1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вошки. Како се справувате со нив?

Дискусија во 'Коса' започната од sara.kiss, 31 август 2011.

  1. Meri-Velickovska

    Meri-Velickovska Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Ako jas gi prodavav ke pustev reklama na femina.mk
    ne ke dremev na forum pa da ubeduvam edna po druga zena.
    da ne bese smesno ke bese zalno:))))

    plus, prasaj javno kogo sum ubeduvala da go kupi...
    ali ako imas muva na kapata sama iskaj si ja:))
     
  2. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Несакам многу да се мешам и да навлегувам у детали ама колку што знам не смее да се рекламира на фемина, така да неможеше да пуштиш реклама :!: . За чешелов незнам, ама мене Ниската како мала многу ми помогна.... :)

    Ова е напишано од Билката во правилата на форумот, ти праќам колку да видиш..
     
  3. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас досеа фала Богу сум немала вошки.Ама едно детенце од кај мене од село преку лето додека бевме в село така на поседок фати вошки.И сега баба му што ќе му прави и реши вака да направи:
    муги изчисти тие гнидите што беа,и после еднаш пред миење на косата го испрска со пипс за муви,и го завитка со крпа.И верувале или не помага навистина.
    После тоа си попадна се,гнидите :lol: Смешки.Се умртвија.Од кога е изми косата,се избриша убаво со бела крпа,и сите беа на крпата.
    После тоа мислам се миеше со шамбон против вошки,и не фатил од тогаш повторно.
    Инаку јас во забавиште мораше обавезно да се миам со таков шампон,чинам се викаше Бубил.
     
    На LittleFairy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tina71

    tina71 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Богами вошкиве многу се досадни. Јас со ќерками еве 2 месеци мака мачам и се уште вадиме понекоја гнида, вошка. Пробавме оцет, шампони чешелот ниска го имаме ама таа има долга и густа коса и ако остане некоја од гнидите тие пак се множат. Се си мислам дека и некое дете од школо има.
    Дали има нешто да препорачате како спреј или нешто слично како заштита да не фаќа пак.
     
  5. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Малку си ми контрадикторна со муабетов :lol: . Јас не разбирам за што толку се навреди ,бидејќи не ти пишав ништо лошо ,туку само ти реков да не вртиш како киша око Крагујевца и да им кажеш фино лепо на мајките лек за маката која ја имаат,односно место каде се продава,цена и ефикасност.
     
  6. AnGeL4e009

    AnGeL4e009 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Ако немаш спас на фризер лустер прај се :D :D :D :D
     
  7. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Kaко мала имав и тоа од сестра ми ги закачив! :( Инаку како можеш да седиш 3 години со вошки?

    Ако имаш уште имаш решение!

    Офарбај се одма со некоја боја која ти е слична на бојата на косата! Kупи шампон и ишчисти ја косата два пати. :!:
     
  8. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Тоа се суштества кои си нашле соодветен топол дом за растење и размножување, греота е цела нација да отиде бајбут. Па уште некоа погустичка со многу подобри услови за живот, полн погодок. ^_^

    Само да не биде бедна ко нашава мила земја, да е така ќе си бегаат што е можно подалеку, накај Немачка или Швицарска. :rofl:

    Шала настрана, само оние спрејови за инсекти што се и многу чешлање. Јас не сум фатила никогаш, знам во школо учителката не прегледуваше, и тие што имаа ги викаше родителите за да им каже :D и 2-3 дена ги немаше во школо, се чистеа :D еххх времиња :D
     
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.190
    Син ми фати вошки :D
    Уште пред некој месец на родителска ни кажаа дека имаат во одделение вошки, ама искрено не очекував дека ќе фати :D

    Денес му ги забележав, и трк во аптека. Земав еден шампон Педацет (на Алкалоид) и метален чешел Ниска. Само очигледно ги има повеќе од една недела, затоа што има две „реколти“ веќе, јасно, штом почна да го чеша главата.

    Луѓе, чешелов Ниска ме воодушеви! Кога ми кажаа во аптека 717 денари се сепнав, ама вреди за парите, дефинитивно. Како мала секоја втора година фаќав вошки, последен пат некаде во средно, така што знам да оценам добар чешел :D Германска измислица, нема утка.

    Вечерва го измив малиот, ама првите 2 дена треба по 2 пати дневно, па сега ќе треба утре сабајле пред школо да го мијам пак, и следното утро исто. До викенд не чекам, ќе му се намножат :D

    И да, како што претпоставував, сум фатила и јас :D Една вошка да е на планетава, ќе ми се заплетка во ова жбунов! Среќа мислем дека релативно рано ги фатив моиве, т.е. само една лоцирав, и се разбира гнидите од неа.

    Само ќерка ми да не фати, а сега за сега среќа нема. Кај не можам со првутот нејзин да излезам на крај, уште вошки и фалат. И кој јунак ќе ја исчешла таа коса, нека ми пише.

    Имам вошки, еј, не ми се верува :D
     
    На TutiFuti, sanjaeva и danichap им се допаѓа ова.
  10. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    мене не ми е јасно како може дете да фати вошки а не се дружи со деца само се движи дома и во двор и тоа мора да фати на секои 2 месеци не ми е јасно од каде никнуваат ??
     
  11. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    ^ Веројатно не се исчистени како што треба.

    Кога и ако фатам вошки си имам цела процедура.

    Од многу мала немам проблем со тие штетници се до пoследниот пат кој беше и најтрагичниот начин како ги „фатив“. Со мојава доста долга коса, почна да ми се плаче од мака :D Одам често на концерти и случувања, но кобниот пат беше на огромна турбофолк ѕвезда за чиј настап имаше толку многу луѓе што половина час се одеа 2 метри. И уште потрагичен беше делот каде што случајно налетав во гужвата за да се најдам со пријателките и да се чистиме од таму (со оглед на тоа што не сме љубители на таков вид музика).
    По одредено време ги забележав. Тие си се размножиле и откако направив двочасовна паника низ дома, следеше ритуал:

    - специјален чешел (останат којзнае од кога)
    - инсектицид (од кој малку ми се сврте в глава но преживеав, за разлика од суштествата низ коса)
    - добро шампонирање за да го извадам средството за уништување инсекти

    Ако не помогне првиот пат, вториот сигурно помага. Башка што треба да се внимава дали имаат оставено нивни поколенија бидејќи ако е така, џабе целиот тој ритуал. За послетното е задолжен чешелот.

    Ако и тоа не помогне, забележав дека и други го имат применето тој начин - фарбање со иста нијанса и тоа не мора цела, туку половина од косата.

    Наравоучение: дури и на минување низ турбофолк фанови - носете си капа :D
     
  12. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    И јас имав вошки 1-2 месеци.Ама 3 години?! :o
    Јас имав подолга коса и се ишишав до рамења и мајка ми со специјален чешал за вошки ми ја исчисти косата и веќе си немам проблеми.
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Како мала фаќав нон стоп, косата ми беше кратка ама многу повиткана тогаш, и чистењето со тој чешелот ми беше кошмар. Ама функционално било, за 2-3 дена се чисти. Се додека не те пратат пак во градинка или школо, и со децата си правиш на ти го -дај ми го со вошките. :D
     
  14. RainbowGirl

    RainbowGirl Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    2
    Ve molam pomos imam 11 god i sum 7 odd.Vo septemvri fativ voski od deteto koe sedi pred mene :( i od togas nikako da gi iscistam sto ne probav od najskapi samnpni do cesli nisto ne pomaga.Od cesanjeto imam rani na skalpot,usite,vratot i vo januari bev cela isfrlena ;( Najlosoto e sto vo skolo doznaaa za toa pa me izbegavaat neznam kako nekoi i kazale na klasnata pa sega sum cela izbezumena.Ve molam za pomos blagodaram odnapred!
    [mod-kirilica:36qw0bdb][/mod-kirilica:36qw0bdb]
     
  15. Caliopea

    Caliopea Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    61
    А не проба со Ниска ? Во сите аптеки го има,не е скап а ефикасен е.Купи и пробај ако веќе не си пробала,на братучедка ми само со тој успеаа да и ги истребат тоа чудовиштата во главата,со 2-3 чешлања успеа :) :devil:
     
  16. RainbowGirl

    RainbowGirl Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    2
    NE SUM PROBALA ALI KE PROBAM AMA ZNAES LI KOLKU MI E SRAM SITE POZADI GRB VIDI JA OVAA SO VOSKITE ILI SL. UMIRAM :/
     
  17. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    4.206
    Пол:
    Женски
    Имате ли мастика дома? Ако немате да најдеш и да ја втриеш во целата коса и на кожата на главата.
    Завиткај ја главата во ќесе, нека отстои два часа и потоа изми ја косата и над кадата чешлај (ако имаш од тие ситните чешли уште подобро). Вошките ќе бидат умртвени само треба да си ги исчешлаш од косата.
    Е сега, ќе ти смрди, може и да те опие миризбата ама трпи да се исчистиш. :)

    Ова го имаше напишано една феминка на темава што била воспитувачка во училиште мислам, се извинувам ако грешам. Пред некој месец моја братучетка, 5 одделение, ја чистевме вака. Оттогаш се нема почешано. Само долго време откако ставаше мастика наоѓаше мртви гниди во косата. Гледај да ги исчистиш и нив. :hai:

    Инаку, не е срамота да се имаат. Можат буквално од секаде да се закачат. По автобуси, по школо, во дискотеки, на концерти како што кажа Омниа. Срамота е да не се исчистат. Сум гледала родители чии деца се чешаат, а тие маки немаат. :x
     
  18. RainbowGirl

    RainbowGirl Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    2
    Мајка ми и татко ми се праат за да ме исчистат али џабе инаку имам ситен чешел со еден шампон што го купив беше заедно ај ке пробам фала
     
  19. Danai4

    Danai4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    37
    nikogash sum nemala
     
    На miabube му/ѝ се допаѓа ова.
  20. RainbowGirl

    RainbowGirl Активен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    2
    А со тој чешелот Ниска ако почнам од денес да се чешлам можам да ги извадам до понеделник хитно ми треба помош