1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Мајки самошто се вративме од контрола на 6месеци и три дена. Онака чисто да слушнам нејзино мислење, ја прашав матичната со што и како да се храниме (да ви напоменам дека веќе две недели пробуваме вкусови, ама уште не сум дала оброк), бидејќи нели, време е да почнеме да ручкаме. И вака добив одговор:
    -давај се од овошје, освен цитрони (се?! :drunk:)
    -зеленчуци можеш многу да даваш (што и да беше тоа многу:^)) ;
    -житарки најрано на 6ипол месеци, никако порано ради алергии (а ние веќе пробавме ориз, просо и киноа, нема реакции од ниедна);
    -не давај банана (или многу ретко ради запек) , замени со тиква, од наше поднебје е;
    -одма земи домашно јајце, свари го убаво и давај му половина жолчка (ова на осум планирам и помала количина) ;
    -вари му супа од телешко месо, од 6 месото е задолжително (јас уште јаболче не сум дала ко што треба, не месо (facepalm)) ;
    -компир многу ретко да се дава ради скробот (со ова се сложувам до негде).
    Сакав да ви кажам колку контрадикторно е ова што денес го слушнав со се што досега научив во врска со почеток на исхрана на бебе. Дури вака останав :o.
     
    На makedonkamak, Maceto123 и mami blue им се допаѓа ова.
  2. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Денес пак спанаќ на мени. Синко не сака да го види. Па применив совет на @Miss.Sweet во исто време и јас да јадам. И успешно поминавме. Ме гледа, се смешка демек смешно и голта голта. Само ептен на крај почна да кенка. Тегличето го испразни.
    Знаете ли мисиркино и рогач од кога може.
     
    На Maceto123 и Miss.Sweet им се допаѓа ова.
  3. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Jas misirkino od 7 davam
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.475
    Пол:
    Женски
    По мое мн погрешни ставови има 'докторката'
    -покрај цитроните јагодата е опасен алерген.За киви да не зборувам.Капина малина боровница исто иде покасно
    -зеленчук има разновиден точно но не ти кажала дека грав грашок зелка се воведува исто доста покасно ради гасови што ствараат,домат црвен исто е јак алерген
    -ориз просо киноа не се алергени требало да ти каже дека глутенот може опасен да биде па сходно на тоа да ти спомне кои житарици
    -банана по најновите сознаниа дава мека столица,крушата дава запек(ова и гинеколог ми го потврди)
    -одма на пола жолчка?Тоа нека даде така на нејзино дете/внуче па ако има алергиска реакција нека му ја мисли
    -компирот е скроб ама скроб е и грашакот,оризот,костенот,гравот,тестенините ехеее ги има мн.Скроб со месо не се меша и со шекер.Бидејки шекерот ферментира во желудникот тогаш.

    Знамго отупев мн ама ме изнервира ставот на оваа докторка в крај |(
     
    На eatpraylove90, pilenka, Maceto123 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Јас рогач сега почнав.
    За жал само во млекцето го прифати.

    Денес пробав кус кус да дадам. Направив но недадов.
    Некако многу круто ми изгеда. Дали дека не изблендирав.
    Многу тешко што не прифакаме лажичка и немам мн избор шро да дадам.
    Тиква,банана..дајте некој предлог што да дадам со рака?
    Кисело млеко и јогур не прифака дури ни со лепче.
    Понекогаш глупости давам.
    Синока од кроасанот кубам и давам,само да почне да јаде.

    За цедени сокови ме интересира дали ги разредувате?
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Да де, ги знам сите работи и опасности кои ги потенцираш, баш затоа напишав што ми кажа матичната. Инаку докторкава е супер до сега, сме се надополнувале во мислењата во досегашната комуникација околу малиот, имав впечаток дека има баш современи размислувања. И сега одеднаш ова :^) инаку внучето нејзино е седум дена помало од син ми, и секогаш потенцира дека така (како што таа смета дека е правилно) го раснат нивното бебе. Досега се согласував, ама сега (facepalm). Инаку за бананата незнам што да кажам, пред три дена му дадов на бебе 6-7лажички чиста банана, и 3дена плачеше се виеше, дури денес се искака. Инаку кака секој ден по два пати. Од друга храна сме немале таква реакција.
     
  7. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Мајки целер,грашок,брокула и карфиол од кога се воведува?
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.475
    Пол:
    Женски
    Брокула дадов на 6
    Целер и карфиол на 7
    Грашок од 8 бидејки ми беше страв од гасови и грчеви инаку може и тој од седум
     
    На Maceto123 и galapce им се допаѓа ова.
  9. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Мама ништо лично, но мислам деκа не тρеба целосно да ги исфρлиш советите од педијатаρот. Сеκое дете е пρиκазна за себе. И хρанењето не е математиκа, па моρа стρиκно да се дρжиме до бρојκите. Моρа да наполни 7 па да дадам месо, ни ден поρано. Еве зошто мислам ваκа. Моето дете напρедуваше мнооогу дуρи невообичаено... За само 27 дена отκаκо се ρоди κачи повеќе од 2 κг. Да да. За нецел месец. И не пρестана да напρедува дуρи ни на 5-6 месеци. Ниκаκо под еден κилогρам. А јас пρесρеќна успешни, пρеуспешни 6 месеци само на доење. Но тој голем κолκу годиначе, не го хρанело млеκото доволно и сеκаκо намален хемоглобин и дρ вρедности. `Задоцнив` со воведување на хρана. Тоа е моето исκуство!
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.475
    Пол:
    Женски
    Скоро секое дете дур е само на доење е со послаба крвна слика.Тоа е сосема нормално.
    Крвната слика може да се поправи тек со редовни оброци на намирници богати со железо.Со пробување вкусови ништо не се средува.
    Треба да си презадоволна што си доела цели 6 месеци екслукзивно.Да било гладно немало толку мн на килажа да качува.
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  11. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Се согласувам апсолутно, некои од работите таа ги кажува врз основа на долгогодишно искуство и смеѕа дека така е најдобро, додека некои за мене се целосно неприфатливи. Инаку да, и ние веќе 6месеци тераме по најмалку едно кило, се роди 3300 и првата недела дома ради жолтицата падна на 3кила. После се оправивме и сега на 6 месеци тежи 9100. Јас одлучив само да го дојам до 6месеци, базирајќи се на напредокот на детето и крвната слика. Не мислам дека задоцнив, цел живот ќе ручкаме (се надевам:lol:) Последен пат правевме КС пред точно еден месец, и сите параметри беа одлични. Впрочем во право си, секое дете е приказна за себе. :*
     
    На SpangeBob и joy1 им се допаѓа ова.
  12. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Бев и за тоа известена. Деκа обично κρвната слиκа е послаба. Но, κај нас беше послаба- послаба. Ρезултатот ни беше пневмонија. И тоа само што завρши со боцκања 10 дена, за 3 дена паκ заκачи. Воведов цρвено месо малκу пρед 7 и давав сеκој ден еден месец. Без виκендите. Таκа да. Сега сме подобρи!
     
    На Miss.Sweet и joy1 им се допаѓа ова.
  13. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Мами на седум полни месеци во ред е преку еден ден месо или да зачестам? И кога почнавте со трет оброк?
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Сосема доволно е 2-3 пати неделно ;)
    Трет оброк зависно кога сте почнале со втор, да има растојание помеѓу втор и трет оброк од барем еден месец. Јас почнав од 9 месеци.
     
    На Miss.Sweet и joy1 им се допаѓа ова.
  15. srcence555

    srcence555 Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мамички сакам да почнам со кашички па ме интересира како ги приготвувате дали со вода или со млеко, со што почнавте прво да ги дохранувате ?
     
  16. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мојот педијатар препорачува месо 3-4 пати неделно. Прв оброк почнав околу 6 месеци, втор на 7 кога воведов месо, а трет на 8 кога ги воведов млечните производи
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Исто вака и јас :)
     
    На Maceto123 и joy1 им се допаѓа ова.
  18. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Требаше да те послушам за грашокот. Го дадов пред некој ден, го бендиса многу ама го поврати. Изгледа лушпи имаше. Сега ќе чекам до 8 месец ама не знам како да го изблендирам без лушпи. Единствено што ми паѓа на памет е да го поминам низ цедалка :(
     
  19. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    @Miss.Sweet блендирај го повеќе време,мора да остане по некоја лушпа,и кај мене го плука така понекогаш,и јас на 8 м го дадов и тоа малку,ама имаше многу гасови од него,со извинување прдкаше цело време и после прекинав па дури во градинка почна да го јаде,а сега и дома и тоа цели зрна
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.475
    Пол:
    Женски
    Лушпи и мене ми остава грашакот затоа и не ставам повеќе од 7-8 зрна.Кога правам за нас и вадам во тањирче само зрна и ги јаде така ама она е веќе година и пол :)
     
    На Miss.Sweet и Maceto123 им се допаѓа ова.