1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    346 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    216 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    275 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    26 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Резултатот од ХСГ ти беше уреден или не? Најверојатно видел нешто што треба хируршки да се среди, за да немаш проблем. Ако наодот ти е уреден, не гледам причина за ова. Сепак, Димитров е еден од најдобите специјалисти во областа. Мислам дека можеш да му веруваш.
     
  2. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    А зошто ти вика да направиш хистеро и лапаро?
    Кој е проблемот што треба да ги правиш?
    Мене пред инвитрото ми најдоа преграда на матката и правев хистероскопија за да се отстрани таа преграда која што не дај боже во бременост може да предизвика спонтан и најдобро е да се отстрани (иако кога почнале да ја прават хистероскопијата, одлучиле да не ја отстрануваат бидејќи била многу мала).
    А лапароскопија нели се прави за отпушување на каналите, ако се види на хсг дека се запушени? А нели за инвитро не ти требаат каналите? Не ми е јасно ако ти правиш инвитро зошто да правиш лапароскопија?
     
    На mdb му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bogdancanka

    bogdancanka Нов член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    после 5 неуспешни инвитра почнав да се припремам за 6-то предходно направив хистеро со што ми беше одкриено септум во матката,покрај сите тврдења дека се ми е во ред излезе дека цело време сум имала проблем и како резултат на тоа ми беа сите 5 неуспешни инвитра.затоа после секое неуспешно инвитро мислам дека мора да се напарави хистеро а може и пред тоа...веднаш после хистеро бев на инвитро и беше успешно....но за жал се случи тоа што се случи и сега мислам да се спремам повторно за инвитро
     
  4. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    И јас го прашав истото... ми рече дека проблемот е вол тоа што и тој неможе да види што е во прашање, а не му се допаѓа баш сликата.. Незнам, тотално ме збуни, ама ќе правам, имајќи предвид дека сите што правеле хистеро и лапаро после имале успешно инвитро :) Не ми се ризикува, поарно да сум мирна и да знам дека сум дала се од себе, орколку да идам со глава преку зид |(
     
  5. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Da prasam dali treba da se pravi kolonoskopski ili kako se vika toj pregled , za potrebite na invitroto , doktorkava gi gledase dukumentite i samo mi kaza deka fali hepatit b,c i hiv pa da gi podmesam vo fondot . Treba li obicno eho na jajnici i matkata ili drugo e toa ? Vo koja bolnica da odam neznam za kade da se odlucam .. veke sme pri kraj za da se pocne i cela sum prasalnici i ke gi zamolam poiskusnite da kazat podetalno :)
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам дека треба и ХСГ или 4Д ехо на матка.
     
  7. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    ^ ke vidam sto ke mi kazat od sistina(facepalm)a , neznam dali ke mi zavrsi rabota dukumentot od histeroskopijata ?
     
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    е па мислам чим имаш хистероскопија не ти треба ова другово.
    Среќно! Мило ми е што излезе добро. Барем знаете на што сте и знате како понатаму!
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Среќно бокаче!
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Fala za podrzkata se nadevam deka ke se raduvame za brzo vreme kako jas taka i site drugi sto cekaat.

    Koga ke gi dostavuvam dukumentite treba li zaedno so mm da bideme ili moze bilo koj od nas dvajcata ?[​IMG]se,, napnav " neznam kako da gi izbrisam nepotrebnite smajlinja koi po greska gi stisav (facepalm)
     
  11. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    zdravo so brisevite sega e vo red ureoplazmata ni e sega negativna denes krv mi zimaa za krvna slika za sedmintacijata se komplet utre ke go zemam rezultatot i ke vidam dali e vo red i uste hormonite ke mi ostanaat i taka a bokace tebe srekno barem znaes na sto si.pozz
     
  12. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете колку плака фондот за инвитро?Колку би платила на приватно а колку преку фондот.Колку што знам терапијата сам си ја плакаш а постапката ти ја плака фондот (поголемиот дел од парите,ти плакаш 100 евра одприлика)ако грешам исправете ме.
     
  13. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Kolku sto mene mi kazaa samo 100 evra plakash a ostatokot fondot pokriva , privatno bi kostalo okolu 2000 evra. Od 1 Noenvri vo Remedika za 10% se pokaceni cenite znaci i vo Sistina ke poskapi ili veke e poskapeno :*
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Преку фонд ти е покриено скоро се. Ти плаќаш само партиципација од 100 еур.
    Треба да имаш предвид дека фондот покрива некој нормален просек на потребна терапија за стимулација. Ако се надмине ова кое е според шемата од фонд, треба сама да си покриеш т.е. доплатиш. На пример, фондот покрива 12 инекции, а треба да примиш 14, овие 2 ќе треба да си ги доплатиш. Ова однапред ќе ти го кажат т.е ќе ти дадат листа на терапија која е покриена од фондот, за да нема недоразбирања.
    Приватно ќе те чини сигурно 2000 еур. 1500 еур од прилика самата постапка, а лекарствата сама ќе си ги купуваш. Тие сигурно уште 500 еур ќе ти земат. Поефтино е само ако правиш ИВФ на природен циклус.
     
  15. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Dali hormonot estradiol se priveruva koga pocnuva postapkata za invitro ili bese nekoj drug hormon ?
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Се следи цело време. Пред и за време на постапката.
     
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Значи ако разбрав добро преку фонд ако одам ке ме кошта 100евра нешто малку поскапо?А на приватно над 1000 евра со се постапката и терапијата?А инсеминација на приватно колку е?
     
  18. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Insiminacija poveke od 200 evra ne bi trebalo da e , no neka kazat tie sto znaat :*
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Приватно би рекла 2000. Инсеминацијс само постапката е 9000мкд. Ова за Систина. Терапијата башка. Мене лично терапијата ме фати не повеќе од 2000мкд сосе терапијата после инсеминација.
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    инсеминацијата во Ремедика на приватно е 8500 , и нема никаква терапија ниту пред, ниту после инсеминација, освен кломифенот кој го пиеш од 4 до 9 ден, и што одиш двапати на фоликулометрија.
    А за инвитрото преку фонд со одобрен ваучер плакаш основна партиципација од 100 евра, а за тоа дали ке доплатиш плус или не зависи од тоа дали ке ти биде доста терапијата, јас лично доплатив околу 100 евра. Во Сиситина имаш приватно инвитро со природен циклус, кошта околу 1000 евра, во Ремедика не ти го спомнуваат, незнам зошто, за тоа инвитро не ти се потребни 4 неуспешни инсеминации, со природен циклус без стимулација се вади јајце клетка истата ја оплодуваат и ти ја вракаат, распрашај се, незнам до каде си со процедурите, не е лошо да направиш една инсеминација, ама ако е неусешна, според мене за да заштедиш на време вреди да се направи приватно инвитро без стимулација