1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Јас кашите ги приготвувам со вода не со млеко,почнав со јаболка,слива,круша и банана и можеш и морковче.
    На почеток по неколку лажички за да осети вкусови,а после постепено ќе зголемуваш.
    На почеток ги давав сите овошја посебно заради алергиска реакција,по 2-3 дена едно,па друго итн.Потоа ги мешав веќе пробаните.Со лесно
     
  2. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    и јас приметив дека има лушпи од грашокот, колку и да се блендира, а од златната мешавина еее... многу, од пченката посебно, па затоа откако ке ги изблендирам ги прецедувам низ цедалка. Месо давам преку ден, некогаш преку 2, жолчка преку 2, сега ке давам 1/2, а 8 ипол месеци сме. Само телешкото месо многу тешко се блендира, и не го сакаат многу, а мисиркиното повеке им се допага, и некако немам идеи за зеленчукови каши,секој ден се тоа давам :( компир, карфиол, брокула, лукче, златна мешавина.. и малку кисело млеко, инаку не ја јадат
     
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Денес му дадов купечка кашичка од кајсија на хип. За да проба кајсија, затоа што неможам свежа да најдам. Му додадов киноа.Кашата беше рамна на мармалад, бљак нема шанси да нема шеќер внатре. Никогаш повеќе не би дала.
    @volsebna морков, пашканат, тиквица, кромид, целер, батат, пиперка, спанаќ, блитва, цвекло зар не јадете.
     
  4. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Вари го подолго телешкото. Јас го варев 2 часа од кои последните 30 мин. го исецкав на коцки ситни и го варев со зеленчукот. Блендирав подолго и супер беше.
    Еве како ми излезе мене
    received_10208535982067201.jpeg
    А можеш и да побараш да ти го смелат телешкото па ќе ти биде уште полесно за блендирање ;)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Јас па кога и да давам кајсија, слива и праска земам од хип затоа што не си замрзнав летоска :(
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Си ги пробала? Мене ми беше ужасно благо. Јас замрзнав сливи и праски, а кајсии ич не ми текна. Свеќи будала ме правеше и за ова што замрзнам, демек сега има и во зима, не чини замрзнато. Среќа не ја послушав.
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    И јас давав готови κашичκи на хипп(слива,пρасκа и κајсија) и мешав со овошјето што го имам пρи ρаκа(свежо),ниκогаш чисти не ги дадов. Пρасκата и κајсијата баш се вκусни,мислам не се многу благи,а сливата да,поблага е.Синκо исто ја саκаше и на Јувитана κашичκата од слива.
     
  8. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Ги пробав ама не ми се толку благи, дури и накиселуваат малце. Сливата да, поблага е. Ама ова ми е памет за друг пат :D
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Мамички до сега пробавме јаболко, тиква, морков, круша и компирче па сега дали да дадам интегрален ориз, банана или модри сливи (имам замрзнато) ? Иначе сме 5ипол месеци.
    Ме интересира дали после тоа одма да почнам да комбинирам и постепено да воведувам нешто ново или да почекам да направиме 6мес. (На 15ти февруари правиме 6м) па да комбинирам? Знам дека @joy1 ми кажа во еден месец само 6 вкусови да проба :) И ме интересира од 6ти што + можам да дадам и дали може просо, палента, маслиново масло (гледам во многу кашички се ставаат како додаток па колку е добро и од кога) ? И дали пак откако ќе дадам нов вкус го давам 3дена како до сега ? Многу прашања, знам :lol: ама морам да си прашам :D
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.443
    Пол:
    Женски
    -можеш комбинации да правиш од веќе пробани вкусови.На почеток по 2 продукти па после и по 3.Дур да се навикне желудникот
    -од 6 ти можеш палента,просо..нив немора чисти да ги даваш бидејки се бљуткави .Можеш уз зеленчук или овошје.
    -можеш и маслиново и кокосово за овошните.Нив исто не чисти туку во каша :)
    -друго можеш брокула и пашканат и авокадо.
    Како ке растете така ке пробувате повеќе нови вкусови :)
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Фала ти најмногу @joy1 . Постојано ми одговараш на секое прашање, иако и јас некад те именувам :lol:, али многу ми се битни твоите одговори, не те познавам, но некако имам доверба во тебе (и применувам доста од твоите совети да знаеш :D) и не само јас знам пола форум би се согласил со тоа дека тука си ни доста битна личност и секогаш достапна за стручен совет и споделено искуство :l: Јас сум ти многу благодарна за тоа :)
     
    На SpangeBob, pilenka, volsebna и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Да можеш сливи и банана да даваш,а ориз јас давам обичен не интергален,ама ете и другите мамички нека помогнат за оризот.И јас се согласувам со тебе дека Џој секогаш одговара стручно и брзо.
    Фала на сите за советите :*
     
    На Mekuska, eatpraylove90, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со обичен ама не го јадеше, па се префрлив на мелен. Кимпир следен месец ќе му дадам. Овој месец јаболко и банана со ориз и тиква и морков со ориз или само овошје. Некако доволно ми се виде.
    Кога сме на тема благодарност подибро од гугл ми одговарате :)
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    denes за појадок јаболка гриз и праска, ама повеке вода сум ставила и додадов банана
    ручек компир, морков,пашканат, малку цвекло , ке ставам малку имаслиново, и 1/2 жолчка ( се надевам ке биде изедено )
    вчера прв пат сварив црвена лека, ама многу брзо се свари и ми стана каша :) 8 ипол м сме.. со телешко и не ја бендисаа многу
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mojava definitivno osven ovosje ne bendisuva nusto drugo.e samo so kiselo mlekce pominavme solidno,ne deka bese voodusevena ama kasnuva nekolku lazici.znaci polni 8 sme,nitu kompir,tikva,piperka,kromid morkov,polenta,kinoa,eden kup stvari moze da jade ama ete,samo cicanje,ovosje,biskviti i kiselo mlekce.nisto drugo ne ja interesira.(facepalm)
     
  16. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    IMG_20160128_185509.jpg Majki zemav vakvo kokosovo maslo.Ova go koristite? Zar ne treba da e vo tecna forma posto ova e tvrdo pa malce sum zbuneta :?: I sakav da prasam za lukce u kromid od koga mozam da dadam?
     
  17. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Тврдо е дека е студено дома ќе се втечни :) на вкус ми е топ, за лук и кромид мислам мали ни се бебињата.
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Јас младо лукче и кромидче давам од 7 месеци. Во секоја зеленчукова каша му ги ставам ама многу прдка од нив :D
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    И јас го давам ова, најубаво ми е. Состојбата зависи од тт. Кај мене е многу топло и станува дури течно, па јас го чувам во фрижидер.
    Кромид и лук дадов од 7 плус.
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Секако дека може и интегрален, поздрав е :) И јас давав на почетокот само бел, сега зависно од тоа што имам дома, но подобро е да се навикнуваат што поскоро на обичен отколку на мелениот ориз зашто децава се опасни, стануваат пребирачи :)

    @eatpraylove90 Само да дополнам, правилото на давање ново 3 дена по ред е доволно да се почитува до кај годинка, додека не се навикне организмот на разновидна храна.
     
    На eatpraylove90, Maceto123 и Miss.Sweet им се допаѓа ова.