1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Catherayn

    Catherayn Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Не ви треба ни бедоксин ни ништо-само раат да ви биде главата и ич да не ги слушате тие од комисија што јадат гурабии на задно седиште :D
     
    На Pretty Woman, presiosaP и Mr. Right им се допаѓа ова.
  2. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Jас кога колагав тој што седеше до мене ми го пушти радиото гласно на Зона и мислеше дека ке се декоцентрирам и ке направам некоја грешка а другите 2-ца копуци што седеа позади коментираа за Српските певаљки која најубави песни има која највише заработува дрн дрн дрн(facepalm) на два пати ми идеше да се укопам у место со кочница ко што не беа врзани да ги истресам малце:D
     
  3. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Mene vaka da mi se sluci bi se iznevirala .ke zakocam i ke si izlezam od kolata hahahha
     
  4. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Добро бе, пезетка нека е, да не ти е жал за штетата.
    [​IMG]
     
    На N0NamE му/ѝ се допаѓа ова.
  5. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Руско си е Руско нема смрт :D
     
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Nesuden sofer :lol: znam da vozam i testovite gi znam ama koga bi doslo den da polagam so komisija prpa mi e :$
     
  7. Lolly$$$

    Lolly$$$ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали некој поседува лиценца за инструктор и како до неа? Сакам да си извадам па здравје и да ја искористам некогаш
     
  8. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Вака да прашам и јас од тие што имаат трема и паничат и правам грешки а веќе ми е 11 час т.е ден..Еве пример вчера колата ми се затресе т.е не го држав кумплугот кога беше мала брзинта ...Прашањето ми е дали еве примеркога се приклучувам од споредна улица и нели ке забавиш со движењенто со кумлуг и кочница дали кога се намалува брзинта треба да сменам во прва и да испуштам кумлуг или пак и во втора да е со испуштање на кумлуг ке оди колата...
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски

    Менд денес ми е 7ми час по возење , значи кога доаѓам да се приклучам на споредна улица , стискам кумплуг ставам од втора на прва. Истото и на семафор. или па прашај го твојот инструктор. Јас полагам во Грција и тука инструкторов ми имаат кажано дека помага во врска со кумплугот да не ти изгасне колата. :^) исто и на денот кога ќе се полага со комисија он си стиска од доле.. работата е да научам да не ми гасне колата си имам мал проблем со тоа кога вежбам дома
     
  10. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Да знам дека треба нели кумплуг да стикам но ме интересираше дали треба во прва да сменам :) se nadevam ke go nadminam stravot i panikata
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски

    Дa oд втoрa нa првa :) јaс немaм стрaв сaмo мaaaлку пaничaм т.е стегнaтa сум кoгa требa дa свртaм кривинa , некaкo вртaм сo вoлaнoт oддеднaш a инструктoрoт ми викa требa сo нежнo движење aј се нaдевaм ќе гo нaучaм oвa:(
     
  12. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Мора да се трудиме ,мене ми е само да положам да го научам тој кумплуг после ке возам автоматик ,туку оваа имав проблем и со кумплугот сега малку од малку го совладав :inlove::inlove:ај се надевам кога ке положиме ке пишеме овде дека сме научиле :):)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    decki moze li nekoj da mi kaze za testovi da uplatam koi dukumenti treba da i odnesam i dali treba sveditelstvo da zaveram na notar? i kade se uplakja vo amsm li?
     
  14. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Да, копија од свидетелство заверено на нотар (јас кога полагав околу 150 денари беше), потврдата за положена прва помош и лекарското. Прашај го инструкторот, ќе ти каже за сигурно, да не има некоја промена од лани.
     
    На Deadhalf и Mr. Right им се допаѓа ова.
  15. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Да, во АМСМ се уплаќа некаде околу 1,500 денари мислам дека е. А за документиве не се сеќавам точно, одамна беше. :nod:
    Сепак, прашај си го инструкторот за сигурно со документиве.
     
    На Deadhalf му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.399
    Пол:
    Женски
    Се полага за лиценца неколку испити.јави се прашај во автошкола Арди мислам они имаа.
     
  17. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Како да го победам стравот ??? Имам возачка сите и викаат убаво возам но сама во кола не влегувам.
     
  18. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Полагав на Матиз, а колата дома ни е дупло поголема, па ко свеж шофер, ја возам каде нема толку густ сообраќај дури да добијам убав осет на димензиите. Better safe than sorry. Иначе немам проблеми, дури ми е чудно како луѓе се жалат од работи ко паралелно паркирање. :worried: Инструкторов ме караше дека возам ко да имам возачка со години, знаеше дека ќе ми прават проблеми оти бараат школско возење, а јас сум брзоплета и се провлекувам штом има шанса.
    Али културава ни е нула. Пешаци по улица, автомобили паркирани во немогучи позиции по тротоар, трепкачи се непознат поим при преминување во друга лента, сосема е ок да застанеш сред пат и да си правиш муабет со колата отспротива, агол е совршено место за паркирање, жолто е исто што и зелено, а за пешаци семафорот не важи и е препорачливо што поспоро да минуваш по улица... идила.

    Моето полагање се влечеше цела година, точно до денот, што од моја страна, што од нивни штрајкови со месеци. Не би препорачала. Џабе фрлени пари на додатни часови за потсетување.
    Градска 2 пати паѓав. Вториот пат и лом се направив со еден од комисија. Ме имаа предупредено дека е лев и сака да се докажува, ама не мислев дека е до тој степен. Прво почна у стил уште едно ли женско-шофер, секоја запнала да вози денеска, па да не сум појдела со рачната (вицкаст тој на мајка) ко многумина, во тесно сокаче да сум држела метар растојание нели меѓу коли и ѕидови. Му викам дека знам оти треба, ама како, кога самово сокаче е едвај 2 метра? Да даваше културно забелешки, па да премолчиш, вака веќе го гледам дека си бележи негативни, па што да му ќутам.
    После зошто на пешаци не сум застанала, а луѓето се уствари овие улични менувачи на валути. Си мислиш више дали смееш да одговориш и што воопшто да одговориш без да се навреди... Кажувам таму ем дека не беа ни близу за да се стапнати на пешачки, ем дека ги знам што работат оти секој ден минувам оттука. Ми се врекна како така не се зборело со лице со авторитет. Комплекси...
    Третиот пат се погодија фини, посебно тој напред. Со два реда муабет ме опушти и си пројдов без проблем. На крај ми честитаа со желба да сум им пеела песна една со моето име... а јас и името во тој момент си го бев заборавила. :D
     
    Последна измена: 9 мај 2016
    На Oxymoron, cresa-jagoda, jovanovska94 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    I jas imam strav radi toj kumplug...i plus od pesaci koj pretrcuvaat koga nema pesacki ;)
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.036
    Пол:
    Женски
    Таа `култура` е секаде иста , во врска со пешациве што претрчуваат и паркирањата , овде па кај што живеам јас е бетер , кај едносмерни улици, тесни, па паркираат како сакаат и каде сакаат и кога вртам ептен ми е страв да не ги удрам со колава :whew: јас сега со инструкторот возам Opel corsa 2000 година , постар модел подоцна ќе ме стави на Mercedes w168 , овие две коли се мали и лесно е ама како што кажа погоре феминката , јас имам Opel corsa cdti , па ајде да видиме како неа ке ја возам по вакви улици. На почеток ќе одбегнувам да возам кога има доста сообраќај потоа ваљда ќе се навикнам.
    Колку часа имате возење со инструктор во Македонија? И како се полага , со инструктор и комисија или само комисија?
    Овде кај нас во Грција е 25 часа и од прв час ме стави во гужва , семафори , итн. Денес ќе го имам 8миот час. А полагањето е со инструкторот на совозачко место и позади тројца од комисија и ми имаат кажувано дека стиска кумплуг инструкторот при полагање ако осети дека ќе угасне колата :lol::sweat: