1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    немаш осетено на своја кожа какви последици мојт да доведат вакцините. немаш оетено на своја кожа и незнаш како е, ама ние искусивме како е да се има последица од вакцина МРП. Сите ние се соочуваме со тие последици и сакам да знаеш дека има доктори кои признаваат дека се можни последици од вакцини. Сите ние сме вакцинирани и никогаш немало последици, но пред година на мојата сестра од таа вакцина и се уништи животот. Затоа драга моја треба да веруваш во тоа
     
    На yarre му/ѝ се допаѓа ова.
  2. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Дали ти знаеш κаκво е чувството κога ТИ тρеба да му помогнеш и да бидеш одговоρен за состојбата на дете со последица од неваκциниρање, или дете ваκциниρано ама со немаρност од ρодителот без да испита κρвна слиκа или дете со нула имунитет? Дете κое што го чувале две недели дома со темпеρатуρа после ваκцина па после две недели им теκнало на леκаρ да одат!
    Истите тие се жалат по интеρнетов и на фб за ваκцините, јас ги знам κои се само што не е пρофесионално ниту смеам да ги κажам!
    После доκтоρот κρив, ваκцината κρива!
    На неκој душа му се κинела гледајќи сеκој ден, цел ден деца пρиκлучени на апаρати за дишење поρади туѓа гρешκа а на κρај пρстот впеρен во тебе κаκо ти да си κρивецот!
    И на сето тоа моρа да бидеш ладноκρвен и стρого пρофесионален бидејќи тоа го баρа неκој од тебе!
     
    На Paradox и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  3. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Види вака мојата сестра имаше многу јак имунитет и воопшто немаше ни температура ни ништо крвна слика беше проверена никој не е до толка а будала да си го вакцинира детето без да направи крвна слика. Се надевам дека никогаш нема до го искусиш тоа низ кое што поминавме ние. Не сакам да се распавам околу тоа. Те молам немој да коментираш на туѓата мака секој е дојден тука бидејќи има мака или можеби не сака да ја има. Ти можеби не веруваш во ова ама тоа е вистината, верувала ти или не. Твоето мислење држи си го за тебе
     
  4. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Јас моето мислење го кажав 4-5 поста погоре и нагласив дека ниту планирам да убедувам некого ниту сакам мене да ме убедуваат само незнам зошто уживате да ме цитирате!

    Твоја реченица беше дека треба јас да верувам во тоа! Јас не ти кажав тебе ти во што да веруваш!

    Моето мислење никој неможе да ми забрани да си го искажам, затоа постои форумов, а тебе никој не те тера да го поддржуваш, немора ни да го читаш ако несакаш тоа е лично твој проблем! Игнорирај го и продужи си даље!

    За мене е вистина тоа што го гледам со мои очи, а не тоа што го читам по интернетов од несигурни извори!
    Затоа што вистина е дека постојат будали луѓе што се немарни и сум сведок на тоа јас лично!
    Неможеле детето со реакција да го донесат на време на лекар ама можеле да го носат на бајачки со пердуви да го лечат зошто докторите ништо не разбирале ама бајачките биле многу искусни!

    ПОЗДРАВ!
     
    На Kitten, Bender Rodriguez и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  5. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно ЗА !
    Доволно сум цивилизирана и информирана за да разберам кои се предностите на вакцинацијата.
    А кој мисли дека не треба да се вакцинира, нека им е со среќа...ќе им треба.
     
    На Bender Rodriguez, Nausicaa, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
  6. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Zabkoja be nemarnost na roditel zboris? Roditelot li etoj sto treba da znae koga treba da se ispita krvna slika? Mene nikogas ama bas nikogas pedijatarot sto mi go pregleduval deteto ne mi kazal napravi krvna slika pred vakcina. TOA GO PRAVEV NA SVOJA RAKA I PRIVATNO! A site drugi me gledaa cudno zatoa sto doktorot vika abe kakva krvna slika vakciniraj. Mu tece nose malku crveno grlo, nisto ne mu e, vakciniraj. A koga jas ne go nosev na zakazan termin poradi rastecen nos, komentar e de de sskoe vtoro dete e takvo zatoa li nema da vakciniras. Koga sakaa pred vreme na 6 MESECI vozrast da mi go vakciniraat so MMR namesto so ditep treta doza poradi sto bev dojdena me napravija luda s5o ne dozvoliv? Vo upatstvoto na ovaa vakcina stoi deka NIKAKO ne treba da se dade na deca pod 9 mes duri ni vo slucaj na epidemija. Pricina - imalo epidemija so 100 razboleni???? Se prasuvam samo kolku deca tie denovi otisle na vozrast kako moeto i dobile mmr pred vreme zasto upalila prikaskata... Roditel li e kriv sto resil da poveruva na kvazi lekari? Kako bre ne ti e sram da obvinuvas roditel za reakcija na vakcina??? Abe kaj ke vi ide dusata????? Samo tie sto si imaat maka znaat niz sto pominuvaat i vaka da se zbori sramota. Pa posle idi veruvaj koga ke ti kazat vakciniraj slobodno, ako ima reakcija sam si kriv sto ne si znael kolkav e imunitetot na bebeto staro mesec ili dva. Vrti suci vinoven si sto ne vakciniras, a uste povinoven ako me poslusas, vakciniras i bebeto ima reakcija... E od ovakvi muabeti od strucni lica tolku mnogu mi e zgadeno od naseto t.n zdravstvo. Ama ne e ni cudo koj sve denes doaga do diploma... Samo da ne te najde beljata sto vikaat starite inace gotov si.
     
    Последна измена: 30 јули 2015
    На galapce, bebaa, Mayyya и 2 други им се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    Зошто ако се безопасни вакцините децата со слаб имунитет несмеат да се вакцинираат?

    Со стефанија се сложувам дека ете ниту мене во вакцинација ниту еднаш не ми побараа крвна слика.Се сама на своја рака правев.

    Друго:зошто сеуште се користи жива во нашите вакцини?Живата го упропастува нервниот систем.
    И според прочуениот сзо извадена е од употреба во странските држави одамна.

    Јас и двете деца ги вакцинирав.Со тоа што големата ги прими сите.И се покајав.На 6 год примивме ммр ревакцина .Но за она што потоа се случи немам сили да објаснувам на форум.Само ке кажам жива се изедов што не истражив доволно.Се обвинувам самата себе си за она што му се деси на керка ми.

    @<3pleza4e<3 ти драга си здравствен работник нели?И јас сум.Може истото го имаме видено и двете по оделот на детска клиника, .Со таа разлика што ти гледаш туги деца а јас плус своето.И тука има огромна разлиа.Кога ке сетиш на своја кожа тогаш почнуваш да се преиспитуваш.
    Да не се десеше тоа што се деси мислам категорично ке бев за вакцина.Сега незнам ни самата за што сум.

    за тбц можам до утре да зборувам.Секојдневно сум со тие пациенти.Ете сите вакцинирани се ,со белег а болни од тбц.И тоа болни по 6-9 месеци со јака терапија .Со 12 апчиња на ден.

    И секој ден ги има се повеке и повеке верувајте ми.
     
    На ZojaP, yarre, stefanija70 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ама Вие ни нафрлате муабет
    Те молам, еве мене ме интересира, кажи што се случило..
    Овде сите сме макји и сакаме да знаеме што несакано би можело да се случи
    Никој не бара идентитет и детали, туку случај !!
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Никогаш, никогаш немој да го обвинуваш родителот дека не направил ништо за доброто на своето дете кога има лоша последица од вакцина. Верувај, секој родител ќе направи се што е можно, само детето да му биде здраво. Никој не е будала да вакцинира болно дете или да чека по две недели да му спадне температурата, па да оди на лекар.
    Колку е лесно да ги направиш будали родителите... за жал, токму поради тоа има деца со лоши последици од вакцинација... јас си кажав, имам во фамилија лекари - сите ме притискаат да вакцинирам. А од друга страна, самите не си ги вакцинираа децата со ХПВ вакцината. И јас бев за вакцинирање, дури и на темава може да се види, затоа што имунологијата беше дел од моето образование. И јас сум здравствен работник, син ми до 18 месеци прими редовно вакцини. Сега немам намера да го носам, плус имам препорака да не вакцинирам.

    Референтка - жалосно е што сите барате случаи - и после ретки се тие што веруваат дека тоа се случило од вакцина, и се набедуваат родителите дека лажат, или дека не реагирале на време... а единствена грешка на родителот е што вакцинирал...
     
    На yarre, joy1, bebaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Како и да постапи родителот ќе биде грешка.
    Еве јас вакцинирам деца , не едно туку три, и немало досега ништо фала Богу
    Порано ни крв не земаа...стави вакцина, мачкај го со алокохл ако има Т и толку...
    Абе катастрофа беше , ама сега е уште поголема
     
  11. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Јас се откажав веќе од коментирање на темава...
    да се прочитате уште еднаш ќе сфатите дека сами потврдувате тоа што го кажувам, некаде е родителска грешка за не направени проверки, некаде грешка на матичен или педијатар, некаде што се чека премногу на последици... а најмалку е вакцината проблем.
    За госпоѓата погоре, никој неможе со сила да ја натера да вакцинира бебе порано од тоа што треба, фала богу има листи и се знаат тие работи, ниту треба да се вакцинира болно дете или дете без имунитет.
    Во такви случаеви се чека, а не се ризикува.
    Тоа што сте вие грижливи и сте пазеле, не значи дека не постојат такви што не пазат.
    Како што има будали родители, има и будали лекари. Ама ете и вие сите ги ставате во исти кош- ЗОШТО?
     
    На Bender Rodriguez и Abrakadabra им се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    Еве иако несакав јас ке ти го кажам нашиот случај .
    Моето девојче беше и сеуште е мн интелегентна и талентирана мала девојка.
    Она од секогаш беше мирна,срамежлива ,тивка .Не покажуваше знаци дека нешто не е во ред со психичкиот развој.Тргна и прваче лани во септевмри .Чита и пишува,решава математички зсдачи,црта.

    Мислам дека во ноември во школо ја прими ревакцината.Мн наскоро почна да се однесува чудно.
    Прво и се појави нешто како опсесивно конвулзивен синдром.Почна кваката да ја допира по три пати па да излезе,па да се врака два чекори назад за да продолжи,па да тапка во место со ногата одреден број пати.Ок не обрнав внимание.

    После приметив дека кога ја довикуваме она не реагира.И тука ми стана сомнително.Бевме на орл слухот ни рекоа е ок.

    Набргу почна да дтка,да јаде букви во говорот.Она сега има седум години а зборува како дете од 4.Почна да мокри во гаките.

    Почнаа страшни напади да има.Буквално од ништо ке почне да вришти колку ја држи глас,се губи во тој момент.Не дава никој да и се приближи.Клоца,се удира самата себеси.И на крај ке изгуби свест .

    Неможам повеке примери да давам верувај како мајка ова ми е претешко.
    Овде никакви решениа и одговори не добивме.Освен дека е разгалено дете .
    Замислите на мојата мака и стресови ми дадоа одговор дека станува збор за дете со над просечна интелегенција и дете задоволено од се.

    Правевме снимки на глава ,нема оштетувања,нема претрпено удари нема ништо.

    Има само дете кое од корен се смени.И една мајка која незнае каде да го бара понатака решението.
    Не ни помогна ни логопед ни психолог.

    Не постои личност која ке ме убеди дека ова е нормален дел од развојот на едно дете.Ниту пак дека тоа и е вродено.Нема шанси никогаш да поверувам во тоа.Јас го растев тоа дете.Јас знам какво било а какво е сега.
     
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    И ајде после биди рамнодушен или одлучи за иднината на своето дете со ладна глава после вакви случувања како што доживеала @joy1 :( Од која вакцина се случи ова? Немав претстава што ти се случувало, ти си една од најсмирените мајки на форумов, ни на крај памет човек да помисли дека со ваква мака се справуваш. :(

    До сега го вакцинирав малиот, има примено ТБЦ, 2 дози ДТП, 3 дози рота-вирус, 2 дози пнеумокока. Треба на 12 месеци да ја прими 3-тата доза за ДТП и пнеумокока.
    Мене ММР ми го мати мозокот. По распоред треба да ја прими на 18 месеци, ама можам да ја одложувам, можам и да не го вакцинирам со оваа вакцина. 100% сум сигурна дека ќе одложам, здравје понатаму ќе одлучам дали дефинитивно нема да го вакцинирам.

    Не знам што да кажам....тешка е одлуката дали да се вакцинира или не, во секој случај.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    За ммр се работи

    Јас и дома сум смирена.Нервозата не ми ги решава проблемите а ни паниката.
    Кога добива напади сите присутни бегаат од собата.Дури и маж ми седи тогаш зад затворени врати.

    Само јас седам немо до неа и чекам да помине само од себе.Ми имаат и полиција дома пракано од нејзиното силно урлање.Мислеле ја тепам.
    А јас во тој момент тивко ја молам да се смири но она не ме ни приметува.После не се секава на ништо и е сосема нормално дете.Се до наредниот напад.

    Најтешко е што незнаеш кога ке се случи и каде.Па лугето ме гледаат како да сум најлошата мајка која неможе да си го скроти детето.

    Проблемот со правење беља во гаките полека го надминуваме.Но говорот никако да се среди.Деца од 4 год подобро зборуваат од неа.

    Она е супер другарче.Вози точак,спортува со маж ми,има супер интеракција со животни.

    Не е психички пореметена.
    Но нешто големо се промени кај неа и никој не ми даде објаснување зошто.

    Зошто од нај нај нормално дете се претвори во нешто непознато?
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @joy1 многу многу ми е жал, ти се восхитувам на силата и смиреноста.
    За што е ммр вакцината? И зошто дури на 6 години ревакцина? Дали во новите ќе биде во склоп со други или истата ќе остане? Не ми се пребарува на интернет уште повеќе ќе се збунам , а имам уште некој месец за размислување.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.453
    Пол:
    Женски
    Мали сипаници,рубеола и заушки.

    На 6 или 7 год се прима ревакцина.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  17. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Нели сите примаат мрп вакцина на денот кога требаше да има реакција мојата сестра доби напад кој од 1 година ја врати на 5месечна возраст. сега таа е на терапија и оди напред но поради вакцината рие ја упропастија. нападот кој го доби е една врста на епилептичен напад
     
  18. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    @joy1 баш ми е жал за сето низ што поминувате, само не те разбрав дали сте правеле испитувања?
    Како може да ви кажат дека е разгалено детето освен ако не се проверат сите детали?
    Доколку сакаш можеш да ми пишеш лп, ако ти треба нешто и ако можам да ти помогнам некако.

    Ние праќавме случај на близок наш до Медицинскиот центар на универзитетот Колумбија, Америка, кај проф-др. Горазд Росоклија и испадна сосема спротивно од што се надевавме и што ни дадоа дијагноза тука.
    Затоа што нашиве не се баш многу стручни, зависи нели за што се работи.
    :hug:
     
  19. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    Лелее @joy1 од памет ме извади со ова што го напиша за ќеркичката :(, ти посакувам побрзо да се врати во нормала и да си биде пак истата како порано :)

    Малата требаше вчера да ја прими ММР вакцината ама мене не ми се носеше од топлово,а ни белга немам воведено, вади заби и ништо не јаде ама најголемата причина е што имам страв во коски од таа вакцина и не знам што да правам :worried: Со повеќе медицински лица имам правено муабет и сите ми викаат да си ја прими вакцината ама јас не знам што да правам од тоа што се и сешто читам и ептен сум загрижена, адо сега ги имаме сите вакцини примено и со сите добро сме поминале. До есен сигурно нема да ја прими, а после само Господ нека ни е напомош :sweat:
     
  20. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    фала ти многу сите испитувања се направени се е направено