1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Чудна работа кога возам и кога има и некое друго лице в кола катастрофа возам дури и самата осеќам :) а кога се возам сама се осеќам како професионале :)
     
  2. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Тоа е затоа што сакаш да се покажеш пред него дека умееш добро да возиш а баш тогаш ке направиш точетничка грешка или недај боже некоја глупост.Кога си сама пострашлива си повнимателна и пазиш на секој детал затоа и подобро возиш :P тоа ми се случуваше и на мене на почетокот баш истото али ова е само мое мислење :D.Ако си возач точетник те советувам ако си од Скопје па и да не си пронајди некое место каде што нема голема фрекфенција на сообраќај пробај таму полека смирено и со размилсување да возиш врти кругчиња осетија ја колата. Не дозволувај таа тебе да те контролира треба ти неа да ја контролираш, излагај во сообраќај почесто и внимателно со бистра глава и размислување почитувај сообраќајни знаци и правила и за брзо време ке се опуштиш ке бидеш посигурна во себе и во она што го правиш за брзо време после тоа ке возиш како од шала. :P :D
    Oва е мал совет за сите возачи почетници на нашиов форум јас така практикував и за брзо време се опуштив и се осеќав посигурен во себе ја победив стравта и несигурноста.Сега слободно возам без проблем почитувам сообраќајни знаци и правила и се осеќам како да ја имам возачката 100год :D а бидејќи сум и голем мераклија на волан имам положено и за Ц категорија па сега возам и голем камион. :D

    elimkd немој да се навредиш за моево мислење тоа е само мал совет без разлика дали си почетник или не без оглед колку време ја имаш возачката луѓе сме, правеле грешки и ке ги правиме никој не се родил со волан во рака.:)
     
  3. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Што бидна, поскапи уплатата за авто школа? :?:
     
  4. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    И сo прoтестите штo биднa? Ќе се вoведувaaт кaмери или не?:wasntme:
     
  5. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Камери во колите кај нас веќе има, веројатно и во другите градови :nod:
     
  6. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Напрај си некое Selfie со инструкторот или со овие кога ке полагаш Градска :P :P
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  7. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Завршив јас со полагањето веќе :D . Сега сум во исчекување на возачката :D
     
  8. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Епа ај со среќа нека ти е возачката :clap::clap::clap::clap: и памет во глава сеуште си тазе возач (почетник) :!: :P :P
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    decki da ve prasam dali seuste strajkuvaat avtoskolite?
     
  10. Nobadys.Perfect

    Nobadys.Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Не не штајкуват. Веќе возат барем во Битола.
     
  11. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Znaci vaka jas imam uste sedum dena vozenje ili 14 casa (neli po dva vozime) i kako mine vremevo do polaganje poblisku ja se poveke greski pravam i instruktorov vise pocna da se nervira uste davam ili mn gas ili premalku stalno mi vika bidi pobrza i mene me fakja panika i nz kako ke me bide.Koga treba za trganje neli kumplug gas ja uste pravam nekoi gluposti.Samo jas li vaka ili ima i nekoi dr i stvarno nz so da pravam :(:(:(
     
  12. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Јас гласам со две раце, сите оние кои погрешно ќе се престројат, брзо возат, не дават жмигавци (куче што каса има таму кај рачето, па од страв не ги уклучуваат), да се пратат на повторно возење автошкола, со сите трошоци пропратно.

    Што се однесува до погрешно паркирани коли, само Лада Нива му е мајката и покоси се пред тебе.
    Култура на возење никаква, пушта 4 жмигавци и со синдром на невидливост си застанува кај сака, дали тоа било на сред коловоз, на кружен тек, па тоа нема врска.

    До сите почетници, сконцентрирајте се и очите нека ви играат во главата. Не се брзајте за никаде, 40-50 км/х е и повеќе од доволно за низ град со сите овие камикази што се шетаат по коловозот како пешачка патека да е. Обавезно пратете ги ретровизорите, знаете, ставени се да ги гледате колите назад, ако некој ве претекнува итн, а не за поправање на шминка.

    Полека со кумплугот, слушнете ја колата, моторот го менува звукот кога е спремен за тргање, ќе го осетите тоа, само треба малце да се развие осет, сигурна сум дека инструкторите тоа ви го кажале.

    8 години веќе имам возачка, напрво положив ако тоа нешто посебно значи, претпазлива сум и можеби бавна, ама за во град како Битола каде сообраќајот е затка, нема каде да се брзаш. (facepalm)
    Колата ми е потреба, на периферија од градот сме, морам да возам.
    Па ете, се уште сум читава.

    Добро, еднаш се деси да го соберам десниот ретровизор на колата на татко ми, ама и тоа е за почетници.:lol:
     
    На Annath, Victorian, elenaeli22 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    A kako da se izboram so ogromnava panika koga ke dojde vreme za polaganje poligon i gradska i da ne padnam samo poradi puusta trema i panika i 100 pogledi vo momentot nasoceni kon mene.Leleee ke si umram :worried::worried:
     
  14. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Па сега секое полагање се снима, разбирам дека е уште поголема тремата.
    Брат ми полагаше пред месец-два, затоа знам како оди сега постапката.

    Ако имате кола и ако имаш шофер дома што би можел да ти помогне да повежбаш малце, кумплуг-гас, кумплуг-кочница, шалтање брзини, уште поубаво.

    Не е тешко, не е страшно, не боли.
    Не размислувај за сите очи вперени во тебе, гледај да ги завршиш задачите.
    Не знам како поинаку да ти помогнам, едноставно мора да совладаш се за да бидеш добар шофер.
     
    На Devil's Mistress му/ѝ се допаѓа ова.
  15. India

    India Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    15.688
    Пол:
    Женски
    Колку е сега цената за полагање, знае некој?
     
  16. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Мислам дека е за 10 000 ден повеќе..Јас платив 26 000 ден е сега од 20 март имат нови цени најдобро е да си прашаш..
     
    На India му/ѝ се допаѓа ова.
  17. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Хахахахаха Лада Нива аххааха јаоооооооо :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:(y)(y)(y) браво за кажаните совети (y)(y)(y)
     
    На wanderlust му/ѝ се допаѓа ова.
  18. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Еве и неколку совети од мене јас мислам дека големи се шансите да паднеш доколку многу паничиш и се чуствуваш несигурна во себе биди смирена не паничи размислувај присетувај се на советите од инструкторот.Почитувај сообраќајни знаци и правила, држи растојание не се лепи многу до возилото пред тебе за да имаш време да реагираш и да закочиш како што треба контролната комисија не сака нагли кочења.Проценувај ги ситуациите пред време секако за да имаш време за тоа ке возиш колку што можеш побавно ке внимаваш на престројување од лента во лента без нагли престројувања постепено:!: ке почитуваш предност обавезно пропуштај пешаци.Штом го видиш со едната нога стапнат на обележаниот дел каде што ке преминува застани за да помине препоставувам чим го спомна кумплугот често и ти гасе колата.Тоа е затоа што нагло го пушташ кумплугот додека е колата во брзина а не ја стискаш доволно педалата за гас што се однесува до таа проблематика еве ти еден совет кумплугот постепено ке го попушташ а во исто време и ке работиш со педалата за гас односно ке додаваш гас.Ногата од кумплугот не ја тргај се додека не тргне возилото дури и кога ке тргне подржија ногата на купмлугот онаму каде што ке видиш дека фаќа кога возилото ке подзабрза малку тогаш можеш да го пуштиш комплугот.Еве и нешто за тргнување под рачна додека си застаната на некоја угорничка или што и да е со крената рачна одкако предходно ке убациш во прва брзина работи со педалата за гас додавај полека постепено гас и постепено одпуштај го кумплугот.Гледај во стрелката на брзинометарот моторните обртаи да бидат одприлика 1500 секако да не рика многу колата како што би рекол јас:D со тоа ке оставиш лошо мислење и впечаток кај испитната комисија.Самата ке осетиш дека колата има снага да тргне кога задниот дел ке се поткрене спушти ја рачната и додај уште малце гас и нема дa имаш проблем да тргнеш:D имај го во предвид и тоа дека сега нема да бидете 2-ца во возилото така да на тргнување ке додаваш повеќе гас возилото ке е потешко и ке му треба повеќе снага за да тргне.Ова све ти е кажано и од инструкторот али нека ти служи како потсетување во твоја корист е да се влечкаш колку можеш повеќе за да измине времето комисијата има право да те вози од 45 мин до 1 саат каде сака така да помирисе со фактот дека ако сакаш да положиш треба да си го избришеш од глава стравот, паниката, и тремата.И секако да размислуваш што правиш а што се однесува до полигонот од голема помош ке ти бидат ретровизорите прати ги цело време при паралелно паркирање и враќање во рикверц и останатите вежби и не брзај.


    Со среќа(y)
     
    На Devil's Mistress, cresa-jagoda и presiosaP им се допаѓа ова.
  19. iskraFem

    iskraFem Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Колку и да си викаш не мисли и не се возбудувај знаеш оти пак ќр биде исто. Јас ср опуштив со еден бедоксин и се супер излезе. :$:D
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  20. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Ke treba i jas da pisajm bedokisn koga ke polagam so komisija :D:D kolku i da se obidvam da vikam deka ke nemam trema toa e vnatre vo mene taka da :inlove::inlove::inlove: