1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    94 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,4%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,3%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Девојки сто мислите за враќање на два ембриона? помали или поголеми се сансите? ај писете мислење ако имате васе или слуснато од некој доктор па ке ви писам мене сто ми рече докторот денес! поздрав
     
  2. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    Лори мене ми вратија 2 ембриона од кои едниот се фати.(не знам за случај каде вршат трансфер само на 1, бидејќи шансите со 2 се поголеми) Инаку кај нас во мк законски не ни смеат повеќе од 2 да ти вратат. Што ти вика таму докторот и што испадна со замрзнатите јајце клетки, колку беа на број и преживеаа ли? Поздрав Лори, со среќа!
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Лори мила нека ти вратат два поголеми ти се шансите . Со среќа и чекам убави вести :$
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Mene mi vratija 2 embriona i dvata se fatija.
    Se slucuva da vratat eden, samo dokolku toj eden e edinstven oploden, a kaj povozrasni zeni moze da vratat i 3 embrioni zatoa sto se pomali sansite za da se fatat. Barem mene taka mi objasni dr koga go prasav za toa kolku se vrakaat.
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    FALA vi devojki na poddrskava i sto me ohrabruvate, ja ovoj pat ne se zamaram mnogu, sakam sto pomalku da mislam i ne se ni vklucuvam mnogu na forumov samo za da ne mislam mnogu na bebe :$ mene na prethodnite obidi mi vrakaa po eden embrion! ne me ni prasale dali sakam dva iako sum imala i dva oplodeni! imam eden zamrznat embrion, ama toj neka stoi, sega pravam invitro kaj drug doktor koj e mnogu dobar i mi napravi sekakvi ispituvanja sto prethodniot doktor mi gi nemase napraveno, se cudam! i fala Bogu se e vo red!
    Denes doktorot me prasa dali dozvoluvam da mi se vratat dva embriona oti pogolemi ble sansite! ja odsekogas sum mislela obratno, i sum citala taka , deka so dva se pomali sansite, a i ne sum znaela deka ako mi vrati dva deka toa ne znaci deka obavezno ke imam bliznaci! mislev deka toa e za bliznaci! i se soglasiv, pa so Gospod napred! denes prestanav so kontracepciskite, inaku gi piev 27dena i sega treba da dobijam, pa dva dena da bidam bez terapija i posle da pocnam so inekciite! AHHH zaboraviv kirilica da vklucam, se izvinuvam!
    Навистина сакам да успее, не е вазно дали еден или два ембриона, само да е се во ред, навистина сум скрсена од чекање и разочарувања, мислам дека сум најдолго на форумов сто никако да успее да забремени! сто се не направив и пак нисто! е овојпат имам надез кај докторов па здравје ќе видиме сто ќе биде! и имам усте едно прасање ....дали на вас сто ви успеало инвитрото, дали од прва ви успеало или?ви ^посакувам од срце се најубаво да сте среќни и исполнети со васите најмили :inlove:
     
    На silk, kaja11 и volsebna им се допаѓа ова.
  6. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    ajde Лори со среќа... инаку тука обавезно ставаат по 2 ембриони во случај едниот ако не фати да остане другиот, но во 90 % од случаите се факаат и двата и имаат близнаци! Па ајде нека имаш и ти, одма 2 наеднаш :) позз и со среќа јас уште чекам да ми го одобрат ваучерот па да започнеме, ќе биде ќе даде господ
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Еве мене ин витрото ми успеа од прва, два ембриони вратени, двата се фатија.
    Значи мој совет, прво да имаш 100% доверба во докторот ( јас во мојот верував 100% и ни на крај памет не ми беше дека нема да успее), да бидеш што повеќе опуштена, среќна и позитивна и да не мислиш на исходот, уживај во процедурата (ќе биде последна, сигурна сум), лежи после трансфер, барем 3 дена без разлика што таму кај што си немаат таква пракса и нека тие три дена ти бидат најопуштените и најрелаксираните денови ( јас сега кога се навраќам, неможам да ти објаснам со колкава радост се сеќавам на тие три дена поминати во спална, со тв, таблет, книги, филмови...доручек, ручек, вечера во кревет....станување само до тоалет, едноставно уживав во тие три дена, без да мислам што ќе биде).
    Сакам да ти кажам да уживаш и да не мислиш што ќе биде, едноставно препушти се на моментот во кој што си и живеј го со полно срце и душа, знам дека после толку обиди ти е се' смачено ама нашата сила е многу голема за да издржи и да се крене одново да продолжи понатаму, па жени сме нели :)
    Тие денови после трансфер јади многу протеини, помагаат...не барај симптоми (јас не ги најдов и до ден денес немам ниту еден освен зголемен стомак), не прави домашни тестови, мирно и стрпливо почекај да поминат тие 15 дена и оди провери преку крв ( јас не направив домашен тест, зошто премногу такви негативни имав видено во изминатите 5 години, па нејќев и најбитниот да го видам дома)
    Опушти се, имај верба и уживај колку што можеш, знам дека е многу лесно да се каже, а многу тешко да се примени ама секој е роден со среќна ѕвезда, на секој ќе му дојде среќата...можеби твојата е токму сега, не дозволувај да не уживаш во твојот момент на среќа што сигурна сум дека ти следи.
    П.С. Супер што си дозволила да ти вратат два ембриони, поголеми се шансите за бременост, па дај боже и тебе да ти се фатат двете па да се читаме во форумите за близнаци.
    Ти посакувам многу среќа!!!
     
    На podravka и Lori-30 им се допаѓа ова.
  8. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Се радувам сто еве читам дека има повеќе успеани инвитра! јас порано сто читав тука во најголем број беа неуспесни, но сега ме изненадивте :inlove: Ви посакувам на сите лесна и убава бременост и да се гускате со долгоочекуваните бебуси:)) а на тебе Волсебна сто поскоро да ти го одобрат ваучерот! јас и ти заедно сме тука одамна, сега се преселивме тука заедно:)) Инаку Аморче, незнам дали ќе мозам и јас ко тебе да бидам ко во хотел, бидејки јас сум во странство сама со маз ми, он работи по цел ден, така да се е на мене, ако не направам нема ни да јадам ке мора да сум во двизење, усте несто, трансферот е во друг град, не е бас блиску!!! ама се ќе правам полека, и ќе мислам на вас, како вие сте успеале така и јас ке успеам! навистина ме охрабривте, ви благодарам, се надевам дека ке успеам овој пат:)поздрав :inlove:
     
    На nana2112 и irenna им се допаѓа ова.
  9. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Иако не ја читам ова тема, кога видов дека мислењето на Лори е последно ја отворив :)
    Мила, одамна те нема, фалиш, ама и те разбирам, сигурно е подобро овој период да го поминеш во мир и спокој, а форумот знам на што те асоцира.
    Од срце посакувам овој пат да успееш, да се израдуваш и ти конечно. Отприлика исто време чекавме, точно знам како изгледа, кај нас чудото се случи, посакувам ти да си следна :inlove:
    Ти ја испракам целата среќа на овој свет, ова се твоите најважни моменти, послушај го советот на поискусните феминки во оваа област, па да славиме сите заедно :inlove:
    Ја очекувам наскоро најрадосната вест од тебе :* :hug:
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Lori убедена сум дека овој пат ќе успееш.Добив некое пријатно чувство дури те читав ,ретко грешам :)
    Ти ја пуштам сета среќа :*
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Ели а ти до каде си? и тебе те нема одамна?! сто направи? мозес и лична порака :*
     
  12. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Девојки јас денес бев на контрола и имам 7 јајце клетки, незнам дали е тоа нормално или се малку?! докторот рече тоа е нормално, па здравје, само да бидат добри и успесни,ете тоа е ново кај мене:)поздрав
     
    На kaja11, elena.mak, ani.g и 4 други им се допаѓа ова.
  13. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Ти ја пуштам целата среќа на овој свет!!!!!!!!!!!!!!!! :* :* :* :* :*

    Да се надоврзам, Ели 25 стварно "погаѓа", мене исто ми предвиде и погоди! :D Куп бацки и гушки ви праќам и на двете! :*
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Девојки, ја сега пак бев на контрола и имам 8 големи и 5 мали јајце клетки! Докторот рече дека тоа е супер и во петок здравје одам на пункција :) колку мозев да видам на мониторот набрзина, најголемата бесе 19.3, ама не сум сигурна! Како и да е полна сум со надез, дрзете ми среќа и со Господ напред и јас да се израдувам, засто доста бесе чекање! Ве поздравувам сите и до следно јавување :inlove:
     
    На ani.g, sabatini, nana2112 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Со среќа!!!
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    ајде Лори, со среќа... да не израдуваш!!! Јас денес се јавив во фондот, да прашам дали ми е одобрен ваучерот за инвитро, ми рекоа дека ми фалело 4 д ехо, во документите тоа не пишува дека се мора, пишива или х с г или 4 де ехо, ама ете требало, и сега морам да го направам и тоа, да го доставам во фондот за да ми се комплетираат документите и да го земам ваучерот... Се нервирам затоа што постојано ми се одолговлекува поради нешто, ама тоа е... идната недела го носам документот, и се надевам дека за 15 дена ке го добијам ваучерот за да започнеме со постапката... веке стварно не ми се чека
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Трпение-спасение!!! ке успеес мила, работите кога ќе тргнат брзо се одвиваат! ја почнав се онака на сала, не бев цврсто ресена за инвитро ама ете се почна да се одвива и скоро и заврсува, поминаа и тие инекции и утре веќе пункција, а си велев леле колку е долг процесов....само треба да си го исполнис времето колку сто мозес повеќе и нема ни да го осетис третманот! Ти посакувам од се срце да ти одобрат најббргу сто е мозно ваучер и да успеес! ајде па ке се селиме заедно во труднички муабети! инаку јас овојпат сум сосема опустена, одам сетам, не му ја мислам воопсто, сто сака нека биде, ако успеам супер, ако не нема да биде првпат да се разочарам, навикната сум:) ама искрено полна сум со надез!и мноооогу ви благодарам на сите за поддрската!
    инаку морам да ви казам вчера сто ми се случи...ми се јавува докторот и ми казува во 00:30х да примам прегнил, го будам маз ми ја ставам инекцијата на маса и само гледам не ми дале сприц и игла :doh: немозам да ви описам колку се исстресирав, кај ке барам у сред нок ...нисто не работи! си мислев не е ваљда сега вакво несто да ми се случува :x и среќа се сетив од претходните инвитра, зирнав во кутивчето и гледам два сприца....аххх кое олеснување :$
    Поздрав :inlove:
     
  18. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Лори мила ти ја праќам целата среќа ,ќе успееш овој пат.
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    da se cudis kolku mi e strav od inekcii,sram mi e da kazam,a me ceka in vitro postapka.Neznam kako da si se utesam,kako nekoe dete malo sum.
     
  20. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Ма тоа не боли...неколку секунди и готово! Мисли на бебусот сто ке го добиес и нема ни да ги сетис инекциите! Ти посакувам да успеес, поздрав