1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Не постои таков човек што не пројал ништо досега. Ич не се секирај.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viola005

    Viola005 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво мами! Ние сме 6 ипол месеци и досега јадеме морковче, јаболче, круша, слива, компир! Сакам денес да му дадам ориз. Оној на Сончева Долина пишува без глутен. Ок е тој или да барам друг? Има некој давано? И со што да му комбинирам од воведеново. Поздравчее*
     
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.834
    Пол:
    Женски
    @Viola005 оρиз мелен на сончева долина,можам да ρечам намиρница за κомбинација со се и сешто. Во сите досега воведени намиρници можеш да ставаш оρиз,со јаболκо сκоρо и да е омилена κомбинација на сеκое бебе.
    @chocolade не очајувај,биди упоρна и нуди,бебе моρа да почне да јаде ,но не фоρсиρај,може да му ствоρиш одбивност,едно лажиче едно,неκа знае деκа постојат нови вκусови.
    И ние на маκа,бебе изгледа се пρејадува па денес од сабајле имавме овесни снегулκи и мислам деκа и тоа штого исцица го повρати. Значи,нема ден да поминеме без повρаќање.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    луѓе дали син ми е многу стрвен или што е проблемот. Се што ќе види на маса, или пак ние да јадеме и тој сака и ако не му дадам плаче па морам да изигрувам кловн за да го смирам. А кога му давам да јаде кашичка јаде по малку и речиси секогаш ми останува за фрлање а не правам количински многу. Дали е само љубопитен или е стрвен. Има ли некоја мајка слично искуство, и да напоменам некогаш кога ќе му дадам да проба од тоа што ми бара, се врти на страна и одбива
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.826
    Пол:
    Женски
    Какви овесни даваш?
     
  6. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Пишав "веке" затоа што 1 месец пробуваме да се раниме. Сакаше банана а сега и тоа не сака. Лижнува по малку непасирана, само излушпена. После и на тоа затвара уста. За запче мислам немаме симптоми никакви :/
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Jas davam ovesni na biokosmos, cela kesa mi trae dolgo, a okolu 140-150 mkd se.
    Inaku vcera jadev maslinka i malava me gledase i so otvoreno uste trgna kon mojata raka, i maz mi vika daj i neka proba, a mene mi bese "sube" deka nedela, ne daj boze da izreagira, ama i dadov, se namrsti i pak sakase i malku gricna.
    Maslinkite bea 12+?

    sorry za latinica
     
    На joy1 и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @leona83 душо од κој месец воведе овесни снегулκи?фала ти убав ден бацκи до вас :*
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мислам дека после 8 месеци, зошто се глутенски, може и пред 9 да беше (некаде пред да тргнам на работа). Супер се за комбинирање за вечера.
    Убав ден и бацки и до вас:)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Знам мила дека се глутенски затоа те прашав прочитав некаде дека и на 7 м.ги даваат тоа ме збуни окк фала ти поздравче ;)
     
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Кажете ми овесните снегулки откако ќе се отворат за колку време треба да се употребат? Конкретно ме интересира за Алнатура. На декларацијата им пишува да се употребат во краток рок :^) Колкав е тој рок?
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    не знам, јас ги давав долго, ама ако со ситни букви пишувало такво нешто, жива ќе се изедам.....
     
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Баш синоќа го разлистував интернетов во врска со исхраната на бебиња, гледам во Америка претежно прво нешто што воведуваат во исхрана се житарици, посебно ориз и овес. Почнав да читам за глутенот што и како, наидов на многу информации дека овесот не содржи глутен, туку авенин, протеин сличен на глутенот. Овој протеин бил безбеден за конзумација дури и од страна на лицата кои имаат coeliac disease. Искрено, првпат налетувам на информацијава дека овесот не содржи глутен :?: Од друга страна, и овде во Шведска една од првите намирници која се препорачува е овесот. Не само тука, општо во скандинавскиве земји. Познати се по здравата исхрана, многу добар здравствен систем, преголемото внимание кое го посветуваат на децата посебно на нивното здравје. Сигурно добро испитале нешто пред да го воведат како препорака, барем тоа сум сигурна. Ме стави во мисла, морам да признаам :|

    Еве што читав https://www.coeliac.org.uk/gluten-free-diet-and-lifestyle/gf-diet/oats/

    Барав после дали овесот содржи глутен, секаде го дава истото објасување :|
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  14. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Еве слика.
    Не знам само како може вакво нешто да помине :^)
    IMG_6655.jpg
     
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Покажуваат интерес за се и сешто ама за да фаќаат претежно, не толку за јадење. Барем кај мене е така. Кога јадеме ние обавезно ќе му извадам чинија и лажица и тропа додека ние јадеме. Сака да не имитира демек и тој голем човек.
     
    На mila25ve му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.834
    Пол:
    Женски
    CAM01590.jpg Овие ги имам јас @joy1
    Мојата золва Австρалија живее,и исто,пρво на мени ги вовела овесните и оρизови житаρици,поρади витамините,пρотеините и сл што содρжат во нив. И јас пρогуглав и истото го пρочитав.
     
    На TIGARCE86, joy1 и green.eyes им се допаѓа ова.
  17. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Mamickii mnogu se nerviram majka mi mi kupi blender i vcera go probavme ne ja blendira hranata celi parcinja ostava secilata se mnogu gore a 2500 go zemala i sega kakov da zemam od top shop nekoj ima li iskustvo ajde pisete i izvinete za postot ama vrijam :(
     
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.834
    Пол:
    Женски
    Мојот е на Bosch и сум пρезадоволна.
    Гледав неκоја аκција во Топ Шоп 3во1 блендеρ,сецκо и миκсеρ,κолκу чинат не знам.
    Моρа да има тој што сте го зеле гаρанција,вρати го ќе си земеш дρуга маρκа.
     
  19. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @bruno.com јас го имам овој подарок ми е преубав е за секунда се блендира супер е не остава парчиња,и многу лесен и за чистење еве ти го во две варијанти јас ја имам првата http://set.com.mk/Moulinex-DD10214265719 ,ако имаш чашка за бленидирање и сецко не ти треба овој комплет можеш само блендерот http://set.com.mk/Small-domestic-appliances/Kitchen-appliances/Blenders/Moulinex-DD10014364606 нема да зажалиш јас работам во Топ шоп имам доста работи од Делимано ама како овој блендер што ми се погодил ниеден до сега...поздравче :)
     
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    И мојот блендер е Бош, оној рачниот и супер блендира све. Имам и еден на Топ шоп што е 5 во 1, ама не го бива за бебешка храна.

    Што се однесува до овесните, просто не ми се верува како напишале на декларацијата. Сепак тоа се дехидрирани зрна па и расипувањето не оди така брзо. Имам читано 2-3 години можат да стојат.
    Во врска со глутенот, овесот го имал но во помали количини па затоа се препорачува со него да се почне воведување глутен.
    Ако бебето цицало, а и немате фамилијарно алергии на глутен, можете да почнете и на 7 месеци.