1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,5%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Treba vo rok od 6 meseci da se iskoristi. :*
     
    На mdb му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zajkobel

    zajkobel Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sakav da prasam dali nekoja od vas po invitro ima praveno test za bremenost preku urina i kakov bese rezultatot? Dali samo preku krv e validen?
     
  3. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Јас сега со уште едно прашање... :( Забележав дека во образецот за аплицирање зо ФЗО бараат хормони испитани на трет ден од циклус на хормоните FSH, PRL, E2, TSH, a јас немам правено на TSH тест, затоа што во Ремедика не ми бараа тоа, и сега се збунив, тоа е хормон на тироидна жлезда... зашто тоа би ми требало? Некоја плицирал без овој хормон? Да не ме вратат? :o
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Тироидната жлезда ти е многу битна. Има одредени вредности (мислам 4 беше веќе не добро) што мора да се регулираат затоа што може да влијаат да не може да има бременост.
     
    На mdb му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Ок, фала
     
  6. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    ПОМОШ... може ке звучам панично, ама сега стварно се изнервирав. Ај ве молам милички мои феминки, пратете ми го образецот кој вие го носевте кај матичниот да ви го потпише, зашто мене ми рекоа дека јас треба да го однесам, и плус образецот кој го поднесовте во фонд. Јас барајќи вака на нет, најдов 10 вида различни и несакам да погрешам, па ако некој има најдено и искористено неои успешно, ве молааааам пратете ми ако сакате линк
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Додека чекаш, мислам можеш да свртиш и во фондот. Имаат секој ден консултации мислам од 12-16. На веб страната имаш телефонски број. Така најмалку ќе луташ, а имам слушано многу убави работи за тие што одговарале на тел повици.
     
  8. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Душо најубаво да си одиш во фондот или подрачната служба, мене тој образец ми го даде матичниот ама кога ги носев док. во фондот ми рекоја дека тој образец бил стар и ми дадоја таму нов да пополнам па после пак бев до матичниот да ми го потпиши .... Што се однесува до тестот преку урина, јас правев таков тест на 12 од пункција и имав втора бледа линија, па веднаш отидов и крв да ми земат за бета ( таков ми беше протоколот во Плодност .... И обавезно ти треба ТСХ (тироидниот хормон) може да ти вратат документи за тој недостаток ....Ваучерот треба да се искористи во рок од 6 месеци од денот на прием на истиот ..... Друго колку што разбрав вие имате лош спермограм, така? најверојатно сте ослободени и од инсеминации? Се надевам за брзо ќе имаш позитивен одговор
    п.с Документите за поднесување не мора да се пуштаат од градот во кој живеете, може и од друго место (НЕКА СТОИ КАКО ИНФОРМАЦИЈА ЗА ОНИЕ КОИ ОД Х ПРИЧИНИ НЕ САКААТ ДА СЕ ДОЗНАЕ ДЕКА СЕ СПРЕМААТ ЗА ИВФ)
     
    На mdb му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Maarina благодарам мила. Иако брзав да соберам документи, сепак ете TSH сум го испуштила, утре од сабајле ќе одам да се боцнам за овој хормон. Најубаво е сепак кога не брзаш... инаку да, мн ни е слаб спермограмот и мислам дека нема потреба од инсеминации, само 1,6 милиони на 1ml, ќе одам и до фондот утре па ќе земам таму обрасци. А бидејќи не сум од Ск, може некој д ами појасни каде е ФЗОМ?
     
  10. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Штом не си од Скопје, тогаш документите ќе си ги поднесеш во градот во кој што живееш или ако живееш на село тогаш во општината под која спаѓа селото! Ако нешто не ти е јасно слободно прашај. Јас сум од Бт и таму ги поднесов документите ама таму се сретнавме со друг пар од Охрид кои што не сакале таму да поднесат документи оти некоја нивна роднина работела во подрачната во Охрид па решиле документите да ги поднесат од Битола и немаше никаков проблем во исто време ги поднесовме зеадно со нив , се надевам дека ти помогнав, ако треба нешто тука сум :*
     
    На mdb му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Ми помогна многу, и ти благодарам за тоа. Инаку, јас мислев дека мора во Скопје да се поднесе во ФЗО, а не сум знаела дека може во секоја опшина. Супер вест. Да направам утре TSH, ги копирам документите и правец во ФЗО. Држете ми среќа :*
     
  12. srcinko

    srcinko Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    здраво девојки ве следам но не ви пишувам направив 3 инсеминации од кој првата ни беше со вонматерично за жал неуспешни сега собирам дукументи за вештачко оплодување јас не сум со живеалиште во Скопије, но живејам Скопје дали може да ги поднесам дукументите овде дирекно во овој ФЗО или мора таму каде што ми е личната карта , ви посакувам убав ден на сите и што побргу да се видат двете црти на секоја од вас
     
  13. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Jas sega se vrakam od fondot gi zemav tie dukumenti od kaj niv , nemase samo na toj salter guzva samo me prasa zenata dali e prv obid ili ? I kazav prv obid i mi dade nekolku obrazci . No nekako mi e sube aj za mm dijagnoza azoospermija a mojata e latinski deka predvreme sum rodila t.e. deka sum imala spontan vo 24 nedela.
    Za dukumentite sto treba da se dostavat vo fondot pisuva deka moze da se dade odpusno pismo ili izvod od zivorodeno dete postaro od 18 meseci i sega za ova se zbuniv. Kako i da e ke zboram i so doktor za ova . Vo Januari mi istekuvaat 6 meseci od brisevite i hormonite i sakav vo Januari da gi dadam , i si prasav dali ke e toa problem koga im se javiv prviot pat zenata mi kaza deka nema problem no samo da istecat 1/2 meseci od tie 6 .

    :*
     
  14. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Feminki... Pravev denes TSH test i mi izleze 5,5
    I mnogu se nerviram sega. Muslite deka poradi ova moze da ne odbijat za vaucher? :(
    Inaku mm e so dg. Oligoastenozoospermija
    Sto mislite vie? Nekoj so slicno iskustvo?
     
  15. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    И уште едно прашање имам, до сите оние кои правеле хистероскопија и лапароскопија - посл еколку време имавте односи со сопругот? Ви напоменаа нешто? Мене никој ништо не ми рече, па еве вас да ве прашам. Искуство, мислење?
    Поздрав :)
     
  16. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Можеш да си аплицираш во било која општина во ФЗО, без разлика од каде потекнувате, каде живеете и сл. Може и да си од Велес, а да аплицираш во Кочани, тоа нема врска. Слободно аплицирај си онаму каде што ти е наједноставно. Ти посакувам позитивен одговор на апликацијата. Поздрав ;)
     
    На srcinko му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Jas pravev histeroskopija i imavme odnos posle eden mesec. Jas krvarev skoro 2 nedeli pa nekolku dena pauza pa pak pocna da tece pa zapre pa dobiv menzis :)
     
    На mdb му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Jas samo 3-4 dena krvarev, ama nemam uste dobieno, a histero pravwv prev 18 dena... Paaaa :)
     
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А денес баш 3 ден ти беше?
     
  20. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Neeee, treba da dobijam sega. Neznaev deka i TSH se pravi na 3ti den...