат некои од болестите за кои сме напреднале доволно и сме измислиле вакцини.

    Не ме сфаќајте погрешно, но се додека вакцините се право на избор, поентата на вакцините се губи.

    Е сега, зошто сум против... Сум против во оваа наша земја во моментов, затоа што ништо не функционира како што треба, затоа што здравството ни е крш, затоа што се набавуваат лекови на местени тендери кај што веројатно критериумот е најниска цена, како што е за сите тендери во последно време... А најчесто најниска цена значи и најнизок квалитет (не е правило, но најчесто е така)...

    Сум за вакцинирање на детето, ама со вакцини со докажан квалитет.
    А ризици во животот има од се.


    Во однос на коментарите за искоренети болести и слично, да споделам мислење, особено и што гледам колку од вас сте против ММР вакцината.

    Мајка ми кога била дете, не ги вакцинирале од морбили оти веројатно ги немало во моментот демек искоренети. Но, во контакт со нејзин пациент заболен од морбили, и таа заболе. Јас и сестра ми среќа бевме вакцинирани како деца.
    Јас си знам како ги прележа морбилите на 30 и кусур години. Едвај. Со последици на плуќа што се враќаат цело време.

    А за развиени земји верувам дека ако се појави некоја болест што е искоренета, имаат добар здравствен систем што во еден месец можат да се организираат за вакцинирање на луѓето.

    Сакам да кажам дека она што изгледа навидум искоренето не значи дека е.

    Не ме сфаќајте погрешно дека мрчам што сте против вакцините... Ок е, ако е тоа заради квалитетот. Но од било кои други причини за мене не е во ред.
     
    Последна измена: 3 март 2015
    На malifesent, Dafnee, nena2010 и 6 други им се допаѓа ова.