1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Какво масло да и воведам како за прв пат? ... некој совет ве молам
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    маслиново за зеленчукови каши
    кокосово за овошни

    апсолутно никакво друго не ти треба
     
    На ladymici му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам сакам за некое време да воведам киноа,просо,амарант ..срам несрам не сум ги пробала јас и незнам како се приготвуваат?колку се става? Со што се комбинираат? Синко е 5ипол месеци има пробано слива,морков,јаболко,круша,ориз,банана,компир и брокула-овошните ги обожава а зеленчуковите не толку освдн комбинацијата морков и јаболко,но некако не го заситуваат,јаде по 190 гр овошна каша и после 5мин пак цица??? Единствено му и ам дадено ноќна каша банана и ориз е само после таа е сит и небара да џица одма...затоа размислувам за комбинација со нешто киноа амарант??
     
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.481
    Пол:
    Женски
    Nema sto sram nesram mene mi e vtoro dete pa za prvoto neznaev ni za kinoa ni za amarant, jadese palents, oriz, ovesni. Inaku sega proso i kinoa koristam amarant yste ne sum probala. Na pakovanjata ima upatstvo kako se podgotvuva. Kinoata se varinokolu 15m, prosoto okolu 10. Inaku ovosnite mozes da.mu gi mesas i so nekoi snegulki na hipp, nestle, humana samo gledaj da se bezglutenski.
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Kinoa i proso davam, a amarant ne sum dala ni jas neznam zasto :) Odvecerta gi stavan vo voda da kisnat odprilika po 2 supeni laz stavam najcesto vo ovosni kasicki nasabalje. Bitno e prvo ubavo da gi izmies na prosoto ne mu treba mnogu varenje 10/15min zaedno so ovosjeto, a kinoa varam poveke okolu 30min :)
    Cudno kako 190gr da izede i pak da e gladno.Provaj davaj poveke. Sin mi edvaj po 100gr dali jade ali ubavo napreduva i zatoa ne se sekiram, a i si cica na dva saati i koga ke jade kasicka praktikuvam posle saat ipol/dva da mu dadam da cica
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Па и јас се чудам :) си јаде со милина посебно слива и јаболко му се омилени :) А и чудно ми е што преку ден цица на 2 саати,а навечер цица во 21.45 до 22 заспица и до 9-10 сабајле си спие не се буди за цицање значи не е гладен му стига млекото мое така си преспива од старт до 40 дена по 7 саати сега по 10-12 саати спие без будење,а преку ден на 2 саати цица :) А си напредува супер фала Богу се роди 3750 сега на 5 мес точно го меревме 8 кг :) Инаку купив Ло Белло бисквитки бебешки без млеко,без јајца,без Глутен ,му мелам две му ги ставам во овошните па така го засити малку повеќе :) Утре батат планирам да му дадам со јаболко баш ќе видам дали ќе јаде и дали ќе биде сит :) Највеќе е сит од млеково мое дефинитивно хаха
     
    На Espadrila и Mi-Ma им се допаѓа ова.
  7. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.481
    Пол:
    Женски
    Bebe na.cicanje a zi prespiva cela vecer. Uf ti zaviduvam :sweat:
     
    На Legadema, mama89, Mi-Ma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.481
    Пол:
    Женски
    I moeto ne jade poveke od 100-125, moze ovosje poveke da izede ama zelencuk tesko.
    Isto i jas dokaj 2 saati posle kasicka i davam da cica nekogas znae i 3 da.izd4zi ama tesko, a posle cucanje za kolku vreme mu davas da jade obrok?? Jas nekogas posle 2-3 ama.nekogas i za 1.5 saat zatoa sto i se prispiva i ako se fati pak da cica nema nikogas ds stasam da i dadam kasicka
     
  9. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Pa ako mu se prispie, a nesaka da zaspie bez cice mu davam i posle saat ipol ali praktikuvam i posle cicanje i posle kasicka da pominat 2 saati do sl obrok, samo navecer nekad bara da cica na pola saat (facepalm) ic ne spie mirno. A inace moj sinko obratno zelencukovite (posebno onie so meso) gi saka poveke i od niv jade okolu 100gr, a od ovosnite i pomalku :(
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  10. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    кога стануваат поактивни и вода почнуваат да пијат...и ние на бекутан цело време бевме...пред една недела го допивме и сега само вода и давам...ни сок ни ништо.
    давај неколку голтки чај, па смени и го шишето со вода...една голтка, една голтка нека влези...и ќе си почни полека полека...мојата негодуваше ќе тргни два пати и ќе сети не е чај и се мрштеше цела. :rofl:
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  11. *buggle**

    *buggle** Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    So sto pocnavte prvo, nie imame pet polni meseci no seuüte ne sum pocnala so dohrana, pedijaterot me sovetuva do sest meseci bidejki super si napredduva, dali so jabolko ili yelencuk ,moi prijatelki pocnale so morkov, jas mislma so jabolce. I uste nesto na pocetoko znam deka s edava po tri dena edno nesto i posle kakvi kombinacii pravite dali mesate ovosje so zelenuck, na pr, jabolko i mkompir, ili bana na primer so sto ,.kako odi na pocetokot, ve molam za sovet
     
  12. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    @mama89 исто така обиди се во зеленчуковите додавај ориз или компир, а во овошните безглутенски бисквити.Така по ќе му држи место.Може едноставно детето е спремно за чекор понапред :).
    Колку оброка даваш, односно дали е со 1 или воведе и втор оброк?
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Па накај 12-13 овошна но одма после цица така да незнам дали оброк да го рачунам,а пред 4дена воведов ноќна каша на хипп безглутенска е од банана и ориз му ја давам во 20ч и не цица тогаш го држи таа саатипол и во 21.45 цица и на спиење :)
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас најпрво почнав со сокчиња од јаболко па после само од слива круша и морков а после мешани комбинаци од овие работи така и со овошните кашички. околу 3 недели до месец дена бевме само на овошни кашички е тек после почнавме со зеленчукови
     
    На *buggle** му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Mozes da pocnes so jabolko pa morkov, sliva, banana, tikva, tikvica, oriz, kompir, avokado, krusa, kajsija, praska, palenta...Potoa i proso, kinoa i amarant. Se davaj prviot mesec po tri dena i max 6 proizvodi vovedi za pocetok. Postepeno zamenuvaj obrok so sto ke mu mesas po 2/3 ovoski ili zelencuk sto ima probano i po nesto novo + ke dodavas :) Jas praktikuvam vareno ili peceno. I obicno vodickata vo koja varan ja nudam posle toa kako kompotce (posto slabo mi pie voda). Od sokcinja nemas potreba za pocetok osven vodicka posle obrok.
    Se nadevam pomognav ako imas i dr prasanja poveli, tuka sme :)
     
    На *buggle** му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    kajsija,praska,avokado,palenta,proso e od polni 6
    osobeno so praska vnimavajte znae alergija da napravi
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Pa i pisav za od polni 6m so sto da pocne :) Taka ja sovetuval pedijaterot
     
    На *buggle** и joy1 им се допаѓа ова.
  18. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Со какви сокчиња може да се почне од 4+?
     
  19. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Zosto sokcinja? Jas mislam deka e rano za dohrana od 4+ ali ti si znaes :) Inace za sokce koe imam dadeno na sin mi na 6m e sokce od morkov. Go izrendav i go procediv preku gaza, ne izleze mnogu no kolku da vnese :)
     
  20. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    На ад млеко сме и мислев да пробав вкус некој да видам како ке го прифати а кашички ми е рано не планирам барем докај 5ипол месеци. А за сокчиња знам дека јаболко и морков може па дали може и друго нешто или само тоа на почеток?