1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Со првото пиперка после 8 а кромид млад давав после 8.5. А лук не сум му дала ни ден денес :?:
     
  2. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Од која палента правите за бебушите јас имам една ситна како брашно и една покрупна има како зрнца,сакам да му направам за вечера со павлака само незнам која е поуба и колку време треба да ја варам
     
  3. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.263
    Пол:
    Женски

    покрупната е палента а другото може е пченкарно брашно.
    кога ке ја вариш остави ја малку поводена оти како ке се лади ке се стврдне.обично ставам 1 лажица палента во 4 филџанчинја вода што врие со маслиново масло.се вари 2-3 минути на потивок оган со мешанје или додека не ја добиеш саканата густина.после му ронам малку сиренце и павлака или јогурт.

    може во прво време да не ти ја јаде поради зрнестата структура.моето отпочеток се грозеше ама сеа ја обожава.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Од таа со дете како јаде во зелено пакување.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.263
    Пол:
    Женски
    :) баш таа ја имам и јас дома сега.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мајки кога почнавте да давате дуња?
    Мислам дека некаде прочитав на 7 месеци, а како ми доаѓа да му спремам една кашичка од дуња на синко, мх, мх, мх..
     
  7. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Majki sovet mi treba.Imame 7 meseci i vaka ni pocnuva denot prvo so aptamil 150 mg po eden cas mu davam ovosna kasa domasna.Potoa imame igranje pa prespivanje.Koga ke stani zelencukova kasa.potoa pak igra i prespivanje.Kaj 18.00 mu davam od nestle zitarkite skoro 260 ml.Potoa nekoe vreme si pie pak aptamil.i za kraj go zavrsuvame denot so nojkna kasicka na hipp vo teglicka.I potoa pocnuva otkako ke zaspie na 2 casa se budi za mlekce.Kade gresam sto da mu davam za sitost nojke da mu drzi slaba sum so ishranava malce davam so e rabotava neznam.Se izvinuvam za lat od mobilen pisuvam.
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Според мене не се буди оти е гладно. Некако многу јадење пред спиење, во 18 каша и тоа 260 мл, па аптамил па пак ад??? Воопшто не е слаба исхраната за 7 месечно бебе. Претходно се будеше ли или сега почна почесто?
     
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Може се буди од забчињата ако почнале да го мачат. Колку вкупно АД пие во цел ден, значи во 24 часа?
     
  10. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Vaka pie po 600 ml dovolno e za negovite meseci???ama od tie 600 ml 300 nojke gi pie a inace do pred edna nedela si gi piese preku den si zaspivase navecer i duri sabajleto koga ke se razbudese mu davav.povtorno se izvinuvam za latinicata od mob pisuvam.
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
     
  12. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Убаво ти кажа Леона, период е. Ние сме идентични како вас иако е постара. Најголемиот дел од млекото го пие ноќе, станува по два пати за млеко.
    Следи го бебушот и неговите потреби, ќе смени пак набрзо. И мој совет е само да не му даваш навечер по 260 млечна каша зошто секако ти се буди, а може да се буди и од што му е тешко на мешето, па бара утеха. Докај 200 грама намали. Ако сте почнале со месо во зеленчукот ставај му телешко, повеќе заситува.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мами, што се од овошје и зеленчук можам да давам во шести месец? Имаме пробано: Јаболко, круша, банана и морков.
    Дали смеам да ставам во кашичките маслиново и кокосово масло?
    Магдонос и целер?
    Безглутенски житарици амарант, киноа и просо смеам ли да почнам од шести месец да ставам во кашичките и ако смеам, по колку?
    Ленено семе?
    Аронија?
    Педијатарот ми препорача недела дена само зеленчук, потоа три дена бујон од телешко месо, па да воведам и телешко. Јас би сакала да почнам што поскоро со мевце, не е рано нели?
    Со пилешко и риба кога?

    Многу прашања, ама се надевам дека некоја мама ќе ми даде одговор. :)
     
  14. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Од овошје можеш јаболко, слива, круша, банана, авокадо, тиква, праска, кајсија.
    Зеленчук компир, морков, тиквичка, батат, домашно цвекло, анасон.
    Од зачини можеш цељонски цимет.
    Безглутенски житарици: просото се вари 15-20 мин и оди во размер 1:3( една шоља просо со 3 вода), потребно е претходно да се измие и очисти од нечистотии. Кога е сварено тоа е распукано, јас го варам додека зоврие на најако, потоа ја намалувам температурата и така уште 10 мин. Го комбинирам со овошје и зеленчук јаболко, круша, слива, тиква, тиквичка... Може и како додаток во супи.

    Киноа се вари во размер 1:2 околу 15-20 мин, претходо измиено и исчистено.

    Просо, киноа, амарант, ориз, палента , тие се безглутенски и можеш од 6 месеци, хељдата е истотака безглутен но ја препорачуваат после 1 роденден бидејќи е алерген.
    Маслиново масло можеш екстра виргин.
    Со аронија и ленено семе ке почекаш.
    Месо можеш од 7 месец пилешко или мисиркино ама ако најдеш домашно, купечко не ти препорачувам. Телешко можеш од 8 месец.
    Риба ке даваш што покасно после 11 месец.
    Се надевам дека малку ти помогнав :)
     
    На NNA, leona83 и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  15. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Мами да прашам на колку месеци воведовте жолчка?ние правиме за некој ден 8 месеци па би сакала да знам доколку може да воведам на кој начин по колку и со што ја комбиниравте :$
     
  16. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    мој совет ти е да воведиш жолчка
    можеш да ја даваш во секоја зеленчукова кашичка а мене докторката ми рече дека може и во овошна ама во овошна не сум дала
    првен даваш по 1/8 три дена правиш пауза од два дена па даваш 1/4 пауза потоа 1/2 пауза за да стигнете до цела
    јас вака воведов ако грешам нека ме изправи некоја мамичка
    и кога даваш месо не даваш жолчка
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Ние имаме три полни месеци и вчера почнавме со сокче од јаболко и морков ,
    И дадов само две лажички , и си ги испи.
    Денес повторно и дадов 20 мл и тие си ги испи :) значи нема проблем , си ја прифати уште одма .
     
  18. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.736
    Допаѓања:
    137.263
    Пол:
    Женски
    многу е мало.зошто почнваш со сокови и храна?!верувај не му е созреан дигестивниот тракт за друго освен за млеко.не брзај!!!!
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Ке додадам и дека кога векје почнуваш нека биде една намирница прво не две различни наеднаш.Во твојот случај си дала и јаболко и морков.Ако пројавел алергија нема да знаеш од што е.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Извини ама каде брзате, на три месеци???? Дури и да е на ад треба после 4 месеци. Ајде на 4 дај и месо.