1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Враќање на работа

Дискусија во 'Бебе' започната од leona83, 17 октомври 2014.

  1. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.150
    Допаѓања:
    4.872
    Пол:
    Женски
    Јас седев дома 4 години со малиот не затоа што сакав тука така налагаа ситуациите. Не бев тип кој едвај чека да напуни бебе 9 мес и да тргне во градинка и затоа ми беше скроз ок. Сега кога веќе е прваче и имам филм позади мене веќе изгледан, можам да кажам дека беше супер и за него и за мене така што излезе. Секоја вечер без исклучок читање приказна навремено јадење, спиење, шетање потамането се. Сега има речник и однесување што кога ќе го видат луѓе викаат дека е дете со надпросечна интелегенција. Да не се сфатиме погрешно дека децата од 9 мес што одат во градинка не се или не може да се надпросечно интелигентни, не ми е тоа муабетот, тука ако не се осеќаш психички спремна немој да правиш нешто што не ти е ок, почекај пр уште 6-7 мес па пак пробај... секој треба да прави онака како што и чувствува, има многу мајки што финансиски не издржуваат па мораат да одат на работа, ништо не треба да е за осуда, секоја мајка се труди да е најдобра за своето дете...
     
    На Bebence29, Tina.nn и joy1 им се допаѓа ова.
  2. Tina.nn

    Tina.nn Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2022
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Ви благодарам за советите. Секако дека ништо не е за осудување или погрешно. Сите сме мајки, но со различни желби, ставови, размислувања, можности и околности. Ви благодарам уште еднаш:l:
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.956
    Допаѓања:
    18.070
    Дали некоја мајка се обидела да го продолжи породилното,односно да не почне на работа туку директно да продолжи на боледување за себе?
    Слушнав дека од психијатар давале и до 1 месец боледување :wasntme:
     
  4. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.011
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Можеш да земеш боледување, но за над 15дена потребно е одобрување од комисија.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  5. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Може, ама по нормална процедура...15 дена па мора комисија, па комисијата може 1 месец, па пак комисија дури ти даваат можеш ама мораш на комисија
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KatysRainbow

    KatysRainbow Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, да прашам дали знае колку денови трае породилно и дали јас треба да и кажам на матичната кога да го затвори? Самовработена сум па некако неможам да добијам инфо
     
  7. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.247
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    270 денови и само се затвара...после тие 270 денови се префрлаш на фирма
     
    На KatysRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  8. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    339
    Пол:
    Женски
    До колку време законски можеш да одиш само прва смена?
     
  9. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.890
    Допаѓања:
    3.597
    Пол:
    Женски
    Само за прва не знам, кај нас во фирма има правилник мајките на деца до три години да не одат трета смена, сабота, прекувремено и слично.