1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање во форма по породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 26 октомври 2012.

  1. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Не дека за естетика...до лето ќе се среди знам.Туку ми смета едвај одам,сакам да го подкренам.Ми тежи некако...горе вдлавнат стомакот како се да е доле паднато...
    Бар да си се движам слободно.Ама ќе си земам појас или мидер ич не му ја мислам.Бар ќе го држи некако
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.599
    Пол:
    Женски
    Ne se sekjiraj site sme bile takvi, od sto me nervirase ne mi se setase, prvite 2 meseci jas bev kako 5ti mesec trudna... Kupiv eden kup kosuli siroki za da mi e udobno i da se osekjam poubavo. Nemoze do vcera toa bilo ogromen stomak, a uste odma da stane kako porano, mu treba na organizot da se vrati, matkata, muskulite da si dojdat na mesto, nema da ti ostane taka... Znam deka site majki so prvo bebe na pocetokot toa go mislele, deka toj poduen stomak nikogas nema da se sredi :D
     
    На Eli23 и tweety26 им се допаѓа ова.
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Мене килажата ми е цела во нозете и бутовите и стрии имам само таму, се чудам со стомаков не ми е испукан, освен последниве недели ако не ме изненади.
    А за нозете си мислам дека се отоци и вода најмногу и целулит :$. Како ви беше после пораѓај дали спаѓаат отоците во нозете? Стапалата чудно ниту еднаш не ми отекоа дури и помали ми изгледаат, сите чевли и чизми од претходно ми се комотни.
    @mariz бебушов е пресладок. :hug:
     
    На Eli23 и mariz им се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.599
    Пол:
    Женски
    I jas mislev deka e celulit, kako branovi celi noze mi bea, duri i nadole.. a odma posle poragjaj mi bea mazni i poslabi, taka da zadrska na voda mislam i otoci deka imav mnogu. Fala inace, posladok da si rodis :*
     
    На Eli23 и kristina.k им се допаѓа ова.
  5. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    Јас го поминав терминот и последните денови бев многу отечена, а најмногу нозете...откако се породив во болница очите не ги тргнав се разбира од бебчето и дента кога не пуштаа дури приметив нозете ми беа отечени дури повеќе отколку претходно, одвај ги облеков патиките. Ептен се исплашив, си реков ауу што ќе биде со мене, со моиве нозе. Мајка ми и мажот ми ме тешеа, викаа една друга женичка што ги пуштиле истиот ден пред мене си отишла со влечки. Цел оток во нозете ко да се спуштил. По една или две недели не се сеќавам точно, дојдов во нормала, немав никаков оток.
    Инаку јас си бев покрупна и пред бременост, во текот на бременоста се поправив 12кг. 8 кг ги снема во првиот месец, тогаш ми беше најнапорен период одев до болница 15 дена секој ден примав клексани, се нервирав малку оти немав млеко, а јадев се, пробав, се но ништо млеко не добив. Згора на се и бебуш се разболе, фати бронхит.
    Така 6 кг од оние што ги симнав ги вратив бидејќи не пазев, ми беше повеќе битно да добијам млеко, но залудно.
    Сега ја почнав УН диетата па ќе видиме дали ќе има резултати. Ќе бидам среќна да дојдам до килажата што ја имав пред да останам трудна.
    Оние мајки што дојат мислам побрзо се враќаат во нормала:)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lana del Rey

    Lana del Rey Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Mene doktorkata mi kaza posle 30 dena pi poragajot može mider pred toa ne poshto trebit stomakot malku da se stabilizira za da ne ostanat kozi da visat pisle...
     
  7. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Секој различно кажува,јас ставив мидер утредента после пораѓајот,и тоа по препорака на гинекологот што ме породи и едно добри 2 месеци нон стоп го носев и за спиење дури.Иначе сум породена со царски рез,и плус се чуствував постегнато и посигурно за раната.А стомакот релативно брзо ми се повлече,сега ми е рамен исто како пред бременоста само што имам неколку стрии.
     
    На Lana del Rey и lina-kalina им се допаѓа ова.
  8. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Za kilazata da se nadovrzam deka se popraviv 30kg, a sega posle 2ipol meseci namailv 22kg uste tie 8kg i presrekna ke sum :D
    Kozata ne mi visi ali imam stomace duri mislam tie 8kg mi se samo vo stomakot i nesto vo gradite.I strii nasekade :( i na stomakot, polovinata, i malku na zadnik i butivite..
    Mider pocnav da nosam posle 2nedeli ali ne bas sekoj den..a poslednive nedela dve ne go simnav go naviknav :)
    A dali nekoj moze da mi kaze bidejki bev carski koga mozam da pocnam so vezbanje? i sega za sega kakvi vezbi mozam da pravam najvise me interesira za orbitrek dali smeam? :)
     
  9. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Dva meseca po poroduvanje, od Deset shto kachiv vo bremenosta, simnav 15.Ushte devet I Taman Ke e.
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Десет дена после породувањето, намалив 10 кила. Уште 6 остануваат, радости.
     
    На ♡BuBaLe♡, Kaetana, Petar80 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас сум породена пред скоро 5 мрсеци. Имам плус 5,6 кила, скоро и да немам стрии, но стомакот ми стои како да сум 4 месец.незнам што да правам, најверојатно спасот ќе бидат само вежби. Еве. 20151110_182246.jpg
     
    На Lana del Rey му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Samo vezbanje mu e majkata, da se zacvrsti i kje si dojde vo prvobitna polozba. I jas se dumam od koga da pocnam so vezbanje i dali kje imam vreme ustvari da odam da vezbam, so 2 deca nekako.....kje vidime.
    Ti prirodno li si porodena?
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.599
    Пол:
    Женски
    Mislam deka e carski :) a jas kollu sum pomala vo polovinata i samo dole mi e golemo meseto, kako da sum trudna 3,4 meseci :D i ja imam uste malku temnata linija na stomakot, a bebus ima 7m :D
     
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Со царски сум. Пред да родам секој ден спортував, ама сега никако неможам да се организирам и многу ми е криво. Ама ќе мора. Жал ми е времато е баш убаво јас да спортувам, а син ми да седи дома, па си го шетам него, пешачам по 5 километри дневно, ама стомакот не го вежбам така. :(
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Пробај бејби фит. Се дупнавме од стомачни правење, а синко ќе си е со тебе... :)
     
    На Eli23, mariz и Maceto123 им се допаѓа ова.
  16. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Мојот стомак е речиси рамен ама стрии имам за извоз :D Сега од понеделник ќе почнам да вежбам дур спие синко па се надевам тие 5-6кг шо ми останаа ќе ги симнам.
     
    На Lana del Rey и Eli23 им се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Да знаеш колку сакам.ама мислам дека тоа е во центар,а јас сум во аеродром. Кола не возам и тоа ме кочи.:|
     
  18. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    @irena.1 kako uspevas tolku da pesacis so kolicka? Jas nemozam da mrdnam na vremevo samo na terasa...Mojot sin vo kolicka da se vozi nadvor nesaka neznam zosto ali mnogu mi e krivo :( Eve preeska bevme bozem do prodavnica vo maalo i za natamu ok ali za nazad koga pisna site lugje u mene gledaa netacna me napravija 100% sto place a jas ne prevzemam nisto.Predhodno samo sto ke iskocevme barase cice, a sea go dojam i iskacame odma ali nesaka ni vo korpata niti vo transporterot od kolickata i ic ne sme setale niti vo park niti negde so mm da pieme po edno kafe, a gledam na mnogu majki im uspeva..KAKO? :)
     
  19. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Ниту ќерка ми несакаше да слушне за количка,затоа што несакаше да лежи,само кога спие тогаш ја возев.Е затоа со кенгурот се преродив,секој ден по два саати шетаме,ужива во него,бидејќи е свртена нанапред и гледа и гуга на сите и им се смее.Бидејќи јас обожавам да шетам,сега по цели денови шетаме со малата.Пробај со кенгур
     
    На Lana del Rey, Kaetana, eatpraylove90 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Mi teknalo i mene na kengur ama sin mi e 7800gr neznam kolku bi mozela da izdrzam da setam so nego vo race :( koristam doma ljuljaska, relaksator i se zalazuva za da ne mi bide celo vreme vo race posto sum carski i polovinata znae na momenti da me presece i nemozam da se mrdnam...