1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    За тоа така е, повнимателни сме!
    Си стојам на фактот дека 10-15 секунди од семафорот нема да ти сменат ништо, почекај подобро отколку да леташ на жолто.
    Или вечната кавга со мажот ми за што служи пешачкиот премин - јас викам треба да застанеш, тој вика, пешачкиот служи за ВО СЛУЧАЈ ДА НЕМА КОЛИ, пешакот да премине - во превод (како не, нека почека). :?:
     
    На cresa-jagoda и LadyC им се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.035
    Пол:
    Женски
    @ЈеленаЏиш

    Да тоа во право си колата секогаш ми се враќа назад ( во местото кај што живеам 70% од улиците се високи угорници ) ама дали дека така ме учеше инструкторот и дека така се навикнав и не ми претставува никаков птоблем.. Баш на почеток кога возев со него ми беше страв од тоа и кога го прашав што ако се врати колата назад и го чукнам тој ми рече - па тој ако се лепи за тебе негов проблем си имаш знак N (new driver) и ќе треба да внимаваат. И да ти кажам со ногата некако навикнав на сенафор да држам кумплуг и кочница заедно плус кога е зелено ја подигнувам малку ногата од квачилото и стискам веднаш гас. Сепак нов возач сум и сфаќам дека уште не сум искусна ама со тек на време вајда ќе биде :D
    Некогаш си помислувам дека можеби е лошо од страната на инструкторот што не ме научи и рачната да ја користам на семафор , тие треба се да покажат па после како би ми било полесно така би возела.. :)
     
  3. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    @koritsaki
    тргнуваш со „шлајфки“, а? :rofl:

    Инструкторите зафркаваат понекогаш, каков е тој став „негов проблем е, ти имаш знак П“???
    Макар и минимален удар да е, зошто да се случи кога може да се спречи?
    За разлика од ваквите инструктори што не гледаат проблем ако не ги пазиш и другите учесници во сообраќајот, како сега паметам дека мојот инструктор ме учеше да си ја пратам мојата вожња, ама уште повеќе и другите учесници...затоа што не секој внимава.
    Дури и на улица со предност на минување треба да се намали брзина и добро да се погледне дали доаѓа некоја засилена, непромислена будала...
    Ако не дај Боже се случи нешто, џабе е после тој е крив, јас сум крив, Бранко е крив... The damage is done.

    Освен тоа, ако те фати семафор што држи повеќе од 15 секунди, зошто побогу би го држела стиснат кумплугот и кочницата цело време?
    Но, како што рече, се си иди со искуството... пробај, крени рачна и извади во лер на долг семафор, олабави се. 5 секунди пред тргнување стави прва и спушти рачна :)
     
    На Anacid, cresa-jagoda, Antolinaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.035
    Пол:
    Женски
    На ЈеленаЏиш му/ѝ се допаѓа ова.
  5. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Aj nekoj podetalno neka mi obajasni kako se trgnuva bez racna na gornina :^)|(
     
    На Doris123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Trucking

    Trucking Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2016
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Момци и девојки стварно се жалите дека е тешко во рикверц со кола?
    А замислете мене како ќе ми биди други ден. Полагам за Е.
    [​IMG]
     
    На cresa-jagoda и koritsaki им се допаѓа ова.
  7. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Јас денеска го чукнав ретровизорот, и тоа вадејќи ја колата од гаража. 4 години возам, и иако не се сметам за добар шофер, за потребата добро се снаоѓав.
    Не знам стварно што се деси,дали оти беше полошо паркирана,или оти ептен тесен простор, ама цела пластика му ја искривив, ене го и стаклото пукна.
    Не за друго, страшната работа е што немаат моите уште видено, не знам како ќе кажам дома, ќе ме убијат начисто. Знам дека се дешава и на најискусни возачи да се чукнат, ама мене лом ќе ме направат.
    Некогаш кога ќе ме фати малер за нешто, стварно ме затерува.А пазам ненормално на такви ствари.
    Се потресов сега малку, ама што да правам, не дека беше намерно.
    Барем се надевам лесно ќе се поправи.
     
  8. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    И јас уплатив да полагам за возачка и ги извозив часовите,но сакам да споделам една случка за која сметам дека сум во право што така изреагирав.
    Додека возев со мојот инструктор на излез од под железничка инструктор ми кажа десно јас помислив дека малце треба да ја поместам колата на десно бидејки со едното тркало малце ја згазив белата линија
    (тој обично кога треба да свртам ми нагласува ,,Сврти десно'"),но кога тој рипна и ми го фати воланот и почна да ми се дере дека не сум внимавал.
    Најпрвин се воздржав да не му кажам нешто но и тој понатаму почна да вика и да се дере .
    Е тука неможев да се воздржам како што возев почнав да се тресам и земав ја закочив колата и му реков со повисок тон дека јас не сум го платил тој да ми се дере и дека сум дошол да научам и го извадив сигурносниот појас и сакав да искочам но тој ме сопре во тоа со зборовите дека не му била целта да ми вика со повисок тон.
    Позади нас се создаде една гужва со коли кој почнаа да свират.
    Иначе пред некој ден кога возевме на блаже конески ми кажа дека ако не сум погледнал на семафори лево десно ке ме удрело камион и на место ке ме оставел.
    И од тој ден ми нема викнато со повисок тон
    Сметам дека добро сум изреагирал бидејки не треба на таков начин да се пристапува до кандидатите бидејки тие се дојдени да научат да возат,а не да добијат некој страв и траума за возење
    Сакам ваше мислење или искуство сличнно на ова
    поздрав
     
    Последна измена: 26 август 2016
    На Илина Дол му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.035
    Пол:
    Женски
    Да се пофалам , почнав да ја возам мојата кола уште од петокот , почнав секој ден да одам ваму таму , во близина на центаров кај што живеам :) , но многу ми е тешко да излезам рикверц назад ако се паркирам некаде.:lol: Незнам зашто колава ми забегува лево , десно , во саботата сакав да излезам така и директно на улица , за малку во ѕидот ќе отидев. Се надевам на сите почетници им е вака тешко како мене. И сега за сега барам поотворен паркинг. Исто мал проблем имам и со застанувањето со кумплуг и кочница без рачна да кревам ми угаснува по 2 пати и тешко ми е да тргнам но морам да научам да застанувам и со рачна... Вака немам страв , само да излезам од паркинг ми е проблемот. Инаку возачката ја подигнав од авто школата кога си дојдов од Македонија

    [​IMG]
     
    На girl-miri, mssuniquee, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Екстра возач сум си. Си шоферисувам до немај каде :lol: да си се пофалам 8):D
     
  11. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.274
    Пол:
    Женски
    Добро си постапил. Мноогу ми е жал шо го немаш мојот инструктор срцее ее никогаш не ми викаше, ме бодрешее, ме смееше убо ме научи утре полагам градска втор пат па се надевам среќен ќе е, малце имам трема уште од сега :envy::shake: .
    Супер возаам, брзо научив. Зашо возев и со дечко ми, цеееееело време ме тераше тој си уживаше во рајдоот :smirk:. Иначе обожавам да возам и страв ми е кога покрај мене врви жена со колата. Едноставно се согласвам со то дека жените се посрани возачи ама не сите.
     
  12. Bojana_Ilcevska

    Bojana_Ilcevska Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Малку сум си по природа така паничарка и многу сум претпазлива кога возам. Тоа се супер за да не направам грешка, али мислам дека ги живцирам тие околу мене што сум толку бавна :lol:
     
    На Tanja03, koritsaki и irenna им се допаѓа ова.
  13. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    После 10 години апстиненција од возење, толкава паника имав од возење што една кола нова од салон дадов по автобуси и такси.
    Цела зима и пролет возев на права улица со татко ми, вежбавме - да не беше тој толку упорен не знам дали ке провозев. Пролетта веќе уплатив и часови во авто школа, демек професионалец да ме охрабри за возење.
    И знаете како се охрабрив - кога дојде време да ги платам парите на инструкторот.
    Еееее си викам, овде има 2 пара чевли и тоа кожни, убава кожна чанта, па едно сако и неколку кафиња...а јас ги давам за нешто што веќе го знам само што , сум немала храброст.

    И така почнав, тој ден ги дадов парите и сама со моето ауто излегов во сообраќај, е да возев 50 но по прописи се, и сега ми е убаво, одам кај сакам кога сакам...не брзам, возам полека можеби имам трема да, но рутината се стекнува со возење а не за 1 месец .

    И ви викам....кога јас после толкууу години станав шофер, сите можете )
     
    На koritsaki, lovely97, moni.poni и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Dragana1990

    Dragana1990 Нов член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки, дали може да ми кажете што треба да се направи ако ми истече важноста на лекарското уверение. Се случи што се случи и лекарското ми истекува за кратко време. Ги имам положено само тестовите а додека да стигнам да полагам полигон и градска ќе ми истече лекарското. После тоа што треба да се прави зашто различно секој ми кажува. Дали треба да се извади ново лекарско или ќе треба да се плаќа се од ново.
     
  15. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Луѓее, втор ден на полигон, првите вежби, една да се движиш по малку закривена линија, другата по угорница...тапа џонсон..се разочарав искрено. Почетник сум. Дали вам ви се случило вакво нешто? Како ги совладавте вежбите на полигон? Инструкторот мислам дека и тој се изнервира со мене.
     
  16. moni.poni

    moni.poni Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    84
    Ne se sekiraj i ja bev katastrofa ama pred polaganje bev eden den i sat ipol gi vezbav i beshe super
    Inace ako sakash da gi naucish ubavo vezbite nekolku dena pred polaganje pobaraj mu da idete nedela na poligon zosto vo nedela retko koj ide i poligon e prazen
    Jas bev nedela i imashe samo edna kola i poveke pati gi pravev vezbite
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Catherayn

    Catherayn Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    И мене истото ми се случи и да ти кажам само лекарско си вадиш и нема никаков проблем, не мораш ништо да полагаш одново.:)
     
  18. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас сега ќе полагам четврти пат. Тестови и полигон положив од прва и тоа со нула негативни. Првио пат паднав бидејќи на кружен си возам јас и гледам нема кола минам оно еден таксист ми излета и ми закочи овој од комисијата, друго на сред улица ми испаѓаат деца нема ни пешачки ни ништо сал си одеднаш испаѓаат. Вториот пат по една угорница се приклучувам на друго и дигам рачна оти не иде колата и ич не приметив дека ми е у втора, и спуштам рачна и колата наназад и се уплашив досега вака не ми е било и ајде бидна видов што е проблем. Третиот пат пред стоп знак имаше паркирано кола и јас у обикулувањето не го ни видов знакот и го одминав и тој вика како бе не го виде. И кога ја искл камерата ми вика ах, не дете да застанеше на знако ќе положеше, ти беше положила ама знако те бутна. И тоа е тоа се надевам дека сега од четврти пат ќе положам. ☺
     
    Последна измена: 4 октомври 2016
    На Aquamarine93 и PeachGirl им се допаѓа ова.
  19. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот, се надевам утре да биде подобро. Позз
     
  20. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Со среќа следен пат. :)
     
    На lovely97 му/ѝ се допаѓа ова.