1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Досега воведовме 4 намирници (2 овошје, 2 зеленчук) сите по три дена. Дали да му давам и 5та чиста или да ги комбинирам веќе пробаните. Некаде прочитав да не се воведуваат повеќе од 4 намирници во еден месец. :?:
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Јас би комбинирала а ти како сакаш :) Што пробавте од зеленчук?
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мене педијатарот (а и по литература што читам) ми рече макс.6 првиот месец да се воведат а може комбинации од нив.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Морков и компир од зеленчук и јаболко и банана од овошје (по препорака од педијатар). Давав наизменично овошје-зеленчук.

    П.С: И дали комбинираните кашички да ги давам пак по 2-3 дена?
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Не мора комбинациите да ги даваш по три дена.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Ние денес почнавме со втор оброк-ручек:)Денес прв пат му дадов тиквица со мајчино млеко и си се наручка убаво.
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Значи може некој ден комбинација да му дадам, па да воведам уште по едно овошје и еден зеленчук и до крајот на еден месец да дадам и друга комбинација? Оти од овие досега нема многу да се комбинира.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Да, може така. Во вториот месец лично јас воведов 8 намирници и веќе имаше доволно за комб.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  9. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Нас вчера ни рече педијатарот да му дадам месо, првин само со вода од кое се варело, потоа и мевце,
    но ние немаме уште пробано грашак, спанаќ, тиквица, тиква
    За глутенот ми рече оф=д слесниот месец
    Што мислите вие
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Грашокот се воведува покасно, мене ако ме прапаш околу 10 месеци, нас ни прави тегоби а не па на бебињата. Можеш да го вариш зеленчукот заедно со месоти па да го извадиш место ама дали имате воведено доволно зеленчук за да правите комбинации? Воведи прво уште нешто од зеленчук, и така не ви е касно за месо.
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Да не знаеш кого да послушаш: Еден доктор вели на 6 месеци треба да се воведе веќе втор оброк,, друг пред 6 месеци не се препорачува да се почне со дохрана кај доени бебиња...еден вели пасирано скроз, друг никако пасирано, туку со мали парченца (да се научи да џвака)...еден вели не многу намирници во еден месец, друг колку сакаш давај (само да се на два-три дена)... и ред други работи. Стварно не знам што е најправилно :headbang:
    Ми рекоа и да воведам слободно брокула, карфиол, тиквичка, тиква (не мора чисти, може како додаток на веќе воведените)...а на 6 ипол месеци да почнам и со мевце.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Е ова педијатриве наши се чудо,синко мој обожава јогурт и секој ден го конзумира(за една недела правиме 10 месеци)неколку педијатри ми рекоја слободно давај јогурт колку сака и секој ден да е.На последната контрола за систематцки докторката кај што си го носам стално беше на одмор и го однесов кај друга која ми накажа еден куп работи да не му давам мегу кои беше и јогуртот бидејки бил од кравјо млеко потоа а недавам воопшто леб и све што е од пченица да не давам праска,кајсија,цвекло само сокот од цвеклото и незнам вејкем што,а што е најважно не ме остави да поставам ниту едно прашање што ме интересира,па памет за друг пат ако докторката кај што си одам е на одмор тогаш не ни одам бидејки ми се чини дека таа е мегу ретките денешно време која има време да те сослуша све што имаш да ја прашаш и фино да ти објасни да ти кажи све.
    А вие мајки ајде да прашама му давате ли јогурт на вашите најмили ако сакат да го пијат.
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Мене ме чуди зошто кајсија и праска не?
     
  14. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Неколку педијатри ми го рекоа истото за праската и кајсијата дури и на приватен кога го однесов воплодност ми кажаа праска и кајсија не и све што е мовтаво не смеј да јади до годинка е сега кој да ги разбере а ние си јадевме и праска и кајсија ама од тогаш некоако ми шубе и немам да дено
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Тогаш испагја дека освен банана,јаболко ,круша и слива до годината не се внесува друго овојше.Пошто и кива и цитрусно овошје и јагоди малини,капина,аронија...ништо не се воведува пред годината.Хммм
     
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Баш така joy. Ама секој педијатар е различна приказна, има некои што викаат што јадете вие, што има на масата за вас треба и на бебето да се дава- на пр.педијатарот на моите внуки.
     
  17. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Јас праска му давам, кајсијата не ја сака воопшто, а имам читано дека стварат подуеност и гасови и знам дека во бременост не се препорачува
    Се думам цвекло следно да му дадам, ама пошто примаме антибиотик незнам како ќе ми го прифати деновиве несака да јаде
     
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @l-a-d-y-di мислам дека ви е рано за цвекло. Сепак ти си знаеш. Јас уште не сум дала и кога би дала би почнала со исцеден сок од цвекло па во некоја кашичка да го додадам. Инаку долго се вари и ги губи сите корисни работи, а за сирово се мали.
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Јас цвекло давав исинко си го сакаше го варев со некој друг зеленчук ама сега кога бев на советувалиште како што кажав докторката ми рече дека цвеклото е многу убаво ама само сокот од него бидејки месото од цвеклото можело да предизвика камчина во бубрезите :?: и стварно ме збуни а цвеклото е мое домашно не е со ништо третирано ама страв ме фате да давам вејкем а како што гледам многу мајки го даваат.
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  20. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    da se konsultiram so vas iskusnite majki dali kje mi svrsi rabota ovaa od delimano za podgotvuvanje na kasicki za sin mi.sakam da go kupam pa ne znam sto treba dali moze da mi zavrsi rabota.
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      22,2 KB
      Прегледи:
      23