1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    94 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Feminkiiii, Луда работа ми се случи денес. Ама не е за верување воопшто. Нели ви реков дека веќе пола година собираме документи со соопругот, каде не отидов веќе, и ХСГ правев и хистероскопија и лапароскопија (иако првичниот проблем кој наводно беше причина за стерилитет е слабиот спермограм на мм). Вториот спермограм беше правен на ГАК на 28ми ноември. Првиот е на 20 јули. Вака драги мои, резултативе се следни:

    20 јуни 2014г - 1,6 милиони на 1мл
    28 ноември 2014г - 9 милиони на 1мл
    15 декември 2014г - 122,9милиони на 1 мл

    Нас нѐ поучија, за да не не тераат од ФЗО за ваучер да правиме инсеминации поради подобрениот спермограм од ноември, да си направиме уште еден спермограм, а овој од ГАК да не го приложуваме... меѓутоа сабајлево бевме фрапирани од прекрасниот резултат и уреден спермограм. Испаѓа, по сѐ, дека за џабе сме се мачеле изминатава пола година, и дека спермограмот не е никаков проблем во нашиот случај. И, така лути, избезумени, незнаејќи во што веќе да веруваме, а при крај со силите за собирање документи, и залудно фрлање пари по клиники, на очигледно неосновани резултати, ние денес поднесовме документи за барање за ваучер, со спермограмите од јули и ноември. Па што биде, нека биде.
    ЗНам дека некој ќе рече дека треба да се радуваме на ваков резултат, и ние двајцата би сакале да е точен резултатот, па да можеме да си зачнеме природно, и да заврши веќе оваа фама околу ИВФ, ама некако веќе изгубивме верба во точноста на резултатите. Сите 3 спермограми се од различни клиники, и сите 3 се со различни резултати. А третиот е правен во AVICENA, таму ни препорача да го правиме др. Глигор Димитров од Ре-медика. Се прашувам само што ќе се случеше доколку првиот спремограм беше како овој последен? Ќе мислевме дека од непознати причини неможеме да зачнеме, и ќе трескавме глава од зид, зашто и после 3 години обид природно да добиеме потомство, сепак сите се неуспешни? Хаос е државава. Незнам, ме чуди како е можно за разлика од само 3 недели, да се добие толкава драстична разлика на резултати? Од 9 на 122,9 милиони...
    Некој се мачи со години, пие чаеви, лекарства, внимава на сѐ и сешто. ММ престана да пуши во јули, и сега ги пости Божиќните пости. Тоа е тоа. Што е работава, незнаеме. Со подзинати усни сме и двајцата.
    Некој да има со слично искуство? :)
    Совет?
     
  2. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    А мила, може ако те вратат, да доставиш само тоа што ти фали, не треба да правиш нови документи? Те прашувам зашто нели с еоставаат оригинални документи, па затоа...
     
  3. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
  4. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Zashto lugje nikoj ne mi odgovara :o
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    A sto e prasanjeto?
     
  6. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Dali nekoj e zapoznaen so tolkava drasticna varijacija na spermogram, za rolku kratok period. Nie zakazavme na urolog, ama dodeka otideme seak ne kopka. Nekoj so slicno iskustvo?
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Jas mislam urolog moze najdobro da vi kaze. Stvarno golema razlika.
     
  8. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    И јaс незнaм кaкo е мoжнo зa тoлку крaтoк периoд дa имa тoлкaв пoрaст нa спермaтoзoидите. Oд лекaрствa штo пиеше?
     
  9. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    devojki pred nekoj den gi pravev analizite za hormonski status,vo sk koga otidov mi kazaa na gladno se pravele a jas otidov vo 15h i mi zemaa krv i mi rekoa nema da ti bidat tolku verodostojni rezultatite ,morav da i pravam da ne bide za djabe doaganjeto vo sk, eve sega gi gledam rezultatite-tiroiden status na mene mi e 16,2, a normalno e od 71,2-141, dali znae nekoj sto i kakva uloga ima tiroidniot status
     
  10. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Ништо не пиеше, само престана да пуши пред некои 5 месеци, и тоа е тоа. Купи некои таблетки тогаш со калциум, магнезиум и цинк, меѓутоа нема испиено ни пола кутија, а има вкупно 90 таблети и пишува дека се пијат една наутро една навечер, значи пиеше он ког аму текне, не се замраше со тоа :) Така да, не пиеше фактички ништо. Баш сме запрепастени, но и среќни, ако воопшто има шанси да се точни резултатите. Авицена важела за една од најпрецизните и најточните лаборатории. Којзнае...
     
  11. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Тироиден статус? А, како с ебележи тоа? Мене прв пат TSH (ако мислиш на тоа) ми беше 5,5...и беше висок, нормално е до 4,2. На второ испитување, без никакви лекарства, за само недела дена покасно си излезе 2,66, што е во граница на нормала. Незнам ти за каков тироиден статус мислиш, а и никад никој ми нема кажано дека се правеле на гладно хормонските испитувања, јас и си јадев пред да ги испитам, ама да, ги правев од сабајле, некаде околу 10-12 часот. Незнам... како се бележи тоа твоето?
     
  12. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    toa e pod tocka 1, a ova e pod tocka 2 i pisuva T.T4 deka mi e 16,2
     
  13. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    epa mene vo stip nikoj ne mi spomna deka se pravat na gladno,tamu laborantot taka mi kaza i neznam na koj da veruvam,inaku drugoto mi e ok osven ova sto ti go pisav
     
  14. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Тоа е тироксин... незнам што да ти кажам. Почекај, па за неколку дена провери го само тој хормон. Ти велам кај мене како беше. И прави ги анализите во друга лабараторија, тоа ти е мој совет :)
    Поздрав
     
  15. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Внимание, внимание! :)
    Знаете што ми се случи утрово? Нели ви реков дека во понеделник поднесовме документи во Скопје во ФЗО за ваучер... утрово ми вртат и ми велат - Веднаш подитно, најбргу што можеш да ми ги донесеш копиите во нашиот ФЗО (не сум од Скопје). Ти, ми вика, си мислела дека побргу ке иде процедурата ако поднесеш во Скопје, ама мора прво во матичниот град да поднесеш, а не таму... Инаку утре истекуваат документите од првиот спермограм на мм и од неговите тестови за ХИВ и хепатит Б и Ц... незнам како ќе биде. Јас на време си поднесов, сеуште не беа постари резултатите од 6 месеци. Па ќе видиме. Значи хаос е државата. Им велам денес во ФЗО - Па зашто мене во Скопје никој не ми рече дека таму неможам да поднесам и дека треба во мојот град? Велат - и тие толку знаат што прават, не разбираат :o
    И заради тоа, јас денес излегував од работа, и се надевам завршив конечно. Што биде нека биде.
    И знаете што? КОга отвори типката на компјутер мојот осигуренички профил, за да видела дали су осигурана, гледам стои моето име, па на местото на татково име стои името а брат ми, па моето презиме. Велам, алоооо, луѓе, овој ми е брат, не татко. Ауууу, па менував и тоа, сбе 300 глупости :)
    И така, сега останува да чекам. Трпеливо, трпеливо...
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Незнам од каде си АМА ако во Скопје ти ги примиле документите не гледам зошто треба да доставиш копии во градот на живеење (facepalm)(facepalm)(facepalm):x:x:x:fubar::fubar::fubar: А во врска со осигурувањето ако не ти било нешто во ред немаше и Скопје да ти ги примат документите, така да проблемот најверојатно е во подрачната служба во градот во кој што живееш:x:x:x И нај јако е тоа демек во Скопје незнаат а тие знаат (facepalm)(facepalm)(facepalm) Па човече ако не можело нема воопшто да примаат документи :!: И немој да те зачуди ако ти побараат нови испитувања да направиш, значи срамота :x:x:x
     
    На mdb му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Ништо повеќе нема да ме чуди. Останува само да чекам...
    Инаку, не е проблемот што требало да има копии во локалниот ФЗО, туку тука требало да се провери моето осигурување. Глупости, па и на ГАК проверуваат осигурување, тоа е толку брз процес, и толку прост, и може да се врши од секаде, ама ете. Овие од Скопје ги пратиле оригиналните документи во подрачнниот ФЗО, а копии требаше да однесам за да ми ги дадат на мене, демек да си ги имам, во случај ако нешто бараат за допуна, да го додадам само тоа што се бара... со оние копираните што ми ги вратија сите заедно. Незнам до кој е работата, ама не се како треба. И јас исто велам - да неможеше да се аплицира во Скопје, немаше да ми ги примат документите при аплицирањето, а зошто после ги пратиле документите во мојот град - тоа никој не знае.
    Бог да чува, така изгледа треба да биде - комплициранооооо, од почеток до крај.
     
  18. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    marina ajde se da bide vo red da ni zavrsat makite
    veke ednas.nemam sili da se boram ovaa trebalo ovaa falelo se nerviram.daj boze sega vo vtornik ke mi gi razgleduvaat dokumentite se nadevam ke mi odobrat.
     
    На Maarina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    eeee devojki na mojata maka im nema kraj,dodeka gi spremame dokumentite za invitro, mi ostanaa uste mikrobioloskite brisevi i op mi najdoa kondilomi :sweat::sweat::sweat: i sega ke vidime sto ke kaze organdziski,ke odime na ehodopler plus povtoruvanje na pap testot, i posle neznam so sleduva, nervozi i stresovi , ke im dojde li nekogas kraj na moite maki,dodeka se spremame za bebence sega uste ova mi trebase,kako grom od vedro nebo
     
  20. mdenkov

    mdenkov Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    619
    dali nekoj imal vakvo iskustvo da do sega se mu bilo ok so testovite i odednas da mi najdam kondilomi