Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

 1. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  3.571
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Богами ве жалам,тешко е денес со ваква собракајна некултура да се вози,особено за вас почетниците.поздрав ;)
   
  На dzivdzy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  465
  Допаѓања:
  136
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Точно ли е тоа дека од нова година ќе биде мн поскапо?
   
 3. dzivdzy

  dzivdzy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  19
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Веќе е поскапена , некаде околу 500 евра изнесува,до сега е најскапа ,не верувам дека пак ке се покачува цената :)
   
 4. AlanisM

  AlanisM Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  587
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Возач сум веќе 3 години и си дрифтам секојдневно , значи да , експертски :D
   
 5. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  53
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  да ве прашам,дали некој ги има новите тестови шо се полагаат преку нет?немав време да барам поназад во одговориве ако ги има некој нека каже или каде можам да ги најдам нека пише лп.фала ви монгу....
  иначе јас си имам возачка веќе 6 години значи полагав по стариот систем.па скоро добро се снаоѓам со возењето..
   
 6. dzivdzy

  dzivdzy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  19
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  еве ги новите прашања ако мислиш на нив http://www.mvr.gov.mk/vozacka-testovi/mkd/mkd.html
   
 7. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.218
  Допаѓања:
  1.218
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Перфектен возач...На велосипед!
   
 8. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.107
  Пол:
  Женски
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Точни одговори на тестовиве каде можам да најдам?
  пола од овие прашања се паѓаат на е-тестот на амсм за вежбање што е, ама пак има трик прашања, од каде да знам кое е точно... :(
   
 9. DeMelo

  DeMelo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  1.384
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Шофериште без.дозвола, наjчесто мм ми дава да возам каj нас во мало, така да ако сте во Црниче очи широkо отворени :geek: се зезам де, внимателна сум цела надвисната го грабам воланот не го пуштам очи широк отворени, сигурно сум смешна.
  Минатата година мм ме учеше и тоа во бременост во нокнте часови моja задача беа само воланот, гас и кумплуг, ич не сакав да шалтовам..
  Интнресното беше на почеток мм го држи меюачот вика Куууммплуг jа стискам он менуваа брзина и вели пушти куплуг и ja пуштам од еднаш и колата почнува да игра брек денс, или кога jа стартовам и не пуштам кумлуг како што треба и гаси :devil: ми се деси еднаш на семафор, а колона коли позади сите свират фрчат семафор затвара :lol: си велат Што праи гускава :rofl: :tmi:
  Ии потоа си возев само прва , па едваj и втора сега некако се борам, само пркиранюе :devil: Me no way... :$

  Мислам дека секоjа работа е рутина, после одредено време практикуванюе човек се навикнува и си тера без проблем.
   
 10. DeMelo

  DeMelo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  1.384
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Шофериште без.дозвола, наjчесто мм ми дава да возам каj нас во мало, така да ако сте во Црниче очи широkо отворени :geek: се зезам де, внимателна сум цела надвисната го грабам воланот не го пуштам очи широк отворени, сигурно сум смешна.
  Минатата година мм ме учеше и тоа во бременост во нокнте часови моja задача беа само воланот, гас и кумплуг, ич не сакав да шалтовам..
  Интнресното беше на почеток мм го држи меюачот вика Куууммплуг jа стискам он менуваа брзина и вели пушти куплуг и ja пуштам од еднаш и колата почнува да игра брек денс, или кога jа стартовам и не пуштам кумлуг како што треба и гаси :devil: ми се деси еднаш на семафор, а колона коли позади сите свират фрчат семафор затвара :lol: си велат Што праи гускава :rofl: :tmi:
  Ии потоа си возев само прва , па едваj и втора сега некако се борам, само пркиранюе :devil: Me no way... :$

  Мислам дека секоjа работа е рутина, после одредено време практикуванюе човек се навикнува и си тера без проблем.
   
 11. Yowannty

  Yowannty Популарен член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  5.522
  Пол:
  Женски
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Пред некое време прочитав нешто вакво: Женското око е чуден феномен. На далечина од 1 километар ќе те види како зборуваш со друга девојка, а на пола метар со кола, не го гледа стубот! Слатко се изнасмеав.. зошто горе-долу има вистина во тоа :angel:
  Иначе да, верувам дека женските се доста добри возачи, ама.. лично јас, ако некогаш преминам преку нападите на паника може и ќе ме биде за возач :)
   
  На Spidy, mims-89 и NoU-NoLove им се допаѓа ова.
 12. Ani.taa

  Ani.taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  57
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Девојки да ве прашам нешто, ако може да ми кажете за колку најкратко време можам да положам за возачка дозвола и колку ке ме чини се вкупно? Ако има некој што полагал во авто школа сигнал м во струмица да ми каже кои се условите за полагање. Моментално се наоѓам надвор од државата и не сум во состојба да ги исконтактирам, а ограничена сум со времето.

  Ви благодарам однапред :)
   
 13. friendy

  friendy Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  901
  Допаѓања:
  11.079
  Пол:
  Женски
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Си возам без проблем, а кога се возам со мм удав сум, пази, кочи, заобиколи, намали. :D
   
 14. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  718
  Допаѓања:
  5.693
  Пол:
  Женски
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Ani.taa од општо познавање, мислам дека вкупната цена е осумнаесет илјади и нешто.Тоа ти вклучува фул часови и плус уплата за полагање од прва на тестови, практична и градска.Ако ти се брза и ако знаеш возеш, можеш да платиш само за неколку часови и да одиш директно на полагање.Прво одиш да ти ја проверат крвта (тоа е само процедура за да знаат која крвна група си), потоа полагаш Прва помош(лесно е тоа), па на крај ти дават тестови за да ги учиш.Ако паднеш на нешто, чекаш две недели, па повторно полагаш.Мислам дека најбрз рок за да положиш ти е две недели.Hoped this may help you. ;)

  Инаку јас сум тазе возач, ама задоволна сум од моите driving skils.Немам трема и не возам брзо шо е најбитно, не патам од комплекс дека ако брзо возам и 8) сум.
   
 15. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  1.592
  Пол:
  Женски
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?


  Јас земав часови во една позната автошкола во Скопје, и само часовите ми беа 14000.
  Најнапред се уплаќа за лекарско и прва помош тест- 2000, па следат 18 дена возење, т.е 36 часа вкупно.
  После се уплаќа за тестови кои беа 2000 и нешто, па градска и полигон 3600.
  За секое евентуално паѓање се плаќа по 2000.
  Додади и вежбање на АСУЦ полигонот, каде несмееш со приватна кола, значи само со инструктор е 100 денари за 60 минути, Кале полигон е 60 денари за 60 минути, а мораш на полигон заради вежбите на полигон, и ако сте ги извозеле сите часови а мораш додатни да земаш за полигон и градска па додади 800 по час.
  Да ти ја позајми автошколата колата за полагање градска или полигон е 400-500 денари.

  Таа е математиката, без додатниот превоз до автошколата од каде сега скоро сите тргнуваат со вежбање и од автошколата до дома, не е како порано да те собираат и враќаат.
   
 16. Ani.taa

  Ani.taa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  57
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Ви благодарам многу на одговорите :)

  Најверојатно ќе полагам летото пошто со времето сум кнап значи да си планирам 500 евра за полагање.
  Ќе имам единствени 2 месеци слободни во 2013 и ако ми стигне времето ок ако не изгледа ке има и за 2014 некој дел :lol: . Тестовите ке имам учено пред помалку од една година треба само да ги репетирам и со тоа е заврсено. Колку толку имам малку ускуство нема да ми биде прв пат пред волан да седнам, а и страв имам малку :tmi: ама ке помине и тоа.

  Уште еднаш ви благодарам, поздрав :*
   
 17. dzivdzy

  dzivdzy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  19
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  дали некој има возено со инструкторите од амсм и какви ви се искуствата ?
   
 18. Lola-R

  Lola-R Активен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  6
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Да,инструкторот се вика Горан..Многу фер и коректен..Ме научи да возам,кога грешев,беше смирен
  На Илинденска додока возев часови,ме праша кој е знакот...а на знакот имаше нацртано машки полов орган...Он си го пополнуваше картонот,не ни виде...Го прашав мора ли да одговорам...и кога се сврте имаше што да види...Супер беше човекот.Мислам дека ако познаваш некого,можеш да го побараш....
  Со среќа....
   
 19. dzivdzy

  dzivdzy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  19
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  :) фала на одговорот,ама сега изгледа не работи веќе таму . поздрав :)
   
 20. Yipman2

  Yipman2 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  2.813
  Допаѓања:
  12.660
  Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте Вие?

  Кога инструкторот ќе ти даде да паркираш без негова помош

  [​IMG]
   
  На mims-89 и cinderella5 им се допаѓа ова.

Сподели ја оваа страница