1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    [​IMG]

    П.С. Шала на страна, побрзо оздравување и можеби, у иднина помалку стереотипи и повеќе почит за жените возачи, ако не ради друго, од страв од уроци. Peace out.
     
    На Lolo5, calliope, Summerlover и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    А, вака не. Не можеш да кажеш дека искуството не ти влијаело за да станеш подобар возач.
    Вештината на возењето се темели врз искуство и ништо повеќе. Сенс мора да се има, но џабе сенс ако немаш искуство во било каква ситуација низ шоферските денови.
    Тргнувам од самата себе - почетничката несигурност која ја имав порано веќе ја немам, без разлика дали е при паркирање или при (веќе несвесно) применување на сообраќајните прописи и правила.
    Искуството е клучно тука, тоа е моето мислење базирано на мојот напредок. :)

    Се согласувам со сè друго што си напишала.
     
    На Lolo5, Doozy и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  3. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    После толку време, конечно почнав и јас да возам часови во автошколата. Уште од лани летото се договарав со инструкторот, ама се некако други работи ми беа побитни од возачката.
    Сега кога разбрав дека после 1ви јануари ќе поскапува целата оваа процедура за скоро 10000 ден, веднаш му се јавив, извадив лекарско, и денес ми беше 2от час, на полигон.
    Никогаш немав желба да научам да возам, иако дома цело време имаме автомобил. Сега прв пат седнав позади воланот, и како за почетник, задоволна сум од себе, а и инструкторот ме пофали.

    Ќе видам како ќе биде понатаму, ама сега ми е ептен интересно и едвај чекам да научам да возам како што треба.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Не можам да се согласам со такви научни истражувања, кои се темелат на одредена група на луѓе, која со сигурност ќе кажам, не е доволна за еден таков заклучок.
    Сум имала прилика да сум совозач на толку лоши возачи- мажи, па народски би рекла "окото да ти се исплаши" од нивната некомпетентност да управуваат со возило.

    Секако дека искуството влијае, но, сепак, разликата не е огромна. Барем, не кај сите возачи.
    Со искуство некои возачи, од лоши, стануваат солидни, просечни, но одредени луѓе едноставно се беспрекорни.
    Муабетот ми беше дека некои едноставно имаат осет, кога даваат гас, кога менуваат брзина, тоа да не биде нагло, туку сето тоа е "глатко", пријатно возење.
    Кај нас не, но во развиените држави, возач е професија, која е прилично сериозно сфатена.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.650
    Пол:
    Женски
    Зборуваш за осет @jovanovska94, да, но јас ти гарантирам дека и тоа се вежба со тек на време, т.е. со самото искуство добиваш осет и за оддалеченост и зафатнина при паралелно паркирање или рикверц, гас и сите останати помали или поголеми ситници. Едноставно ти станува навика, рутина.
    Не е исто кога некој вози само една-две години, наспроти некој кој вози дваесет години - во прашање се години и години искуство низ гужви и разноразни ситуации во сообраќај и апсурдно е да кажеш дека немало напредок (или дека истиот е минимален или просечен) во тој временски интервал. Нема да напреднеш и ќе останеш просечен ако не возиш често.
    Правиме муабет за обични луѓе како нас, не за професионални шофери. :)

    Пред три години ме возеше колешка со штотуку земена возачка - беше сосема просечна, дури и плашлива, а денес е прекрасен возач, вози ко да пораснала во кола. Не можам да кажам дека не гледам никаков или просечен напредок, факт е дека не е исто и тоа се гледа на дело.
    Истото го приметувам и кај себе.
     
    На irenna и Waka-waka им се допаѓа ова.
  6. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Јас имам уште час-два за возење и уште три си оставив за пред да полагам градска. Уште сега ме фаќа паника :( .
    Дали може некој да ми каже подетално како е со комисијта во Охрид, дали се многу строги... И за полигон, на кој вежби ти даваат втора шанса?
    Леле луѓе во паники сум цела хаха :)
     
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    @L.i.n.a.a нема зошто да те фаќа паника, досега веќе треба и да знаеш да возиш. Лапни едно бедоксинче ако е толку лошо, вечерта пред полагање, немој насабајле. :D Не можеш да очекуваш да научиш сега ако последните 22-24 часа не си научила. Последните 2-3 дена е веќе стекната рутината, колку-толку, вртиш крукчиња и ти обрнува внимание на полна линија, некои шахти, рампи и слично. Што вика мојов инструктор, нема веќе што да те научам и уште два месеца да возиме, возењето е толку, кумплунг, менувач, гас и кочница, ротирање по потреба. Тоа ако го научиш, другото е само пракса.

    А градското возење, барем во помалите градови е - кумплунг, прва, гас, втора, кочница, кумплунг, пешаци, прва, гас, кумплунг, втора, кочница, пешаци и така во недоглед. (facepalm) Вози обавезно од десно, и да има коли паркирано ќе си правиш цик-цак. Пази само колата да не ти изгаси додека прикочуваш на кочница, ако гледаш паѓа брзината нагло, стисни кумплунг. И на полигон ако закочиш нагло само со кочница ќе ти изгаси, со кумплунг прикочувај си најубаво.

    На полигон нешто начув дека си имаш две шанси под рачна да тргаш, ама не сум сигурна. Мада што ова под рачна е само осет, балансирање ти треба многу меѓу кумплунг и гас, обавезно нога на гас, и дизел да ти е колата дај си мала помош со гас.

    Овој па мојов инструктор е толку пицајзла, уверена бев дека поим немам од паркирање, за еден убав сончев ден да отидам со приватна кола на полигон и да ги направам сите вежби ко од шала. Само ме плаши паркирањето низ градовиве кај нас, ќе потчукнам нешто мислам.:worried: Мада што сепак фала му, ептен обрнува внимание на детали битни за полагање.

    А и отворете си во Прирачникот за полагање, на крај пишува кои се најчести грешки кои ги прават кандидатите.

    Ќе ме биде за возењево, а. :rofl:
     
    На Sextasy, Waka-waka и L.i.n.a.a им се допаѓа ова.
  8. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Vtora sansa bidi sigurna deka nema da dobies i da ne napravis greska namerno ke najdat nesto da te butnat ako ti e 1-vo polaganje toa e mnogu pati do sega videno i praveno sve ke napravat za da te butnat samo za pari da ti zemat kako na primer na mene koga polagav ti pravat muabet radio vo kola glasno pusteno i itn itn a komisija kako komisija sekade se strogi namkjori i gledaat da ti go odvlecat vnimaneto za d anapravis greska za da te butnat i da im uplatis za povtorno da polagas moj sovet smireno i poleka ako treba vleci se poleka ali izvozisi kako sto treba pocituvaj soobrakjajni pravila i bidi sigurna deka ke te nosat na mesta so povekje soobrakjajni znaci za d avidat dali gi pratis i obavezno propustaj PESACI obavezno toa e greska sto ja pravat site i taka se pagja na gradska cesto cim vidis Pesak od daleku da stapne na preminot odma zastanuvaj i kako sto kazav sigurno ke te nosat na ulici kade ima mnogu soobrakjajni znaci i ke cekaat na tvoja greska zatoa otvaraj oci i poleka vleci se neka mine vreme ako izvozis kako sto treba ke im zdosadi i ke te vratat od kaj sto si trgnala a za na Poligon ne bi trebalo da ti bide problem paralelno parkiranje parkiranje vo taka narecena garaza vozenje i nanapred i rikverc ali trgnuvanjeto pod Rucna ako ne ti e izvezbano kako sto treba tuka mozes da padnes ali sto i da pravis pravi go bez brzanje toa ke ti pomogne za d ane napravis nekoja greska i ne ispanicis pozz.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Divine91

    Divine91 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Kako zenski Sofer koj vozi 4 god mislam deka sum dobra spored ona so nemam ni cuknato nekooj, patuvam i do dr gradovi sk, oh. Drugo.. ponazad imase deka zenskite neznat da vozat i deka pravat soobrakajki .. mene 2 pati me imat cuknato Mazi edniot si gi imase decata vo skuutot, drugiot zboruvase na mob. taka da mislam deka zenite se povnimatelni vozaci. A na avtoskola bev katastrofa panicev i itn. pocnav da vozam samo so ja zedov vozackata i .. se iznenadiv od samata sebe nemav paniki i ubavo vozev :D to e to... :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Луѓе, пак јас :) Утре полагам тестови и имам едно прашање до вас :)
    Дали прашањата од 76 до 90 се и за "Б" кат.? Зошто сега приметив пишува дека се за М, Ф и Г кат.?
    :)
     
  11. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Некој??
     
  12. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    М, Ф, Г спаѓаат под Б категорија и вооедно се за Трактор, Мотокултиватор, Точак без гајле продолжи да ги учиш до кај што ќе ги пишува М, Ф, Г, Б другите 3-ри подкатегории спаѓаат под Б категорија и со среќа утре и да положиш.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  13. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Го има ли некој онлине прирачникот за полагање?
     
  14. Catherayn

    Catherayn Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    дали има ново поскапување за возачка дозвола ?
     
  16. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    2.691
    Пол:
    Женски
    Не, се уште се исти цените. Изгледа по Нова година ќе поскапи. :)
     
  17. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој дали лекарско за возачка дозвола можам да извадам од Скопје, а не од градот каде што се водам по лична карта? :^)
     
  18. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Не знаев каде да прашам.
    Дали има некој искуство со авто школа Безбедност во Прилеп ?
    Ако има нека ми пиши во лп. :)
     
  19. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Дaли прoјде пoлaгaњетo грaдскa зa oвoј месец или не? И кoј знaе некa ми гo пише брoјoт oд АМСМ зa дa прaшaм кoгa имa нaреден пaт.
     
  20. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки