1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мамички диња од кога може?Свеки се запнала да му даде а јас ја убедувам дека е мал сеуште.Малку оф топик блазеси им на тие што не се во заедница.И нема кој да им попува над глава секој ден.
     
  2. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    pred nekoj den imase diskusija za dinjata i procitav deka e 7+ a lubenica 12+
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @green.eyes jas nastojuvam da jade vo hranilka nebitno dali vo kujna ili dnevna, go imam noseno i na terasa samo da jade oti vo posledno vreme ic nejke da sedi vo hranilkata, mora nekoj da go zanimava pa da jade a za pred tv ne ni pomisluVAM oti kaj nas e strogo zabraneto gledanje tv i koga i da e vo dnevna sin mi tv se gasi.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  4. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    majki od koga moze da se vovede suvo ovosje, primer orevi,lesnici,mindali,suvo grozje
     
  5. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Мајки како ги замрзнувате модриот патлиџан и тиквицата ?
    Со лушпа или без?
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    Суво гројзе е 10 +
    Се останато после годината(алергени се)
     
  7. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    majki najdov vo fajlovite na grupata za ova. Ne mi e jasno samo dali treba da stojat vo solena voda i za bebce do edna godina nema li da upie sol ? pisuva da se isecat na.parcinja da se stavat vo solena vodapa da se blansira.
     
  8. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Koga moze lubenica i so sto se mesa?I od koe sirenje davate?
     
  9. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Луѓе по групине на фб најдов дека овошјето требало на парчиња да се замрзне ама прво секое парче посебно (наредени на послужавник) па после да се стават во ќеса. Вие вака правите? Јас ставив парчиња во ќесе па замрзнав. Ептен голема утка е? Што би се десило?
     
  10. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Тоа е финта за полесно да си вадиш кога ќе ти требаат, да не бидат слепени. На пример црешите или што и да е ќе ти се стуткаат една во друга, а ако ги замрзнеш прво на послужавник, па, потоа да ги ставиш во кеса или кутија, ќе ти бидат како парче по парче. Мислам дека ме разбра :)
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Рано е, во септември можете да замрзнете, да не стојат долго во фриџидер. Инаку тиквица само исчистена и измиена и на парчиња исечена замрзнав а модриот патлиџан прво во рерна го потпеков па го замрзнав, така ме подучија:)
     
    На makedonkamak, ZojaP и PUPICA им се допаѓа ова.
  12. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Mene i za slivite mi kazaa,prvo da gi potpecam pa vo zamrznuvac.A i takvi koristevme pred 2-3 meseca,na drugarka majkai mi dade i bas bea fini.Nekako poubavi ke da se otkolku staveni vo kompot.
     
    На makedonkamak, leona83 и ZojaP им се допаѓа ова.
  13. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Дали може да и воведам овесни снегулки и житарици? 9 месеци ќе сме уште 3 дена, глутен имам воведено.
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.387
    Пол:
    Женски
    Да.
     
    На Пчела му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Почнавме со круша, јаболко и банана.

    Крушата ја сака, јаболкото како сок, варено никако.

    А вчера прв пат дадов банана. И од тогаш не е отидена во вц број 2. Се нервирам. Од раѓање има брз метаболизам, вчера беше 3 пати, денес ич. Вчера ко да имаше и малце крв. Ама некако како слуз со крвца. Реков ај да не паничам, следниот пат ќе видам. И еве, нема следен пат.

    Ќенкава е денес, ама стомакот и е мек. Знам дека кај доени деца ова е ок, ама сепак, не дадов банана денес, иако бананата не прави запек, туку регулира столица... Некое искуство слично?
     
    На makedonkamak и ZojaP им се допаѓа ова.
  16. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    И кај нас од бананата се случи исто одвај се искака и беше тврдо со крв.од тогаш и немам дадено банана.ако и е тешко и неможе да се искака дај и слива.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Не гледам да и е тешко, се смее, си игра, само е малку поќенкава од обично. Вчера јадеше накај 12, последно се искака накај 18 часот, малце, потврдо и ко со слуз со крвца (како крваво мрсулче). Јас се извинувам на експлицитноста, ама нерва ме фаќа.
    Ја стискам за меше, се смее...

    И сега место три дена банана, да воведам слива? Требаше досега барем млекото што цица да го извади... Знам дека веројатно ме фаќа сафра за ништо, ама прв пат вака се случува, а сум малце кабает - место неколку лажички, јас повеќе од пола и ја дадов.... Памет за друг пат...
     
  18. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Ако ти е шубе, не и давај пак банана. Очигледно дека и е добро, не се секирај, ќе плаче и без да ја стиснеш за меше ако нешто ја боли. Крвта и е од потврдата столица, не е навикната, затоа така се случило, ако не се повторило, немаш место за грижа. И мене ми се случи еднаш во иста ситуација, од памет се извадив, на ургентен ќе го носев малиот :tmi: среќа сопругот ми е разумен. :D За слива дали да воведеш, одлучи сама, јас лично би почекала барем еден ден, т.е. утре не би дала. Праска имаш воведено? Тие регулираат столица, барем кај малиот мој така делуваат. Или дај и нешто проверено за што си сигурна дека нема да и направи дополнителен проблем.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. bile1986

    bile1986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Немора одма утре да и дадеш слива ако мислиш дека и е рано.следи и ја состојбата утре па можеш задутре да и дадеш слива ако не се искака
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.593
    Пол:
    Женски
    @Kaetana смири се :)
    Штом сте почнале со дохрана биди спремна на промени во однос на столицата.Тие промени можат да траат и подолго ,додека да се научи организамот да обработи друг вид на храна.

    Немора морков,банана,ориз(запек нели прават) да ги даваш чисти по три дена.Можеш јаболче и банана на пример.
    Внимавај кај нас крушата прави запек и грчеви.

    Слива можеш како сок да дадеш.Свари неколку сливи и дај и да ја пие водата.Немора одма каша ако несакаш.

    А за праска почекај знаат алергиска реакција да дадат тие.Особено праските со влакнеста лушпа.
     
    На makedonkamak, ZojaP, IveBrajan и 3 други им се допаѓа ова.