1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    94 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Лазаревски ви е топ, човек на место, не е многу зборлив меѓутоа и тоа малце што ќе го каже е на право место. А за стручноста да не збориме..,како и да е, добар избор!
     
  2. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    :) ne e tolku laden, kolku sto ne e muabetcija kako Petanovski....so Petanovski mozes i za svekrvata doma da si poprikazes :) a Lazarevski si go interesiraat folekulite i ne pravi nepotrebni muabeti. I mene na pocetokot mi deluvase mnogu laden ama kako pominuvase vremeto ustvari sfativ deka on ne e muabetcija, samo e golem profesionalec i strasno harizmaticen i mil covek. I fala bogu na site nas toa ni treba, nekoj sto ke si ja zavrsi rabotata uspesno i kako sto treba, a ne da pieme kafe u kancelarija...i normalno e edni da go falat, drugi ne....sekoj razlicno moze da pomine kaj ist doktor ama jas ostanuvam na toa deka Dr. Lazarevski e najdobriot izbor :) vi posakuvam mnogu sreka i so lesno i uspesno da pominete na invitra-ta i samo so Gospod napred, i bidete pozitivni i spokojni....vo sigurni race ste :)
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  3. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    ние ги пративме документите , па ми рекоа дека ке добијам одговор за околу 2 недели и здравје ја почнуваме постапката. Мислам дека ке продолжиме кај Хаџи Лега во Ремедика, бидејки кај него ги правев 4тирите инсеминации. Има некој искуство со него?
     
  4. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ајде со среќа.Јас само сум го гледала докторот по ходници незнам каков е.За во ремедика ако си одлучена зашто не пробаш кај Димитров?? Сите шест девојки што лежеа со мене првиот и вториот пат за трансфер останаа бремени. Значи голем процент на успешност.Мене сопругот ми велеше да се префрлам кај него за втор пат ама ми беше гчупо ради петановски.Твоја одлука си е . Среќно срц
     
  5. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    http://www.kolevka.org/zenski_sterilite ... mecaji.htm
    Инаку ова јас во моментов се го испитувам,прочитајте си го некогаш ако сакате кога ќе имате време.Абре луге многу сложен процес било правење бебе
     
  6. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    vi blagodaram za poddrskata.e sega neznam dali prviot pat koga ke odam kaj nego bidejki sum so vaucer od fondot dali da go nosam upatot sto treba da mi go dade maticnata doktorka za in vitroto(mislam deka me razbirate i deka ne sumgreska)
    Vi posakuvam na site uspesnost kade i da pravite in vitro
     
  7. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Еј за упат не зимај одма него они ќе ти казат кога ќе бидеш пред пункција. Упатот важи за месецот у кој е пишан нели а ти дур да земеш ваучер па терапија ќе те фати 2 месеци сигурно. Јас така се заебав па се превраќав повторно. Ако ти треба нешто друго прашај
     
  8. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    e srekice ti blagodaram mnogu i ti posakuvam da se usrekis ne so edno tuku so dve odednas bebusi!!!!
     
  9. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    a be jas imam odobreno od fond za zdravstvo.E sega drugo mi gi matat mislive,mi velat deka iako sum imala zakazano kaj Lazarevski,prasanje bilo dali ke mi se slozel za in vitro ili ne oti imalo mnogu guzva kaj nego.E sega se prasuvam dali moze da mi rece nemozam imam guzva.Mene odobrenieto mi e dobieno na 3 mart i koga jas ke pojdam na kraj od mesec maj togas skoro ke ima pominato 3 meseci od toa izvestie.I so ke pravime kaj nego koga ke pojdam na pregled ili konsultacija??????
     
  10. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Jas koga otidov prviot pat kaj Lazarevski, ne me ni prasa dali sum privatno ili sum preku fondot.
    Ne razbiram zosto toa bi go interesiralo, koga i tie se pari, i tie preku fondot Sistina si gi dobiva i si gi zima parite, nema oni da bidat zijan nikako.
    Inace sto se odnesuva do prviot pregled, jas otidov, so site dokumenti sto gi imav...vide deka problemot e vo slabiot spermogram, i deka moite naodi se super...i odma mi prepisa Jasmin da pocnam da pijam, mi se pogodi kaj nego da bidam bash na treti den od ciklus i mi rece odma stom mi zavrsi da pocnam so Jasminot i posle ti dava shema koga da zavrsis, koga da pocnes so bockanje...taka sto mislam deka posto ti imas dobieno vaucer od fondot, problemot za sterilitet se znae, potrebnite dokumenti gi imas...nema da gubi vreme odma ke ti dade shema i ke pocnes so procedurata....e sega eventualno ako on saka nesto da vidi, da proveri uste ednas, da ispita povtorno....pa nesto da prolongira.
     
  11. ani.g

    ani.g Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    7
    Може да ми одговорите колку време од едно до друго инвитро треба да помине? И дали сте чуле за Говедаров Камен во Св николе оделе парови на 6 мај или на 5 вечерта ако знае некоја од вас нешто или што се носи таму нека пише јас сум во план да одам уште мжми да го натерам малку е тежпк за овие работи :)
     
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Аморче ќе те прими за ивф сигурно не се мисли ич ако имаш закажано.Он не закажува без врска ако нема место.Кај него се знае зашто идат 90 посто пациенти ,опушти се .
    Ани.г мораш за ваучер да чекаш 6 месеци да поминат за да аплицираш пак .А од мое искуство што го преживеав совет ти е да чекаш и подолго,хормони се во прашање .Јас не осекав до пред месец ништо ама сега леле мајко ми е. Позз
     
    На ani.g му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Срекиче, ме смеша малку :) јас завршив работа кај Лазаревски...Весник беше загрижена дали ќе биде се ок. Јас и го пренесов моето позитивно искуство кај докторот, и се надевам дека нема ни она да има никаков проблем и дека успешно ќе си ја заврши работата.
     
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Сорииии. Сега видов.ху ху извини пак.
     
    На Amorce2 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    мене ме интересира од поискусните, што кога ќе го добијам одобрението од фондот? Од кој ден почнува боцкањето, и како одат понатаму процедурите? Кај нас е се во ред и со двајцата, или барем така изгледа... Бидејќи кај Хаџи Лега правев 4 инсеминации, мислам дека најдобро е запознаен со мене, па затоа си мислам да не го менувам, ама не сум разговарала се уште со него, чекам одобрение, денес ми е 9 ден од циклуц, па незнам дали ке стасам овој месец да почнеме, нетрпелива сум веке
    а за Говедаров камен имам читано, незнам точнокаде се наоѓа, мислам околу Скопје, и се оди на гурговденпроверете низ форумиве, има статија, јас не сум била...
     
  16. ani.g

    ani.g Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    7
    Ани.г мораш за ваучер да чекаш 6 месеци да поминат за да аплицираш пак .А од мое искуство што го преживеав совет ти е да чекаш и подолго,хормони се во прашање .Јас не осекав до пред месец ништо ама сега леле мајко ми е. Позз[/quote]


    Прашувам зошто пред три дена бев во систина бидејки кај мене недојде до оплодување само пункција др ми рече дека имам можност да си ги платам досегашните инекции и пункција и на некој начин пак да го зачувам ваучерот па по два месдеци пак да ми става хормони и пак да пробаме! јас искрено уште не се чуствувам спремно за одма да почнам второ кога читав колку можат да бидат стетни хормоните за здравјето се исплашив ептен !Решив пак да си ги спреам документите и здравје септември пак да почнам ама она што ме буни деновиве зошто никој лекар до сега не рекол чекај прво да испитаме фоликули и се па пак да се започне со постапката мене ми се чини дека се е машинерија за пари!
     
  17. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Во ремедика не даваат контрацептивни апчиња и се почнува со супрефакт од 21от ден така да имаш време уште.
     
  18. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    А инаку што се однесува на Говедаров камен сум слушнала и за трудното дрво во скопје негде на скопска црна гора ама кој да го натера мм да отиде.Боже пази никогаш :D
    Ние се договараме па здравје ,да идеме во црна гора во манастирот Острог.Тоа е жив светец и им помага на луѓето.Се преспива тамо а кога му е денот на манастирот некаде во јуни мислам идат луѓе од цел свет по 20 30 илјади се спие по улици кој кај ќе стигне.Има од мк тур.агенција што организира па ќе пробаме и тоа
     
  19. ani.g

    ani.g Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    7
    Јас бев кај дрвото во скопска црна гора ама дечкото што објаснува небеше таму и дедото кој живееше во манастирот беше стар и болен и незнаеше убаво да ни објасни а со сопругот бевме на одмор во црна гора и бевме на острог кај Св Василие и убаво е да отиде секој таму тоа што таму ке го доживеете е неописиво и што е најчудно јас отидов со мисла за бебе а сосема друго му кажав на светецот ( на светецот му се обракате како да е жив) и тоа другото се исполни :) така требало и здравје ако одам летово црна гора пак ке одам во острог!
     
  20. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    И јас бев во Острог, манастирот е преубав, а светецот е нераспаднат, а секоја година мислам на 11 мај му ги соблекуват кондурите и му облекуваат нови, затоа сто тие се истрошени и скинати, овој светец се смета дека е заштитник на патниците и самиот патува и од тоа му се истрошени кондурите, јас бев ноември се спие надвор во дворот на црквата даваат кебиња и сунгери и има мноогу гужва, буквално нема место да згазнеш. Е таму над манастирчето има и една лоза, за бременост требало да се земе од грозјето од таа лоза, ама јас неможев да најдам, незнам може и касно дознав и немав време да се распрашам, собрав од листовите од лозата, беа суви и сите ги собираа, ама за жал бремена не сум се уште... како и да е, вреди да се оди во манастирот, прекрасно е
    на друго место не сум била, и мојот сопруг тешко да го натерам на тоа, ќе видиме сега што ќе испадне со инвитрото, се надевам дека брзо ке го добијам ваучерот
     
    На ani.g му/ѝ се допаѓа ова.