1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Јас давам еден ден месо (било кое), па жолчка, па риба, па само зеленчук, па пак одново. Некогаш и продолжувам пак со месо (без пауза за зеленчук).
    Вишни не сум дала, планирам исто купечки да дадам (за следната година ќе набавам се домашно), знам дека не се алергени ама дали од 7,5 месеци-не знам.
    Брокулата кратко бланширај ја пред да ја замрзнеш.
     
    На joy1 и An-na им се допаѓа ова.
  2. Dinnna

    Dinnna Популарен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    мајки сакав да прашам спелта како ја спремате и со што ја комбинирате?
    јас денес прв пат му дадов на синко ама се давеше ја плукаше , ја варем 1 саат ја блендирам и мешам со овошје , не знам каде згрешив.?
     
  3. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Ќерка ми е 13,5 месеци и нема пробамо кравјо млеко. Ваше мислење, треба да и дадам да проба во кашичка или не е задолжително заради реакција?
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Можеш да дадеш во каша колку да го воведеш. Може некаде ќе касне нешто со кравјо млеко, намерно или ненамерно па да бидеш на раат.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  5. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.945
    Допаѓања:
    28.825
    Пол:
    Женски
    И ние за прв пат пробавме после 13и недела-две.. По малку во кашички.. Малку разредено со водичка... Но штом претходно ручкате кисело млеко, јогурт не би требало да има алергиска реакција.. Можно е да реагира на вкусот на чистото млеко... Јас чисто само млеко уште не сум дала
     
  6. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Не листо ама баш од истата причина што ја кажа Леона сакам да и дадам. Утре планичам кифлички да и месам, па така нека проба млеко внатре во тестото, заради реакција. Натаму уште еднаш во кашичка и да сум мирна.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.119
    Пол:
    Женски
    image.jpg

    Суви сливи од агромакс-бугјосани.Дали биле влажни или пакувањето отворено некаде незнам,но бидете претпазливи.Демек природни ово оно но ете и ова се случува.Не ја ставив сликата за да правам антиреклама на фирмата,туку поради тоа што читам дека мн мајки од овде купуваат токму нивни производи.Па да си бидат повнимателни.
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Оууу, јас нон стоп купував ама не ми се случило ова. Последно што купив беа рефус без семка ама во фрижидер стојат и ок се.
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.119
    Пол:
    Женски
    Па да,најверојатно било пакувањето со дупка некаде па затоа и се случило ова.
     
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Затоа најскапо е се во Биокулт ама досега за ништо не ми се случило да се посомневам во квалитет. Макар што и овие не се ефтини околу 100 денари се.
     
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.401
    Допаѓања:
    34.297
    Пол:
    Женски
    Значи во фрижидер се чуваат @leona83 Јас нарачав, утре ќе ми донесат и баш се прашував каде да ги чувам :)
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Да, така кажа и човекот, Жарко се вика.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.191
    Пол:
    Женски
    Го прочитав и јас ова во група на фејсбук. Има шанси долго време да ги чувале без да ги отворат. И мене првото пакување последните 3-4 сливчиња ми мувлосаа бидејќи ги чував на собна температура. За второво пакување решив да ги чувам во фрижидер.
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.119
    Пол:
    Женски
    Па да се е можно.Реков веке,не мислам ништо лошо за спомнатата фирма.Решив да споделам бидејки многумина од нас купуваат суви производи од овој тип,па чисто ради претпазливост.

    Сакам утре за прв пат блитва да дадам.Доволно е еден лист нели?Нема чиста да ја дадам бидејки мислам ке и биде одбивна така.Со компир ке помешам.

    И дали спанакот се виведуваше исто со 6+ или он беше после 7 ми месец?
     
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    30.743
    Пол:
    Женски
    Јас денес пρв пат дадов бρоκула(со κомпиρ). Бебе овие два дена,одлично пρифаќа хρана. Мене педијатаρот ми ρече спанаќ од 7,ама мислам нема да биде гρешκа и од 6да се даде.
    Κомбинации со бρоκула,освен со κомпиρ? И да,ни ρеκоа да давам витамин ц од 50. Давате вие или?
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    Мамички од кога почнавте со цвекло и пиперки (оние за ајвар) и како ги приготвувавте?
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @joy1 блитва и спанаќ требало по 7 месеци ама јас прво спанаќ дадов на 6.5. Сепак едно ливче од блитвата е ок за почеток. Компирот ако го блендираш како гума се прави а за пасиран може да не ти го јаде, или може ти е проверено веќе. Демек компир не се блендира зошто така структурата му се менувала.

    @Smiley11 јас цвекло дадов на 10+ месеци, немав домашно. Ако имаш домашно може и порано. Од пиперка само зелена имам дадено и тоа околу 7 месец. Ја комбинирам со месо зошто има ц витамин, сварена па ја вадам лушпата и во блендер.
     
    На joy1 и Smiley11 им се допаѓа ова.
  18. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    @leona83 Знам дека ти имаше дадено домашно петле па да се консултирам со тебе :) Ми донесоа домашно петле денес па незнам дали се од петлето се дава, дали копанот или градите целата сум во прашалници.Однапред благодарам.
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.393
    Допаѓања:
    318.119
    Пол:
    Женски
    Дадов пасиран компир со тиквица и джабе .И се гадеше.Значи компир одбива и одбива.А мислев блитва утре со компир да дадам.Сега незнам како да ја воведам?
     
  20. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    jas brokulata go kombiniram so karfiol oriz mlad kromid i maslinovo. ovaa e omilena kombinacija so zelencuk na sin mi. isto taka moze brokula tikvica i luk i ako sakas malku pogusto stavi malku oriz.
    spanakj jas dadov vo 6,5 meseci i sin mi ne go saka kombiniran, povekje go jade kako pire cisto samo so maslinovo pasirana. a isto taka so kompir mlad kromid i spanakj i telesko mu davam blendirano.
    a kazete mi kako go kombinirate cvekloto za prv pat kako go davate?