1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    И јас освен вода и јогурт ништо друго не пијам и го имам истото чувство на подуеност. Дали има врска со тоа што сем тазе породени?
     
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Ете го моментот на моето освестување... После 8 месеци од породувањето јас уште не сум повратена на тежината пред забременувањето. Имам 4+ кг... и се што имам во плакарот од времето пред да забременам ми е тесничко и ми го мммм... истакнува :mm: моето дебелко тело. Смешно се осеќам во било кој фустан... Крива е Стара Нова година, се мислам во што да се сокријам вечер. Озбилно сум разочарена од мене.

    Сакам после 2 месеци да пишам на темата- Мајки јас успеав, се вратов на мојата тежина!!!
    Ми треба желба... а мотивација нека се фустаните во плакарот кои засега не можат да бидат облечени... Дебелко сум бре!!!
     
  3. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Еве конечно се мерев точно после 1,5 месец од породувањето и имам 62 килограми,останав бремена со 58 а на пораѓај заминав со 73.Ама според мене идеална тежина ми е 55.Ама ќе почекаме некој месец да да помине дека сум со царски и ќе се фрлам на вежбање ќе пробам да ги стопам и тие вишокот.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    За 5 месеци симнав 14 кг без никаква диета.Мн движење и обврски околу бебето и другото дете :)
     
    На bucale, TIGARCE86, LaDyDoLl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Пред да забременам имав 65, на бокс влегов со 82 и уште одма во болница паднав на 72. Симнав за 1 месец 2 кг. Сега уште 5 да симнам и супер задоволна сум. Не внимавам воопшто, си јадам се како и кога бев бремена. Ми фали физичка активност, но се надевам сега да се стопли па ќе си шетаме со бебе.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Sekoja cest majki sto si slabeete i imate za simnuvanje 4-5 kg. Jas samo se debeleam i imam za simnuvanje nad 15 kg. Kako da imam dupka vo zeludnik, nikako da se najadam. A i ladnovo vreme ne pomaga, po cel den doma zatvoreni. Daj kazete nekoj sovet kako barem da ne kacuvam kg, nekoja dieta, rezim na ishrana...
     
  7. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Со 45 кг затруднав :D
    До пораѓај кренав до 68 , дома се вратив со 62 кг кои ги носев 6 месеци откако се породив, не мрдав во килажа ... После 6тиот месец почнав да симнувам , нормално и обврските околу бебето се зголемија ... Сега сум 55 кг и доста е не сакам да одам веке надолу оваа килажа одамна ја чекав :)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    И јас имам страшен апетит,ама се контролирам,од сабајле јадам овесни снегулки,па пијам чај за доилки,за ручек што има со малку леб,понавечер интегрални кекси од Jaffa O‘cake со чаша млеко,и после пред спиење уште еднаш чај за доилки.Во глобала е тоа,сега има некогаш исклучок да каснам чоколадо или грицки нешто.
     
  9. Enamena

    Enamena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    107
    Moze e malku glupavo prasanjevo, ama jas da si prasam. Vo bolnica koga ve primija odma ve izmerija i zadolzitelno mora da ja izmetat pacientkata neposredno pred poroduvanjeto?
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    Мене не ме мереа
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мене ме мереа, на 2 породувања, односно пред:)
     
  12. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Мамички, јас да ве прашам, односно гледам дека многу од вас го имаат истиот проблем, но што правите за да го намалите опаѓањето на косата? Како ја подобрувате крвната слика? Јас се бафтам со анемичност, а и бебето баш не ми е сјајно со крвната слика кога станува збор за хемоглобин. Иако пијам Тотхема, не ми помага. Што превземате вие и дали успевате да ја оправите крвта?
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    Јас земам природен лек
    200 гр мед помешано со 200 г сок од морков(цеден во соковник не купен) 200 гр сок од свежо цвекло 200 гр суво гројзе и 200 гр сецкани ореви.Се ке измешаш и собереш во тегла и јади три пати на ден пред доручек,ручек по 2 големи лажици.
    Јади и листес зеленчук обавезно спанак,блитва,брокула и ако НЕ доиш магданос и нане пиј.Сите тие содржат хлорофил кој е мн битен за крвта.
     
    На ivka-slivka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Дојам Joy1, а зошто да не пијам чај од нане и магдонос ако дојам? И да, фала ти на рецептот, ќе го пробам, тебе ти се подобрува крвната слика?
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.476
    Пол:
    Женски
    Бидејки може да дојде до прекин на млекото.
     
  16. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    majki care za stomakov ko 6 mesec sum :(
     
  17. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Не ли е ова малку исхрана за доилка? :?:
     
  18. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски


    Да ти кажам и јас мислев да не е малку,ама еве не е,синко си цица и супер напредува,роден е 3100 а за месец и половиина има качено на 5230,млеко си имам....
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Браво за вас :). Повошје и зеленчук не внесуваш или заборави да спомнеш? :)
     
  20. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Ni mene ne me merea, samo me prasa doktorkata kolku sum imala na pocetok na bremenost i kolku vo momentot...