1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Овие беа тврди дури, јас ги џвакав подолго а не па бебе, ептен се задавуваше. Имам со блендерот и делче за мелење па ќе ги мелам за почеток.
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Почни со зеленчук, морков може, ориз, тиквичка па продолжи со овошје. Јас никогаш не сум варела овошје, а во бисквитите има глутен, нели покасно воведуваме глутен.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    Ми треба совет и мислење синко е 10 месеци,од месо си јадеме пилешко домашно мое и телешко кое го купувам,е сега имам свинско наше домашно рането само со трева, домати и домашна храна никакви концентрати и хемикалии.
    Знам дека свинското иде послем година ама кога ке размислам за телешкото што го купувам незнам ни какво е ни штое а му давам на детето.
    Што мислите за давање пред година на свинско месо зборувам за моето домашно.
    И прашање за цвеклото исто така имам домашно и што убаво си го јадевме ама кога бевме на советувалиште докторката ми рече дека можело цвеклото да му предизвика камчина во бубрезите а баш и напоменав дека е домашно и ми вика ако е домашно можи само исцеден сок да му даваш и од тогаш некако ми е страв да давам.
     
  4. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Мамички од кога почнавте да давате изварка на бебушките
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Цвекло домашно можеш да даваш, на сто места имам прочитано ама за свинско месо немој. Има зошто не смее да се дава, иако е домашно почекај ( има помалку протеини а повеќе масти па може тешко е за бебешкото стомаче).
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Вчера имавме на гости братучетка на мм која има 8м бебе и која ме направи буквално глупа затоа што сум чекала до 6м да почнам да му давам каши на син ми, и тоа не требало каши туку од јадењето што ние го јадеме. Она почнала на нејзината да и дава од 3м и еве сега на 8м јадела се. Па и богами јадеше се, и даде кравјо млеко со какао, потоа сок, потоа од јајца салата кои беа со оцет и вегета, па месо свинско во сос од секакви зачини, па сирење па еклери, па пиво да лизне, па на крај чоколадо ама буквално се му даде на кутрото девојче што мене жал ми падна што го гледав. И на крај ми се пожали дека несакала да и цица а јас само си премолчав бидејќи претходно почнав да и објаснувам некои работи она се направи дека повеќе знае од мене па затоа се преќутував и само климав со главата. Па како сакаш да ти цица девојчето кога ти од јадење си го направила како балон, и само ја прашав кој ти кажа вака да ја раниш таа ми рече свекрва ми а јас и велам мене докторката ми кажа до 6м само да цица а потоа полека да и воведувам каши, она ми вели ах многу знаат докторите. Не знаат докторите туку свекрва и повеќе знае, извинете малку оф топик е ама многу се нанервирав сношти
     
  7. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И мене истото ми го имаат кажувано и тоа за жал млади мајки... И те прават буквално прост со онаа прва реченица: Не слушај што ти велат докторите...бла, бла... Е да, тебе ќе те слушам, оти твоите аргументи се на место, свекрва ми ми кажа... (facepalm)

    А другарка ми му купила чоколадо на син ми и ми вели: Немој да речеш дека и ти не му даваш чоколадо на бебето? Инаку она нема деца сеуште, ама има маче кое обожава мафини...па сега ти види...
     
  8. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    богами споредбава добра е маче со бебе. И оваа е млада 21година има, ама не ми се верува дека до толку ќе ја слуша свекрва и дека така било поубаво така нас не изгледа, да не изгледале ама тоа било друго време, и како може свекрва и повеќе да знае од докторка јас стварно незнам. Па млада е ако несака да слуша доктори може на нет да се консултира. Па и она му донесе чоколадо на син ми ама мм си ја лапна
     
  9. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ме советуваат другарките и роднините да почнам како што почнале тие со кашички од 3 месеци,подучени биле од мајките и свекрвите викам не сепак ќе почнам од 6 месеци сметам дека така е најдобро,е добро ти си знаеш ми викаат ама знаеш син ти е покрупен роден,којзнае дали само со млеко ќе издржи до тогаш,за жал ние сме таков народ сакаме да им наметнуваме на луѓето тоа што го правиме ние да го прават и тие зошто нели нашето е најдобро нивното не чини....
     
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Не споредив маче и бебе, само кажав пример со маче затоа што таа сака животни многу, а не знае колку лошо им прави со тоа што му дава благо на мачето. Тие немаат панкреас да им ги преработи шеќерите и може да биде дури и смртоносно.
    Како и да е, друга тема е тоа. И јас не ја одбив за чоколадата, ќе ја земев секако без разлика дали ќе ја изедев јас, мм или ќе ја поклонев некому. Муабетот ми беше нејзиниот муабет, демек и ти ли си како другите „совесни„ мајки? Јас и реков дека моето секако ништо не јаде и дека мака мачам со тоа и таа веднаш ја отвори чоколадата да сме провереле, може чоколадата ќе сакал да ја јаде.
     
  11. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    те разбрав жуто туку велам дека она неможе да споредува ако мачето јаде мафини дека и бебето јаде чоколадо. А она претерала да провери дали јаде чоколадо па со тие пари што ги даваат за чоколади поарно 1кашичка нека му купи
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Но комент, штета за бебето...
     
    На zuto и joy1 им се допаѓа ова.
  13. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    Ние денес почнавме со кашички :)
    Сакав да ве прашам, и дадов 2 лажички, да не е многу? Да продолжам да и давам толку и следниве 2 дена или да зголемам дозата? Иако она не беше нешто воодушевена, ама ај... :?:
     
  14. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    @An-na гледам нашите принцези во исти ден се родени:) Со што почна ти? Јас се мислам дали со овошни или со зеленчукови кашички да почнам :?:
     
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Утре 4, третиот ден уште повеќе. Па прв пат пробува, не знае што ја снашло:)
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  16. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.206
    Пол:
    Женски
    Јас со јаболко почнав, ќе продолжам со морков, банана, тиквичка и круша. Додека не направи полни 6 нема да дадам друго. Откако ќе ги проба сите вкусови ќе почнам да ги мешам.
    Се надевам дека добро правам. Ај, поискусниве мајки ќе кажат :)
     
  17. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас на 5 месеци давав само јаболко, банана и круша, а од зеленчук само морков. Така ме советуваше педијатарот. Па од 6 месеци почнав да давам тиквица, компир, сладок компир, палента, брокула, спанаќ, блитва и т.н.
     
    На An-na, joy1 и leona83 им се допаѓа ова.
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И јас како @Jagoda123. После 6 или 6.5 се продолжува со појак зеленчук.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    А оризот може ли да се воведе мегу првите намирници?Тој без глутенски е така?
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски