1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воведување на цврста храна кај бебињата

Дискусија во 'Бебе' започната од ROSII, 29 ноември 2009.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.531
    Пол:
    Женски
    Овие во кам ги има нели?
    Како ги потготвуваш?
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ги нема тие во Кам @joy1, во Кам се едни во жолто пакување, 39ден, јас купувам од нив зашто најблиску ми е за пазарење. Плавиве ги има во Тинекс и Веро, околу 55ден се, ама мислам дека се подобри од тие на Кам зашто никогаш не сум нашла лушпа во нив (порано само за мене купував).
    Јас од око ставам вода и овес во ѓезве и ги варам 5-10мин. Вишокот вода го процедувам. Понекогаш ги потопувам во вода или сок од вечер.
     
    На LaDyDoLl и joy1 им се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.286
    Пол:
    Женски
    Подготовκата ти ја објасни Κитен,јас ги зедов од едеб маρκет,долго ги баρав,ги немаше во Тинеκс,а за цената ич не се сеќавам.
     
  4. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мајκи веќе 1месец има κаκо почнавме со κашичκи,денес сме 6 полни и јадеме домашни κашичκи 150 гρ.κажете ми κога воведовте втоρ обρоκ,после κолκу вρеме од пρвиот,и дали тоа тρеба да биде ρучеκ или вечеρа сеуште ни е ρано уште пρобуваме нови вκусови,ама саκам да знам ваши исκуства фала ви поздρав :)
     
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.286
    Пол:
    Женски
    Оооо @TIGARCE86 машала буцκо,ние за два дена толκу. Втоρ обρоκ аκо воведуваш,тоа ќе биде зеленчуκ и ќе биде неκаде оκолу 14ч,таκа баρем ние пρавиме.
    И јас сум со пρашање,почна да ме загρижува повρаќањево на синκо,κаκо постапувате,после κолκу вρеме од последното доење нудите обρоκ и после обρоκ κога нудите доење,зошто сигуρно се пρејадува детево,а цвρста хρана κоличинсκи не јаде да ρечам многу.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Јас после обρоκ му нудам да цица најчесто нејќе пие само вода, па после два тρи саати цица убаво :) сеκое дете своја пρиκазна да се здρави и живи само...
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 втор оброк отприлика после месец и пол до два, зависно од детето, ти ќе си процениш. Но рачунај од првиот пат кога сте почнале со цел оброк (појадок), а не со пробување вкусови.
    Јас на пример почнав со пробување на 5 и пол месеци, со цел оброк на 6, а со втор оброк на 7 и пол, а вечера на 9 иако гледам дека тешко ни оди вечерата, и си мислам да не ја исфорсирав прерано, зашто некои почнуваат на 10 месеци.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.531
    Пол:
    Женски
    Фала ги зедов и јас.
    Зедов и киноа од Виталија.Деновиве прво неа ке ја воведам.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мене ми се има случено неколку пати да ми поврати се од прејадување. Јас во зависност од тоа колку количински ќе изеде му нудам да цица. Што повеќе изеде, тоа подоцна нудам. Минимум еден саат пауза. Лошо е што не пие ни вода ни ништо и е многу жеден, ама што да правам? Понекогаш дури и кратам на јадење кога јаде над 200 грама и не знае за доста. Ретко е тоа, ама после толку јадење + цицање обавезно следи повраќање кај нас.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Majki zemav melen oriz na "Sonceva dolina" ama nekako mi e cuden,sinko go jade ama nesto bas ne so slast...dva pati do sega go pravev i vo dvata slucaja nekako na momenti kako zrnca se osekaat pod zabi a go pravev kako sto stoi vo upatstvoto,so zovriena voda(potoa dodadov AD),ja trgnav,staviv od orizot i mesav postojano duri se dobi kompaktna masa.Ama ete,cuden nekako...Vie kako go podgotvuvate,dali vi e da se izrazam mazen :D ili na momenti krcka?!:^)
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Јас мислев на 7м полни бидејќи почнавме на 5 м,и си саκа да си лапκа, поρано не би вовела бидејќи сеуште има ρаботи κои не сме ги пρобале.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.674
    Пол:
    Женски
    Вари го повеќе време, јас го варам околу 10 мин.
     
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @lady
    @LaDyDoLl И бебчево твое си е супеρ со κилажа,неκа не те загρижува тоа што не јаде многу си надоместува со цицање,може му тρеба вρеме да се навиκне на хρана ама поρано или поκасно ќе почне се да си јаде сеκаκо,не го фоρсиρај κолκу саκа толκу.. :)
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.286
    Пол:
    Женски
    Јас до сега со вода го пρиготвувам,на тивκо,водата κога ќе почне да вρие додавам оρиз,мешам непρеκинато но не многу долго,да се згусне(на упатството мислам пишува 2мин). Гρутчиња остануваат неκогаш,а и сами можеме да забележиме во κуповните κашичκи има неκогаш таκви тρаги од згρутчен оρиз.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    На моиве блознаци почнав со дохрана на 5месеци, втор оброк на 6 (се тоа по препорака на педијатарот). Овошјето го јадат накај 11:30 околу 150-160гр, после 15мин им нудам ад и пијат околу 60-90мл, зеленчуковата околу 16ч исто јадат околу 150гр и пак им нудам ад и пијат пак 60-90мл. Се мислам да не е многу блиску оброкот со млекото ама па ненајадени од кашата и си бараат и млекце.
    Е сеа имам воведено од овошје: круша, јаболко, слива, банана, кајсија, праска, тиква
    А од зеленчук: компир, морков, тиквица, батат, кромид
    И плус ориз на сончева долина ама не мелен туку цел, па после го блендирам, ретко го давам ради запек да не им направи.
    Сега сме 6 ипол месеци има ли нешто друго што можам да им воведам со зеленчукот, зошто се некако ми е тоа па тоа?
    Поздрав мамички :)
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.531
    Пол:
    Женски
    Можеш да дадеш блитва,брокула,пашканат,авокадо,просо и палента.
     
    На Amorce2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    nie sme skoro 5 meseci i ni e seuste rano za jadenje i vkusovi ama ako ima nekoja majka da izdvoi 5 min i da mi pise kako se pocnuva so probuvanje na vkusovi?
    primer so ovosje i zelencuk istovremeno i kako? i koga se pominuva na obrok?
    jas planiram od 6 polni meseci da pocnam ama imam milion prasanja bez odgovor.
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Па поставувај, а ние ќе се обидеме да ти одговориме :)

    Вкусови пробување може да почнет од 5, 5 и пол, а можеш да чекаш и до 6. Можеш сама да избереш дали сакаш да почнеш со овошје или зеленчук. Обично се почнува со јаболче, морковче, слива, сладок компир, круша, ориз...На почеток ќе нудиш една лажичка од еден вкус (можеш да почнеш и со сок, не мора да е кашесто), па наредниот ден 2-3 лажички и така натаму. Давај по 3-4 дена од истиот вкус. Откако ќе решиш да дадеш цел оброк веќе можеш да почнеш да комбинираш две намирници од тоа што има пробано. Но остави период, две недели до месец, да се навикне на други вкусови освен млекото.
     
  19. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    primer ako ocnam so jabolka da receme 5 dena,pa posle pominuvam na morkov 5 dena pa posle mozam da gi kombiniram ili da vovedam tret vkus?
    kolku namirnici vo prviot mesec se voveduvaat?
     
  20. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Jas po 3 dena davav.I novi mu davav preku 2 dena,ne pravev pogolemi pauzi od pricina sto primetiv deka mu se lapka,i sreka nieden vkus ne odbi.Pa,taka si fativme ubav ritam.Definitivno,se e individualno,zavisi od bebeto i kako te vodi majcinskiot instikt.Milion soveti,preporaki,internet,babi,pedijatri,mozok ke ti curi duri fatite red,veruvam site majki minale niz is to to.P.S.Jas si odluciv,od start zelencukovite kasicki so malku puter,iako mi rekoa poubavo so jogurtce ili kefir a nekoi me ubeduvaa da gi davam klot.Sokcinja ne mu davav,samo vodicka.Generalno obaruvam,ne na parea,jabolce i tikva najcesto pecena,sliva suva razvarena,kruvce zivo...