1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Време за одење на повојница

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 22 март 2011.

  1. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Јас си имам свој став во врска со повојница и старост на бебе
    Освен бабата и детото на бебето нема потреба други да доаѓаат кога ќе се врати од болница бебето.
    На што личи тоа, мајката од раѓање дојдена, бебето два дена старо, а дома ручек се дава...
    Има потреба од тоа ?
    Јас отворено си кажав на ,,најавите,, за повојница дека пред бебето да направи два месеци не примам гости.Прво јас сакам да се опоравам, второ бебето да пркне малку, трето да си фатиме некој ред дома каков-таков...
    Испочитуваа, неможам да се пожалам.
    Секој различно...некои пак се лутат ако не има дојдат одма и тоа било знак на непочитување
     
    На crazylady, Bebac, PoisonGirl и 19 други им се допаѓа ова.
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски

    Тука само околу коментарот за царскиот рез МОРАВ да цитирам(facepalm) кој не доживеал царски и кој не може да спореди природно и царски нека не се осудува да кажува!!! Само толку
     
    На Mimmi39, Eli23, Bebulleee и 4 други им се допаѓа ова.
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Познат муабет.... и мене така ме подучуваат (исто), па уште лути оти им се смејам во лице на глупоста. Као демек, вие младите ништо не знаете, хахаха.
    А, а Лантра ќе и кажам да не тресе глупости, и баба ми е дури понапредна од неа во размислувањата. Ова се однесува на сите глупости кои ги прочитав, сексови, менструации, сите коски искршени после пораѓај, и главното - мајки не биле тие со царски.
     
    На ..barbie.., stefanija70, Eli23 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
     
    На lifche, Eli23 и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  5. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    се сложувам:clap:
     
    На Eli23, Lantra09 и referentka им се допаѓа ова.
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ми се налутија ама испочитуваа
    Ова ми е трето дете, а тоа ај роднините значи дека ,,таа има сикуство,,...но НЕ....
    И 100 да родам, некој период сакам сама со бебето да си го поминам.Да го осетам.Кога ќе дојде патронажната никој да не ми пречи, да си прашам се што имам.Со таткото да си поделиме обврски.Раат да се опоравам од раѓањето, ете моето најлесно на свет беше,ама како и секоја родилка сум изгубила крв и се осеќам слабо.
    Плус тоа секоја родилка ја тишти пост-породилна депресија (некоја послабо, некоја ке ја задрма јаско), па хормоните си работат и ме тера на плалчење..
    Сакам дома да ми е чисто и топло а не да морам да ветреам постојано...
    сакав раат да си припремам за капење, уживав во тој момент..и сега некој си таму вујко или стрина да ми нарушува комодитет, несакав
    ..
    ..
    и да не Ви редам уште 100 причини поради кои несакав луѓе да ми доаѓаат.
     
    На Bebac, lifche, ♡BuBaLe♡ и 10 други им се допаѓа ова.
  7. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Така е....
     
  8. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.661
    Пол:
    Женски
    И јас се сложувам со постовите на @referentka :clap:(y) и така и си постапив, па кој колку сака нека се лути :)
     
    На Eli23 и referentka им се допаѓа ова.
  9. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Јас им дадов временска рамка од 5 до 7 навечер и за викенд од 12 до 7. Можеби затоа малку луѓе ми дојдоа до сега, ама нит им се лутсм нит ми се лутат. Моја куќа, мои правила ;)
     
    На Eli23, irenna и menelele им се допаѓа ова.
  10. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    А што мислите за тоа мајката или таткото да пуши во присуство на бебето? Или да иде на тераса или на прозор? Сум била сведок на ова и ми беше многу незгодно и жал за малото. Ама и надвор да пушат пак се чувствува мирисот на цигарите. По мене ни гостите ни домашните не треба да пушат дома посебно кога има мало бебе.
     
  11. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Sinceto mi e 3ipol god i ne se pusi doma,sum cekala i rodenden iminja i nikogas ne dozvoliv nikoj da zapali cigari.Komentari od tipot kako porano pusele i decata bile zdravi,pravi a sega na site po nesto im falelo se imam iznaslusano i gi ignoriram.Iskreno ako nekoj roditel pusi vo soba kade sto e bebeto,znaci vo negova kuka nema mene sto tuka da mi preci negova kuka,negovo dete i ic ne mi e gajle sto pravat
     
    На irenna и menelele им се допаѓа ова.
  12. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Prvo koj kako mu cini taka.
    Vtoro abe neznam sto ova majki se pravat pogolemi majki ako rodile prirodno pa toa cuvstvo, demek ovie so carski sto se . Mislam i jas prirodno se porodiv i relativno lesno, ama od premor i bolki na nisto ne se sekavam.
    Treto nemozam da gi razberam onie koi pisuvaat " povtorno bi go pominala istoto" mislejki na tezok poragaj ama ko ke go vidis deteto za se vredi. Neznaci i toa deka si "pogolema"majka i zisto da trpis bolki.
    A za povojnica hmmmmm. Jas kako sakav taka bese. Mama i sveki ne cuvaa tri nedeli posle se sama si mozev. I nemozam nemozam nikako da razberam posle 4 dena od poragaj bliski ( koi imaat deca) se javuvaat da dojdat. Mislam alo ja deteto ne sum go videla prvo, uste neznam kaj sum, istostena, rana te boli, deteto uste ne cica kako sto treba, mleko nadoaga uste tie mi falat. Alooo oset se vika toa. Uste se lutam ko ke mi tekne.
    Ko od poplava izbacena nemozev da se gledam ne pa da dozvolam nekoj dr da me gleda. Ne za gabe istanale onie 40 dena. Ne za doma da gi sedam. Ja si setav nadvor so beba, ama nesakav doma luge da mi doagaat.
     
    На Kaetana, blessed2, referentka и 4 други им се допаѓа ова.
  13. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Periodov mi bese uzasno naporen i tezok, ne stignav ni forumov da go otvoram, a sum propustila mnogu. Iscitav se, i odamna se nemav volku smeeno samata. Duri i nauciv nesto novo, i odvaj cekam da mu kazam na mm da ne vika deka hormonite mi zbesnale posle poroduvanje, toa nevidlivite dzinovi u stvari me napadnale (str.5). A Lantra ja obozavam. Zamislete na sto ke licese temata da ne se pojavi ona. Jas sum od tie pomajkite, 2 pati prirodno rodiv, ama sto znam, site koski mi se na broj, ne skrsiv nisto. Ne deka ne bolese, ama,koga ke mi tekne na zenata do,mene so carski sto gospodski i go donesoa bebeto, sto ne seti nisto, iskreno strav me,faka na pomisla na carski, jas kapa im simnuvam na tie majki na bolkite sto otposle,gi trpat. Kako i da e, i jas mislam deka na majkata i e potrebno vreme da se,adaptira na novata situacija, da gi nadmine pocetnite problemi so doenje i sl, da nema preterivanje so gosti toj period, ama sedenje vo karantin 40 dena mi e von pamet isto taka.
     
    На Kaetana, joy1, *цветче* и 3 други им се допаѓа ова.
  14. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    :) Toa za strana 5 se odnesuva za mene i kolku prosto da se ismevas :) go ucam kuranot i sekoj sto go uci znae za toa,taka smej se kolku sakas gajle mi e mene za edna anonimna licnost nebare lebot ke mi go kupis utre za pojadok pa da se zamaram za tvojto misllenje taka da kolku sakas ismevaj se na mislenjata od devojkite sekoj kazal iskustvo i mislenje za lantra nemam komentar voopsto,a za tebe pa ic ;)
     
  15. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Super stom nemas komentar,pozdravce do tebe :*
     
  16. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    (y)
     
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Абе тρеба чувство за осет да се има. Јас еве по сκоρо година и пол,многу се неρвиρам κога после 21ч ни се најавуваат пρијатели да дојдат на κафе(зашто нема κаде да одат на дρуго место)а пρитоа знаат деκа детево заспива тогаш,деκа цица тоа вρеме и деκа истите тие ќе ми пρават галама до полноќ.
    Се нема осет и тоа е тоа. Исκρено,јас пρвите месеци κога ќе се најавеа(а ги имаше мноогу) им κажував после 18ч да не ми идат. Имаше и таκви пρед 40дена што дојдоа,но не ги κоментиρам.
    Останувам на ставот деκа пρвите 40дена се само за мајκата и бебето,да си се пρилагодат на сите нови ρаботи,едни со дρуги,што велат стаρи да се "подзачовечи" малκу и бебето,па теκ после κо хоче неκ изволи.
     
    На Kaetana, blessed2, pilenka и 4 други им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    Auuuu sto stanalo ovde, prv pat vlagam vo temava i mislev ubavi raboti kje procitam :D imam samo edno da kazam lesno e da go rodis (prirodno, carski ne e vazno kako), tesko e da go cuvas :D ragjanjeto e najlesniot del od roditelstvoto, a kakva majka si i dali si majka se procenuva kolku go pazis i cuvas deteto...
    A koga sme kaj temava jas do 40 dena i dozvoliv da dojde na sestra mi, dozvoliv na majka mi tatko mi, no tie si pocituvaa i dojdoa posle 40 dena. Iskreno bev katastofa ne sakav mnogu luge okolu mene, anemicna, bleda edvaj na noze stoev, pa da cekam gosti takva nesakav... A i nekako imaa site razbiranje, nekade posle 2m pocnaa da doagjaat na povojnica site :)
     
    На didisi, awl, menelele и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Bibi 88

    Bibi 88 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Оваа мајка над мајките! Шо се нема по светов. Ама ние со царски нее не сме почуствувале ништо неаме појма
     
    На ♡BuBaLe♡, stefanija70 и *цветче* им се допаѓа ова.
  20. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Јас сум со царски, незнаеш која болка е после тоа. Сакаш да си го држиш детето во рака, а неможеш. Две недели има страшни болки кај раната.Далеку од безболно, а заспивањето е со инекција во кичма директ. Кај мене конкретно 5 инекции затоа што 4 игли се свиткаа во мојот рбет. Затоа пак ќе речам, далеку од безболно.
    Природно не сум искусила па не мудрувам никому кога ќе се жали на болката.
     
    На lackygirl, didisi, Miami1 и 3 други им се допаѓа ова.