1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање на работа

Дискусија во 'Бебе' започната од leona83, 17 октомври 2014.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    Јас утре се вракам на раб.Ке ја чува мм додека сум отсутна.Кажете ми што може 9 месечно бебе како ужина да јаде?Бидејки неможе до 2 попладне да ја држи само доручекот.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    30.148
    Пол:
    Женски
    Рендано јаболче,банана,вишни со јогурт. Ние почнавме со Finger food па му давам попладне парчиња крушка(тоа му доаѓа како ужина(јаде пола круша)) но вие мислам не јадете круша. Ќе почне сезона на праски,ако огладне многу,може и кашичка готова една да си лапне.
    Среќно!
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Lele @joy1 so lesno,i jas za max 1,5m se vrakam :( Kazi mi,pretpostavuvam informirana si,kako vika zakonot za skratenoto rab.vreme deteto duri navrsi 1god?
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    Се немам распрашано но мислам не следува 30 мин пауза дневно.Јас пошто раб во болница ослободена сум од нокни смени,дежурста и прекувремено.За др институции незнам како е.
     
  5. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Jas vo Soba za doenje imam citano deka se 2saati.E sega,se zavisi od institucijata,rabotodavecot,dali ke gi koristis kako pauza na 2-3pati,dali skrateno rab.vreme.A bogami,ima nekoi firmi ne sisaat ni zakon,ni nisto.P.S.bas ke preprocitam na FB,pa ke pisam.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    @joy1 Zakonot za doilki vika deka majkata ima pravo da koristi 1,5 cas pauza(vo koja e presmetana i pauzata od 30min sto rabotodavecot voobicaeno treba da ja dava na site),se duri deteto napolni 1god.P.S.Veruvam nema promeni vo zakonot :)
     
    На joy1, TIGARCE86 и victoria им се допаѓа ова.
  7. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Јас се враќам од јули на работа имам неискористен одмор 14 дена,инаку требаше 15 јуни по правило,бидејќи немам никој да ми го чува детето сакав жена ама некако ми е шубе немам некоја моја во други доверба немам особено во непознати живтотот ме научил да не верувам во секој,во градинка нема шанси да го дадам на 9 месеци тоа од октомври здравје,размислував за неплатено трудничко 3 месеци ама сепак се договорив на работа,да почнам со 4 часа работа односно пола работно време,со слободни викенди додека син ми тргне во градинка ќе се организираме со мм некако... мора да се снаоѓаме не сакам да останам без работа во време кога е премногу тешко да се најде работа...
     
  8. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Во право си. Јас до пред 4месеци ја користев таа пауза. (додека наполнивме годинка) Бидејќи веќе беше поголем, значи скоро 8,5месеци испланирав доењето да биде пред да одам на работа кај 08.00, преџ преспивање кај 12.30 и таман си доаѓав во 16.30. Немаше потреба да ја делам на неколку пати.. Ка користев наеднаш 1ипол час. Наидов на големо разбирање, што и малку ме изненади...:)
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  9. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Joy so lesno neka e. Jas koga pocnav pred nekolku nedeli ostavav vo sise podgotvena hrana ( ne znam dali tvojata faca sise)
    Znaci ostavav: banana+ zolcka + mleko( dorucekot e polesen),
    Puding od Humana, Nestle ( pojak i pobogat dorucrek),
    Biskviti id Hipp + znae po 2-3 da si izede),
    Gotova mala kasicka, najcesto ovosna.
    Se nadevam ti olesniv malku
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.399
    Пол:
    Женски
    @iki26 фала ти :)
    Маж ми денес и дал една готова кашичка и една и правел домашна.Вчера купивме и ад бидејки неможам да измолзнам никогаш повеке од 30 мл.И купивме да има да не ја фати криза зс цицање,јадење но се било во ред како за прв ден.
    За утре веке се договоривме што ке папа :)

    Она што ме чуди е што со мм не плачела,а кога ме виде мене почна мн да плаче едвај ја смирив.Изгледа си ја изкажа тагата во еден здив кога дојдов :)
     
    На gjoker4e, okcenzi, Maceto123 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Normalna reakcija ke se naviknete so sreka sekoja adaptacija e teska
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Колку што сум информирана додека бебето наполни 1 годинка раб време за мајки е од 8.30 до 15.30. Така е во државни институции но верувам дека треба да е исто и во приватни.
     
  13. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Rabotnoto vreme ne e zakonski predvideno, mn privatni furmi ne rabotat kako administracijata. Osven vremeto za doenje, do navrsuvanje na 1 god na deteto zabraneto e da raboti nokna rabota i prekuvremena rabota. Po 1 god a do 3 god na deteto smee samo so pismena izjava na majkata. Za zal, mnogu majki zaradi dalecinata na rabotata od doma ne mozat da go koristat vremeto za doenje, za zal i jas ke bidam edna od tie :(
     
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Vo nasava drzava vo privatnite firmi nistobne funkcionira. Ne vazi nitu zakon nitu ustav. Za zal no realnosta a takva kakva sto e ako ti se raboti poveli ako ne cao. Se iznamaciv i jas prvite meseci pa prva pa vtora pa te ceka za uspivanje abe grevovi. Ete i den denes na dve godini me ceka do 22 da se vratam da mieme zapcinja pizami guskanje i krevet. I pak ke kazam za zena osobevo mlada majka za da se posveti celosnonna svoeto dete i trwba rabotno vreme od 7-15 da se zivi i zdravi i srekni tie sto go imaat toa :)
     
    На НаталиЛили, joy1 и PUPICA им се допаѓа ова.
  15. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Lele @karak kuti ne skorivaj jadovi, za dva meseca se vrakjam na rab, a dusa me boli za porodilnovo prokleto sto e samo 9 meseci. Mene 10 saati ke me nema od doma, kojznae dal ke najdam zena za tolky dolgo...ke pocnam kaj i da e so baranje...:(
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Silata na edna majka e vo nasmevkata na nejzinoto cedo. Izdrzlivosta ni e vo krvta sekoj period od zivotot treba da se pomine kolku i da e bolen. Nema majka koja ke kaze deka ne proleala nitu edna solza. Deka srceto ne i zatreperilo no se pominuva sekoj del od zivotot pominuva a nie kako majki sekogas ke si najdeme pricina za nekoja skrisna solza, prvata razdelba, odbivanje od cicanje, prvoto odenje vo gradinka,pa eskurzija ..... i uste mnogu pricini na koj ke ni zatreperi srceto i ke si kazeme ni porasna deteto :)
     
    На gjoker4e, Espadrila, tina-63 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Јас на неполни 2 мес. морав да го оставам бебуш заради работата ;( Жални сме во каква држава живееме, не е човечки ова што се прави али тоа е.
     
  18. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    пред да се вратам на работа мислев како ќе биде, едноставно имаше моменти кога сакав да останам дома покрај ѕверчето , а пак друг пат кога сакам да одам да работа.меѓутоа после 8,5месеци заврши породилното и сакала нејќела се вратив на работа. супер си се прилагоди ѕверчето, можеби побргу од мама:)

    сега си имаме рутина и си тераме.
    сабајле станувам рано се спремам за на работа и него го будам во 6,30 , го ставам во седиште во кола и го носам кај мајка ми ( таа го чува)
    после работа го земам и си одиме дома..после викенд кога го носам пак , кога ќе ја виде од кола ептен и се радува:)
     
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    На работа сум вратена од пред 8месеци, и се уште трчам на пауза дома... Ем ќе се надоиме, ем ќе си се видиме со синко... Срцето ме боли што морам да одам и да го оставам.. Јас мислам дека потешко ка поминав разделбата отколку тој. Голема утеха ми е што знсм дека жената што ми го чува е прекрасна со него и нема немили сцени :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јас се вратив на работа пред месец и половина. Работам во приватна фирма и си го користам правото за доилки и си одам во 15,00 наместо во 16,00. Го чува мајка ми кај неа дома. Сабајле сме г'з преку глава додека се спремиме и излеземе, се товариме во кола, прво го оставам поголемиот син во градинка, па малиот кај мајка ми. Кога ќе ја види сабајлечки и скока у раце и се радува, воопшто не тажи по мене.. Пред да тргнам на работа едно две недели одев секој ден кај мајка ми да му фати ред и супер се снајдоа. Ја упатив како да му спрема јадења, и однесов житарки во тегли, со напишано на етикета име, време/ начин на спремање. И кажував комбинации, идеи, зачини, и однесов кокосово масло, ц.цимет, рогач, урми, зеленчук/овошје.. Тоа беше за почетокот, сега веќе све сама си купува и сама му прави мени, не се ни замарам за јадењето.. Кај неа богами убаво си крка, а мене може да ме зафркава.. Е сега некои работи ми смени, например го заспивав само со цицање, мајка ми го научи на нишкање, па сека кога како, почнав и ја некогаш да го нишкам за заспивање.. Па дури и пред некој ден се вратив од службено патување, 4 дена беше цело време кај неа, за ова највеќе се секирав ама ете пројде и тоа. Се на се, толку се заморував со тоа тргање на работа и како ќе се снајдеме, ама супер поминавме :D
     
    На gjoker4e, Mrs.Bass, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.