1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ајде пак прашања: дали е подобро црвена леќа да дадам или кафеавата? Купив од био космос органски овесни снегулки, дали да ги попарам со врела вода прво или директно да постојат во кис.млеко?
    Благодарам.
     
  2. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Црвената е над 8 дека нема лушпа. Кафената е над година.

    Снегулките можеш директно во јогурт.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. * Zence *

    * Zence * Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Мајки со што зеленчук мозе да почнам да и давам на цуцка моја имаме 6 месеци ?
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ако сте решиле да почнете со зеленчук тогаш со морковче, компир, млада тиквичка....
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    За две недели полниме 4 месеци.Дали е паметно да дадам сок од слива?Не кака по 4 дена и осекјам мачно и е.Кога ја заспивам легната во раце се витка и напнува цела.Несакам чепчиња да давам.Освен доење и чај против грчеви ништо др не давам.Совет мајки? Ме јаде совеста од др страна дека на 4 месеци е уште мала за било што освен млеко
     
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас ја 'давам' во модра слива па нема ефект. Ама секој организам е различен. Искрено јас не би дала сокче, мала е а и си цица.....
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    Знам дека е мала затоа и сум на мисла што да правам.Вие имате ист проблем леона.Ти што даваш?Сируп,чепче ви помага ли?
     
  8. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Ние имаме 5 месеци и малата сеуште ми кака на 5-6 дена и јас никогаш не ја провоцирам со ништо, а само на доење сме. Остави ја кога ќе си се покака тогаш, нормално да не поминат повеќе од 10-12 дена, мала е уште за сокчиња.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Еднаш имам ставено чепче ама 8 дена немаше какано а и јадеше веќе ( пола чепче ставив). И ден денес солзи и течат кога кака ама не и давам ништо. Дека јаде давам тиква, модра слива, избегнувам ориз и сл. Се уште не ни е решен проблемот. А и малку течности пие, не сака
    Ја масирам на мешето и и ги вежбам ножињата.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.825
    Пол:
    Женски
    додека не направи полни 5 не давам апсолутно ништо.Напредува супер и не би сакала тоа да го пореметам.Цела нок размислував и читајки овде не сме единствени со проблем со столицата така да ке издржиме некако и без слива :)
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    ние исто какавме на 3 дена. сега поретко се случува иако пак не какаме секој ден. се случува да прескокнеме некој ден.
    јас и да пробав со сокче немаше да сака мојов. ништо освен млекце не признава и тоа само од една амбалажа- цице :lol:
     
    На joy1 и leona83 им се допаѓа ова.
  12. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Zenski da ve prasam kade gi kypuvate slivite osven ako nenate zamrznato ili kompot napraveno? Ne mi tekna porano da stavam slivi za na zima, a gledam deka saka koga i davam kupecka kasa od sliva. Zasega jademe banana, jabolko, praska, sliva i krusa. I retko ( voopsto ne sakase kompir, morkov i palenta)
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Јас ги купувам од пазарче, ама му ставам многу малку да не му е киселко и ги мешам со крушка и банана. Иако се е џабе кај нас (facepalm)
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @Nova ќерка ми нема ниту еден заб, и сабајле ставив овесни сн.во кисело млеко и стоеја може еден саат и не омекнаа, се задавуваше. Нешто грешка правам или да одстојат во топла вода оти нема заби?
     
  15. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Јас во врела вода ги ставам да отстојат околу пола саат и после заедно со овшјето ги пасирам. Остануваат нешто како семчиња ама не ни задаваат проблем. Пробај во врела вода.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Планирам од 5 ипол месеци да почнам со дохрана зошто до сега само на доење сме, ама ептен сум во мисла со што да почнам, овошје или зеленчук. Како што читам овде многу мајки имаат проблем со зеленчуковите кашички и уште толку во недоумица сум. Знам некој ќе ми каже ако си јаде детето се ќе јаде, ама како што се покажало во пракса и не е баш така. Што би ме советувале вие мајки, со што да почнам?
     
  17. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    Najprvo pocni so jabolko. Mora da e vareno. Davaj po tri dena od sekoj product. Mozes da davas i krusa, morkov, kompir, oriz. Jas so polni pet meseci pocnav na kerka mi da i davam kasa so jabolko i biskvita, banana i biskvita, morkov i oriz, kompir so morkov I taka :) potoa ke vnesuvas i drugi ovosja i zelencuk.
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    @leona83 ти се извинувам за ненамерниот пропуст. Јас овесните снегулки ги ставам во оние машинките за мелење на кафе ( така и лененото го мелам ) за да се иситнат повеќе.
    Мојата има два заба ама не поминуваат и кај нас.
     
  19. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И јас ги мелам во машинка за мелење кафе кога ги ставам во кис.млеко. А кога ставам во овошна кашичка, ги блендирам заедно со овошјето. И ние немаме заби, па кога прв пат му дадов само покиснати во кис.млеко и моето се задавуваше.
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.656
    Пол:
    Женски
    Нема врска што немаат заби, може да џвакаат со непцата. Сè е до детето. Џвакањето се учи кога се почнува со цврста храна. Овесните снегулки најлесно и и најбрзо омекнуваат во било каква течност, не е важно дали е ладна или топла. Ама бидете внимателни, имаат по некоја лушпа, тие може да прават проблеми. Другите видови житни снегулки се потврди и им треба подолго време да омекнат.