1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Rabit пожелно е прво чист па после во комбинација :)
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Најпрво секоја намирница се дава чиста по 3 дена, дури и една кашичка рокот и е 3 дена и таа можеш да ја даваш 3 дена и да стои во фрижидер, па да си ја топлиш во топла вода кога ќе ја даваш, се разбира колку за тој ден не цела.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Имам Хумана каша со гриз, ориз и ванила е сега сакам да ја помешам со овошје дали може?
     
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Можеш.
     
  5. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Jas vekje tri dena pocnav da i dadam Baby first pap od hipp sto e na pocetok mnogu malku samo so 60 ml voda sano da pocne da proba i da nauci da jade zasto na pocetok ne znae samo cical zatoa. pedijatar mi rece podobro e na pocetok nekoi 10 dena pomalku da i dadam ovaa pa posle so i ovosje dur se navikne zasto pvaa e dobro i za crevite probiotik e. od idnata nedela kje pocnam da i dadam ovosje kje polnime 5 meseci. jas iskreno nejkev da i dadam do 6 mesec ama preku den odbiva da cica ne saka a navecer I dodeka spie sekoj saat cica po 10 minuti.e sega prasanjeto mi e dali koga kje pocnam na primer so jabolko dali da i dadam i ovaa zaedno na primer pokas o ne odedednas ili da prestanam?
    mnogu vi blagodaram majki za sovetite mnogu mi znacat.

    pozdrav
     
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Како што кажаа и другите, посебно давај ги па после комбинирај. Ние сме на пробување на трета намирница, уште давам чисто се. Мој совет е да си правиш домашни кашички.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    45.623
    Пол:
    Женски
    Фала мамички за советите ;) Иначе да планирам домашно да и давам па ќе видиме како ќе напредуваме :)
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Слими прочитај во темава што се пишувало. На почеток давај се чисто по една намирница, не мешај одма со бејби'с фрст пап. И 60 мл не е малку колку да проба. Се пробува по две три лажички, па ако нема реакција даваш 5-6 па ќе зголемуваш. Плус и мало е бебето. Ако почнуваш со 5 внимавај што даваш и што смее да се дава.
     
  9. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме со цврста храна на 5.5 месеци и тоа прво со банана. Тоа имав дома, и тоа и дадов дека не беше баш планирано да почнеме со дохрана. А бебушка сите во уста не гледаше кога јадеме и подаваше раче да земе и одма во уста.
    Инаку и изблендирав пола банана и си ја мавна со сласт. Да имаше уште ќе јадеше, но не и дадов да не и биде многу ко за прв пат.
    Овошјето и го давав по едн а намирница на ден и по колку што ќе сака (никогаш не беше повеќе од половина).
    Кога почнавме со зеленчук само компир, морков и ори и давав посебно на секои три дена и после почнав да и мешам, највеќе зашто не и се свиѓаше и не сакаше да јаде.
    Сега омилени комбинации и се тиквица и јаболко, и круша и морков :)
     
  10. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Јас имам еден куп прашања.
    По препорака на педијатарот ние ќе почнеме со дохрана со навршени 5 месеци. Докторката ми препорача најпрво да почнам со сокчиња (домашно приготвени, секако) и тоа првиот ден 1/3 јаболко 2/3 вода, вториот ден пола / пола, третиот ден 2/3 јаболко 1/3 вода и четвртиот ден само јаболка. Јас да ви кажам право се мислам дали воопшто да правам сокчиња или дирекно со кашички да почнам. Искрено, не ја гледам потребата од давање сокови :^) М?
    Второто прашање ми е околу приготвувањето. Колку што успеав да сфатам, овошјето (со исклучок на јаболката) се дава свежо, а зеленчукот се вари, така?
    Јас дома имам рачен пасатор, верувам ќе ми заврши работа?
    И уште ова... Што се ќе ми биде потребно од прибор? Јас имам само лажички.

    Ви благодарам.
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Прибор: лажички, тањирчиња, чаша/шише од што ќе пиете вода, лигавчуња, тенџерче во кое ќе ги варите јадењето. И блендер секако. Мене пасаторот не ми заврши работа, оставаше цели парчиња од банана а не па од друго. Ама може твојот ќе е добар. Пробај пред да почнеш, не дај Боже да остануваат парчиња.
    Искрено и јас не гледам потреба од сокови. Почни си со кашички ама бидејќи ќе почнете со 5 месеци не брзај со некои јаки зеленчуци ( карфиол, блитва, спанаќ) кои генерално се воведуваат со 6.5 месеци, но не е страшно и нешто порано.
    Јас и јаболкото свежо го блендирам, не знам зошто мора да се вари?
     
    Последна измена: 9 ноември 2014
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас на 5 месеци давав само овошје + морков.
    (Банана, јаболко и круша)
    Со зеленчук почнав на 6 месеци.

    Од прибор за јадење имам:

    - Мало тенџерче
    - Тањирчиња
    - Прибор за јадење (лажички, вилувчиња, ножиња и чашки) - Ги користам само лажичките! :)
    - Чашка со клунче (за вода) - Сокови и чаеви и јас не давам!
    - Мали теглички (ги користев во првиот месец, место тањирчиња)
    - Лигавче
    - Блендер
    - Го седнувам во релаксатор и спремни сме за ручкање :)

    Овошјето никогаш термички не сум го обработувала. Од прв ден му приготвувам кашички од свежо и сурово овошје. Сметам дека тоа, за разлика од зеленчукот нема потреба термички да се обработува.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на одговорот.
    Пасаторот ми е испробан и мислам дека ќе ми заврши работа. Јас и онака планирам да купам од купечките кашички и да ја пробам, за да видам каква текстура има, па ќе направам споредба со домашниве и ќе видам дали ќе го биде пасаторов или не.
    Јас мислам да почнам со јаболка, морков, банана, компир, круша... по овој редослед, со тоа што ќе воведувам по две намирници неделно. Нема да давам количински многу, чисто колку да се навикне на вкусовите. Освен овие зеленчуци и овошја што ги наведов, што друго можам да дадам? Житарици кога и кои?


    [​IMG]
    Овој сет дали ќе ми заврши работа? Или е подобро да земам од оние чинии со прегради? Или и двете?
     
    Последна измена: 9 ноември 2014
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас безглутенски житарици (просо и киноа) почнав да давам на 6,5 месеци, мислам дека пред 6 месеци не се даваат.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    И ние почнавме со 5 месеци и еве скоро 1 месец јадеме :)Почнав директно со кашички а и да сакав со сокчиња моето несака да пие ништо.Нашиот педијатар ни рече дека ако сакаме сокчиња најдобро е чисти да ги пие и домашно нормално.Мое мислење најдобро почни си со кашички нема потреба од сокови.Јас овошјето го давам свежо тука спаѓа и јаболкото,а за пасаторот и јас имам рачен и тоа Нео па супер пасира.Финтата е да не ставаш ептен малку е тогаш може да не испасира убаво (да речеме треба да ставиш цела банана иако нема да ја јаде цела на почетокот)ама верувам и кај блендерот е така.Е сега за приборот јас купив само лажички пластични од ДМ 5 за 70 ден. а чиниички пластични имав дома.Се надевам дека ти помогнавме барем малку бидејки и јас пред да почнам имав еден куп прашања:)
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    45.623
    Пол:
    Женски
    Мами, а од кога се дава маслиново и кокосово масло, од 5 или 6 месеци?
     
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Од 6 месеци кокосово и маслиново масло.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  18. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Кога вашите бебушки почнаа да јадат пасирана ( со ситни парченца) храна?
    Ние сме 8 месеци и уште сме на блендирано. Ако случајно остане некое парченце она се дави, еднаш дури ми поврати.
     
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @НаталиЛили кога ќе има најмалку 6 запчиња можеш да почнеш постепено да пасираш и ќемсе научи. Се во свое време:)

    Мајки јас денес почнав со глутен, дадов едно мало бисквитче од хип. Некаде прочитав дека некој давал преку два дена ? Јас мислам да продолжам и утре само по малку ќе ја зголемувам дозата. Така направив и со првото дете.
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    @leona83 фала ти, јас некако успаничена сум со второво како прво да ми е :)
    Јас пак мислев дека веќе кај и да е треба да се научи. Инаку имам 4 запчиња до сега.
    А за глутенот мене педијатарот ме советуваше дека можам слободно да давам со полни 6 месеци.
    Јас дадов некаде на 6.5 и тоа прво по некоја трошка лебче, чисто онака да видам дали ќе има реакција. Па продолжив со гриз мешан со овошје и не правев пауза намерно туку да не бидело секој ден исто :)
    Така јас постапив иако бев многу загрижена за се што прочитав за глутенот. Секоја мајка си знае како правилно да постапи , така да не се грижи, мајчинскиот инстинкт не не лаже.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.