1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Палента од кој месец? Купив јас ама нит рецепт знам, нит пак од кој месец се дава. Ај ќе ве замолам да ми каже некој! :)
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас дадов после 7.5 месеци со двете деца. Отприлика ставам вода и палента и ја варам подолго, а по потреба додавам вода или палента. Ја давам со кисело млеко а некои ја даваат и со овошје.
     
  3. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние го купивме од Карфур Сити Мол.
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  4. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    Koga za prv pat mu dadov da proba morkovce bese kasickata na hipp ne sakase voopsto da ja jade ....potoa probav domasno svareno morkovce izblendirano i nemav nikakov problem sega go jade vo razlicni kasicki..
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @snegulkata јас палента давам од 6 месеци. И јас ставам вода отприлика. Од количината на водата зависи дали сакаш палентата да биде потечна или погуста. Ја мешам со овошје и со зеленчук. До сега ги имам направено следниве комбинации: Палента и јаболко, палента и круша, палента и тиквица и палента и брокула. Јас воопшто не ја варам долго бидејќи за многу кратко време згуснува. Инаку како Леона и јас здравје Боже планирам да ја комбинирам и со к.млеко штом го воведам во исхраната. Бебушко мој ја сака :)
     
    Последна измена: 4 ноември 2014
  6. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.384
    Пол:
    Женски
    Zenski davate na bebinjava Amaranth i kako go kombinirate ??
     
  7. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас досега само со зеленчук го давам. Пример амарант, тиквичка, блитва и кромид. Ќерка ми го сака и со батат и кокосово масло.
     
  8. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.384
    Пол:
    Женски
    @Nova a kako go spremas , kolku vreme se vari odprilika ... nepoznato mi e se ova
     
  9. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Се мие во топла вода, па во ладна и на тивко се става да се вари околу 40 минути.
    По правило соодносот треба да е 3:1 ама јас ставам повеќе вода зошто изврива. По една голема лажица ви е доволно.
     
    На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Вчерашно мени:
    00:00 млеко 200мл
    05;30 млеко 220мл
    9;00 чоколино
    12:00 варено јаболко со овесни снегулки
    15:00 спанаќ и к.млеко
    19:00 печена тиква
    21:30 пудинг
     
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки колку количински јадеа вашите бебиња кога првпат почнавте со пробување нови вкусови? Ние веќе трет продукт пробуваме (банана), ама син ми е тотално незаинтересиран за нова храна, дури и плаче кога му давам. Ми личи дури како да се плаши, не сака и не сака. Одвај една лажичка полна ако се собере само со лизнување и тоа по пола саат тегавење. Еднаш само се "заборави" кога му давав компирче па као изеде повеќе. Знам дека почетокот е само за да проба, адаптира и да се следи да не се појави некоја реакција, ама тој ниту храна сака да види ниту пиење од шишенце. Заинтересиран е само за цицање. Дури после секое јадење бара спас во цицањето, како да се чувствува несигурен во новата ситуација.
    Се прашувам, кај сите ли е вака?:?:
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Мојава обратно.Кога и давам капки за коски отвара устата широко и насмеана чека да и дадам нешто.Исто мн се загледува во нашата храна и ако некој друг грицка нешто во нејзина близина го гледа и плаче.Стрвна ми делува мн но е премалечка за било каква дохрана.наредна недела 3 месеци ке полни
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ме потсети за капките. Уста отвора за капки мислиш нешто најслатко на светот се (одвратно горчливи се) и не гледа кога јадеме ама не реагира којзнае како, освен што сака да фаќа се, само брцка по чиниите. Инаку кога ќе го види шишенцето со водичка ќе се степа, сам го зема и го пика во уста, како да е којзнае колку жеден, а всушност тој така си ги чеша непцата. Најверојатно го разладува водичката оти цуцла лажалка не сака да види, а оваа ја џвака и 'ржи. :D Се ни е наопаку.
     
  14. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    На почеток по неколку лажички, дури по еден месец сеуште давам по неколку лажички. Мене ме интересира дали крушката се вари пред да се блендира?
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.603
    Пол:
    Женски
    Јас со првото памтам дека ја варев колку да омекне малце
     
  16. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    jas samo jabolko kratko obaruvam ..drugoto ovosje go davam svezo ,samo izlupeno i blendirano.meki se krusite nema potrba da gi varis ,ke se raspadnat...
     
  17. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    И јас крушката свежа ја давам а јаболкото на почеток го варев ама сега не.Моето за јадење гајле нема, си јаде штом виде лажичка веднаш се радува ама проблем имаме со пиење течности.Шише несака да види го тргува со рацете и ја стега устата, пробав и со лажичка ама плука дури купив и шише со клунче ама џабе.Може не е жедно или да бидам поупорна?
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Јас се'уште ја правам на пареа, сметам дека е тешка сирова за мешето на ќерка ми.
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @Cacuvche Јас свежа круша блендирам секогаш т.е ниту едно овошје не варам.

    @zuto После месец дена од првото давање на храна може да очекуваш да покаже интерес за јадење и со очи и количински:)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.680
    Пол:
    Женски
    Мамички за еден месец ќе почнеме со цврста храна и сакам да ве прашам дали секоја нова намирница се дава посебно или може да се комбинира со друга намирница. На пр. ако прво воведам јаболко и после три дена воведувам морков, дали морковот треба да го дадам "чист" или може да го комбинирам со јаболко?