1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање на работа

Дискусија во 'Бебе' започната од leona83, 17 октомври 2014.

  1. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    И јас се вратив на работа од пред 2 недели. Толку многу филмови си правев за тоа како ке изгледа оставањето на принцот дома, ама само непотребни нервози, супер поминуваме барем сега за сега. Од јули на 9,5 месеци тргнува во градинка, баба ке ни биде тука до крај на август додека да се прилагоди, па после продолжуваме сами.
    Дали можеби некоја знае како е регулиран делот со службени патувања? Ние на 19.09 правиме година, а после само неколку дена треба да одам на пат надвор од државата на десетина дена.
     
  2. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Malku se utesuvam koga ve citam kolku ubavo ste pominale koga ste posle na rabota. Jas se vrakam za 1 mesec i uste mi e haos vo glava kako se ke bide...daj boze lesno kako kaj vas...prvo mi e, pa moze zatoa i stravot e pogolem...
     
  3. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јас барав во законот околу службените патувања и ништо неможев да најдам околу тоа.. Пробав да избегнам и им кажав доколку е можно да не одам ама ми рекоа дека е пожелно да одам а јас и бев свесна дека мора да се оди а место мене нема кој друг.. Заменава моја чекаа да се вратам за да ја отпуштат, ептен не се покажа во добро светло.. Јас мојот го оставив 4 дена (3 ноќи) на 10,5 месеци, мене најголем проблем ми беа вечерите зошто мојов не сака да лизне никакво млеко ни сок, пие само вода и јогурт.. Бидејќи си легнува околу 20,00 и станува накај 6,00 мајка ми околу 12 еднаш да го ранела со овошен оброк и еднаш околу 03,00 со кисело млеко/јогурт, а останатите пати кога се будел го занишкувала да заспие.. Па ете преживеавме, но сепак 10 дена мислам дека се многу..
     
  4. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    оооофффф и јас ке пробам да избегнам, ама однапред знам дека нема да ми успее, исто како кај тебе, нема кој, мојава замена не ме ни дочека да се вратам, многу му било стресно.....
    Мислам дека тоа ке ни биде најстрашниот дел од процесов на разделување( тргнување на работа, градинка), единствена светла точка ми е што е многу поврзан со мм и супер функционираат, а имаме и дада и бато, ама сепак мама си е мама.
    Единствено ми преостанува да молам Бога да се најде соодветна авио карта за да немам дополнителни празни денови за чекање, туку да завршам работа и одма да се вратам, така може да бидат и помалку од 10 дена....
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Majki, imavte li problem da ve bara bebus za cicanje preku den dur ste na rabota? Malava moja cica kolky saka preku den, nekogas i zaspiva taka. Od sise ne znae da pie, ustvari nikako ne znae da pie, ni voda ni sokovi saka. Pa toa mi e makata- spodelete iskustvo kako pominavte po ova prasanje...fala
     
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Леле мајче :( тешко вас. Мојов исто не знае да пие од ништо, само цица. Така заспива, така се буди, гаси жед... Јас не одам на работа и не сум го оставила друг да го чува. Да требаше да одам на работа не знам што ќе правев.
    Искрено многу ми е жална темава и покрај тоа што не сум дел од неа. Сочувствувам со сите мајки кои мора секојдневно да ги остават дечињата за да одат на работа.
     
    На Kaetana и Artemida81 им се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.540
    Пол:
    Женски
    Јас немав никаков проблем.Скоро месец дена како одам.Не е плачлива ич.Јаде 2 оброка дур дојдам.Кога идам одма цицаме,надокнадуваме па тек после следува ручек :)
    Ние сме по вознемирени од нив :)
     
    На okcenzi, chocolade и Artemida81 им се допаѓа ова.
  8. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Pa i mojava ne e nekoja placka. Sum ja ostavala so majka mi i po 5-6 saati bez problem, ama koga ke pojdam na rabota ke me bema tocno 10 saati, takvo mi e rab vreme+pat do rabota doma...ajde i jas se nadevam dobro da pomineme mada uste sega srce mi se stega...se poise pocnuvam da ja postuvam majka mi-haha, togas i pokratko bilo porodilnoto..
     
  9. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Самата помисла за вракање на работа за мене изгледа толку страшна. Кога ќе се вратам на работа син ми ќе има 8 ипол месеци, целосно сум испаничена како ќе е. Син ми сеуште цица како нововороденче, како ќе е тој период додека сум на работа, веќе некое време неможам да се молзам, а вештачко млеко несакам да му давам. До тогаш планирам да му воведам три оброци, што значи два треба да ги добие додека јас сум на работа. Сигурна сум дека свекрва ми нема шанси да се замара да му спрема како што му спремам јас па за тоа сакам јас да му пригитвам таа само да му даде.
     
  10. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Pred da se vratite na rabota, dali periodot pred toa gi namaluvavte ili ukinuvavte denskite podoi? Jas popladnevo probav taka da ja zaspijam bez cice, ama ne uspeavme. Cel saat kenkase na kraj se rasplaka i jas popustiv...a ne bese za glad rabotava...spodelete iskustva zosto pocnuvam da poluduvam, i ovaa kosa sto pak mi porasna ke si ja iskubam od maka..se vrakam za mesec dena, zasega imame 1 obrok od slednata nedela planiram i vtor...
     
  11. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Vovedi si gi obrocite kako sto treba jadete kako sto treba za cicanjeto ne se sekiraj faktbe deka sekoj ja zaspiva na svoj nacin. Neznam koj ke ti go cuva no sigurno nema da mu dava da cica :) ke go uspie so mleko cajce ili bez nishto a ti koga ke si dojdes ke si se doite i taka postepeno ke si se namaluvaat podoite i zelbata za cicanje
     
    На Artemida81 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Среќни сте вие со мајки/ свекрви во ист град, збор да не слушнам во друга тема :) јас имам уште 2 месеци и срце ме стегнува, се плашам многу како да го оставам за чување. Градинка во август нема а за жена не знам дали некоја по скопјево се нафаќа за 7000. Повеќе од таа сума да плаќам, не ми се исплати на работа да одам! Има некоја ваков проблем како мојот?
     
    На TIGARCE86 и azelea им се допаѓа ова.
  13. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Ох срцко исто сум и јас,немам во Скопје ни мајка,ни свекрва,ја запишав во градинка од септември ќе тргне,а и јас тогаш треба да се вратам на работа,планирам да си го земам и одморот од оваа година и таман октомври да почнам,ама сакам првиот месец да бидам со неа додека се навикне.И мене уште од сега почна да ме мава психа како ќе биде,многу ми летна брзо времето со неа,додека пркне ние треба пак на работа офффф.Инаку и јас се сложувам дека многу пари е да се дава за жена,не се исплаќа,ако треба да давам толку подобро не одам на работа,барем ќе бидам со нејзе дома,ако можеш и сакаш запиши го во градинка,па некоја од бабите во меѓувреме нека дојде да го причува,мене ми се нафати свекрва ми да дојде да ја гледа,ми вика да не ја пуштам во градинка,а мајка ми може само еден месец да земе одмор,ама ќе ги оставам нив за зимоска кога ќе биде поладно и вируси.
     
  14. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    И јас сум со ист проблем како вас немам кој да го чува за брзо треба да почнам на работа малиов веќе неколку месеци има проблем со алергија, и заради тоа ќе продолжам на боледување некое време па ќе видиме како ќе биде,и кај мене жена да го чува треба некоја позната таква немам,во други доверба неам баш,секако и пари си требаат за моето работно време со 8 саати,бараат по 12,000 илјади тоа ми е исто многу во градинка сме,од октомври незнам што ќе се прави се договарав со золва ми,некако да се комбинираме ама она си има приватен бизнис си трча за тоа,и ептен сум испаничена...
     
    Последна измена: 12 јуни 2015
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    I mene ke mi ja cuva zena i uste sega sum cela u sekiracii i filmovi. Sekako se pripremam psihicki no mislam jabe, koga ke dojde denot za na rabota mislam ke si puknam...:(
     
  16. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Добро, како ќе правите со жена што чува, ќе доаѓа 2 недели пред да тргнете на работа? Моево цица и тешко прифаќа храна, незнам со заспивање како да прифати, едвај со плачење задпива со тато, пусти пари, срцето ми трепери кога помислувам!
     
  17. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Па мојов ќе биде мал (6 месеци) кога ќе тргнам на работа така да нема да дојде жената порано пошто он не ни разбира многу па мислам лесно ќе се прилагоди. Башка и не цица. Ама да цицаше и да беше поголем, еден месец ќе му давав да цица како да сум на работа (да се привикне) а после жената една недела пред тоа да доаѓа додека сум уште дома. Некако многу ми изгледаат две недели :)
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Smetam deka edna nedela e dovolen period na naviknuvanje na zenata so deteto. Da vidi kako stanuva koj se rutinite. Prviot den samo neka gleda sto pravite so deteto. Vtoriot den ostajte ja ona da oblaka soblaka prepoviva hrani se do posledniot. Duri izlezete na 30 min.sami ostavete gi bas kako da ste nevidlivi. Tuka ke vidite i za kakva zdna stanuva zbor dali se pritresuva kolku se grizi dali vika moze jas ili ke se potpira na vas. Na vas vi treba licnost koja ke se snaoga bez vas ke bide iskusna i pred se grizliva ne nekoja sto nisto neznae i buta sol vo mandzicka ma 6 m bebe videte go nejzinoto iskusrvo sto taa ocekuva od vas i iskreno sto vie od nea. Zamislete ima zeni koj od start kazuvaat jas sum stara i ne go setam :) omg samo iskrenobse nadevam pomodnav malku i so sreka
     
    На Domakica и joy1 им се допаѓа ова.
  19. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Баш за тоа сол во кашичка, да си гледа серии а он од кревет да паѓа ми е страв. Знам дека освен мене мајками најдобро ќе го чува но ете затоа што е во друг град неможам да го оставам на нејзе. За цицање верувам дека неможам кога сум до него да го оттргнам, поинаку е кога не ме гледа и мириса.
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    На 23 де враќам во Ск, а на 25 сум на работа. По моја пресметка требаше на 29 но стигнало писмо кај мајка ми... Ќе одам 1 ден и ќе земам боледување 2 недели. Бебе ќе ми го чува дадилка. Почна уште од 15 мај. Многу сум задоволна. Малав јаде од нејзе од мене не. Спие со нејзе без проблем. Ептен си се сакаат. Бебе ја гушка цело време. И она е дечарка па ја обожава. Затоа сум спокојна. Тешка ќе биде разделбата но знам дека ќе биде најадена, наспана, чиста и прошетана(сабајле пред спиење ке прошетаат). Да ја оставев со баби мислам ќе бев позагрижена :) а и онака ги нема да ја гледаат. Е сега плаќам повеќе од градинка но барем спокојна ќе бидам. 1-2 години ќе скратам од друго ако треба. После ќе видиме здравје..
     
    На Domakica, TIGARCE86, victoria и 1 друга личност им се допаѓа ова.