1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nie za dva dena imame vakcina,na 1godina.
    mm vika da ja primi pa so lesno da bide,se nadevam lesno ke ni pomine kako i drugite.
     
  2. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Go vakcinirav sin mi so site vakcini na rasporedot do dve godini. Narednite se na 5, zdravje.
    Ne znam sto da mislam na ovaa tema, autizmot se dokaza milion pati deka ne e predizvikan od vakcinite, na doktorot koj izleze so taa studija pred nekolku godini mu ja odzemaa lekarskata dozvola I go deskreditiraa otkako dokazaa deka negovata teorija ne e tocna.
    Isto taka zivata Kako sostojka na vakcinite prestana da se upotrebuva uste pred mnogu godini. E sega zboruvam za vo SAD, kaj nas vo MK ne znam Kako e I kakvi se vakcinite.
    I tuka ima mnogu roditeli sto ne gi vakciniraat decata, pa eve sega Kako rezultat na toa se pojavi epidemija na mali sipanici pred mesec dena I se napravi panika vo gradinkite i ucilistata.
    I jas mislam deka mozebi treba da se promeni rasporedot na vakciniranje taka sto bi se stavale vakcinite edna po edna namesto po 3-4 odednas, osobeno na Bebe od nekolku meseci. Mozebi so vtoroto dete bi go napravila toa, no sepak bi go vakcinirala. Rizicite od bolesti definitivno ne vredat poveke od rizicite na vakciniranjeto.
    Tocno deka sekoja vakcina ima nuspojavi koi se mnogu retki, no sekoj lek gi ima, I analgin da se napies ima nesakani efekti kaj nekoi luge. Toa e rizikot sto mora da se prevzeme. Jas ne bi rizikuvala moeto dete da zaboli od nesto za koe ima preventiva.
     
    На vlademali, green.eyes, Sky-butterfly и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Binka

    Binka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    34
  4. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    1. НЕ ПОСТОИ "оправдан ризик" кој би го превзела за моето дете! Не споредувајте аналгин и вакцина директно вбризгана во 5 саати старо бебе кое не знаете ни дали и на што е алергично воопшто!

    2. Мали сипаници? Добро, дај Боже да ги прележат додека се мали. Затоа се викаат ''детски болести'', тие и ТРЕБА да се прележат во детството.

    3. Без лична навреда, но на државата во која живееш ArmaniCode (ако е УСА), не и' верувам ни за мастика купена, а камоли друго.
    Кај вас, измеѓу другото, има вакцини и за варичела и стрептокока, така? Е, еден пример - познаничка вратена од таму, го има вакцинирано девојчето од сите можни вакцини, надевајќи се нели дека тоа ќе значи безусловно здравје. Во овие 2,5 месеци колку што ја знам, малата 2 пати ја лечи со антибиотици од стрептокока во нос и грло. И што вели? "Да не беше вакцинирана, кој знае каква клиничка слика ќе имаше" - Каква? Како ќерка ми можеби, која во 4 год ниту еднаш немала бактерија, и веќе и не користам Парацетамол за температура, а оди редовно во градинка.

    Секој организам е различен, веројатно и мојата споредба погоре не држи вода зошто се работи за 2 различни индивидуи, ама истото запамете го за и кога ви велат ''Ееее и моето дете е вакцинирано со сите вакцини, па ене ништо не му е, слободно вакцинирај мајка''. Само тој што е изгорен од чедо од вакцините нема никогаш така ноншалантно да рече: Тоа е, се' има ризик....

    Ги почитувам родителите кои се информирале и донеле СВЕСНА одлука, знаејќи ги сите негативни и позитивни страни за двете опции, и се држат до неа без разлика што велат другите. Не ми се јасни само оние кои одат со ''групата'', без разлика која, кои не вакцинираат затоа што ''другарката исто не го вакцинира детето'' или го носат детето на вакцина со страв, немир и несигурност, за 1 саат после вакцинирањето да речат ''Уффф фала му на Бога ништо не се случи''
    WTF?
     
    На emilijamak, Sunflowers, TIGARCE86 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
  6. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски

    После ако е од вакцините, ќе се каже дека не е од вакцините, оти не дај боже да се признае кај нас нешто и некој да превземе одговорност.
    А дека ќе се признае земајќи ја моменталната состојба во земјава... Тешко.
     
  7. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мајκи κолκу вρеме најдолго можам да κаснам со ваκцина сκоρо 1месец κасниме??? деρматитот го имаме уште малκу на гρбчето,педијатаρот виκа може да се ваκциниρа,мене сеуште ми е шубе... се мислам дали да го носам неделава втоρа доза дитепеρ тρеба да пρима..фала ви
     
  8. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Мислам нема колку најдолго, во секој случај колку подолго толку подобро, не заради вашиот случај, туку воопшто, родителите намерно ги одложуваат вакцините и кај здрави деца.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
  10. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јас ја читав изјавата на Костовска, таа изјави дека не примиле Дитепер, а не дека воопшто не примиле вакцина..
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    Па да де,и јас го мислев истото :)
    Сакав да кажам воопшто дтп не примиле бидејки биле мали.
    Не се изјаснив добро
     
  12. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    od mobilen pisuvam Ja procitav izjavata na Kostovska mozevi e vistina,mozebi ne,mozebi taka bilo zapisano vo nivnata sudbinaIskreno zalam i socustvuvm so roditelite na bebencata.Neka pocivaat vo mir. Amin
     
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Сеκој ден се полоши и полоши ρаботи читам за дитепеρ и ммρ, ваκцините стρав да го фати човеκ по овие изјави
     

    Прикачени фајлови:

  14. mamaMace

    mamaMace Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    164
  15. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Еве видете....
     

    Прикачени фајлови:

  16. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    http://www.skepticalraptor.com/skep...d-pays-price-for-anti-vaccine-misinformation/
    На 7 Март оваа година, 4-годишната Клара (презиме непознато)од Рим, почина од компликации од морбили.Последните месеци ги мина во ужасни маки, секојдневни, многубројни епилептични напади и постојана хоспитализација. Клара не била вакцинирана против морбили.Нејзините родители не верувале во вакцината МПР и се приклониле на дезинформациите кои ги шират антивакцинашите. Да е трагедијата уште поголема, родителите на Клара се лекари. Дедото на Клара е прочуен професор на познат италијански медицински факултет. Сега ке мораат да живеат со својата одлука засекогаш. Клара се заразила со морбили во Октомври минатата година и набргу развила ретка но секогаш смртоносна компликација од морбили-ССПЕ, односно Субакутен Склерозирачки Пан Енцефалитис.Клара дотогаш била сосема здраво дете. Досега не е забележен ниту еден случај на ССПЕ од вакцина.Сите случаи се потврдени дека се од див вирус на морбили.
     
  17. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.988
    Коментар за линкот од претходниот пост: ваквите вести читајте ги со голема резерва. Се води силна про и анти кампања за оваа вакцина. Видете, авторот е професор по право, но лобира за ММР вакцините. Каде е логичната врска?

    Можеби е вистинит случај, но можеби и не (искрено се надевам дека не е). Но, поради начинот на кој е напишан текстот, останав со впечаток дека главна цел му е да "го фати" читателот на емоција и сочувство и со тоа да се всее страв кај неодлучните или пак недоволно информирани лица (не зависно дали се родители или идни родители).

    Пред некој ден, друга девојка објави друг линк во темата за гмо храна. Ме заинтересира вистинитоста на содржината и се обидов да најдам било каква информација од друг извор што ќе го потврди текстот. Никаде ништо, ниту на англиски, ниту на локалниот јазик. Затоа велам, информирајте се, но не земајте сè здраво за готово и секогаш проверувајте кој стои позади некоја информација, затоа што разни лоби групи имаат различни агенди.
     
    На Kaetana и emilijamak им се допаѓа ова.
  18. NelaNutella

    NelaNutella Нов член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Мамички,да прашам после колку време од консумација на антибиотик (сируп Панцеф) може да се вакцинира бебе.Имаме скоро 6 месеци,треба да ја примаме третата ДТП,ама ја одложивме оти ќерчето се разболе...и сега минатиот петок(кога и беше последен ден за примање антибиотик) педијатарот ни рече да се јавиме на контрола овој петок и ако е се е во ред со малата, да ја вакцинираме истиот ден.И сега не знам дали 7 дена после примање на антибиотик е доволно да може да се прими вакцина.Ве молам за совети и искуства.Поздрав
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Јас не би вакцинирала, бидејќи после примање на антибиотик имунитетот е намален. Почекајте, нека се оправи убаво малото, па после нека ја прими.
     
    На victoria и NelaNutella им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.530
    Пол:
    Женски
    2 недели треба бар да поминат па да се вакцинирате
     
    На NelaNutella му/ѝ се допаѓа ова.