1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање на работа

Дискусија во 'Бебе' започната од leona83, 17 октомври 2014.

  1. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    И мене најголем проблем ми е јадењето на синко. Кај нас свекрва ми ќе го чува, но се сомневам дека ќе му го спрема за јадење тоа јас што ќе кажам па затоа незнам колку е изводливо пред да одам на работа јас да му спремам два оброка, а таа само да му даде. Незнам дали ќе има потреба да му дава ад додека сум на работа? Целава сум во прашалници...
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.404
    Пол:
    Женски
    Јас станувам во 6:30.Спремам 2 посебни оброка(овошни) и ги местам во посебни теглички.Додавам цимет,житарки се што треба.И мм после само блендира и ја храни.Изводливо е се .
     
    На Domakica, chocolade, Kaffe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Колку ја плаќаш @chocolade ако не е тајна, ако не лп :)

    @joy1 со цели парчиња оставаш во тегли?
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.404
    Пол:
    Женски
    Да цели :)
    Мм само блендира после.
     
  5. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Еве веќе 2 недели како сум вратена на работа и „како смо се надали,супер смо се удали“ :) синми дамар не му мрда,нема гајле,не му текнува на мене :lol:мајками го чува,станувам порано спремам два оброка(2-3 пати ги оставив сами да си направат,баба така сакаше),и летам низ врата,без гушкање и чао,си реков ај поубаво така,пред се за мене.Јас уште не можам да се привикнам,за разлика од него...ама леле си викам денов да трае +5 часа бар да стасам на еден фризер,ручек за дома,пеглање,нема шанси :angel:После работа да си го земам,па назад дома,пресоблакање,шетање,бањање,успивање.За друго нема време...(facepalm)грев ми е пред полноќ да тропам низ дома,правосмукалки,тенџериња...
    П.С.Ако порано чистев купатило еднаш дневно,сега еднаш на три дена :@.за друго да не зборам.Не се жалам од обврски,туку,се прашувам како ли вие се организирате,стасувате ли се?
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.404
    Пол:
    Женски
    @tincemajmunce како поминал првиот ден без мама? :)
     
  7. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    joy1 фала што ме мислиш,ама сеуште сум на работа до 20 часот сум,се слушнав со мм вика добар е сега засега.Имам мн мака што ни цуцла фаќа,ни шише,ни па сака да јаде после пладне едвај да успееш да го залашеш за некое лажиче да касне.Друго млеко не сака освен мајчиното.Сум пробала со разни шишиња,цуцли,чашки,сламки....едноставно син ми не сака ништо друго во уста освен цицето на мама:D:D
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.404
    Пол:
    Женски
    Не се секирај ке биде добро :)
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.483
    Пол:
    Женски
    Јас требаше да се вратам на работа минатиот месец, ама не се вратив. Помалиот син често ми се разболува и не сакам да го носам во градинка, а нема кој да ми го чува. А и работата не ми беше по ќејф.
     
  10. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317

    не стасуваме се :D јас сум до 16,00 на работа малиот мајка ми го чува..после работа одам да го земам и си одиме дома тоа би дошло некаде 17,00..јас додека се преоблечам ако е дома мм го причувува да подраскренам дома и сега бидејќи е топло излегуваме околу 18,00 на прошетка до кај 20,00 после дома јадење бањање и успивање накај 20,30-21,00 ...јас или ќе заспијам со него или после успивањето станувам и пуштам машини, садеви , диплам алишта, пеглам и се спремам за утрешниот ден за на работа, ја спремам неговата торба и моите алишта за утредента...кога ќе ме фати 23,00-24,00 тоа му е..се нема време..за викенди е друга приказна :)
    ајде мајки сме мора да издржиме:l:
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Oфицијално во петок се враќам на работа многу ме фаќа паника како ќе биде,дали бебуш ќе издржи без мене зошто е премногу приврзан за мене бидејќи нели немам кој да го чува се јас сум си го чувала и секаде со мене,ќе видиме како ќе биде спремна сум на се дај боже да биде добро...
     
  12. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Aj so lesno... Ti posakuvam da e kako sinko moj, damar ne mu mrda, kako da ne postojam:DMoj sovet:bez guskanje koga ke izleguvas od doma, ni cao ni prijatno, ednostavno izlezi si... P. S. A ti garant ke pustis nekoja solza ama den dva i ke mora da se naviknes. Jas veke treta nedela sum i nekako se stavam vo red:|A koj ke ti go cuva?
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Moja bliska prijatelka sto izrasnala dve golemi deca normalno zena od doverba mi e inaku,ne bi go ostavila na sekoj...inaku uste od sega mi puka dusava ne do petok nz sto ke se pravi kako ke se raboti,pametot vo nego ke mi ostane :(
     
  14. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Te razbiram i mene uste mi e taze... Ke si poplaces, ke bides nervozna, site ke ti bidat krivi za se, bar kaj mene bese taka nekolku dena. Ke vidis ke ne vidis, nema beganje, site minale niz toa i ednostavno ke vlezes u bubanjot. Toa e...
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Мајки сме тоа e мора низ се да поминеме јаки сме ние не е страшно :sweat:
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Jas vo ponedelnik se vrakam. Sega gi ostavam so zenava sami o cel den, ja brkam dr raboti, ama dusa mi se kine...tek pa u ponedelnik...:(
     
  17. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 kako pominavte denes? Neli pocna so rabota...
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Сега баш ќе пишував го разбудив рано сабајле да го спремам да ме види,ми беше страв да го оставам да спие па да не се разбуди,ме нема да не направи проблем му спремив се за јадење алишта,тој си беше супер цел ден весел,си јадел си пиел вода си играл,се супер затоа јас пукнав додека се вратам дома и го видам,кога ми виде беше живи радости не ме остави оф животот ми се скрати тие се навикнуваат ама ние со тешко срце,мајки секогаш кога ќе ги оставаме ќе ни биде вака безвезе сега се мислам како понеделник пак ќе го оставам :sweat: фала што не мислиш поздравче :)
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    eve cela nedela kako se vrativ na rabota i zasega super im odi, se cuvaat, ne place, ama pak kako sto kazaa mnogu majki, mene mi bese potesko:(. mozda sea i ne razbira mnogu, ne kazuvam cao koga izleguvam pa ne place, zdravje ke vidime nataka...
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас веќе две недели како се вратив на рабта. Првата недела беше во ред, но оваа е ужас. Секое утро кога одам ба работа го оставам плачејки, а кога се враќан се лепи за мене и никој друг не ферма и не сака во никој друг. Како друго дете да е тагува, депресивен е не се смее како предходно.
    Многу ме загрижува и тоа што секоја ноќ ми плаче и вришти во сон. Се сомневам дека и забите му задаваат дополнителни проблеми.
    За јадење се средивме пред да одам му спремам два оброка и ги оставам свекрва ми само да ги изблендира.