1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Deal те барам да стигнам Преспа ќе ти пишам лп ;)
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    @Jagoda123 често правиш домашен пудинг.На кој начин го потготвуваш?Би сакала за вечера да давам .Имаме 8 месеци и 6 дена.
     
  3. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @joy1 последниот пудинг ми е од киноа, рецептот го имам постирано во темата "Што ручавме денес (за деца од 1 до 3 години)" за бебиња од 6 месеци па нагоре е, таман за вас.
    Правам пудинг со гриз, банана, урми и рогач (рогачот и урмите се 12+ не верувам да имаш воведено)
    Јас рогач воведов на 9, а урми на 11 месеци.
    Можеш да направиш сутлијаш со оризово млеко и ц.цимет. Го вариш оризот со вода, па додаваш оризово млеко и на крајот наросуваш цимет.
    Ако се сетам на некоја рецепта со намирници што ги имаш воведено повторно ќе ти пишам.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    А оризово млеко од каде земаш?Јас денес купив на Алнатура ама тек сега видов дека пишува Не за доенчиња :^)

    Еве и слика image.jpg
     
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @Joy јас спремам домашно оризово млеко.
    Ова мислам дека можеш да го користиш, по мое мора да биде наведено дека не е за доенчиња со цел да не се користи како замена за млеко (адаптирано или мајчино)
    Во кашички можеш да го користиш.
     
    На joy1 и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  6. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    И јaс сaкaм oризoвo млекo дa кoристaм вo кaшички гледaм мнoгу мaјки гo кoристaт,@joy1 еве рецепт зa пудинг сo кинoa мoже и сo aмaрaнт истиoт рецепт,се вaри кинoaтa зaеднo сo oризoвo млекo нaместo вoдa,oд кaкo ќе се свaри ќе oстaвиш дa се oлaди дa прими кинoaтa убaвo млекo пoсле мoжеш дa дoдaдеш вaнилa или ц.цимет и тoп пудинг рецепт oд мoјa дрaгa пријaтелкa :* пoзз
     
    На PUPICA и joy1 им се допаѓа ова.
  7. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Мајки, колку пати во неделата давате просо, киноа и амарант?
    И од кога смее пиперка, лук-стар/млад, целер, пашканат, урда?
    Моиве се 7+, според ова што читам можеме да почнеме со месо, кисело млеко, павлака, така?
    И ако има уште нешто од зеленчук што може од 7+ би ви била благодарна да ме просветлите :) зошто веќе мене ми се смачи од компир, морков, тиквица, батат...
    Многу прашања поставив :) извинете ама бучкуруш ми е во главава од табели, групи, постови, педијатрите фала богу сите различно кажуваат. А сега ме замисливте со брокулата и спањакот дека ги оптеретувале бубрезите, и сега пропуст на мојот педијатар што знае дека имаме проблем со бубрезите, а не ми го спомнала ова како предупредување :(
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    -киноа и просо по 2 пати неделно давам,амарант уште не сум вовела но според возраста можеш.Исто и палента и овесни снегулки.
    -пашканат се дава уште од 5-6 месеци,можеш веке и млад кромид и лук.За целер и пиперка не сум сигурна уште не сум дала(ние сме 8 месеци).Во систина за урда несолена ми рекоа може од 7+.
    -кисело млеко и јогурт исто можеш.
    -како додатоци можеш и маслиново,кокосово масло и цимет.
    -телешко и пилешко исто ако имаш домашно поубаво.Покрај се ова јас давам плус вишна,боранија,карфиол.
    За блитва,спанак и таквите во Систина го добив советот за не повеке од еднаш во 10 дена.Но и јас почесто го давам особено брокула.Ми рекоа поради оксалатот кој го содржат и кој ги оптеретува бубрезите :)
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @Amorce2 можеш веќе се од набројаното, само што од млечните производи подобро почни со кисело млеко и јогурт, павлаката одложи ја за доста покасно, многу емулгатори има.
     
    На TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    Од целерот кој дел го давате,листовите или стеблото?
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @joy1 Само коренот, листовите после 12 месеци.

    Инаку во врска со растителните млека, малце истражував, сакав и јас да правам домашно оризово млеко но се откажав бидејќи до сега за во каши користам Ад млеко, а во оризовото нема скоро ништо нутритивно вредно. Куповните се обогатени со калциум и витамини и за мали бебиња не се препорачливи да се даваат како замена за млеко за пиење, туку може само како додаток понекогаш во кашичките. И освен ако детето не е нетолерантно кон лактоза.
    Има една многу добра група на фб: Zdrava hrana za nase bebe, каде што во документите има рецепти за домашно приготвени млека (растителни), од ориз, бадем, орев, пченица, банана....Но освен оризовото млеко, останативе не се препорачливи за бебиња под 1 година. Еве и линк до рецептите од каде се превземени:
    http://tinkturedrsulca.com/2013/12/25/biljna-mleka/
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    Јас вчера купив оризово на Алнатура за правење каши само во кои е потребно млеко.За пиење и јас не би го дала ,а фала богу си цицаме редовно.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Ние oд денес вoведувaме и втoр oбрoк зa 4 денa пoлниме,7 месеци кaжете ми кoлку грaмa дневнo требa дa сoдржaт двa oбрoци?дo сегa јaдевме еден oбрoк 200гр. знaм декa oвoшје е зa дoручек a зеленчук зa ручек,пo 150гр.еден oбрoк дaвaте или?
     
  14. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    @joy1 dva pati proso, dva pati kinoa, znaci 4 pati nedelno?
    Prasuvam, deka slusnav deka samo dva pati nedelno se davaat zitarkive. A visnata ne e pokasno? Nesto mi se mota u glava deka od 9 meseci e?
    I jas gi nosam vo Sistina ama ete ne mi spomnale nisto za ova, bas utre sum na kontrola ke prasam.... Fala na iscrpniot odgovor :)
    @Kitten fala na sovet, taka ke napravam :)
    Inace @TIGARCE86 moive se 7 meseci i imaat dva obroci i dvata im se po 250ml, retko pomalku da mi izedat. Ovoshje za dorucek i zelencuk za rucek.
     
    На Kitten и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    @Amorce2 да јас така давам,најчесто со овошје мешам.За просото знам дека содржи мн железо па затоа и не се препорачува пречесто да се дава :)
    Вишната како што знам е +7 ,може и грешам но веке ни е на редовно мени и немавме реакција.Во систина одам кај др.Станка а ти?
    @TIGARCE86 следи си го детето и така прави.Ние сме 8 месеци ама повеке од 150 гр не ручкаме.Тек од скоро сме на трет оброк :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мајки син ми полни пет месеци и сакам за некое време да му воведам цврста храна и ми треба совет како да почнам, со што да почнам, табела по месеци да не речам ама буквално се :)
     
  17. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    @joy1 kaj dr. Simonida sme nie, a i ednas pred mesec dena gi odnesov i vo Bukurest kao da gi vidi maticnata i da dade sovet za ishrana, sosema razlicni od doktorkata od Sistina. I se resiv da ja slusam doktorkata od Sistina, nekako e vo tek so izmenite za hranenjeto na decata, a dr od Bukurest me napravi nenormalna koga ja prasav sto misli za proso, kinoa, amarant ( kinoa i amarant fala bogu ne gi znaese, a za prosoto me napravi luda kako sum mozela da im davam hrana za papagali, ja proso li sum jadela za da im go davam na niv).
    A fala za visnava :) ubavo osvezuvanje ke im dojde :)
     
  18. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Мамички кога се воведува сладок компир и овој обичниот и како го приготвувате???
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    На почеток на дохрана можеш и тоа и тоа.Сладок немам дадено и незнам како се подготвува.А обичниот го варам и блендирам со друг зеленчук и вода додавам повеке да не излезе како гума.
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    Од зеленчук имам само морков дадено со него да пробам да го комбинирам,или пак со мелен ориз.
    Стварно незз...Јас кога ќе ги пробам кашичките ич не ми се вкусни па се си мислам дека и нему не му се.