1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. MinaDu

    MinaDu Нов член

    Се зачлени на:
    18 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    На овој форум најмногу се зачленив за да ви го пренесам моето искуство, а со цел да ги заштитам другите ДЕЦА.
    По примање Di-Te-Al (DTP) vakcinata (дифтерија тетанус и голема кашлица) дете од 6 години ја прими на 28 јуни, по кратко време почна постепено да ја менува бојата на кожата за покасно да откриеме дека се разболело од Леукемија.
    Исто така, друго дете со кое се запознавме на Клиника примило вакцина на 30 јуни, и во исиот период се лечат од иста дијагноза и истиот тип на леукемија.
    Е сега јас вас ве прашувам дали е ова случајно?
    Мене никој не може да ме разубеди дека тоа не е од вакцините, и дека ова се случува веднаш по примање на вакцината и паѓање на имунитетот.

    Јас лично сум ПРОТИВ ВАКЦИНИТЕ, а за другите треба да се остават родителите да се изјаснат, а не да наложуваат како би живееле Фармацевтските куќи.

    Многу сум благодарна на авторот што ми дозволи да го објавувам текстот:


    >>>>>>>>>>>>
    Poddrska za ukinuvanjeto na zadolzitelnoto vakciniranje vo Makedonija.

    Zosto da se zboruva koga moze da se molci – velat podobro cuti si zosto ke si imas problem!!!
    Ova mi bese kazano na edno moe predavanje pred 4 godini koga za prv pat pocnav da ja iznesuvam vistinata za vakcinite.Na toa predavanje imase medicinari,lekari I onkolozi,me napravija luda I nenormalna bidejki zboruvav protiv vakcinite.Na predavanjeto ostanaa site drugi koi nemaa poznavanje od medicinata I eden onkolog – koj na krajot me prasa,- Zosto nie za ova ne znaeme I zosto nikoj ne ni kazal do sega?Bidejki ziveeme vo nenormalno vreme,drago mi e sto sum vo tek so vremeto za da imam hrabrost da se sprotistavam na onie koi se pravat “normalni”,a zosto nikoj ne znael do sega ili pak nikoj ne im kazal – na toa ke odgovoram so: ne vi kazale bidejki toa ne im odgovara na sistemot da go znaete bidejki im trebate kako roboti,zatoa I go nema toa vo knigite,ne znaete bidejki slepo veruvate vo ona sto vi go serviraat I prilozuvaat da go ucite ,ne znaete bidejki nikogas ne ste sakale da ja vidite drugata strana na vistinata,bidejki ne sakate da se zamarate ,bidejki vi e tesko da sprovedite sopstveno istrazuvanje za da se uverite vo sprotivnoto I da se zaprasate zosto tolku golema buka okolu temata za stetnosta na vakcinite,bidejki e polesno da sozdadete bolesti za da ima sto da lekuvate.Deneska netreba da si medicinsko lice za da potegnete nekoe istrazuvanje posebno koga stanuva zbor za vakcinite- dovolno e da se potrudite malce povejke I da pocnete od centarot za kontrola na bolesti vo SAD posebno od “Sterkeroviot memorandum” koj kako document e golem dokaz od 1970 godina za namerata za globalen genocid.Bidejki ova e golema tema I e od edna strana mnogu slozena no,od druga strana e mnogu prosto I ednostavno za da se razbere zosto “Ne” za vakcinite ke se izjasnam za edna od niv kolku sto mozam pojasno.
    Na site fakulteti se uci za korisnosta na vakcinite I nikoj nisto ne kazuva za stetnosta,niti pak nekoj se zaprasal.A verojatnosta deka site znaat za stetnosta no site molcat e golema. No, eve jas na primer kako I mnogu drugi sovesni lekari nemozam da molcam za ona sto go znam za DTP kako vakcina I da se pravam deka neznam za nivnata stetnost!No, ne samo za napomenatava tuku za site vakcini.
    DTP predstavuva kombinirana vakcina I e sostavena od vakcina protiv difterija,tetanus I pertuzis (golema kaslica).Ova e vakcina koja se dava na malite deca I e edna od najopasnite.
    Koga ke se dobijat mali sipanici na priroden nacin,nikogas ne predizvikuvaat golemi komplikacii I problemi za razlika od primanjeto na oslaben virus na mali sipanici preku inekcija odnosno vakcina,kako rezultat na toa moze da dojde do neobicni atipicni tipovi na fizicko ostetuvanje koe nikogas ne bi se pojavile kaj dete koe ja dobilo bolesta na priroden nacin.
    DTP e vakcina tri vo edno I koja predstavnicite na zdrastvenite organizacii vo site drzavi rutinski baraat da sekoe dete ja dobie ova vakcina za da moze da se zapise na drzavnite ucilista.
    Formaldehidot,timerozalot (eden vid na ziva) I aluminium fosfatot se jaki otrovi koi gi koristat za “stabilizacija” na mikroorganizmite vo DTP vakcinata,kako I vo site drugi vakcini.
    Ako go razgledame I objasnime terminot “stabiliziranje” ili terminot “oslabeni” virusi – ke razbereme deka - ako polovicno ubiete nekoe rastenie ili zivotno,toa e vo losa sostojba – znaci moze da se razboli,moze da umre a bi mozelo I potpolno da se oporavi.Istoto vazi za polovicno ubienite”oslabenite” virusi vo vakcinata.Otrovnite hemikalii koi se koristeni za nivno” stabiliziranje “ doveduva do toa da nekoi od virusite zabolat,nekoi da umrat a nekoi da ozdravat.-Potoa cel ovoj buckurus se injektira vo raceto na maloto dete.I zamislete posle toa nie se prasuvame zosto dobivaat cudna bolest.
    Edno dete ke razvie edna bolest,drugo dete druga vrsta na bolest.Se zavisi od toa vo koj pravec odredena kolicina na oslabeni virusi injektirani vo deteto ke zapocnat da reagiraat pred I posle ubrizguvanjeto.Isto taka zavisi od toa koi drugi virusi se naojgaat vo govedskiot ili majmunskiot gnoj od koi se zemeni samite visrusi.Ponatamu,zavisi od opstoto zdravje na deteto,negoviot imunitet I negovata ishrana.Zavisi I od brojot na vakcini koi gi dobiva vo dadeniot moment.Isto taka zavisi I od toa dali se raboti za prva vakcinacija ili treta ili cetvrta vo serija.
    Treba da napomeneme uste nesto – posle ubrizguvanjeto,krvotokot brzo cirkulira I so sebe nosi cela kolekcija na hemikalii I virusi – I brzo se razdvojuvaat virusite od hemikaliite koi gi drzele vo oslabnata forma.Sto se slucuva ponatamu so virusite,posle otkako ke se najdat vo idealna sredina za rast?Sto pravat vo organizmot smrtonosnite hemikalii??? Hemikaliite go oslabnuvaat imuniot system koj e najvazen vo ovoj slucaj za istiot da se odbrani od nadvoresnite odnosno ubrizganite virusi a vo megu vreme e izbegnat prviot odbranben mehanizam za odbrana I prepoznavane a toa e gastrointestinalniot trakt I taka tie pocnuvaat da rastat I da se razmnozuvaat.
    Znaejki gi ovie fakti kako I naucni dokazi treba da se stremime za ukinuvanje na istite odnosno sekoj roditel da ima pravo da odluci dali ke go vakcinira svoeto dete ili ne.So ogled na toa deka do sega nemame videno nieden naucen dokaz odnosno naucno istrazuvanje koe pokazuva deka vakcinata ne zastituva I ne dozvoluva da se razboluvame – togas imame PRAVO NA IZBOR.Gi povikuvam site roditeli bez razlika na nivnata profesija dali se toa sudii,dali se lekari,sluzbeni lica,higenicari – da ne im dozvolime na farmakomafiite da ni gi prisvojat nasite deca.Nasite deca se samo nasi odnosno se dar od Boga koj dokolku gi sledime prirodnite zakoni nema da dozvoli nikogas nesto loso da mu se sluci na nasite ceda,ajde da si gi zastitime bidejki nivniot zivot e vo nasi race.Ne samo kako lekar tuku I kako roditel koj ima pravo da si go zastiti svoeto dete se priklucuvam kon inicijativata a vo isto vreme I go poddrzuvam ukinuvanjeto na zadolzitelnoto vakciniranje vo Makedonija.
    >>>>>>>>>>>>>>


    Па родители останува на ваша совест.
    и ГОСПОД да ни ги чува децата
     
    На joy1, karak, Sunflowers и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Го делам мислењето со @Annath, @NelaNuttela ...минимум две до три недели после антибиотик... Да се стабилизира организмот... И крвна слика пред вакцина задолжително
     
    На NelaNutella му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    10460479_732265620206187_8997047144857653093_n.jpg
    MINISTARSTVO ZDRAVLJA SRBIJE, 2014. GODINE, SLUŽBENO OBJAVILO DA CJEPIVA MOGU BITI OKIDAČ ZA POJAVU AUTIZMA I DRUGIH BOLESTI

    Inicijativa "Cijepljenje - pravo izbora" koju vodi liječnica dr. Đula Rušinović - Sunara donosi zanimljiv dokument:

    Dokument se zove Farmakoterapijski protokoli za najčešće bolesti i stanja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, objavilo ga je Ministarstvo zdravlja Srbije. Na stranici 429. možete vidjeti i ovo - crno na bijelom. http://www.rfzo.rs/download/PROTOKOLI 21_10_lat.pdf
     
  4. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Seusete ne sum ubedena deka treba da ne se vakcinira, no sekojdnevno citam I istrazuvam. Poveke sum kon modifikacija na kalendarot, odlozeno vakciniranje I sl.
    Eve nesto sto me zagrizi denovive. Sin Mi go odnesov na kontrola za dve godini I ni kazaa deka se mu e primeno i slednite vakcini se na 5 god. No taa sto trebase da ja primi toj den bese za Hepatit A i poradi toa sto ja nemaa, mi rekoa ke ne izvestat koga da ideme.
    Vo meguvreme pocnav da citam za hep A, I samo vo Amerika e zadolzitelna vakcina iako e drzava so mal risk factor za dobivanje. Inaku bolesta e mnogu lesna za prelezuvanje osobeno kaj deca kaj koi vo pogolemiot broj slucai ne se ni pojavuvaat simptomi I ja prelezuvaat bez da se znae deka ja imale, a so samoto toa se steknuva zivoten imunitet.
    Za sostavot na vakcinata nema da komentiram, se zaprepastiv, ni gi trovat decata na golemo.
    Resiv definitivno nema da ja primime ovaa vakcina. Do negovata 5 godisna vozrast imam uste 3 god da istrazuvam I da napravam pravilna odluka. Kako sto rekov seuste ne sum protiv vakcinacija, no imam dovolno somnezi sega koi me nateraa da razgledam podlaboko vo ovaa tema.
    Gospod neka ni gi cuva decinjata, zatoa sto ova e tolku kontraverzno sto nikogas ne znaes koja e pravilnata odluka, I mozeme samo da se nadevame deka sme go napravile pravilniot izbor.
     
    На yarre, TIGARCE86 и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Го прашав дедо ми, фала Богу, жив здрав и работлив на 70 и кусур години, колку вакцини има тој примено. Ми одговори дека се сеќава кога тргнал на школо му ставиле затоа што се појавила епидемија и морало сите да ги боцнат. И толку! Цел живот не примил инекција, сега на старост го изрешетаа со некоја инекција за кукот што го 'болело' од што незнае да ужива во пензионерските денови.
     
    На joy1, friendy, yarre и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Според мене вакцините треба да се прави иа избор на родителот, ако сакам да го вакцинирам ќе си прима вакцина, а ако не никому ништо. Од една страна сум за за вакцините, но од друга срана кај нас кој ни гарантира за квалитетот и за составот на вакцините.
     
  7. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    jas sum protiv vakcinite ama site okolu mene mi vikaat deka se zadolzitelni za da moze da se zapise na skolo,zatoa i gi primame ,edvaj go ubediv mm mmr da ja odlozime da ne ja primame na godina tuku podocna koga ke sakam jas.
    vo globala strav me faka koga ke slusnam poim vakcina i ne ja otvaram temava od strav.
    gospod neka gi cuva site deca pa i moeto
     
    На girl-miri и karak им се допаѓа ова.
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Majki, barem na denesno vreme ima mnogu dostapni informacii koi mozat da se najdat. Dobro se informirajte i donesete odluka. Odluka e da go vakciniras deteto, odluka e da ne go vakciniras deteto.
    Jas citav i odlucivme so mm da ne ja vakcinirame so mmr, a za ponataka zdravje, najverojatno i dr nema da gi primime.
     
    На karak и yarre им се допаѓа ова.
  9. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
  10. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Ние денес ја примивме DTP. Синко врисна кога го боцнаа и додека да го облечам уште 2-3 пати па се смири. Дојдовме дома се нацица и еве го спие скоро 2 часа (инаку цело сабајле не преспа воопшто).
    Бидејќи заспа одма штом се нацица не го проверив ноџето, но штом стане одма ќе му ставам облога и ќе му измерам температура. Спие мирно, го допирам и не ми изгледа дека има температура сега засега. Се надевам дека и така ќе остане.
     
  11. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Еве не 24 часа по примањето на DTP. Се мислам дека на син ми му ставиле грешна вакцина :D Он преспива по половина час, максимум 45 мин. Вчера си имаше како што треба 3 преспивања кои му траеа по 2 часа. Не качи ни температура, не е нешто нерасположен, нема грутка на местото, само малку црвенило, не се жали на болка во ногата. Му ставам ациди борици облоги. Инаку откако ја прими вакцината е многу разборен. Наместо да плаче, да се жали он почна да си гуга многу повеќе, да се смее, да си игра.(y)
     
  12. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    На yarre му/ѝ се допаѓа ова.
  13. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Не е само проблемот на квалитет на вакцините. Генерално добра вакцина е само таа која не е дадена.
    Реакциите кои се од вакцините се токму од оние „добрите“ кои ете се даваат во другите земји. Кај нас такви реакции нема ( не се водат ).

    Вакцините согласно тековната законска регулатива не се задолжителни, само малкумина тоа го знаат и искористуваат. Повели информирај се. Ова е македонската група која ги разгледува правните состојби во Македонија.
    Моите деца се запишани и во градинка и во училиште без потврди за примени вакцини. Секако, ги одбиваме и школските без никаков проблем. Предлагам да ги научиш твоите права согласно тековните закони. Ако веќе имаш став за штетноста и неучинковитоста на вакцините.

    http://www.facebook.com/groups/vacchoice/
     
  14. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    yarre dali vie ne ste primile ni edna vakcina ? pisi sega so informacijata od vcera deka ke bide postrogo dali ke vi baraat potvrdi. nie ne sme primile niedna bidejki se rodi predvreme i ne i stavija ni bsg ni hepatit pa sega gi odlozuvam samo i vo dvoumenje sum dali nekoi da ne gi stavam ili site.
    Neka spodeli i drug iskustvo sto nema primeno ni edna vakcina.
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.445
    Пол:
    Женски
    Во врска со уписот на децата во школо..
    Кога ја запишував керка ми појдов по потврда за вакцини.Таму имаше само една сестра и на куп ливчиња.На нив имаше искуцано ПОТВРДУВАМЕ ДЕКА............(тоа и тоа дете) ..ГИ ПРИМИЛО СИТЕ ВАКЦИНИ УРЕДНО.Ми вика сестрата кажи име и презиме.И кажав ми ја потполни потврдата ,удри печат и толку.Не отвори дневник да провери дали е стварно вакцинирана или не.
    Една минута раб беше.
    И што ако не беше вакцинирана?А она воопшто не провери.Само ми потпиша .
     
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Во училиште/гρадинκа баρаат потвρда,моρа да имаат доκумент,во случај детето не дај Боже да се повρеди или сл.да знаат κаκо да му уκажат помош. Мојот сопρуг пρед година заκачи шајκа во нога,κнишκата нова и исто се погодила сестρа κоја κога ја пополнувала κнишκата не ги внела ваκцините. Остана во болница еден ден,додеκа го пρонајдоа κаρтонот κаде што се ваκцините да пρовеρат дали е ваκциниρан од Тетанус,иаκо тој твρдеше деκа е,не му веρуваа,саκаа со сигуρност да пρовеρат.
    Моρа да се води евиденција,ваκциниρани или не.
     
    На TIGARCE86, stefi23m и zuto им се допаѓа ова.
  17. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Моите деца имаат примено само БСЖ на раѓање од причина што ревносните тетки улетале и сопругата не успеала да интервенира. Друго ништо.
    Децата се упишани во градинка и во школо без проблем, и без проблем се одбиени досегашните вакцини кај двајцата. Употребен е само јасен став од наша страна.
    По однос на плашењето со баба Роги, од последните информации на медицински лица кои се занимаваат со закон за образование, не гледам проблем, се работи само за заплашување, на кое секако дека некои родители ке потклекнат, особено кои се ни ваму ни таму со одлуката.

    Инаку, и понатаму важат истите закони како и досега односно

    За упис на дете во градинка, родителот треба да достави САМО потврда за здравствената состојба на детето, и НИШТО ДРУГО. тоа е според член 60 став 8 од Законот за заштита на децата:

    „Родителите се должни при приемот на детето во градинката да приложат потврда од матичниот лекар за здравствената состојба на детето односно наод и мислење од соодветна стручна институција за дете со пречки во менталниот развој или телесна попреченост“

    Според законот за основно образование, член 46:

    „(2) При запишувањето на детето во прво одделение родителот е должен да достави потврда за примените задолжителни вакцини за детето, издадена од надлежна здравствена установа.“

    - Ова само значи дека треба да се достави соодветен документ за вакцинскиот статус на детето, во никаков случај не и дека детето мора да биде вакцинирано за да биде запишано. Училиштето е должно да Ви го запише детето ДУРИ и да не доставите таков документ (картон за вакцини), и тоа е сосема јасно наведено во следниот став од истиот член:

    „(3) Основното училиште е должно да ги опфати учениците од својот реон.“

    Токму тековната законска регулатива ( погоре ) дозволува право на избор на родителите, и согласно истите, децата се примаат во градинка и училиште без проблем. Проблемот е незнаењето на родителите.

    Правната регулатива во МК, како и размена на искуства може да се види ( се извинувам што повторувам ) во групатата
    Вакцинирањето - право на избор, слободата над сѐ
    Линкот е даден во мојата предходна порака

    Се е убаво објаснето ( во групата во files) , како да се одбрани својот став со секоја институција поединечно. Секако најважен е личниот став.
     
    На ZojaP и Sunflowers им се допаѓа ова.
  18. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
  19. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Во врска со колумната на Оффнет, Трендо изгледа ги заборава основните постулати за воспоставување на тези, вклучувајќи ги линковите за студии.

    Во врска со "научните докази" дека вакцините не предивикувале аутизам, спроти наодите дека тие го предизвикуваат, постои еден елементарен логички постулат, кој се нарекува " доказ за одсаство". Тој елементарен постулат во логиката вели " доказот за отсуство не е одсуство на доказот", и следствено на тоа философот Стивен Хејс твдрди: "не може да постои доказ за непостоење, и тие што го тврдат тоа, треба да пружат докази дека "ниту пак постои доказ за постоење"

    Од логичка гледна точка, "докажувачите" на непостоењето на корелација меѓу вакцините и аутизмот, не споменувајќи дека докази за постоењето на таква корелација има во изобилие, ги прави ништо повеќе од шарлатани.

    http://en.m.wikipedia.org/wiki/Evidence_of_absence
     
  20. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Pocituvani, imam prasanje do rodielite cii deca ne se vakcinirani voopsto. Dali maticniot pedijatar nekade prijavuva deka deteto e nevakcinirano (ne znam vo ministerstvo mozebi ili vo sluzbite za vakcinacija...) Dali dokolku voopsto vie kako roditeli go nemate prijaveno deteto.vo sluzbite za vakcinacija so toa sto.ne ste go.odnele na nitu 1 vakcina tamu sepak imaat podatok za vaseto dete i vi.prakaat pokani za vakcina? Se izvinuvam za latinica i za greskite vo kucanje, od tel.pisuvam. Blagodaram odnapred.