1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    345 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    215 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    61 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    90 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    274 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    223 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    25 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Da da, estradilot ti e 110. Koj den od ciklus ti e toa? Ako dobro ti ja procitav semata, treba povisok da e na toj den.
     
  2. merry93

    merry93 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    na 2 den bese 38 so znaci premnogu nizok
     
  3. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    preku fond
     
  4. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    na mene na 2den mi bese 20,ne mora nisto da znaci,posle toa koga pak go ispiavme si bese vo red,verojatno menstruacijata malce mi se prodolzi i po malku mi tecese pa zatoa
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Во брошурата што ми ја дадоа во Систина пипува дека со лекарствата што се даваат за супресија, естрадилот на 3 ден треба да е под 20. Не гледам дека кај тебе било тоа проблем.
     
  6. Стефани_5

    Стефани_5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    283
    Пол:
    Женски
    Со среќа и со лесно!!! Ја имаш нашата подршка! Само позитивна мисла!
     
    На kukla21, Natasa. P и mdenkov им се допаѓа ова.
  7. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    devojki sakam da prasamza 2ro invitro preku fondot,koi dokumenti se zbirat-kako odi procedurata(imam bratucedka vo italija so neuspesno 1vo invirto,sega za vtoro sakat tuka da go pravat,koj znae koi dokumenti se potrebni
     
  8. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.628
    Пол:
    Женски
    Prvo,mora da ima pominato 6meseci od prvoto in vitro za da aplicira za vtor obid. A ostanatoto go pisuva na obrazecot od fondot. Istite dokumenti treba pak da gi dostavi, plus dokumentot od prvioto in vitro. E sega, samo neka si gi proveri datumite, na primer spermogramite i vazat 1 godina, isto i pap testot 1 godina, taka sto, ako nema pominato ovoj period, moze da si gi iskoristi istite. Mislam deka samo krvnata slika, brisevite i hormonskite testovi i hepatitite trebase da se povtorat.
     
    На mdenkov му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    mene znaes li sto ne mi e jasno,kako moze istite dokumenti,koga originalite ostanuvaat vo fondot,a kaj nas ostanuvaat kopiite
     
    На Natasa. P му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    izvini sto te zamaram,moze li da mi go prates obrazecot,jas barav za da go ispratam nejze,no ne mozev da najdam :(
     
  11. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.628
    Пол:
    Женски
    Nema problem mila, za se sto mozam na raspolaganje sum ti, zatoa sme ovde :):sun:

    Медицинска документација дека се извршени една или повеќе од следните методи: ХСГ и/или лапараскопија и хистероскопија, и/или лапаротомија; Само кај утврден машки фактор на неплодност, со број на подвижни сперматозоиди и по обработка помал од 4 М/мл или тешко нарушување на машкиот фактор со помалку од 4% сперматозоиди со нормална морфологија, доволен е 4 DV ултра звук на кавум утери; Ехографски преглед со морфологија на матка и јајници Кај азооспермија за утврдување на неплодност, покрај биопсија на тестис задолжителен е и патохистолошки наод. Документи за направени две или повеќе анализи на спермата со најмаку еден месец разлика меѓу нив во повеќе од една здравствена установа, која има дозвола од Министерството за здравство за вршење на таа дејност, а последната анализа да не е извршена пред повеќе од една година пред поднесувањето на барањето (кај машки фактор на стерилитет да се достават покрај задолжителните и постарите спермограми); Податоци за неплодност за период од најмалку три години, лекувана со конвенционални методи, со реализирани најмалку четири циклуси на интраутерална инсеминација (IUI); Резултати од извршена анализа на хормонален статус на трети ден од циклус : FSH, LH, PRL, E2, TSH (не постари од шест месеци); PAP skrining (не постар од една година доколку бил уреден); Микробиолошки брисеви од вагина и цервикс (Ureaplasma, Mycoplasma и Chlamidia trachomatis) не постари од шест месеци; Маркери за Hepatit B i C, HIV за двајцата брачни партнери (не постари од шест месеци); Крвна слика, гликемија, седиментација (не постари од шест месеци); Друга медицинска документација во зависност од здравствениот статус на брачниот пар (извршени дијагностички или оперативни интервенции во врска со стерилитет, извршени инсеминации, извршени ин витро фертилизации, останати заболувања, терапија и мислење од специјалисти, останато). отпусно писмо/или извод од МКР за детето, постаро од 18 месеци за првото породување со живородено дете

    http://www.fzo.org.mk/WBStorage/Files/Obrazec -3 Predlog za BPO.pdf
     
    Последна измена: 18 април 2015
    На mdenkov му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Natasa. P

    Natasa. P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    6.628
    Пол:
    Женски
    I jas istoto se prasuvav, no bas vcera bev kaj maticnata bidejki poleka se spremame i sobirame informacii za vtor obid in vitro, i taa rece deka moze da se iskoristat. Neznam, no si velam, neli kopiite se zavereni od podracnata sluzba, verojatno toa gi pravi relevantni. A bidejki ke se znae deka e vtor obid, verojatno razbirlivo e zosto tie dokumenti ke bidat zavereni kopii, originalite se kaj niv. Mozebi ke napravat sporedba so prethodno dostavenite tamu vo fondot, sigurno imaat arhiva.
     
  13. merry93

    merry93 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    ama kaj mene ne e redovna i so toa nemam ni ovulacija zatoa i doktorot rece deka mn e loso. Koga odev kaj maticnata na pocetok problemot go najduvase kaj mmi a sega doktorov mi vika jas sum pogolem problem deka kaj nego ne e mn loso.
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Edno e da nema ovulacija, drugo e da nemas rezervi. Kolku ti e fsh, lh i estradiol koga ne si vo ivf postapka? Pretpoatavuvam imas ispituvano pred da pravis ivf.

    edit. Ti ja gledam semata sega pak, ako ne se lazam kaj tebe ima PCOS?
     
  15. merry93

    merry93 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    da imam PCOS. I sum vo postapka za ivf LH e 4,9 estradiolot e 110 a fsh nema vo poslednoto ispituvajne
     
  16. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    A dobro mila, kolku ti bese FSH na tret den ciklus pred da pocnes so ivf? Sigurno si go ispitala FSH-to na tret den ciklus koga si gi sobirala dokumentite za ivf ?
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    meri moras da imas hormonski ispituvanja pred postapkata. Nekako nelogicno mi e- em imas pcos, em amh treba da ispituvas. Obicno pri PCOS ne se problem rezervite, tuku sozrevanjeto na folikulite i otsustvo na ovulacija.
     
    На MADO, butterflysk и only44you им се допаѓа ова.
  18. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    eve primer,,moi kopii nikoj ne mi gi zaveri koga gi podnasav vo fondot za zdrastvo samo me prasaa dali imam kopii od se,ete toa me buni malku i ne mi e jasno
     
  19. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    Се согласувам со кукла потполно , кај pcos нема проблем со резеври АМХ е доста високо над референтните вредности, хиперстимулацијата се дешава во повеќето случаи со вакви јајници. Кај ваквите јајници единствен проблем е слабиот квалитет на јајце клетките, но затоа се дава метформин за да го подобри. Тебе или ти е утната дијагнозата или докторов не знае што прави. Мене LH ми беше дупло поголем од FSH и тоа укажува на пцос, кај тебе гледам не бил.
     
    На only44you, do-re-mi, Стефани_5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. merry93

    merry93 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    vaka znaci sega gi gledam eve ispituvajnata od hormonite sto gi pravev koga gi sobirav za da gi ispratam do fond. FSH- 7,5
    LH-4,9
    E2-38,6
    A doktorot sto me vodi e dr. Tase vo Plodnost.E posto Estradiolot mi bese nizok mi dade Menogon ineksii gi primav i se kaci na 110 ama toj rece deka toj hormon trebali da se kaci do 2000. Jas imam mali mioncijna na jajnicite toj i toa go vide kaj mene preku exo. A posto nema podobruvajne so estradiolot toj mi preporaca da prekinime so ineksiite posto nemalo da ima podobruvajne i da ispitame AMX da vidi so nego kako e pa da znael kakva terapija da mi dade i so so da prodolzam nz navistina zosto
     
    Последна измена: 19 април 2015
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.