1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцини: ЗА или ПРОТИВ

Дискусија во 'Бебе' започната од bebaa, 9 јуни 2012.

?

Дали сте За или Против вакцинирање?

  1. За

    714 глас(а)
    76,1%
  2. Против

    224 глас(а)
    23,9%
  1. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
  2. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Има некој инфо за поливалентните вакцини што ќе се користат од 1 август?
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.456
    Пол:
    Женски
    Каква информација конкретно ти треба?
     
  4. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Дали навистина од денес новороденчиња ќе се вакцинираат со овие вакцини кои ги фалат како побезбедни
     
  5. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Во мојов град кога ги прашав за поливалентните ми рекоа од септември ама они требало да идат по семинарите, не беа сеуште спремни.
    Сега кога ќе точно почнале со ставање не знам.
     
    На stefanija70, maca cvet и MissDior им се допаѓа ова.
  6. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    I jas ja imam.informacijata deka od septemvri ke pocnat so niv, ako ima nesto novo da pocnale porano, ne znam.
     
    На maca cvet му/ѝ се допаѓа ова.
  7. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Прашав и јас во одделот ми рекоа треба да се распределат од август по градовите, а ќе почнат да ги ставаат од септември. Мене ми е друго прашањето... Кога прашав дали ние што веќе се примале стандардни едновалентни вакцини, ревакцинациите ќе може да ги примаме од поливалентниве, една сестра ми рече може, друга не, дека по старо продолжуваме...
     
  8. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Nie kaj sto se vakcinirame ni rekoa tie vekje sto si primile ke si teraat so starite, a oni sto voopsto ne primile ke si gi primaat novite od septemvri bidejki sega bilo mnogu toplo i ne vakciniraat.taka da zdravje od septemvri ke ja odnesam
     
    На victoria и galapce им се допаѓа ова.
  9. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Не сум некој голем љубител на докторката, но текстов навистина вреди да се прочита - има поента.
    ВАКЦИНИТЕ, ЗАКОНИТЕ И СВЕСТА
    од Д-р. Јадранка Бибан

    Деновиве во мојот инбокс пристигнаа многу прашања за тоа каков е мојот став за вакцините и законот за задолжително вакцинирање на децата. На неколку пораки одговорив но бидејќи се уште пристигнуваат слични прашања, решив да напишам уште едно мое обраќање со кое ќе го потенцирам мојот став и моето размислување околу ова прашање. Всушност за вакцините и за нивната улога во медицината, односно за тоа што тие се наменети за превенција од одредени заболувања јас веќе имам објавено неколку текста кои се објавени на веб сајтот на 8-КА www.8ka.com.mk . Исто така, неодамна на мојот ФБ профил го напишав следниов пост.

    „Се сеќавам кога бев дете, имав четири или пет години, моите родители намерно ме однесоа кај мојата другарка која лежеше дома болна од морбили, за да се разболам „на време“. После извесно време и јас добив морбили… имав висока температура, бев целата црвена, мислам дека на мене немаше место на кожата кое беше со нормален изглед. И така неколку дена, па ми помина. Потоа педијатарот им рече на моите родители дека од сега доживотно сум заштитена од морбили.
    Во текот на моите студии на медицина, учев за вирусот на морбили, за имунитетот, компликациите… Научив дека имунитетот е целосен и најсигурен после ПРЕЛЕЖАНИ морбили, додека вакцината не дава доживотен имунитет. Исто така моите професори ме учеа дека компликациите од морбили се многу поретки ако морбилите се прележат на помала возраст, значи во пораното детство, што значи дека вакцинираните деца го губат имунитетот кога ќе пораснат, кога ќе станат возрасни и затоа ризикот од заболување од морбили е многу поголем на поголема возраст кога и компликациите се побројни и потешки. Јас мислам дека она на што ме учеа моите професори во однос на вистинската заштита од морбили и најновите препораки за заштита не се согласуваат. Каде е проблемот?“
    Со ова сакам да потенцирам дека во врска со примената на вакцините во медицината, во последниве неколку децении се случиле драстични промени и тоа околу нивната вистинска улога и нивната правилна „медицинска вредност“. Значи во медицинската наука јасно се потенцира дека имунитетот е траен и најефикасен кога сипаниците се прележуваат и тоа најчесто без компликации, односно во по раната детска возраст. Со вакцините само се одложува ризикот од разболување за период кога болеста може да предизвика многу повеќе компликации… Јас до сега немам слушнато стручна и јавна дебата за тоа прашање, а секако дека такво нешто е многу потребно за јавноста. Таква дебата се организира со учесници од лекарската фела кои имаат различни ставови по ова прашање и изнесуваат соодветни научни факти во врска со своите тврдења. Но, она што може да се слушне во јавноста е само тврдиот став на лекарите за тоа дека вакцините се исклучително корисни во превенција од болестите, а како спротивставени се јавуваат мислењата на „нестручните родители“… Се прашувате зошто не се организираат вистински стручни дебати…? Дали сите лекари се со исто гледање на оваа тема…?
    Во моите 24 години работен век како доктор, работејќи непосредно со пациенти, најпрво како лекар по општа пракса а потоа и како гинеколог, сфатив дека стручноста на лекарот се гради врз основа на неговото лично искуство како професионалец и дека таквата стручност зависи од слободата на докторот да ја практикува медицинската професија, нешто кое сепак мора да почива врз цврсти морални и етички норми во односот на лекарот кон пациентот. Слободата на докторот, за која зборувам, ја сфаќам како единствен предуслов за успех во превенцијата и лекувањето на болестите од страна на професионалецот. Како се одзема слободата на докторот? Таа може да биде одземена со принципите врз кои почива функционирањето на здравствениот систем. Капиталистичкиот здравствен систем како и целата капиталистичка економија, се темели на методите за максимално профитирање и во таква ситуација многу често „целта ги оправдува средствата“. И нашата држава се определи за воспоставување на капиталистичкиот систем, каде хуманоста не може да биде над профитот. Дали носењето закони во нашата држава за прашања и процеси кои се одвиваат во рамките на цела меѓународна политика, како што е прашањето за задолжително вакцинирање, „мора да е вклопено во глобалниот империјалистички интерес“??

    Токму затоа мислам дека и очевидните факти кои укажуваат на штетноста од донесувањето на некои закони како на пример вакцините, увоз и производство на ГМО храна, стандарди за одгледување на фармерски добиток и слично, можеби се немоќни да се спротивстават на глобалната империјалистичка политика која практично го диктира економскиот развиток и донесувањето на соодветните закони на остатокот од светот.

    Каде е решението? Во будење на индивидуата! Будењето на индивидуата е тој момент кој треба да придонесе за промена на работите во светот денеска, затоа што и промената на системот, односно било кој друг воспоставен систем, тешко дека би успеал да донесе закони со кои хуманоста и научните факти би се ставиле над профитот. Што значи будење на свеста? На пример, ниту еден доктор не може да тврди дека постои лек кој воопшто не е штетен по здравјето на луѓето. Секој лек или фармацевтски препарат има несакани дејства, па дури и витамините, па и таканаречените природни лекови кои се јавуваат во преработки односно раствори или таблети. Потоа, освестениот родител треба да знае дека своето дете може да го заштити само со својата висока свест, а не со некој закон. Законите се носат според различни општествени критериуми и тие се секогаш променлива величина. Дали спречувањето на некој закон чие донесување можеби не може да го спречи дури ниту законодавството, односно оној кој гласа, ќе не спаси од глобалната политика на носење закони со кои се кршат човековите права? Од друга страна пак, ако системот донесол некаков закон со кој родителот треба да плати некоја сума пари затоа што „не го заштитил“ своето дете, освестениот судија треба да размисли дали родителот навистина не го заштитил детето или пак можеби со постапката го направил токму спротивното, односно го заштитил. Освестениот судија треба да најде начин да постапи според своето ниво на свест. Јас на пример, пред 13 години одлучив дека последните вакцини на моето дете не треба да му ги дадам и не го однесов на вакцинирање. И во тоа време вакцинацијата беше задолжителна. Неколку месеци добивав картички од Здравствениот Дом дека треба да го однесам детето за вакцина затоа што ќе бидам дадена на суд. Јас цврсто останав на мојата одлука и чекав да бидам повикана на суд. Но тоа не се случи. Значи, јас мислам дека свеста на индивидуата го надмина законот. Тоа беше свеста на докторот, свеста на луѓето од правниот систем…

    Знаете, кога законите навистина би го штителе нашето здравје, тогаш ќе имаме можност да купуваме исклучиво здрава храна, без конзерванси, без адитиви, без ГМО, доилките би седеле на породилно боледување најмалку три години за да на децата не им се ускрати вистинското мајчинство, па дури и таткото би користел платено време со своето дете, па воздухот би бил беспрекорно чист, па водата за пиење би била совршено природна, па лекарите нема да препишуваат лекови за животен стил, па нема да постојат гладни деца, всушност сиромаштијата и гладот ќе се укинат со закон…?! Дали е ова „научна фантастика“???

    Развитокот на општеството е дојден до степен на максимален материјален развиток и сега е во вистинска криза. Сега мора да следува „освестувањето“. Тоа е природен тек на дијалектиката на човечкиот развој. Не законите, туку свеста! Индивидуа по индивидуа. Овој процес и не е толку бавен. Денес се чувствува брз развиток на свеста, луѓето свесно ги набљудуваат работите, размислуваат и лесно комуницираат меѓу себе. Токму затоа луѓето вака бурно реагираат, тоа е последица на свеста. Но свест е кога ќе се почувствува дека и докторот и судијата и законодавецот се истовремено родители. Зарем не треба сите да бидат на иста страна?
    извор: Вакцините, законите и свеста
     
    На green.eyes, Annath, yarre и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Еве отприлика како изгледа гром од ведро небо. За среќа во овој случај малечкото „се извлекло“.

    ...
    ‘’Mala je ponovno primila cjepivo. I zaspala je na dva puna dana. Bez buđenja za hranu. Prematala sam ju, a ona je spavala. Odbijala hranu, dojku. Ni na kraj pameti mi nije bilo da bi to moglo imati veze s cjepivom. Pa možda ju je malo uspavalo, mislila sam. Ali drugi dan sam ju dovela pedijatrici i ona je rekla da je beba možda malo uspavana zbog cjepiva, da tako lijek djeluje’’, prepričava Jadranka.
    ...
    ‘’Ali s cjepivom koje je primila s tri godine primijetili smo da slabije čuje. Trajalo je to nekoliko mjeseci. No važnije od toga, Melani je tada postala teški alergičar i astmatičar. Razvila je alergiju na mačke, prašinu i grinje. Počelo je tako što sam nekoliko dana nakon cjepiva primijetila da malenoj strašno idu suze, po nosu se svrbila do krvi, ujutro bi kihnula po 40 puta, po danu sto puta. Suze joj išle non-stop’’, kaže Jadranka
    ...

    ‘’Išla sam tražiti načine detoksikacije. Sve živo sam isprobala. I zeloit za izvlačenje teških metala. I korijander, zelene gline, srebrnu vodu. Našla sam dobru homeopatkinju u Beogradu, dala mi je loptice za čišćenje. A naletjela sam i a razne recepte po knjigama. Uspjeli smo malenu spasiti. Ona sad ima sedam i pol godina, i već je četiri godine bez lijeka. No da bi do toga došli potrošili smo 20 tisuća kuna. A da stvar bude zanimljivija, prije mjesec dana, Melani je preboljela ospice. Koje je dobila od djevojčice koja se nedavno cijepila protiv ospica. Ovu dječju bolest Melani je preboljela kod kuće, bez ikakvih posljedica. A nije bila cijepljena'', zaključuje priču Jadranka.

    No ostavlja pouku za sve mlađe, neiskusne roditelje. Sada, kada je pročitala i prevela silnu literaturu, tvrdi da su svi problemi posljedica cjepiva. Budući da je i sama zdravstveni djelatnik, radi u bolnici i prati rad sustava, njena je priča tim uvjerljivija.

    ''Nikad nitko mi nije rekao da bi to moglo biti od cjepiva. Vjerujem da su znali. Ja sam bila zadojena kao i svaka druga mlada mama. Mladim mamama je naljakše manipulirati, tako mi je rekla i pedijatrica. No ja sam sama prevodila knjige s engleskog da bi se informirala o nuspojavama cijepljenja. U Americi je normalno da pedijatri pričaju o takvim stvarima, a u Hrvatskoj je to sveta voda. Naši liječnici ne prijavljuju reakcije na cjepivo, a da to rade svako drugo dijete bi imalo reakciju'', istaknula je Jadranka, koja je htjela ostati anonimna, ne otkrivajući i prezime, jer se, kaže, zbog svog antivakcinacijskog aktivizma susreće s pritiscima na poslu.

    ''Imam Facebook profil gdje upozoravam ljude i educiram o cjepivima. Ali već sam dobila upozoravajuće poruke da prestanem, od jedne gospođe koja je zastupnica jedne farmaceutske kuće za Hrvatsku. Poručila je kako je za moje dobro da skinem ''to'' s profila. Zvali su mi u bolnicu gdje radim, u kadrovsku, raspitivali se, da radim kontra struke vezano za cjepivo'', ispričala nam je Jadranka koja ne namjerava odustati od širenja informacija o štetnim nuspojavama cjepiva.

    Više od pritisaka, muči ju, kaže, vlastita savjest, što nije na vrijeme posumnjala na uzrok brojnih teških stanja kod djeteta i spriječila nova. No priča ove obitelji ipak nije završila tragično, kao u slučaju obitelji Škvarić-Vidaček iz Ivanca, kojima je beba umrla nakon cijepljenja.



    http://direktno.hr/en/2014/direkt/1...-Rebru-nitko-nije-ni-posumnjao-na-cjepivo.htm
     
    На green.eyes, bebaa и joy1 им се допаѓа ова.
  11. Binka

    Binka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    34
    Дали некој запиша дете во градинка (невакцинирано) сега за од септември? Искуства?
     
  12. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Bianka се зависи од раководството на градинката, местото каде го запишуваш малото, по закон знаеш дека мора да го запишат и несмеат да ти прават проблеми. Во градинката на ќерка ми не ти прават никаков проблем, ниту на мене кога пред 2 и пол години ја запишав, ниту пред 6 месеци кога моја другарка ја запишуваше малата.
     
    На stefanija70 и Binka им се допаѓа ова.
  13. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Со закон мора да ти биде вакцинирано бидејќи нема да ти го примат во градинка.Јас кога го запишував син ми вадев потврда од советувалиште дека ми е редовно вакцииран,без таа потврда не ми го запишуваја во градинката
     
    На maca cvet му/ѝ се допаѓа ова.
  14. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Se vadi potvrda za vakcinalen status na deteto, a ne deka e redovno vakcinirano, tuka ima razlika. Dali ke go zapisat zavisi od rakovodstvoto na gradinkata, tocno taka. Po se izgleda vo Skopje ima najmalku problemi po toa prasanje otkolku vo dr gradovi, barem od toa sto citame po forumi i fb grupi. Zakonska osnova da ti go odbijat deteto nema, a moze interno taka da si odluci gradinkata, ama isto taka moze i toa da se promeni. Jas licno imav problemi so zapisuvanje na moeto dete koe nemase primeno 1 vakcina i 2 revakcini, ama na kraj se zapisavme sepak.
     
    На stilas7 и Binka им се допаѓа ова.
  15. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    По кој закон ? Таков закон не постои.
     
    На joy1 и kim.k им се допаѓа ова.
  16. yarre

    yarre Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    785
    Незапишувањето на невакцинирани деца во градинките е кривично дело –
    Казната затвор изнесува од три месеци до три години

    pravnicka2, те молам погледни го и досписот од Министерство за здравство даден на линкот, а ако си правничка слободно искоментирај го она што ќе го прочиташ.

    http://zdravjenaiglanevleguva.com/2015/08/31/незапишувањето-на-невакцинирани-дец/
     
    На Binka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски

    Немам време сега да го читам на работа сум
    Вака значи,моето дете го запишував во градинка во месец април оваа година и ми побараја потврда за вакцинација од советувалиште.Во исто време волонтирав во основен суд и имаше доста кривични пријави за родители кои не ги инаа вакцинирано редовно своите деца.Како почна и како заврши постапката незнам оти не присуствував на рочиштата.
     
  18. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Во кој град.живеете каде имало рочишта.на родители кои не ги вакцинирале.децата?
     
  19. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Во Основен суд Битола
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Binka

    Binka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    34
    krivicni? pa toa e golemo zlodelo!!!