1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Eve i jas da se pofalam.6 meseci otkako se porodiv i nikogas ne sum bila pozgodna...poslaba sym za 1-2od pred da ostanam bremeno,no oblinite mi se idealni sega spored moj vkus.ete bas sum srekna.
     
    На <3 pleza4e <3, chocolade, menelele и 11 други им се допаѓа ова.
  2. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    И требе да си, јас во понеделникот се мерев и ми се крена косата не само што не сум ослабена туку и имам качено 6 килограми :(. Од понеделникот сум на режим на исхрана па се надевам дека ке се вратам во форма до крајот на летото.
     
  3. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Mojava situacija ne mozam da ja povrzam so niedna od vas. Jas vo bremenost oslabev 9 kg. Nemav apetit, povrakav i na sam poragaj, dijarea imav skoro sekoj mesec. Ednostavno takva mi bese brenenosta. Bebce, zdravo, pravo, super. Arno ama, ja si gi vrativ kg od pred da ostanam bremena i krivo mi e...mesto uste da namaluvam...:(..aj se tesev zima, ama eve leto a ja edvaj 2 kg simnav...sleden mesec se vrakam na rab i uste sega mi e maka, nisto ne me sobira, a bez zelba odam po shopping...
     
  4. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да.пишам тука 13дена после порагај.килажата за време бременост симната плус едно кило помалку.почнав со 72стасав до 80се.поправив само 8кг сега сум 71.е сега само да внимавам да не се поправам..оти многу ми се. .јаде, имам страшен апетит
     
    На <3 pleza4e <3 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  5. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.675
    Пол:
    Женски
    После скоро година дена од поридувањето јас сум ослабена 8кг. и стомакот ми е целосно повлечен :) Може уште кило-две да симнам ама и вака сум си задоволна, 172см/60кг. Искрено откако се породив апетитот ми е намален, јадам три пати дневно ама количински многу малку, а благо скоро и да не јадам. Ептен сум си happy ^_^
     
    На <3 pleza4e <3, menelele, Пчела и 3 други им се допаѓа ова.
  6. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Ajde i jas da se pozalam:(koga se porodiv bev +5 a sega posle dva meseci sum +7 i si gi odrzavam:( neznam mn ne jadam ama pa deka dojam i pijam se i sesto vo sekoe vreme mleko jogurt boza caj se. E ne znam kako da namalam od sto da skratam. Dorucek musli, okolu 1 nesto kasnuvam so dve kriski leb 5-6rucek i tolku. Za vecera ako mi se jade jadam morkov i jabolko. Do sega ne sum imala + kg i cidno mi e stomak spojleri zadnik sto sakas se zaobleno:)
     
  7. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    N
    Ne znam sto da ti kazam spored ova sto si pisala ne e mnogu.Aj namesto lebot vo 1 saat jadi salata i sabajle musli nikako, tie debelat.zemi si ovesni snegulki stavi jogurt balans i nekoe ovosje ili do 12 jadi si samo ovosje. pij voda poveke i setaj sekoj den so bebe.vo kolicka ili kengur.jas mnogu setam po 2 pati minimum vo denot.
     
  8. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    И јас пиев боза јогурт млеко по 1 кг на ден. Се поправив па после ми кажаа дека само вода е доволно. Подобро пиј го чајот од билна аптека. А да, и на толку пиење млеко пак немав :). Иначе не е се до исхраната. Мајки тазе породени. Почекајте 5-6 месеци да ви се средат хормоноте малку. Кога ќе се средат со малку внимавање на исхрана, пешачење со количка и ќе намалите. Јас имав 66 кг 5 месеци. Иако прекинав благо и леб уште од 3 месеци. Вагата не мрдаше ни грам. Потоа нагло ослабнав и сега имам 55 кг. Висока сум 166. Пред бременост имав 56 кг.
     
    На <3 pleza4e <3, Sky-butterfly и menelele им се допаѓа ова.
  9. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Da ne pisuvam nasekade off topik zatoa ovde.
    Pred se fala vi na site za podrskata,da ne ve nabrojuvam poedinecno.
    Uste sum na klinika.Me operiraa sredata.Zaboravena gaza i zagnoena.
    Neznam so da kazam.Site razbirame deka i doktor nekogas od tolku spaseni zivoti ke gresi ama velime,da ne e samo vrz mene.
    Ovie bolki ke pominat valjda,no razdelbata od maloto,i ona sto nemozam da si go cuvam kako so treba?

    Pazete se zenicki,mada za nekoi raboti sme nemokni za da pazime,no zdravjeto pred se,ostajte kilazite.Valjda deka patalec taka zboram,ne mi zameruvajte

    Bog da ve cuva i od zenska i od doktorska belja.
    Maloto e doma so majka mi i braceda mi.Mi velat deka e dobro.
     
    На Eli23, Maceto123, bella.s и 22 други им се допаѓа ова.
  10. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    @galapce dушо мила се изнапати ти ајде ќе помине се издржа машки мораш и ова ради бебушко тој нека ти биде сила, мораш да бидеш јака не сакам да ти дигам нервози ама како бе можеле да заборават газа,знаат ли што можело да се случи со загноена газа...значи тешко нас со овие доктори,господ да не чува сите ете во државава се така функционира никој не си ја работи работата како што треба,колку човечки животи биле загрозени или,згаснале поради нивните грешки додека функционираме вака не се оправаме ни за 200 години со помин да ти е мила,побрзо да ми оздравиш и да се гушкаш со бебушко :hug::hug::hug:
     
    На ubavka1, Sky-butterfly, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Драга @galapce
    Помина и тоа, и од сега мораш позитивно. Кога прочитав што е, во прв момент ми олесна (оти спомнуваше не дај Боже работи), ама после се изнервирав. Не е време ти да се нервираш, но, како бе така? Рутинска операција е. Нема оправдување за ваква работа. Некои работни места се со тешки рестрикции за грешки или невниманија... Како така... Уффффф!

    Туку жива здрава, собирај сили да се вратиш кај бебчо. И мислам дека доста ти беше по болнициве. Ти посакувам раат и убавини! :*
     
    На <3 pleza4e <3, bella.s, Sky-butterfly и 4 други им се допаѓа ова.
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @galapce претпоставувам не си од Скопје. За жал вакви работи почесто се случуваат во другите градови (мене ми се случи слична ситуација, од ништо-нешто). Биди среќна што е сѐ во ред сега, опоравувај се брзо оти дома те чека најголемата причина за живот. Ќе надокнадите за времето што сте биле разделени, имате цел живот пред вас.
    Ова е само поттик и за другите мајки и луѓе да го ценат животот и своите деца и родители и во најтешките моменти да бидат смирени, сталожени и храбри. Не дај Боже никому повеќе.
     
    На <3 pleza4e <3, chocolade, ubavka1 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    @galapce со помин да е.Опоравувај се полека и да си се вратиш кај бебчо .А на лекарот во очи да му кажеш што ти сторил.Таквите грешки не дај боже фатално може да завршат.
    Не смеел да дозволил таков пропуст
     
    На bella.s, chocolade, Sky-butterfly и 2 други им се допаѓа ова.
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Во овој случај дали може некој да се тужи?
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    ^
    Може и те како лекарот да го стави пред суд оној кој го правел царскиот.Ама ке треба долго да се влече по судови,адвокати,пари да изнадава и психички ке се истошти.
     
  16. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    @galapce srekna sum sto ne e vtorata varijatna sto vikase ti.. so pomin i so lesno,se ke se zavrsi pa ke si se guskas so bebus.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    @galapce
    Prvo milo me sto te citam i sto si dobro sto ne e nesto poloso. Znaeme site kolku ti e tesko ama kaj sto ti si jaka pa imas i najgolem motiv za sto pobrzo da se oporavis. Raduvaj se sto bebco e dobar i poslusen:) i sto pobrzo da ozdraves i da si se guskate.
    A za lekarska greska sto da kazam osven gospod da ne cuva. A za tuzenje rasprasjte se dobro najdete advokat kpj ke go platite otkako ke gi zemete parite od tuzenjeto i cuvaj ja celata medicinska dokumentacija osobeno otpusnoto pismo vo koe pisuva se i ti e osnoven dokument za na sud. Tatko mi imase mozocen udar i vo otpisnoto pismo mu pisuva potrebna e nega od treti lice(a koe e napisano zosto majka mi rekla na sestrite koga go pisuvale) sega vrz osnova na toa zemame tuga nega.
    Pozdrav galapce i samo da ste zivi i zdravi i ti i bebeto od se srce vi posakuvam :)
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.226
    Допаѓања:
    30.334
    Пол:
    Женски
    @galapce има Господ,гледаш? И тоа што си го минала не е лесно,но те чувал Бог од полошо.
    Не саκам да додавам масло во огнот,но ова е ρеалностаа во оваа наша чудна земја.

    П.С на дρугаρκа моја,пρед неκолκу години,мајκа и се пρавеше опеρација од слепо цρево,ножица и забоρавија. Нема κоментаρ за овие ρаботи.
     
    На Sky-butterfly и galapce им се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    gnevna sum i toa mnogu ama sto koga ke tuzam?ovde duri doktorov veli da kutime.zamislete.kojznae so ke napise vo otpusnoto.za se drugo se napagaat ama za ova se stitat.da izlezam ednas od bolnicive pa ke vidime so ke prajme.
    ova za nega za treto lice ne0 razbrav so bi mi koristelo?
    ne daj boze na nikoj ova a ni drugoto.
     
  20. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    Galapce so da ti pisam osven deka gospod e nad tebe..da te stiti i cuva...od loso ima.i poloso....ne.e ubavo toa sto zaboravile gaza..ama bitno se otkrilo i se.otstranilo,..sega brzo da se oporavis i sto poskoro da.si go vides.maloto,..izdrzi bidi jaka i da se.guskas.poskoro so bebceto...
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.